Полезные материалы

Край землі російської

  1. Дорога і житло
  2. природа
  3. Що подивитися
  4. мис Гамова
  5. бухта Астаф'єва
  6. укріпрайон
  7. бухта Теляковского
  8. мис Шульца
  9. бухта Тепла
  10. бухта Порятунку
  11. Тюлені і камені Алексєєва
  12. мис Астаф'єва

Для того, щоб побачити справжнє Примор'ї з горами і високогірними плато, порослими лісом сопками і чудовими заходами, лежбищами тюленів і кладовищем загиблих кораблів, абсолютно не потрібно їхати на кордон з Північною Кореєю на півострів Хасан. Набагато більш доступний півострів Гамова, розташований на південно-західному узбережжі Приморського краю. За своєю красою, силою і різноманітністю видів він жодним чином не поступається Хасану, а в чомусь і перевершує його. Чарівний бірюзовий колір моря і круті скелясті береги навіюють думки про те, що якщо і є рай на землі, куди не ступала нога людини, то, цілком ймовірно, воно тут. Для того, щоб побачити справжнє   Примор'ї   з горами і високогірними плато, порослими лісом сопками і чудовими заходами, лежбищами тюленів і кладовищем загиблих кораблів, абсолютно не потрібно їхати на кордон з Північною Кореєю на півострів Хасан

Приморський край. Залив Петра Великого і острів Фуругельма. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

Будучи розташованим на східному узбережжі затоки Петра Великого, півострів має переважно гірський рельєф з найвищою вершиною з відміткою 506 метрів на горі Туманна. Численні бухти рясніють романтичними і не дуже назвами: Витязь і Алексєєва, Астаф'єва та Теляковского, Небезпечна і навіть бухта Порятунку.

Де бухти, там є і миси. Найпівденніша точка півострова - мис Гамова, відкритий в 1854 році екіпажем фрегата «Паллада» і названий на честь гардемарина Д.І. Гамова. На мисі розташований однойменний маяк, що числиться в реєстрі маяків Росії під №1.

На мисі розташований однойменний маяк, що числиться в реєстрі маяків Росії під №1

Приморський край. Півострів Гамова. Маяк Гамова. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

Півострів має як пологі, так і скелясті береги. У безпосередній близькості від узбережжя глибина моря досягає 60 метрів. Однак півострів славиться не тільки своїми красотами. У прибережних водах, крім досить великих островів, зустрічаються, причому досить часто, надводні та підводні камені. У 1897 році тут розбився пароплав «Володимир», а через майже сторіччя, в 1982 році, - військове дослідницьке судно «Кварц».

Приморський край. Півострів Гамова. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

Дорога і житло

Велика частина дороги від Владивостока до півострова Гамова - відмінне шосе. 200 кілометрів до Андріївки їдуть легко і невимушено, чого не скажеш про останні кілька кілометрів до узбережжя, які здатний подолати далеко не кожен позашляховик. Ймовірно, на сьогоднішній день відсутність іншого способу дістатися є єдиним реальним перешкодою для основної маси туристів. А тому їх переважна більшість осідають саме в Андріївці. Тим часом безпосередньо на півострові всього два населених пункти - це маяк Гамов на однойменному мисі, де живуть тільки працюючі там співробітники, і селище Витязь в однойменній бухті. Саме в останньому зосереджена фактично вся світська і несвітських життя. У різні роки тут чого тільки не було, починаючи від бази дизельних підводних човнів і закінчуючи комплексами лабораторій ДВО РАН. Але це раніше. В останні ж 10 років селище з постійним населенням 200 чоловік влітку переживає справжній туристичний бум.

В останні ж 10 років селище з постійним населенням 200 чоловік влітку переживає справжній туристичний бум

Приморський край. Півострів Гамова. Бухта Витязь. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

природа

Відстань від цивілізації зберегла до наших днів на півострові рідкісні види тварин, птахів і рослин. Навесні тут буйно квітнуть рододендрони. На порослих лісом горах поруч з сосною ростуть не тільки звичні липа, дуб, береза, а й субтропічні рослини. Японське море влітку добре прогрівається. Температура води +23 градуси - не рідкість, а тому підводний світ надзвичайно багатий. Бухту Алексееева вибрали місцем проживання тюлені-ларга. А околиці бухти Витязь багаті Терпугов, йоржами, креветкою, гребінцем, актиніями і мідіями.

А околиці бухти Витязь багаті Терпугов, йоржами, креветкою, гребінцем, актиніями і мідіями

Приморський край. Залив Петра Великого. Бухта Алексєєва. Тюлені-ларга. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

Тут досить часто зустрічається акула. В основному, звичайно, це катран, яка невелика і для людини безпечна. Трохи більше - оселедцева. Також не небезпечна, якщо не пхати їй в пащу руки. За численними заявами дайверів, в останні роки зустрічається і біла. А в бухті Витязь мешкає гігантський тихоокеанський восьминіг Дофлейн, який іноді досягає ваги 50 кілограмів.

