Полезные материалы

Буржуйка для розвідників

  1. Хмельницький політехнічний коледж робить грубки для учасників АТО і випускає IT-фахівців для Європи...
  2. Тиск на місце
  3. Без роботи не залишимося
  4. ДУМКА

Хмельницький політехнічний коледж робить грубки для учасників АТО і випускає IT-фахівців для Європи

Технікум отримав статус коледжу в лютому 1991 року - першим серед аналогічних навчальних закладів в Україні Технікум отримав статус коледжу в лютому 1991 року - першим серед аналогічних навчальних закладів в Україні

Сьогодні жоден навчальний заклад не зможе гарантувати вам 100% -ве працевлаштування. Може бути, за винятком вузів, які готують фахівців, які вміють працювати і руками.

Перекіс в підготовці кадрів в 1990-х рр., Коли вузи, технікуми і навіть ПТУ масово випускали юристів, економістів, маркетологів та інших гуманітаріїв, визначив специфіку нинішнього масового скорочення персоналу в Україні. Так, першими покинули свої крісла банківські службовці, менеджери та інші мешканці офісів. За ними вирушили торгові агенти, співробітники туристичних фірм, фахівці з продажу, ресторанні працівники і, на жаль, журналісти. У країні з проваленим купівельною спроможністю такі кадри виявилися не потрібні.

Найменше від нинішнього трудового секвестру постраждав IT-сектор. А ось що існував дефіцит на робочі спеціальності в цьому році зійшов нанівець. Бойові дії в Донбасі посилили потік трудової міграції працівників галузей важкої промисловості. Як наслідок - конкурс на одне робоче місце тільки в минулому році збільшився вдвічі. І це не межа.

При показному оптимізмі вітчизняного Держстату, який визначив офіційно зареєстровану безробіття в минулому році на рівні трохи менше 2%, дані незалежного оцінювання виглядають набагато гірше - 10%. У 2015 р експерти налаштовані ще більш песимістично, називаючи 40%. Вдумайтеся: майже половина працездатних громадян втратять засоби до існування. І для такого прогнозу є всі підстави. Зайдіть на будь-який сайт з пошуку роботи: вакансій - все менше, а умови праці - все гірше.

Довідка «2000»
Хмельницький політехнічний коледж: 29015, Хмельницький, вул. Зарічанська 10, тел. (3822) 63-05-05, www.xpk.km.ua Довідка «2000»   Хмельницький політехнічний коледж: 29015, Хмельницький, вул

тактична хитрість

Хмельницький політехнічний коледж (ГПК) - вуз 1-2-го рівня акредитації, заснований в 1965 р Статус коледжу отримав в лютому 1991 року - першим серед аналогічних закладів в Україні Хмельницький політехнічний коледж (ГПК) - вуз 1-2-го рівня акредитації, заснований в 1965 р Статус коледжу отримав в лютому 1991 року - першим серед аналогічних закладів в Україні. Сьогодні в структурі ГПК п'ять відділень: інженерної механіки, комп'ютерних систем і мереж, програмування, економіки та менеджменту, заочне. Працюють 33 викладачі вищої категорії, 23 старших викладача, три вчителя-методиста, п'ять вчаться в аспірантурі.

Вуз вважається одним з кращих навчальних закладів з підготовки IT-фахівців. Так, в 2012 р хмельницькі студенти стали переможцями всеукраїнської олімпіади з інформатики та комп'ютерної техніки. Втім, в 2013 р вони зайняли лише друге місце. Але не тому, що стали вчитися гірше.

Справа в тому, що переможець отримує право (або обов'язок?) Приймати наступний захід на базі свого навчального закладу (такий же принцип, як на «Євробаченні»). І в коледжі, підрахувавши витрати, які вони понесли на організацію олімпіади в 2012 р, вважали за краще марнославству економію. Проявили своєрідну тактичну хитрість.

