Полезные материалы

Він знає про Черчесова більше, ніж сам Черчесов. Дивовижна історія незвичайного фаната

  1. Ловив «Німецьку хвилю», щоб дізнатися, як зіграло дрезденське «Динамо» Черчесова
  2. У мене є ціла кімната імені Черчесова. Хочу відкрити музей в Алагир
  3. Познайомився з Черчесова на матчі «Ваккер-Тіролю» в Інсбруку
  4. Зібрав відео всіх голів забитих і пропущених його командами з 1988 року
  5. Проїхав з командами Черчесова всю Євразію
  6. Черчесова вважають жорстким і самовпевненим, але він зовсім інша людина
  7. Офіційний сайт Станіслава Черчесова

Саїна Алізаде живе Станіславом Черчесовим з 9 років. Зібрав усі інтерв'ю тренера, веде архів всіх матчів, в яких грав і тренував Черчесов. Неймовірна історія. Записали Коваль і Терентьєв.

Ловив «Німецьку хвилю», щоб дізнатися, як зіграло дрезденське «Динамо» Черчесова

У 1989 році Станіслав Саламович повернувся з «Локомотива» в «Спартак» і став першим воротарем (Ринат Дасаєв поїхав в «Севілью»). Мені виповнилося всього 9 років, я тільки починав цікавитися футболом. Жив в Баку, але моя мама, історик, щороку влітку їздила в Москву, працювати в архіві. Мене брала з собою, тому з травня по вересень ми жили там. З тих пір Москва стала для мене одним з найулюбленіших міст в світі.

Подобалася гра «Спартака», його матчі часто показували по телевізору в Азербайджані. У тій команді підібралося багато харизматичних футболістів, але один особливо зачепив: кавказький темперамент, зовнішність, вуса, незламна воля і бажання перемагати. Кумири моїх однокласників в школі - іноземні зірки: Гулліт, Лаудруп, Клінсманн, а мене більше цікавив радянський і російський футбол, я вболівав за «Спартак» і з усього складу мені найбільше сподобався саме Черчесов. Дивився на нього і відчував щось рідне. У народів, що населяють Кавказ, є спільні звичаї, традиції, можливо, тому у мене з ним виникла духовна близькість. Подобалася його манера поведінки на полі, стиль гри. За інтерв'ю відчувався його стрижень, цілеспрямованість, вольовий характер, а оскільки я теж вельми дисциплінований - він був саме тим, на кого хотілося бути схожим.

Саїна Алізаде живе Станіславом Черчесовим з 9 років

Коли в 1993 році він перейшов з «Спартака» в «Динамо» Дрезден - настала повна інформаційна блокада. Це зараз можна відкрити трансляцію матчів хоч п'ятої бундесліги, а тоді «Радянський спорт» доходив до Баку через тиждень після виходу. У нас багато хто цікавиться футболом, газету тут же розбирали, доводилося в кіоску заздалегідь домовлятися з продавцем. У будь-якому випадку - тижнева затримка.

Часто бувало, що знаходив в газеті таблицю, але без результатів дрезденського «Динамо», тому вираховував за очками і різницею м'ячів, з яким рахунком вони зіграли і з ким. Потім призвичаївся, знайшов радіостанцію «Німецька хвиля», де по суботах часто озвучували матчі бундесліги. Слухав на німецькому, крізь перешкоди, не знаючи до ладу мови.

У мене є ціла кімната імені Черчесова. Хочу відкрити музей в Алагир

По телевізору в ті часи було кілька каналів, дізнатися якісь новини про невелику німецькій команді було практично неможливо, але хочеш - не хочеш, всередині сидів черв'ячок, який змушував збирати дані по крихтах. Дуже любив коментатора Володимира Перетурін - він завжди в своїх репортажах під час матчів збірної давав інформаційну підживлення, наприклад: Черчесов впевнено зіграв в минулі вихідні.

Вирізав чорно-білі фотографії з тижневика «Футбол», у мене накопичилося величезна колекція. Фактично ціла кімната повністю забита речами, пов'язаними з Черчесова. Надалі хотілося б використовувати їх, відкрити музей. Може бути, в його рідному Алагир, щоб місто спалахнуло на карті Росії як футбольне туристичний напрямок.

У шкільні роки ми вимінювали один у одного фотографії. Однокласники знали про моє захоплення і часто користувалися цим, заламуючи оту ціну, якщо знаходили фотографію в журналі, якого у мене не було. Мені доводилося мало не місяць збирати монети або фотографії європейських зірок, щоб потім обміняти на фото Черчесова. Шкільний період - найскладніший у цьому плані, добувати інформацію дуже важко. Про що говорити, якщо телевізор був чорно-білим. Але в той же час цікавим, тому що з тим періодом пов'язано дуже багато футбольних спогадів, а будь-яка інформація збиралася доклав колосальних зусиль - і тому носила особливу цінність.

