7. початковий удар
  8. Повернення початкового удару
  9. зупинка гравця
  10. Гравці

Ігрова дію в американському футболі складається з серії коротких за тривалістю окремих сутичок, за межами яких м'яч називають «мертвим» або не в грі. Під час сутички можуть бути розіграні:
• пасів комбінація,
• виносна комбінація,
• пант (удар по м'ячу),
• спроба взяття залікової зони
• вільний удар (введення м'яча в гру - початковий удар)

Між переймами проводяться заміни гравців, які дозволяють тренеру підібрати найкращий склад команди для кожної конкретної ситуації. Під час сутички команда повинна мати на полі 11 гравців. Гравцеві призначається специфічне завдання на кожен розіграш.

Мета гри

Мета гри - набрати максимальну кількість очок, занісши м'яч у залікову зону супротивника (тачдаун - touchdown) або забивши його в ворота з поля (філд-гол - field goals). Перемагає команда, яка набрала найбільшу кількість очок.

Ігрове поле

Поле має розміри 100 ярдів в довжину і 53 ярда в ширину. Ярд - міра довжини, яка дорівнює 3 футів або 91,4 см. Краї поля через кожен ярд розмічені невеликими штрихами, які дозволяють гравцям, суддям, тренерам і вболівальникам відслідковувати переміщення м'яча. Найбільш важливі частини поля - це додаткові 10 ярдові залікові зони (end-zone) з кожного боку. Це місце, яке приносить очки! Команда нападу, що володіє м'ячем, заробляє очки коли вона доставляє м'яч у залікову зону суперника.

ігровий час

У професійному та студентському футболі тривалість гри становить 60 хвилин. Ігровий час розділено на чотири чверті по 15 хвилин кожна. У шкільному футболі тривалість чверті становить 12 хвилин. Годинники зупиняються часто, тому загальна тривалість гри професіоналів може перевищувати три години. Час зупиняється після того не спійманого пасу і будь-якого розіграшу, який завершився за кордоном поля. Кожна команда має по три таймаута в кожній половині гри, які використовує на свій розсуд.

Годинники так само зупиняються під час наради суддів. Наприклад, щоб визначити, заробила команда право на чергові спроби, судді виконують вимір за допомогою ланцюжка. Після завершення вимірювань суддя дає сигнал запустити годинник. Суддя може зупинити годинник для оголошення порушення і видалення травмованого гравця з поля.

Додатково використовуються другі ігровий годинник, який відраховує час, що залишився у команди нападу до початку сутички. Якщо команда не встигає ввести м'яч в гру, вона отримує штраф за затримку гри.

Якщо під час гри здійснюється трансляція матчу, то можуть оголошуватися додаткові таймаут, під час яких телекомпанії показують повтори і рахунок гри.

Між другою і третьою чвертями оголошується перерва. Команди міняються половинами поля після першої і третьої чверті.

В NFL за дві хвилини до кінця другої і четвертої чверті судді оголошують "двохвилинний попередження". В аматорському футболі таке попередження можуть не використовувати.

Ведення рахунку в грі

Філд-Гол - 3 очка

Філд-Гол (3 очка) зараховується, якщо м'яч пролетить між стійками воріт, які перебувають за залікової зоною супротивника, після удару по нерухомому м'ячу, удару по м'ячу з літа або удару після вільної лову. Найчастіше використовується удар по нерухомому м'ячу. Для цього після відриву м'яча (снепа) він відкидається холдери, який встановлює м'яч на поле і утримує його в правильному положенні пальцем, щоб по ньому можна було нанести удар ногою. Три очки зараховуються, якщо м'яч пролетить в створі воріт. Якщо спроба пробити філд-гол не вдалася, то м'яч повертається до місця розіграшу (в NFL - місце удару, в коледжах і вищій школі - на 20-ярдову лінію, якщо м'яч був у заліковій зоні, або в те місце, де м'яч був зупинений ) або на лінію 20 ярдів, якщо місце удару було далі від залікової зони. Володіння м'ячем переходить до команди супротивника. Якщо м'яч не перетнув кордону поля, то суперник може його зловити і спробувати перейти в наступ, але зазвичай це не вигідно. Під час пробиття м'яча судді розташовуються під штангами воріт. Якщо будь-яка з правил виконання філд-гола не виконано, то спроба не засчітиввается. Судді позначають успішне пробиття м'яча двома піднятими вгору над головою руками. Команда, яка заробила філд-гол, пробиває початковий удар під час наступного розіграшу.

Тачдаун - 6 очок.

Реалізація (окуляри після тачдауна) - 1 або 2 очка.

Сейфті - 2 очка.