Директор коледжу кандидат технічних наук Вадим Овчарук займає нинішню посаду з червня 2014 р Народився в Летичеві Хмельницької обл., Закінчив середню школу зі срібною медаллю і вступив до Львівського політехнічного інституту на спеціальність інженер-електрик. У цьому ж вузі здобув другу вищу освіту (менеджер зовнішньоекономічної діяльності). Працював в лісовому господарстві, а в 2003 р у нього народилася ідея створити філію «Львівської політехніки», яка і привела його до Хмельницького.

- Вадим Володимирович, яка кількість студентів навчається в коледжі сьогодні? З яких регіонів ви їх набираєте? Яка соціальна і гендерна структура учнів?

- Перш за все наш коледж - номер один серед аналогічних навчальних закладів області. Про це свідчать результати, як набору абітурієнтів, так і їх затребуваності на ринку праці після закінчення навчання. Зараз у вузі налічується 1,2 тис. Студентів.

З недавнього часу введено правило, згідно з яким вузи 1-2-го рівня акредитації повинні фінансуватися місцевими бюджетами. У нас провели перевірку, і з'ясувалося, що 99% дітей, що навчаються за державний рахунок, - з Хмельницької області. Цього року п'ять осіб прибули з Донбасу.

Якщо говорити про соціальну структуру студентів, то на контрактній основі навчається 15%, решта - на бюджетному фінансуванні. Представлені абсолютно всі верстви населення. Хоча дуже багато сільської молоді - це відчувається.

- А яка вартість навчання?

- Найдорожче навчання для програмістів - 7 тис. Грн. в рік, найбільш дешеве для фахівців з обслуговування матеріалів на верстатах та автоматичних лініях - 4,5 тис. грн. Але на першому курсі важко вчитися всім, до того ж викладач не знає, бюджетник ти або контрактник.

- Тобто на платному відділенні для студентів не існує якихось преференцій? За ідеєю вуз повинен бути зацікавлений в збереженні насамперед контрактників ...

- Абсолютно ні. По-перше, кошти від контрактників надходять до спеціального фонду, завдяки якому, так само, як і надходження з бюджету, знаходиться в казначействі. По-друге, держава платить за навчання одного студента навіть більше - близько 15 тис. Грн. на рік. Теоретично ці гроші в повному обсязі має виділяти держава. Але ... Хоча ми не нарікаємо. Добре, що виділяють кошти на оплату комунальних послуг, на стипендії та зарплати викладачів.

У навчально-виробничої майстерні другокурсники - майбутні системні адміністратори - зосереджено працюють паяльниками У навчально-виробничої майстерні другокурсники - майбутні системні адміністратори - зосереджено працюють паяльниками

- Скільки отримують учні та викладачі?

- Наприклад, викладач 1-ї категорії отримує близько 3 тис. Грн. у місяць. Стипендія становить 550 грн. у місяць. Також у нас є стипендіати Верховної Ради і президента. Їм щомісяця додають ще приблизно по 400 грн.

- Багато таких?

- Їх не може бути багато - щорічно 3-4 студента. І так близько 40% таких стипендіатів області навчаються в нашому коледжі.

А що стосується гендерної структури, то у нас коледж все-таки технічний. Звичайно, хлопчиків більше. На обласних спортивних змаганнях серед юнаків ми виграємо практично у всіх дисциплінах: баскетбол, волейбол, футбол. Нещодавно створили команди з футзалу та джиу-джитсу. В цьому році організували секцію панкратіону. (Панкратіон - відроджений давній олімпійський вид єдиноборства. Слово походить від назви бойового мистецтва, уперше включеного до програми Олімпійських ігор. - Авт.) При цьому я орієнтую всіх тільки на перші місця. Друге-третє можна зайняти тільки в перший рік виступів.

Майже закінчений блок живлення - проміжний результат лабораторної роботи студентів Майже закінчений блок живлення - проміжний результат лабораторної роботи студентів

Тиск на місце

- Можна говорити про великий конкурс абітурієнтів стосовно до вашого коледжу?

