ProGorodSamara.ru поспілкувався з семиразовим чемпіоном світу Андрієм Яковлєвим, який розповів, як правильно поводитися з холодною зброєю
У цьому році в Росії 15-річчя відзначає спортивне метання ножа. Мало, хто знає, але в обласній столиці живе людина, яка в цій дисципліні 7 разів ставав чемпіоном Світу - Андрій Яковлєв. ProGorodSamara.ru зробив велике інтерв'ю з Андрієм і дізнався, як розвинений в Самарі вид спорту, яким він займається, як правильно кидати холодна зброя, чи можна робити це п'яним, на чому краще тренуватися і багато іншого цікавого.
Коли почали займатися цим, метнули перший ніж?
- Перші ножі я почав пробувати «встромляти» ще в дитинстві, років у 9-10. Як тільки ножі усвідомив, усвідомив, що їх в дерева метати можна, дід показав, як метати. Можна сказати, він був мій перший учитель. Ось тоді і почав. Вибирав сухі дерева, одне навіть звалив. Був це тополя, і спочатку в ньому вийшло таке поглиблення, в яке голову можна було засунути. А вийшло воно тільки тому, що я в одну точку намагався потрапляти постійно. І потім вийшла дірка в ньому. Це в селі було, на зиму я їхав, а потім приїжджаю - воно взагалі впало. Ну і, природно, надивився фільмів тоді. Це знаменита кіностудія «Дефа», актор - Гойко Мітіч. Він там кожен раз то ніж метне, то сокира. Колоритний був, і індіанцями, в той час, все «захворіли». Ось як все і почалося, робилося і пробувалися.
Якими ножами метали спочатку?
- Кухонними, намагався вибрати важче, побільше. Їм зручніше метати. Він летить щільніше.
Коли стали професійно займатися?
- Про вид спорту конкретно дізнався в 2001 році. У Самарі проходив перший чемпіонат Росії з метання ножів, і до мене підійшов знайомий з рукопашного бою тренер. Сказав «ми тут організовуємо такий-то чемпіонат, а там ще буде метання ножа. Ти ж ножі метану? Хочеш спробувати?"
А звідки він дізнався, що ви займаєтеся цим?
- Я в дев'яностих в залі займався рукопашним боєм, а так як ножі і рукопашний бій це все одно десь поруч, то ножі я метал в своє задоволення, після тренування. Він часто до мене на тренування приходив. У нас хлопці бійці билися між собою, а у мене в залі стояв пенечек. І я після Тренировочка любив покидати, навіть не знав, що вид спорту такий буде, мені це просто подобалося, розслабитися таким чином.
І як пройшли перші змагання?
- Я спробував і тоді на чемпіонаті Росії став п'ятим. Причому відстав прям на якісь «копійки». Думаю, «так чогось я ще можу!». 6 осіб за підсумками того турніру відбиралося в збірну Росії і я в їх число потрапив. Стали готуватися до чемпіонату світу. Спробував, на світі став другим. І тут уже зрозумів, що потрібно серйозно зайнятися.
З метання ножів є якась окрема федерація в Росії?
- Так, це федерація «Універсальний бій» під егідою якого проходить в числі іншого і спортивне метання ножа.
У Самарі багато людей, які займаються метанням ножа?
- У нас є кілька клубів, в яких займаються метанням ножа. Крім цього кілька клубів, які займаються саме універсальним боєм, і метання ножа у них в обов'язковому порядку. Якщо на смузі перешкод ти не вмієш метати ніж, ти просто робиш додаткове коло. Ось, наприклад, 22-23 жовтня будуть змагання в Самарі. А ще, я зараз домовляюся, можливо у нас і чемпіонат Росії буде в наступному році. Навесні, я думаю.
А чому саме зараз займаєтеся?
- Я організовую турніри, сам їжджу на них суддею, іноді виступаю на змаганнях, семінари проводжу.
Участь у чемпіонаті світу ви вже не маєте?
- У мене була травма в 2010 році, в Німеччині її отримав, порвав зв'язку плеча. Заліковував її майже три роки, зараз знову почав виступати і, в общем-то, на минулому чемпіонаті Росії я другий став. Я вже можу брати участь на світі, але мене зараз на світ за старою звичкою запросили суддею. Тому, що я 4 роки судив, і мене вже вписали туди. Думаю «ладно», в цей рік ще посужу. Ну і, знову ж таки, не вийшов ще на кращу форму, тому ще потренуюсь рік.
Щороку проводяться змагання?
- Так, щороку проводяться чемпіонати Росії і чемпіонати світу.
У чому суть спортивного метання ножів? Які правила?
- Найголовніше - це мішень. У неї потрібно метнути три ножа, щоб вони потрапили, бажано, в «двадцятку». Всього 10 спроб, 30 ножів. Чим більше очок, тим краще. Існують різні версії метання ножа. Є європейська асоціація, є американська. Вони теж проводять свої змагання. У них теж проходять чемпіонати світу. Зараз чемпіонати світу за трьома версіями проходять. Європейська, наш універсальний бій і американська. Самара може пишатися. Єдина людина, яка стала чемпіоном світу за всіма трьома версіями - це мій учень Михайло Седишев. Наш Самарець. Скрізь у нього світові рекорди. Він їздив коли в Америку, крім того, що виграв чемпіонат світу, так ще й взяв найпочесніший турнір - Золотий кубок Америки.