Багато представників флори і фауни занесені до Червоної книги. Місцеві жителі регулярно зустрічають сліди перебування в цих місцях амурського тигра, далекосхідного леопарда і гімалайського ведмедя. А побачити своїми очима плямистого оленя, козулю, єнотовидного собаку та уссурійського кота, не кажучи вже про птахів, - і зовсім саме звичайна справа.

Найважливішим фактором, що сприяє збереженню такого широкого списку рослин і тварин, є заповідний режим. Східна акваторія півострова, що включає бухти Астаф'єва, Порятунку, Орлине, частково бухту Теляковского, а також 500-метрова буферна берегова зона входять до складу Східного ділянки Далекосхідного державного морського заповідника.

Приморський край. Залив Петра Великого і острів Фуругельма. Далекосхідний морський заповідник. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

Для півострова Гамова характерні малосніжні зими і велика кількість опадів влітку. Тут часті тумани, а кількість туманних днів досягає 70%. Погода зазвичай мінлива, характерно швидка зміна погодних умов від похмурого до ясного. Липень-серпень - час тайфунів, тропічних циклонів з великою кількістю опадів, коли дощ іде, як то кажуть, стіною, а хороший господар і справді собаку з дому не вижене. Таких тайфунів на рік проходить 6-10. У другій половині серпня кількість туманних днів зменшується, а у вересні-жовтні воно мінімальне. Жовтень Примор'я - золотий сезон.

Приморський край. Залив Петра Великого і острів Фуругельма. Далекосхідний морський заповідник. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

Що подивитися

бухта Витязь

Ширина бухти - близько 1,5 кілометра, довжина - 3 кілометри. Глибина сягає 40 метрів. Витягнута і прикрита від вітрів акваторія - відмінне місце для відпочинку. Тут немає заповідного режиму. Тут можна купатися і загоряти. Бухта орієнтована на захід, а тому славиться своїми чудовими заходами, які незмінно спостерігають не лише закохані парочки, а й фотографи і художники. Неподалік від берега в самому серці бухти всіх без винятку гостей зустрічає напівзатоплена звіробійним шхуна. Це свого роду візитна картка бухти Витязь. Це не єдине кинуте судно. Всього таких об'єктів тут 6 штук. Розповідають, що суду були побудовані фінами, а після куплені за низькою ціною і переобладнані в плавучі лабораторії. Наприклад, на одному з кораблів досліджували обростання корпусів морськими організмами.

Наприклад, на одному з кораблів досліджували обростання корпусів морськими організмами

Приморський край. Півострів Гамова. Бухта Витязь. Затонулий звіробійним шхуна. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

мис Гамова

Крайня точка півострова Гамова - однойменний мис. Це одне з тих місць, де відкривається панорама моря майже на три сторони світу. На схід від півострова десь за морем - Японія, трохи південніше - Південна і Північна Кореї. А на заході видно найпівденніший острів Росії - острів Фуругельма.

На маяк веде труднопрохідна грунтова дорога, а на територію самого маяка вхід закритий, оскільки це режимний об'єкт Міністерства оборони Росії. Втім, деякі найбільш наполегливі туристи туди проникають. Як? Так хто ж їх знає. Якось!

бухта Астаф'єва

Це одна з найбільш популярних і доступних бухт півострова. Втім, її акваторія входить в зону, що охороняється Далекосхідного державного морського заповідника, а значить, відвідування бухти пов'язане з цілою низкою обмежень. На законних підставах чесні «булочники» можуть хіба що понаслаждаться піщаними пляжами з дрібним піском, а в воду - ні ногою!

На законних підставах чесні «булочники» можуть хіба що понаслаждаться піщаними пляжами з дрібним піском, а в воду - ні ногою

Приморський край. Півострів Гамова. Бухта Астаф'єва. Далекосхідний морський заповідник. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

укріпрайон

По берегах затоки Петра Великого ще з часів заснування Владивостока велося будівництво укріплювальних споруд, а близькість ймовірного противника нагнітала обстановку. Півострів Гамова не став винятком. Відносний «світ» тут настав зовсім недавно, але німі свідчення тих часів розкидані тут всюди. Кругом на схилах бетонні доти з спустілими бійницями. Найвідоміший подібний об'єкт - дві двухорудійние батареї калібру 180 міліметрів, розташовані на висоті 300 метрів над рівнем моря і введені в дію в роки Великої Вітчизняної війни.

бухта Теляковского

Найчастіше її ласкаво називають «Теляковкой» - справжнісінька перлина півострова. І це, звичайно, мрія туриста. Там особливо не купуєшся, оскільки велика частина берега - прямовисні скелі. Але є і галькові пляжі з кришталево чистою водою. Втім, не всі її берега доступні з суші. Частина бухти віднесена до акваторії заповідника. Кордон проходить по широті 42 градуси 35 хвилин. Південна частина (близько 70%) не заповідна і відкрита до відвідування, північна частина (30%) віднесена до зони повного спокою.