Закінчення кар'єри Черчесова збіглося з моїми особистими клопотами: закінченням інституту, прийняттям непростого рішення про те, що робити далі. За першою освітою я - кардіолог, але ще в інституті зрозумів, що це не моє. В інститутські роки підробляв перекладом, у мене було добре з мовами, це приносило стабільний дохід, який навіть дозволяв подорожувати.

Ще в університетські роки об'їздив автостопом половину Європи. Почалося все з Норвегії, де я опинився в 19 років. Приземлився в Осло і прямо з аеропорту почав голосувати - так добрався до Тромсе. Це 300 км на північ від полярного кола. Через Швецію добрався до Копенгагена і полетів назад, перетравлювати побачене і готуватися до наступної поїздки.

Після закінчення інституту вирішив сконцентруватися на перекладах, відкрив агентство, а згодом отримав другу освіту в галузі управління бізнесом. У мене і зараз є перекладацьке агентство в Баку. Знаю азербайджанська, російська, турецька, англійська та норвезький. Пишаюся тим, що перекладав для Фонду Гейдара Алієва, для багатьох міністерств і великих компаній, у нас багато міжнародних замовників. Був особистим перекладачем Елтона Джона під час його візиту в Баку, інших зірок. Не особливо захоплювався його музикою, але коли запропонували, погодився працювати навіть безкоштовно. Не кожен раз випаде така честь.

Познайомився з Черчесова на матчі «Ваккер-Тіролю» в Інсбруку

Коли Черчесов закінчив кар'єру, то я не міг дізнатися про його справи, плани, особистого контакту не було. Але інтерес не пропав. Коли дізнався, що він очолив команду регіональної австрійської ліги «Куфштайн» на початку 2004 року, став збирати інформацію про клуб. Потім він перейшов в «Ваккер-Тіроль», і в листопаді 2005 року я поїхав в Інсбрук на домашній матч з віденським «Рапідом».

Через онлайн-магазин «Тіроля» раніше замовляв форму, інші сувеніри, в загальному, контакт з клубом був. Попередив, що збираюся приїхати на їх матч. Для них трошки унікальна ситуація - все-таки не кожен день на матч приїжджають вболівальники з Баку ... Вони організували для мене перепустку на поле і посадили поруч з запасними та персоналом на лавці. У перерві оголосили, що на грі присутній уболівальник «Тіроля» з Азербайджану, вивели мене на поле.

Матч закінчився внічию, підійшов до Черчесову, попросив його про фото, перекинулися парою фраз. Це було в листопаді, а в лютому вони проводили збори в Туреччині. Поїхав туди і тоді вже по-справжньому поспілкувалися. Розповів йому історію про те, що персонально вболіваю за нього з 1989 року.

Зібрав відео всіх голів забитих і пропущених його командами з 1988 року

Потім їздив на збори зі «Спартаком». Сам, з власної ініціативи. Просто мені завжди хотілося бути поруч з командою, за яку вболіваю, ну і тренером-кумиром, звичайно. До речі, тоді ж запропонував клубу послуги своєї перекладацької фірми, ми почали переводити новини для сайту на англійську. Безкоштовно. В знак подяки «Спартак» навіть помістив логотип моєї фірми на сайт. Провисів близько року. Співпраця тривало, поки Черчесов не втік з «Спартака».

Давно хотів зробити сайт імені Черчесова. Одного разу запропонував йому, на що він сказав: «Заборонити тобі я не можу, якщо хочеш, то, будь ласка». Думаю, він навіть не припускав, що у мене такий величезний архів. У мене є всі його інтерв'ю - ще з часів, коли він грав у дублі, відео всіх забитих і пропущених голів його командами з 1988 року. Все заливав на ютуб, вставляв плеєр на сайт, прив'язував до звітів про матчі. Колосальна робота. Наприклад, клікаєте 1989 рік, бачите всі матчі по турнірах, клікаєте матч - там звіт, фото, відео. Розписую план на день: справи, справи, справи і ввечері завжди залишав дві години це. Возився, займався своєю улюбленою справою. Щоб оцифрувати інформацію потрібен приблизно рік.

Дата заснування сайту - березень-квітень 2010 року. Коли в кінці року показав йому результат, він подивився, каже «Ну, давай зробимо це офіційним сайтом Станіслава Черчесова». Йому стало цікаво, він побачив мій ентузіазм, адже для мене це частина життя. З 9 років все-таки ... Хочу сказати, що мені вдалося пронести своє захоплення через всі складнощі, початок дорослого життя, розвал Союзу і пов'язану з цим невизначеність - все це проходило, але захоплення футболом і слідування за кумиром було для мене острівцем стабільності. Захоплювався і жив цим, незважаючи на що відбуваються навколо зміни.

Проїхав з командами Черчесова всю Євразію

В РПЛ тренери давно знають один одного, а коли Станіслав Саламович очолив «Легію», намагався завжди відправляти йому інформацію зі свого архіву. Наприклад, коли в Польщі «Легія» грала з «Лехією» з Гданська або «П'ястом», писав, припустимо: «Тренер" Лехії "- ваш колишній одноклубник по дрезденському" Динамо "Піотр Новак», або «Тренер" Пяста "Радослав латати виступав проти вас в двох матчах німецької бундесліги, забив вам два м'ячі ». У нього була вся інформація про тренерів. Цим можна блиснути на прес-конференції або в особистому спілкуванні з тренером суперника? Не знаю, виділяв цю інформацію, щоб вона йому якось знадобилася.