овертайм

Якщо гра закінчується з рівним рахунком після четвертої чверті, грається овертайм.
• В NFL овертайм триває 15 хвилин і закінчується, як тільки одна з команд доб'ється переможного результату. Перед початком овертайму кидають жереб. Перемогла команда може вибрати повернення початкового удару або половину поля, на якій буде захищатися. Під час регулярного сезону в NFL грається один овертайм. Якщо жодна з команд не доможеться перемоги, гра закінчується «в нічию». Під час плей-офф грається стільки овертаймів, скільки необхідно для визначення переможця.
• У коледжах і у вищій школі кожна команда має шанс заробити очки. У коледжі кожній команді надається можливість заробити очки з 25-ярду позначки. Переможець жеребкування вибирає серію володіння м'ячем (першу або другу), який програв - сторону поля (обидві серії сутичок проходять на одній половині поля). Програла жереб команда, використовує результат вибору першої команди в жеребки під час кожного парного овертайму.

гра

жереб

Гра починається початковим ударом (kickoff). Перед грою капітани команд беруть участь у жеребкуванні. Переможець жереба може вибрати: початковий удар (kickoff), повернення початкового удару - команда суперників виконує початковий удар, вибір половини поля для захисту. Зазвичай переможець жеребкування вибирає повернення початкового удару, тому що він отримує право першого нападу. Інша команда може вибрати варіанти, що залишилися (зазвичай вибирають половину поля). В аматорському футболі переможець жеребкування може відкласти свій вибір на другу половину гри, тим самим, надавши супернику право вибору в першій половині. Зазвичай такий вибір роблять, якщо капітан хоче почати другу половину гри з нападу.

Початковий удар виконується і на початку другої половини гри, а також після кожного тачдауна і філд-голи. Пробиває команда, яка заробила очки.

початковий удар

М'яч встановлюється на підставку на 30-ярду лінії на половині поля пробиває команди. (35 ярдів в коледжі і 40 - у вищій школі). Гравці команди, що б'є вбудовуються паралельно цій лінії і не можуть перетинати її до удару по м'ячу. При правильному початковому ударі м'яч повинен пролетіти не менше 10 ярдів, хоча зазвичай його пробивають так далеко, наскільки це можливо (від 40 до 70 ярдів). Після цього будь-який гравець (зазвичай приймає команди) намагається зловити м'яч або підібрати його повернути його назад на сторону супротивника, поки не буде зупинений. Іноді, що б'є команда виконує удар з наміром знову опанувати м'ячем. Кікер намагається пробити так, щоб м'яч, пролетівши покладені 10 ярдів, після відскоку виявився у гравця своєї команди.

Повернення початкового удару

Якщо м'яч вилітає за кордон поля до того, як його торкнеться гравець приймаючої команди, і до потрапляння в залікову зону, його встановлюють в точці виходу за кордон поля або на 30 ярдів від лінії удару, дивлячись, що ближче. Ця точка називається лінією скріміджа або лінією розіграшу. Удар, в результаті якого м'яч відлетів за залікову зону, або був спійманий приймаючої командою в заліковій зоні, називається тачбек (touchvack). В цьому випадку м'яч встановлюється на половині приймаючої команди на 20-й ярду лінії, яка і стає лінією розіграшу. Зазвичай один з гравців команди, що приймає біжить з м'ячем на половину супротивника до того моменту, поки його не захоплять. Точка, в якій був зупинений гравець з м'ячем, стає лінією розіграшу.

зупинка гравця

Гравець з м'ячем вважається зупиненим, якщо:

• Будь-яка частина біжить гравця, за винятком рук і ступень, торкнулася землі. Це може бути в результаті:
    • Контакту з противником, де противник блокував біжить, штовхнувши його, схопивши і поваливши на землю, захопивши ноги, і т.п.
    • Випадкового падіння або торкання землі. Однак, в професійному футболі гравець не вважається зупиненим в цьому випадку і може піднятися і продовжити рух, якщо його падіння не було пов'язано з контактом з опонентом. Іншим словами, якщо його не торкався опонент, поки він володів м'ячем.
    • Умисного торкання землі: навмисне встати на коліно, оголосити словами «я зупинений» ( «I'am down») і т.п. Наприклад, для захисту квотербека від сильного удару супротивником під час спроби блокування, він може першим опуститися на коліно. Це буде інтерпретовано як навмисне торкання, і опонент може бути покараний за удар.
  • Той, що біжить гравець вийшов за кордон поля. Це означає, що будь-якою частиною тіла він торкнувся чогось (за винятком іншого гравця або судді) на або за бічною лінією або кінцевої лінії. Зауважте, що лінія намальована за кордоном поля.
  • Просування біжить в бік лінії голи противника зупинено для запобігання контакту з опонентом, без найменшого шансу продовжити рух. Точний момент, коли гравець зупинився, може бути нечітким і його визначення знаходиться у веденні суддів.