Які використовуєте ножі?
- Ножі у нас спеціальні. На них стоїть клеймо універсального бою. Тому, що змагання проходять під егідою «Універсального бою». Вага 300 грамів. Чи не гострі. Рукоятка без накладок - тобто не як на кухонних.
Які призи на змаганнях дають? Грошові є?
- Зовсім різні. На початку, коли тільки починало це розвиватися, були дуже хороші грошові призи. Але зараз притихло трошки, і хвиля, я б навіть сказав, згасла. Хоча, я думаю, це рух вже не зупинити. І зараз на чемпіонаті світу, до речі, в положенні написано, що буде 100000 рублів призовий фонд.
Виходить з 2001 року в Росії це все офіційно?
- Так, в цьому році ми відзначали 15-річчя спортивного метання ножа в Росії.
Чи не думали якесь шоу з ножами зробити?
- Робили і робимо. Ми проводимо такі речі. У нас є «Фестиваль метальників ножа». Навіть кілька разів на таких фестивалях робили «Art Knife Freestyle». Під музику різноманітні метання, але ще і в ціль. Різні види кидків, з різних стійок, з різних положень - сидячи, лежачи, в перекиді, з перешкодами якимись. Але потрібно бути дуже хорошим професіоналом, щоб це вміти. І зараз трошки це затихло, бо ті, хто добре це роблять, вони ще добре метають. Тобто це професіонали у своїй справі. А щоб шоу-моменти тренувати, то це 50 відсотків тренування повинен віддати ось цим усім цирковим речей. Не встигаєш підготуватися до основних змагань.
У жінку біля дошки там не кидає?
- Ні, в першу чергу це небезпечно. У Радянському Союзі це взагалі заборонено було. Смертельний номер навіть в цирку був заборонений. Те, що показували у нас, наприклад, це був фокус. Тобто, ножі вилітали з дошки. Зі зворотного боку. З боку виглядало, ніби товариш з закритими очима метає.
В яблуко на голові теж не пробували?
- Ні, не буду і не раджу. Скільки цих випадків в інтернеті, де і лучники, і все показували, як вони стріляють і метають. В результаті стріли і ножі прилітали і в лоб, і куди завгодно.
Які титули у вас є?
- Я є дев'ятикратним чемпіоном Росії і семиразовим чемпіоном світу. Останній у 2010 році виграв. Кубки, медалі - все в нашому залі (Місячна, 1) вивісимо. Тут буде переможна галерея вихованців і тренерів.
Як правильно тримати ніж?
- Що стосується хвата ножа, то його можна тримати як за рукоятку, так і за клинок. Найчастіше спортсмени тримають обхватом. Тобто багато, метають плоским хватом, що не обхоплюючи клинок. Так найчастіше метають ніж гострий. Так як у нас ножі не гострі, береться щільний хват. І так як ти щільніше контролюєш ніж, він більш точно летить.
Тренувати потрібно кидок?
- Потрібна Загальнофізична підготовка. Обов'язково. У нас займаються в основному міцні хлопці.
На яких об'єктах тренуєте, куди метати ножі?
- На турнірах - дерев'яні стенди змагальні. А так, найкраще тренуватися на пеньку, тому що він довше зношується. Місяців зо два його можна експлуатувати.
Де купуєте ножі?
- Це спеціальні ножі федерації, замовляємо їх через Москву. Кількістю не менше трьох на спортсмена, залежить від кількості учасників в нашому клубі.
У повсякденному житті використовували вміння своє?
- Ні. Хоча один раз було, що щось у вигляді жарту, звичайно. Були ми в поході. Дівчат у нас було більше, ніж хлопців. Поруч була компанія - одні хлопці. Загалом, вони якось так почали не те, що загравати, але трошки агресивно поводитися. Я взяв дві сокири, два ножі. Не дуже далеко від їхнього табору було сухе дерево, я його вже поглядом «приметать» трошки. І ось, встромляють кидком один сокиру, другий, третім метаю ніж і, зрозуміло, що це було випадково, але він потрапляє чітко в рукоятку сокири. Вони так на це все подивилися і більше до нас не підходили. Напевно, порахували, що це супер майстерність.
Як правильно цілитися?
- Це тільки з досвідом приходить. У нас інтуїтивний вид спорту. Треба в першу чергу відчути ніж, відчути хват для кидка. Метання ножа на трьох китах стоїть - однаковий хват, однакова швидкість кидка і чітко вивірена дистанція. Тут, як і в будь-якому виді спорту, потрібно орати.
Скільки потрібно тренуватися, щоб навчитися добре метати?
- Для початку я не рекомендую займатися більше години в день, тому що, в принципі, це не дуже звичні руху і мікромишци розтягуються. Це загрожує розтягуваннями, розривом зв'язок і так далі. Потрібно починати потихеньку.
Пробували тренуватися на рухомих мішенях?
