Полезные материалы

У Бразилії зростає число приїжджих робітників

Бразилія сьогодні володіє сьомий в світі і найпотужнішою економікою в Латинській Америці. У 2010 році її ВВП досяг 3,7 трильйона реалів (2,1 трильйона доларів). У поточному році після двох десятиліть експорту робочої сили Бразилія стала країною імміграції, привабливою для європейців і китайців, не кажучи вже про латиноамериканців. Крім того, на батьківщину в масовому порядку стали повертатися виїхали раніше на заробітки в Європу і Америку бразильці. Бразилія сьогодні володіє сьомий в світі і найпотужнішою економікою в Латинській Америці

Вперше за 20 років число іноземців, які в'їхали в країну на навчання, роботу, або з метою спільного проживання з родичами, перевищила кількість бразильців, які виїхали з країни з тих же причин. Згідно з даними Міністерства юстиції, за останні півроку число легально проживають в Бразилії іноземців збільшилася на 52 відсотки і продовжує рости. У період з 2009 по 2010 рік видача віз на постійне місце проживання збільшилася на 67 відсотків, а процес натуралізації в два рази.

Оціночні дані говорять про те, що приріст нелегальних іммігрантів склав за той же період 600 тисяч чоловік, а загальна кількість досягла двох мільйонів чоловік. Те саме джерело повідомляє, що з чотирьох мільйонів громадян Бразилії, які проживають за кордоном у 2005 році, до теперішнього часу залишилося всього два.

Читайте також: Великий бразильський похід на корупцію

Причина такого різкого зміни напрямку міграційних потоків - в зростанні бразильської економіки в поєднанні з кризою в США, Європі і Японії. Сьогодні в Бразилії серед легальних іммігрантів перше місце займають португальці, потім слідують болівійці, парагвайці і китайці. Серед нелегальних, судячи з даних амністії 2009 року, - болівійці (40 відсотків), китайці (13 відсотків), перуанці (11 відсотків) і парагвайці (10 відсотків).

З початком світової економічної кризи Бразилія стає ринком докладання зусиль для кваліфікованої іноземної робочої сили. За даними Міністерства праці країни, в першій половині 2011 року число отримали робочу візу іноземців склало 26 545 осіб, що майже на 20 відсотків більше, ніж за за той же період 2010 року.

Цей процес може набирати обертів у зв'язку зі зростанням безробіття в розвинених країнах. Причому попит створюється багато в чому іноземними інвесторами (Китай, Корея, Японія), котрі вклали в промисловість Бразилії чималі кошти і привертають для роботи на своїх підприємствах співвітчизників, оскільки бразильська вища школа не в змозі встигати готувати для них інженерний склад.

Читайте також: Бразилія озброюється проти Заходу

Мало того - одним з найсерйозніших недоліків американського гіганта є низька якість освіти, довузівської та особливо інженерно-технічного. Відсів в технічних вузах складає близько 60 відсотків, а в області телекомунікацій і інформаційних технологій (програмісти і системні аналітики) - все 80. Експерти кажуть, що нестача кваліфікованого персоналу в областях, що мають вирішальне значення для прогресу (за оцінкою близько двох мільйонів фахівців), здатна загальмувати подальший розвиток Бразилії.

Тому країна готова щорічно приймати близько 20 тисяч інженерів в області розвідки і експлуатації нафтових родовищ, фахівців з будівництва доріг, портів і аеропортів, управління спортивними спорудами і готелями. Також попитом користуються програмісти, фахівці в галузі зв'язку, лікарі, архітектори, біологи, інженери інших спеціальностей.

Особливо привабливі традиційні місця докладання робочих рук по осі Ріо - Сан-Паулу, а також на північному сході і середньому заході країни, де за півроку зареєстровано приріст іноземної робочої сили на 134 і 48 відсотків відповідно. Північний схід Бразилії - це центр тяжіння іноземних інвестицій в реалізацію проектів нафтохімії, суднобудування, сталеливарної і гірничодобувної промисловості. Темпи зростання чисельності населення за рахунок імміграції тут перевершують середні показники по країні.

Читайте також: Бразильський глобальний виклик США

Що стосується нелегальної імміграції, тобто лише оціночні дані. Її складають в основному некваліфіковані робітники, зайняті в будівництві та житлово-комунальному господарстві. Згідно з даними останньої амністії 2009 року, з 45 тисяч легалізованих іноземців основна частина в'їхала по туристичній візі. На першому етапі амністії їм було надано дозвіл на проживання на два роки. Для отримання постійного виду на проживання серед інших документів треба принести довідку від роботодавця про зайнятість протягом півроку і не мати проблем з поліцією. За оцінками, до кінця року легалізовано тільки половина.

Але можна легалізуватися і відкривши свою справу, для цього потрібно надати дані про рахунок на 50 тисяч доларів США. У цьому випадку оформлення посвідки на проживання проходить без проблем. У Бразилії не існує обмежень по кількості іммігрантів на рік і за віковими категоріями. На відміну від США, будь-яка людина у віці до 50 років, маючи щомісячний дохід від двох тисяч доларів, може іммігрувати до Бразилії і взяти з собою двох родичів, на яких він повинен показати дохід в 1000 доларів.

"Бразилія увійшла в моду", - зазначив бразильський партнер рекрутингового агентства Neumann International Пурі Паніагуа. Зауважимо, що в абсолютних цифрах країна ще не може змагатися з найбільшими центрами імміграції - США, Китаєм і Канадою. Так 56 тисяч робочих віз, виданих в Бразилії в 2010 році, еквівалентно однієї десятої частини, виданих в тому ж році в США, і чверті - в Канаді або Китаї.

Однак тенденція очевидна. Так, за даними Держдепартаменту США, в цьому році всього вісім мільйонів осіб подали заявки для участі в лотереї, переможці якої отримують посвідку на проживання і дозвіл на роботу в цій країні. У минулому році таких заявок було близько 15 мільйонів. Не існує сумнівів в тому, що Бразилія відкриває широкі можливості для працевлаштування і бізнесу, які, в тому числі в зв'язку з найбільшими спортивними проектами (Чемпіонатом світу з футболу 2014 року і Олімпіадою 2016), будуть розширюватися.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"