Полезные материалы

Бразілія'85: Свої і чужі

Гонка # 405 7 квітня 1985 року.Гран Прі Бразилії.Жакарепагуа

Поул Мікеле Альборето (Ferrari 156/85) - 1: 27,768 (206,358 км / ч) Кращий коло Ален Прост (McLaren MP4 / 2B) - 1: 36,702 (187,293 км / ч) Переможець Ален Прост (McLaren MP4 / 2B) - 1: 41,26,115 (181,529 км / ч)

Французький гонщик Рене Арну відомий, в першу чергу, за виступами в команді Renault. Але починав Арну свої виступи у Формулі 1 в 1978 році в забутій сьогодні команді Automobiles Martini (не має до алкогольного бренду Martini ніякого відношення). Рене був її єдиним пілотом, але команда припинила існування ще до кінця сезону. Дві фінальних перегонів в тому році Арну провів за Surtees, ставши останнім пілотом, що виводив на старт машини цієї команди.

Провівши, таким чином, в «останню путь» дві команди за сезон, в 1979-му Рене приєднався до Renault. Він став лише другим пілотом в історії цієї команди, і незабаром зовсім затьмарив першого - Жана-П'єра жабу. Арну провів в Renault F1 чотири роки, принісши їй чотири перемоги, так що з ним дійсно пов'язана значна частина історії команди.

Після відходу жабу Арну випала непроста доля виступів в одній команді з висхідній суперзіркою - Аленом Простому. Рене з честю витримав це порівняння, але відносини між двома французами швидко зіпсувалися, і в кінці 1982-го року Арну прийняв пропозицію Ferrari, де шукали заміну Жилю Вільневу і Дідьє Піроні. Причому напарником Рене став ще один представник «французького легіону» - Патрік Тамбе.

Перший же сезон в Ferrari склався для Арну непогано - він посів третє місце в чемпіонаті, поступившись тільки Піке і Просту, і разом з Тамбе приніс команді перемогу в Кубку конструкторів. Однак в 1984-му в Ferrari знайшли собі нову зірку - Мікеле Альборето, який прийшов на місце Тамбе.

Мікеле дійсно був непоганий. У 1984 році Альборето заробив 30,5 очок, всього на 3,5 очка більше, ніж Рене, але виступав при цьому яскравіше. Саме італієць приніс Ferrari єдину перемогу в тому сезоні, так само як і єдиний поул, і ще три рази фінішував в першій трійці. Арну чотири рази піднімався на подіум, але перемогти жодного разу не зміг.

Арну чотири рази піднімався на подіум, але перемогти жодного разу не зміг

Різниця між двома пілотами була мінімальною, але італійський гонщик - надідея Скудерії, завжди буде на особливому рахунку, як би команда не старалася зберегти об'єктивність. До того ж Альборето сильно закінчив цей невдалий в цілому для Ferrari сезон, тоді як Рене в кінцівці виглядав неважливо. У керівництві Ferrari зріло невдоволення, але в міжсезоння нічого не змінилося - на перший Гран Прі 1985 року, що проходив на бразильській трасі Жакарепагуа, Ferrari привезла той же склад, з яким провела попередній рік.

Відкривати сезон повинна була гонка в Далласі, намічена на 31 березня, але у організаторів не знайшлося грошей, так що Гран Прі Далласа 1984 роки так і залишився єдиним в історії, а бразильський етап виявився першим третій рік поспіль.

Звичайно, в Ferrari чудово розуміли, що головна вина в тому, що пілоти Скудерії не боролися за титул в попередньому сезоні, лежала на техніці. Три роки поспіль команда використовувала, поступово модернізуючи, шасі 126C , Але в Жакарепагуа привезла нову модель - 156/85 . Дебют новинки більш ніж вдався - в кваліфікації Альборето завоював поул!

Мікеле випередив Williams Кеке Росберга менш ніж на 0,1 секунди, але в Ferrari не бачили поулов майже рік, так що раділи цьому успіху так, немов виграли гонку. Третє і четверте час показали пілоти Lotus, Еліо де Анжеліс і перейшов з Toleman (правда, не без скандалу, адже у нього був трирічний контракт) Айртон Сенна. П'ятим стартував Найджел Менселл, який проводив свою першу гонку за Williams. Ален Прост на McLaren виявився шостим.

В руках Арну була така ж техніка, як і у напарника, але результат виявився значно гірше. Маленький француз двічі опинявся за межами траси і в підсумку кваліфікувався лише сьомим, програвши напарникові 1,8 секунди.