- Пробували, це в рази все складніше. У нас навіть було кілька таких вправ: і розгойдувати колоду «Папа Карло», і мішень обертається. Ми такі речі вставляємо на фестивалях метальників ножа. В офіційних програмах такого немає. Там тільки мішень, чітко вивірена дистанція і кидок поверх плеча будь-яким хватом.
На щурах, тварин, не тренувалися?
- Ні, тільки на дереві.
Куди звертатися, щоб почати займатися метанням ножа?
- У нас є сайт «Залізний вік», є однойменна Група Вконтакті" , Також «Вконтакте» є моя група «Школа чемпіона світу Андрія Яковлєва» . Можна сміливо писати туди.
Є якісь вікові обмеження для занять метанням ножа?
- Діти починають з першого класу займатися, самий наш відомий метальник - Валерію Вікторовичу Терентьєв - прийшов займатися, коли йому було 54. Зараз йому 67 - він чотириразовий чемпіон світу. Тому ніколи не пізно. Можу похвалитися, до речі. Щойно повернулися наші хлопці з першості світу, їздило 5 осіб і привезли 10 медалей. 3 золотих, 4 срібних, 3 бронзових. Це були дитячі змагання. Тобто школярі їздили.
Які основні травми цього виду спорту? Багато крові проливається?
- Ні, крові взагалі не проливається. Буває, що є відскік ножа, звичайно, але зазвичай все це контролюють. Хлопці досвідчені. Найпоширеніші травми - вивихи, підкоміри, розтягування. Не більше того.
У людини метали ніж коли-небудь?
- Ні.
Розкажіть якийсь незвичайний випадок з практики.
- Було кілька таких ситуацій. Наприклад, коли судді трохи розгублені. Одна була смішна. Розповім. Йде розминка, і судді в цей час не дуже дивляться на мішень. Один взагалі взяв і відвернувся. І Андрій Гребньов, чемпіон світу з Севастополя, зробив кидок. Ніж потрапив кудись вгору і рикошетом по довжиною дузі полетів в сторону цього судді. Андрій обчислив відразу цю траєкторію, і, дивлюся, він суддю в сторону прибирає, нічого не кажучи. І прям на його місце падає ніж. Виходить, врятував його. Після цього головний суддя відразу сказав «Так, дивитися на стенди все, або відійдіть взагалі, не заважає!».
А ще в Києві в 2003 році була трошки курйозна ситуація. Проходив чемпіонат, і організовував його знаменитий борець Володимир Іванович Саунін - радянський самбіст, дзюдоїст і борець вільного стилю, чемпіон СРСР і світу з самбо, генеральний директор Української спортивної федерації «Універсальний бій», дуже шанована людина. А ми жили в олімпійському селі, в Кончі Заспі, і нас до Києва возили на автобусі. Зручно все, годували добре, база чудова. І я вийшов у фінал чемпіонату Світу, приїжджаю, підходжу, а мене не пускають. Виявляється я забув бейджик. Я прям «Опа!», Кажу «там вже розминка йде! Я в фіналі ». Хлопці підтверджують. Там стоїть такий майор - круглий, маленький, напевно метр п'ятдесят зростання. Перекрив весь прохід «Не пущу! Усе". Я не знаю що робити. І тут йде Володимир Іванович Саунін. Каже «Андрій, що трапилося?». Я кажу «Бейджик забув, ось мене не пускають». І Саунін, такий двометровий дядько, 150 кг вагою, він йому в лоб так зверху «Ось майор, ти в своїй справі хто?» А я вже приїхав тоді в ранзі чемпіона Світу. Ось він і питає «Ти в своїй справі хто?». Той мовчить. «Ти в своїй справі майор. А він у своїй справі генералісимус! ». І мене пропустили, і я знову виграв.
Крім метання ножів чим займаєтеся?
- Метання ножа - це такий історичний вид спорту. Метання ножа вважалося більш високою кваліфікацією воїна. Це стало цікаво, і ми стали метання ножа на різних фестивалях історичних практикувати. Причому, не тільки метання ножа, але і метання сокири, стрільбу з традиційного історичного лука. І це стало цікаво, і до нас прийшли хлопці, які займалися історичним фехтуванням. В повний контакт. В натуральних обладунках, бо знаєш, що тебе зараз півторакілограмових залізякою битимуть з усією пролетарською ненавистю. І ось ми вже 7 років поспіль організовуємо фестиваль під назвою «Подорож в минуле». Робимо його на базі центру історичного моделювання «Стародавній світ» в Красноармійському районі. Щороку фестиваль проходить. Людям подобається. У цьому році понад 5 тисяч глядачів було. Брати участь може кожен гість.
П'яному людині можна кидати ножі?
- Ні в якому разі. Не рекомендую. І рикошет може непередбачуваний, і сам він може появитися, впасти. Нетверезих людей я до тренуванням не підпускаю. Якщо п'яний - лягай і спи.
Хліб не пробували ножами різати для метання?
- Ні. Вони не пристосовані. Навіть масло з працею беруть.
Copyleft © 2017 . www.vremya-sporta.od.ua