Гравці

Більшість гравців в американському футболі мають вузькоспеціалізовані ролі. В іграх на рівні коледжів і NFL багато грають тільки в захисті або тільки в нападі.

Команда нападу.

• Лінія нападу (offensive line або OL) складається з п'яти гравців, завдання яких захистити пасующіх гравців і розчистити шлях для біжать гравців, розставивши гравців захисту. За винятком центрального гравця (центра або OC), лайнмени нападу зазвичай не торкаються м'яча
  • Квотербек (quarterback або QB) отримує СНЕП в більшості розіграшів. Квотербек може: 1) вкласти або відкинути м'яч біжить (running back або RB), 2) кинути м'яч приймає (WR) або 3) самостійно бігти. Квотербек - лідер нападу, оголошує команді комбінацію, яку призначив тренер.
  • Той, що біжить (running backs або RB) знаходиться позаду від квотербека або поруч з ним і спеціалізується на бігу з м'ячем під час виносних комбінацій. Він також бере участь в блоці, ловить паси і в рідкісних випадках кидає м'яч іншому гравцеві. Якщо команда виставляє двох біжать в грі, один з них буде хавбек (halfback або HB) або тейлбик (tailback або TB), який з високою ймовірністю буде виконувати винос (бігти з м'ячем). Інший гравець зазвичай фулбека (fullback або FB), який переважно бере участь в блоці.
  • Приймаючий (wide receivers або WR) - знаходиться ближче до краю поля. Він спеціалізується на лові пасів.
  • Тайтенд (Tight ends або TE) - перед розіграшем перебуває поруч з лінією нападу. Під час розіграшу він може грати як приймаюче (ловити пас), так і як гравець лінії нападу (захищаючи квотербека або розчищаючи простір для біжить).

Принаймні сім гравців в команді нападу повинні бути на лінії розіграшу. Інші гравці можуть розміщуватися в любо місці позаду від лінії. Кількість біжать (RB), які беруть (WR) і тайтєндів (TE) може змінюватися від розіграшу до розіграшу. Наприклад, якщо команді необхідно пройти тільки 1 ярд, вона може використовувати трьох тайтєндів (TE), двох втікачів (RB) і жодного приймаючого (WR). З іншого боку, якщо необхідно пройти 20 ярдів, тренер може замінити всіх біжать (RB) на приймаючих (WR)

Команда захисту.

• Лінія захисту (defensive line або DL) може включати в себе від трьох до шести гравців, розташованих навпроти лінії нападу. Вони намагаються зупинити біжить гравця з м'ячем, до того, як він зможе принести ярди команді нападу, або блокувати квотербека до того, як він зможе виконати пас.
  • У більшості випадків по кранах мірою три гравці перебувають на пазіціі задніх захисників (defensive backs або DB). Вони прикривають приймаючих і намагаються перешкодити завершенню паса. Зрідка вони атакують квотербека.
  • Інших гравців захисту називають лайнбекеров (linebackers або LB). Вони розташовуються перед сутичкою між лінією захисту і задніми захисниками і можуть як захоплювати квотербека, так і прикривати потенційних приймаючих.

Спеціальні команди.

Гравців, що беруть участь в розіграшах, в яких виконується удар по м'ячу, називають спецкомандою. Два найбільш важливих гравця спеціальних комнад: пантер - що пробиває пант, і кікер, який виконує початковий удар, філд-гол і реалізацію.

Нумерація гравців.

В NFL діапазони номерів на майках закріплені за різними позиціями:

• 1-9: квотербек (QB), кікер (K), пантер (P)
  • 10-19: квотербек (QB), кікер (K), пантер (P) і приймає (WR)
  • 20-49: біжать (RB) і захисники (DB)
  • 50-59: центр (OC) і лайнбекеров (LB)
  • 60-79: лайнмени нападу (OL) і захисту (DL)
  • 80-89: приймаючі (WR) і тайтенда (TE)
  • 90-99: лайнмени захисту (DL) і лайнбекеров (LB)

Правила NCAA визначають, що лайнмена нападу повинні мати номери в діапазоні 50-79, але асоціація "настроятельно рекомендує", щоб квотербек і біжать мали номери до 50, а приймаючі - більше 79. Причина такої рекомендації в тому, що номери 50-79 НЕ можуть ловити м'яч, вони не повинні торкатися м'яча.