Маленький француз двічі опинявся за межами траси і в підсумку кваліфікувався лише сьомим, програвши напарникові 1,8 секунди

У Бразилії дебютувала нова команда Формули 1 - Minardi. За кермо єдиного шасі з двигуном Cosworth сіл П'єрлуїджі Мартіні, але як не старався, не міг показати конкурентоспроможне час. До того ж він пропустив суботні заїзди через відмову двигуна, так що в підсумку поступився часу поула 16 секунд (!). У заявочному листі було всього 25 машин, так що він зміг вийти на старт.

У неділю в Ріо-де-Жанейро було дуже жарко, перед початком гонки термометри показували майже 50 градусів Цельсія! Машини вишикувалися на стартовій решітці. Росберг краще відреагував на сигнал світлофора, а ось Альборето забарився, і в першому повороті його спробував атакувати блискуче стартував Менселл. Розсерджений Мікеле просто перекрив британцеві траєкторію, машини зіткнулися, Williams підлетіла в повітря і вилетіла за межі траси.

Альборето продовжив рух, зберігши друге місце, а ось Менселл відкотився на останнє. Позаду Мікеле їхали Прост, Сенна, де Анжеліс, Арну, Піке і Лауда. Втім, вже на другому колі на Brabham Піке заклинило коробку передач, після чого бразилець зійшов. Домашня гонка обернулася для дворазового чемпіона світу повним розчаруванням - в тому числі з-за того, що головний кумир трибун тепер не він, а Сенна.

Росберг не надто атакував, намагаючись зберегти шини в настільки жарких умовах. Альборето був поруч, навіть пару раз пробував атакувати, але безуспішно. Однак до 10-му колі гонка втратила обидві машини Williams - Менселл зійшов через пожежу в задній частині машини (що стало наслідком зіткнення з Альборето), Росберг через відмову двигуна Honda.

Альборето очолив пелотон, але все одно не був головним фаворитом гонки. Його переслідував Прост - як і в попередньому сезоні, в гоночних умовах машини McLaren були конкурентоздатною, ніж у кваліфікації. Завдяки потужному мотору, Ferrari перевершувала McLaren-Porsche на прямий, але в поворотах Прост був набагато швидше.

Завдяки потужному мотору, Ferrari перевершувала McLaren-Porsche на прямий, але в поворотах Прост був набагато швидше

Бій тривав вісім кіл, але в якийсь момент Альборето помилився з вибором передачі, і Ален тут же цим скористався. Простий вийшов в лідери гонки на 19 колі, а на 25-му його відрив сягнув 13-ти секунд! У якийсь момент здавалося, що і друге місце Ferrari незабаром втратить, так як Мікеле стрімко наздоганяв Лауда, але на 23-му колі на McLaren відмовив електронний блок управління живленням двигуна, і Нікі довелося повернутися в бокси, а потім і зійти.

Бій за перемогу на цьому закінчилося. До піт-стопу Простий відірвався від Альборето на 21 секунду, але Мікеле в будь-якому випадку заїхав в бокси на тому ж 30-му колі, так що порядок не змінився. Який їхав третім Сенна зупинився на коло пізніше і теж зберіг позицію. Боротьби між ним і Альборето не передбачалося, до того ж на 49-му колі Айртон зійшов через проблеми з електрикою.

Після сходу бразильця на третє місце піднявся його напарник де Анжеліс, але він був занадто далеко від пари лідерів. На останніх колах Простий відверто скинув швидкість, намагаючись зберегти шини та паливо, але все одно випередив Альборето на три секунди. Еліо де Анжеліс програв їм цілий круг.

Рене Арну фінішував четвертим, поступившись Просту і Альборето два кола, але з точки зору швидкості все було не так погано - на середині дистанції Рене зіткнувся з круговим де Чезаріс і майже коло проїхав з пробитою шиною. Після цього він був одним з найшвидших в пелотоні, обігнав кількох суперників, включаючи Ligier Лаффіта і Renault Тамбе.

Сам Арну був цілком задоволений своїм результатом, тим більше на самій нелюбимої для нього трасі, але про керівництво команди цього сказати не можна. Може бути, якщо б Рене був італійцем, його невдачі зійшли б йому з рук. Але терпіти поразки француза в Ferrari не хотіли. Після гонки керівник команди Марко Пиччини відкликав Джона Хогана, який очолював спортивний підрозділ Marlboro (ця компанія спонсорувала не тільки McLaren, але і Ferrari), зі словами: «Я хочу поговорити з тобою про Арну ...»

Через кілька днів стало відомо про те, що контракт між Ferrari і Рене розірвано. Як водиться, «за обопільною згодою». Для Арну гонка в Бразилії так і залишилася єдиною в 1985 році.