Полезные материалы

Фінанси футбольних клубів. Спортинг Лісабон на межі банкрутства? Частина 1.

Про фінансовий стан флагмана португальського футболу, Порту, я вже писав в своїй замітці в іншому блозі.

Тема португальських фінансів привернула мою увагу і стала цікавою, насамперед, тому що я ними ніколи не цікавився особливо, тому відкриваю для себе багато нового разом з вами. Ситуація в футбольних клубах склалося, як видно, не сильно краще, ніж в країні, яка досить гостро переживає кризу. Але проблеми у Порту можна вирішити і поки не критичні. Яка ж ситуація склалася в Спортінгу?

Лісабонський Спортинг - один з давніх лідерів португальського футболу. У них є блискуча академія, звідки вийшли Роналду, Нані, Моутіньо і інші. Вони успішно грали в Кубку УЄФА / Лізі Європи, виходили в ЛЧ, завойовували звання чемпіонів Португалії. Хоча останнє було вже досить давно. У минулому сезоні Спортинг виступив «на рівні», вони зайняли 4-е місце в Лізі і вийшли в 1/2 ЛЄ. У цьому сезоні спортивні справи у Спортинга йдуть не дуже добре, в Лізі вони на 13 (з 16) місці, в групі ЛЄ на останньому місці з 1 очком. Однак, не це повинно турбувати їх уболівальників в першу чергу. Нещодавно УЄФА оголосила про заморожування призових для клубів, які не пройшли перевірку на виконання початкових критеріїв ФФП УЄФА. У їх число потрапив і Спортинг. Президент Бенфіки недавно дозволив собі гостру ремарку, спрямовану проти своїх суперників-сусідів з Лісабона. Він сказав, що деякі клуби знайшли чарівний спосіб залишатися на плаву, навіть будучи глибоко в боргах і, по суті, банкрутами. Президент Спортинга Годін Лопеш відреагував, заявивши, що і Бенфіка-то в стан «технічної банкрутства», а майбутнього Спортинга ніщо не загрожує. Але чи так це? На жаль, фінансова звітність говорить нам про те, що у Спортинга гігантські проблеми, які можуть серйозно загрожувати існуванню навіть клубу, не те, що його конкурентоспроможності. Свою замітку я розіб'ю на дві частини. У першій підведу підсумок діяльності клубу за 2012й рік. У другій я проаналізую динаміку розвитку за кілька років, борги і активи клубу, а також зроблю висновки.

Звіт за 2012 рік (сезон 2010-2011).

Доходи.

Доходи

Мені довелося кілька переробити звітність, щоб вона прийняла більш звичний для вболівальників вид. Цифри трохи не сходяться, так як я округляв. Отже, доходи ми ділимо на дві основні складові: основні / регулярні і трансферні / продаж гравців. Регулярні доходи - це те, що називається «оборот» клубу. І є його найважливішим економічним показником. Оцінюючи саме оборот, ми бачимо, що Спортинг в умовах кризи попрацював непогано, + 15% - це гідний показник. Як видно, він дуже добре розподілився по всіх статтях, не можна сказати, що Спортинг показав це зростання випадково або за рахунок якогось одного фактора. Оборот Порту для порівняння - 72,2 млн євро.

Стаття «призові УЄФА» включає в себе тільки прямі призові від УЄФА. У звіті не написано і я не знаю, чи були вони виплачені команді. Або були враховані в звіті, але УЄФА їх видачу заморозив. Потрібно відзначити, що 1.2 млн євро ТВ-грошей від ЛЕ УЄФА, так званий ТВ-пул, враховані саме в статті ТВ-доходах.

Проте, загальний дохід Спортинга все-таки впав, через відсутність продажів футболістів. Я вже акцентував увагу на тому, наскільки ця стаття важлива для Порту. Я поки не аналізував звітність Бенфіки, але можна з упевненістю стверджувати, що і для них продаж гравців - найважливіше джерело доходів. По суті, Порту і Бенфіки подвоюють оборот продажем футболістів. Спортинг зареєстрував 5,6 млн євро прибутку від продажів, при цьому в минулому році прибуток була 18,2 млн євро, за рахунок продажів Моутіньо і Велозу в першу чергу (пам'ятаєте, що трансфери часто враховуються з річним «запізненням»). Можна стверджувати, що трансферну політику клубу провалює.

Порту, для прикладу, показував результати в 31,9 млн (2011й рік), 29,1 млн (2012й) плюс ще на 2013й рік доведеться 40 млн євро від продажу Халка в Зеніт. Як видно, навіть продажу гравців за минулий сезон у Спортинга не йдуть ні в яке порівняння з показниками Порту.

Витрати.