Багато обговорювали з ним сайт, його наповнення. Він запропонував багато цікавих ідей, ми зробили кілька фотосесій. Вирішили скоротити сайт, зробити більш конкретним. Тому поки весь архів даних у прихованому режимі, але я обов'язково придумаю, як його використовувати. Повторюся, дуже хотілося б надалі відкрити музей в Алагир. Написати книгу, зняти фільм ... Різних ідей дуже багато. Сподіваюся, що зможемо поступово здійснити всі ці задумки. Хоча зрозуміло, що історія поки тільки пишеться, і я вірю, що основні наші перемоги ще попереду.

Відвідуваність сайту варіюється в залежності від того, що відбувається. Під час ЧС і роботи в «Легії» було сотні відвідувань в день. Сайт не такий розкручений, Черчесов не любить презентацій, помпезних заходів. Тому у нас ніколи не було ніякої розкрутки. Просто якщо люди вбивають в пошуку прізвище Черчесова, то можуть потрапити на наш сайт.

Як дружина поставилася до мого потягу? Ми з нею познайомилися в 2009 році. Вона футболом не цікавилася, але коли занурилася зі мною в атмосферу зборів, пожила з командою в одному готелі, то перейнялася. Затягує. Їздили на виїзні матчі сочинської «Перлини» в першій лізі - в тому числі в Хабаровськ, до Владивостока. Вона допомагає мені працювати над сайтом.

Багато, де були з командами Черчесова - від Владивостока до Португалії. Виходить, проїхали з ним майже всю Євразію. Зараз теж намагаюся не пропускати жодного матчу збірної, був і працював майже на всіх. До речі, окрема подяка керівництву і прес-службі РФС за допомогу у всіх питаннях.

Черчесова вважають жорстким і самовпевненим, але він зовсім інша людина

За роки тренерської роботи Черчесов не сильно змінився. Можливо, з роками еволюціонували погляди на футбол, але в той же час у нього є внутрішній стержень, який не змінюється.

Черчесова багато хто вважає жорстким, самовпевненим, але це зовсім інша людина, якщо дізнатися його краще. У нього чудове почуття гумору, він чудово розбирається в людській психології, уважно ставиться до оточуючих. І живе футболом, працює мало не цілодобово.

Тренера Черчесова відрізняє неухильне рух до поставленої мети. Уміння будувати команду, надавати грі впізнаваний почерк, використовувати найкращі якості футболістів. Адже і «Терек», і «Амкар» показували під його керівництвом чудовий футбол і навіть очолювали турнірну таблицю. Ще його відрізняє гнучкість в прийнятті рішень, вміння дивитися на ситуацію з усіх точок зору. Бувало, що йому пропонували гравця, а він говорив: «Ні, ні, ні. Він нам не потрібен ». А потім в іншій команді він дзвонив і хотів придбати саме цього футболіста. Йому говорили: «Як же так? Адже він був не потрібен ». На що він відповідав: «Там він би не підійшов, а ось тут він мені потрібен». Адже футболіст, умовно, міг не прижитися в одній команді з ментальним питань або побутовим, зате розквітнути і розкрити свої найкращі якості - в інший.

Критика до ЧС було дуже сильною, але Черчесов завжди тримає удар. Пригадується червневий матч з турками в Москві. Йому поставили запитання після гри: «Коли, нарешті, побачимо збірну Черчесова?» Він відповів: «14 червня» і закінчив прес-конференцію словами про те, що збірна на чемпіонаті світу виступить добре. Адже тоді панувала атмосфера загального песимізму, ніхто не повірив його словам, але він спирався на цифри, на стан гравців. Тренери завжди володіють великою кількістю інформації, закритої для преси і уболівальників. Мені подобалося, що він не вплутується в полеміку з критиками, не відповідає на негідні висловлювання. Виступ на ЧС стало більш ніж гідною відповіддю всім.

Як далі буде розвиватися мій інтерес до Черчесову? Він - важлива частина мого життя, і нікуди від цього не дітися. Я вдячний долі, що зміг з ним зблизитися, в якійсь мірі стати членом його команди. Якщо хто-небудь сказав би мені в дитинстві, що все вийде саме так, то ні за що б не повірив.

Офіційний сайт Станіслава Черчесова

Фото: особистий архів Саина Алізаде, РИА Новости / Володимир Родіонов

Текст: Єгор Коваль, Артем Терентьєв

Цим можна блиснути на прес-конференції або в особистому спілкуванні з тренером суперника?
Як дружина поставилася до мого потягу?
Йому говорили: «Як же так?
Йому поставили запитання після гри: «Коли, нарешті, побачимо збірну Черчесова?
Як далі буде розвиватися мій інтерес до Черчесову?