Південна частина (близько 70%) не заповідна і відкрита до відвідування, північна частина (30%) віднесена до зони повного спокою

Приморський край. Півострів Гамова. Бухта Теляковского. Далекосхідний морський заповідник. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

Цікавим місцем відвідування, також належать до Теляковке, є так званий острів «нудиться серця», куди в теплу погоду прагнуть маси туристів-романтиків. На острів можна потрапити тільки перейшовши вбрід протоку. Втім, він неглибокий, всього-то по коліно. Але треба дивитися під ноги - дно всипане морськими їжаками.

Приморський край. Півострів Гамова. Бухта Теляковского. Далекосхідний морський заповідник. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

мис Шульца

Якщо піти з селища Витязь прямо по узбережжю, можна дійти до мису Шульца - ділянки суші, видатного точно на захід. І саме на цьому мисі розташована база морської експедиційної станції. Але ні, це не база відпочинку, як можна було б подумати. Це наукова установа - Морська експериментальна станція Тихоокеанського інституту океанології ДВО РАН. На вершині мису розташоване з десяток будівель, призначених для здійснення тут різних океанологічних досліджень. На правому березі мису досі зберігся загадковий білий куля - зимовий басейн для тренування морських ссавців і колишній секретний об'єкт Міноборони, де велися роботи з дресирування дельфінів і тюленів з метою знешкодження підводних човнів, мін і бойових плавців противника. Проект був закритий в 1998 році, а будівлю поступово руйнується.

Лівий, зовнішній берег мису орієнтований у відкрите море. Стрімким скельним берегом і одночасно віддаленої пустельністю ці місця чимось нагадують кримський мис Тарханкут.

Приморський край. Півострів Гамова. Мис Шульца. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

бухта Тепла

Формально бухта безіменна. За фактом же вона має аж два неофіційних назви: Орлінка і Тепла. Круті скелі порослі тут густоцветковий соснами. В Японії саме цей вид використовується для вирощування бонсая. А для Росії - це всього лише пухнаста красива сосна. Втім, умови зростання з перепадами температури, сильними вітрами і скельними мізерними грунтами часто перетворюють тут сосни в природні бонсаї. Гальковий пляж Теплої - ще одне улюблене багатьма місце відпочинку. Акваторія бухти прикрита від відкритого моря видатними скелями, в результаті вода прогрівається більше, ніж в інших місцях. Звідси і назва.

Звідси і назва

Приморський край. Півострів Гамова. Бухта Тепла (Орлина). Далекосхідний морський заповідник. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

бухта Порятунку

Розташована по сусідству з Орлінкой. Саме тут розташований основний материковий кордон східної ділянки заповідника з цілорічним проживанням інспекторів, які патрулюють морську акваторію і прилегле узбережжі. На відміну від галькового пляжу в Орлінке, в бухті Порятунку берег піщаний. Втім, сюди туристи навіть не намагаються сунутися.

Втім, сюди туристи навіть не намагаються сунутися

Приморський край. Півострів Гамова. Бухта Порятунку. Далекосхідний морський заповідник. Фото: Наталія Судец / Strana.ru Приморський край Приморський край. Півострів Гамова. Бухта Порятунку. Далекосхідний морський заповідник. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

Тюлені і камені Алексєєва

Одне з місць, яке в акваторії затоки Петра Великого облюбувала колонія нерпа, - камені Алексєєва, видатна в відкрите море на 500 метрів гряда. Тут багато що заливаються водою каменів, на яких і лежать ластоногие. Тут вони гріються на сонці. Звідси їм легко піти в воду при найменшій небезпеці. Це правильний плацдарм. А враховуючи, що нерпа тут мешкає кілька десятків, безкарно ворог зовсім точно не добереться. Якась пара очей обов'язково помітить небезпеку і попередить інших. Вся колонія переміщається в воду і спостерігає за тим, що відбувається звідти, де вони куди більш мобільні, ніж на суші. На зиму тюлені мігрують на південь від до берегів Японії і Кореї.

На зиму тюлені мігрують на південь від до берегів Японії і Кореї

Приморський край. Півострів Гамова. Камені Алексєєва. Лежбище тюленів. Далекосхідний морський заповідник. Фото: Наталія Судец / Strana.ru Приморський край Приморський край. Півострів Гамова. Камені Алексєєва. Лежбище тюленів. Далекосхідний морський заповідник. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

мис Астаф'єва

Одне з симпатичних, романтичних і вельми фотогенічних місць півострова. Тут все незвичайне синя вода. А темно-коричневі плями під поверхнею - зарості ламінарії і збіговиська морських їжаків. До речі, панорамні види, показання в фільмах Бі-бі-сі про російський Далекий Схід, знімалися саме тут.

До речі, панорамні види, показання в фільмах Бі-бі-сі про російський Далекий Схід, знімалися саме тут

Приморський край. Півострів Гамова. Мис Астаф'єва. Фото: Наталія Судец / Strana.ru Приморський край Приморський край. Півострів Гамова. Мис Астаф'єва. Фото: Наталія Судец / Strana.ru

Словом, південь Примор'я - гідна альтернатива популярним південним напрямками, щоб провести тут свою відпустку.

Як?