Витрати

Проблеми Спортинга видно вже звідси. 66,4 млн основних витрат з 26% зростанням. Зарплатна відомість становить 104% від обороту клубу, при максимальній планці в 70% за рекомендаціями УЄФА. А взагалі зарплати в оптимальному випадку повинні близько 50% від обороту становитиме. При цьому, зарплата у Спортинга 42,5 млн євро. У Порту, для порівняння, 49,6 млн євро. Але вони грають в ЛЧ і виграють Чемпіонат Португалії. Що з такою зарплатою робить Спортинг?

На зелену динаміку «загальних витрат» можете не дивитися, я її привів для інформації просто. З якихось нормальних скорочень витрат можна лише відзначити 2,1 млн на амортизації гравців. З 21,2 млн амортизаційних виплат в 2012м 16,6 млн - це амортизація звичайна і 4,5 млн списання за розрив контрактів (так враховуються і гравці, які в 2012м з Спортинга пішли по вільному трансферу). Амортизація Порту в 2012м була 36,3 млн.

В першу чергу «загальні витрати» скоротилися через те, що в минулому році Спортинг врахував податків на 14 млн євро (для). Плюс є різна дрібниця, так в цьому році Спортинг отримав дохід від інвестицій в 3 млн євро, що дозволило скоротити фінансові витрати клубу (відсотки по кредитах), що залишилися на приблизно такому ж рівні 8,2 млн (в 2011 - 7,7). «Знос основних засобів» - це амортизація і переоцінка матеріальних активів, таких як база, стадіон і тп. На зміни в цій статті особливої ​​уваги можна не звертати.

В принципі, високі витрати - це бич не тільки Спортинга. В якійсь мірі це загально-футбольна проблема. Зокрема, загальні витрати Порту - 137,1 млн євро. Однак, Порту бере участь в ЛЧ, вкладає активно до складу, купую з Південної Америки то Фалькао, то ось Мартинеза або Хамеса Родрігеса. Або того ж Моутіньо з Спортинга якраз. Виступає в ролі «хаба» для зростання гравців, продає їх потім за величезні гроші. Питання що отримує Спортинг від своїх витрат в 92,4 млн євро залишається відкритим.

Підсумкові показники 2012.

EBITDA або прибуток / збиток клубу від основних, регулярних операцій (без урахування трансферної діяльності і різних фінансових витрат) склав -25,6 млн євро. У 2011-му цей показник був -17,5 млн. Тобто, падіння показника склало 8,1 млн або 46%. А чого чекати, коли витрати зростали сильніше доходів в 2,5 рази? Нічого хорошого очікувати не варто. Порту в 2012м теж не блиснув цим показником, у Порту він був -19,2 млн (хоча для преси вони схитрували і завищили його, як я вже писав). Але, як уже сказано сто раз, Порту знімає вершки на трансферному ринку і може собі дозволити подібні речі. А чи може собі це дозволити Спортинг? На жаль, але інші цифри для Спортинга ще навіть страшніші.

Порту показав збиток від трансферів (без Халка) в 7,2 млн, операційний збиток з урахуванням трансферів -26,4 млн і чистий збиток після податків в 35,8 млн. За Халка вони при цьому отримають 40 млн євро. Бенфіка недавно відзвітувала про збитки в 11,7 млн ​​євро, але це по новини з сайту . Я ще цифри не дивився, так що можливі там помилки. Одну помилку в тій новини я знайшов і виправив в коментарях.

А що ж Спортинг? Від трансферів збиток Спортинга в 2012м - 15,6 млн євро (в 2011 збиток був 5,1 млн, на 10,5 млн або 204% краще). Операційний збиток з урахуванням трансферів - 41,2 млн, проти збитку в 22,6 млн в 2011-му. Це на 18,6 млн (82%) гірше. Чистий збиток після податків був 45,9 млн, гірше на 2 млн або 4%, ніж в 2011. Однак, саме така сильна негативна динаміка «операційного збитку» повинна серйозно напружувати і керівництво та вболівальників клубу. Тому що в минулому році можна було сказати, що, так, у нас збитки в 40 з гаком мільйонів, але це багато в чому через особливі, виняткових виплат податків на 14 млн. «Виняткові» речі тому й називаються «винятковими», що їх можна при деяких викладках не враховувати. Але в цьому сезоні ніяких виняткових подій не відбулося, а збиток навіть трохи більше. Про що це говорить? Про провал в управлінні клубом. І адже це не в перший раз так. Найстрашніше для Спортинга, що збитки після податків клуб фіксує з 2008 роком ого року (коли була скромна прибуток в 0,6 млн), тобто на протязі ось вже 4 років (2009-2012)! Сумарний збиток Спортинга за ці роки склав 129,7 млн ​​євро.

Далі буде…

Яка ж ситуація склалася в Спортінгу?
Але чи так це?
Що з такою зарплатою робить Спортинг?
А чого чекати, коли витрати зростали сильніше доходів в 2,5 рази?
А чи може собі це дозволити Спортинг?
А що ж Спортинг?
Про що це говорить?