- Так. В цьому році ми вперше ввели письмове тестування з математики, хоча раніше проводили усну співбесіду. Тести ж не обдуриш. Я членам приймальної комісії завжди кажу: кого наберете, з тими і будете працювати.

Справа в тому, що раніше у нас був великий наплив бажаючих навчатися на найбільш престижному відділенні програмування. Багато батьків чомусь думають, що якщо їх дитина цілодобово просиджує перед комп'ютером, то з нього обов'язково вийде хороший програміст. Чи не на це потрібно дивитися, а на рівень знань з математики. Це основа предмета.

Починаючи з цього року, з кожним абітурієнтом працюють фахівці з того чи іншого напрямку, щоб виявити у нього здібності. Охочих стати програмістами вони відразу ставлять перед фактом, що доведеться прослухати понад 600 годин математики. Може бути, вони розглянуть варіант навчання на системного адміністратора (там тільки 200 годин математики). А якщо і це важко, то можна піти на обслуговування верстатів з числовим програмним управлінням - ЧПУ. Зараз такі фахівці затребувані не менше.

Серед учнів повинна бути здорова конкуренція. Так, взимку відрахували десять чоловік. Звільнивши тим самим місця для найталановитіших. Викладачі роблять все можливе, щоб їх навчити, але часто дитина не винна, що у нього школа була погана і він не відповідає нашому рівню освіти.

Звичайно, спеціальність №1 у нас - це розробка програмного забезпечення. Коледж за останні три роки займає призові місця на всеукраїнських олімпіадах з інформатики та комп'ютерної техніки. У 2012 році ми стали першими в Україні. Рік по тому - другими, після Донецького коледжу. Тобто серед чотирьох сотень вітчизняних технічних коледжів наш - у першій трійці з програмування.

- У коледжі п'ять відділень. Наскільки, на вашу думку, структура навчального закладу є оптимальною? Можливо, з якихось причин ви поки не втілили в життя нові напрямки?

- Я хотів би, щоб у нас обов'язково було відділення автомобільного транспорту. Але за критеріями, які пропонує Міносвіти, на відділенні має бути не менше 150 студентів. Ми поки не виконуємо цієї вимоги, маючи тільки 40 спеціалізованих місць. І набрати додатково людей не можемо.

Хоча у нас є спеціальність «Обслуговування та ремонт двигунів». Навіть департамент ДАІ в Києві підтвердив, що коледж готує найкращих фахівців. Крім того, нещодавно ми відкрили курси з підготовки водіїв категорії Б. Створили власний автодром.

- До речі, про автомобілі. Які проблеми матеріально-технічного характеру відчуває коледж? Без сліз не можна дивитися на стендове обладнання не тільки майже всіх профтехучилищ, а й безлічі вузів. Наприклад, трактора, на яких навчаються майбутні механізатори, такі давні, що придатні хіба що на роль сільського пам'ятника. Які джерела оновлення матеріальної бази вашого навчального закладу? Можливо, існують якісь спонсорські проекти, домовленості з підприємствами - майбутніми роботодавцями, щось ще?

- Є таке. Площа двох навчальних корпусів коледжу становить близько 12 тис. Кв. м. Головні проблеми - оплата за опалення приміщень, так як нас обслуговує «Хмельницьктеплокомуненерго». Ми думаємо про власної котельні, але на неї не вистачає грошей.

Навіть продовжили канікули до 25 січня, щоб заощадити кошти. Хоча багато в області на всю зиму взагалі перейшли на дистанційне навчання. Але я категорично проти цього. Наші діти, на жаль, не звикли вчитися самостійно по-європейськи.

Катя Ревуцька на питання про причини вибору незвичайної, як для дівчини   професії, відповідає лаконічно: «Мені було цікаво» Катя Ревуцька на питання про причини вибору незвичайної, як для дівчини
професії, відповідає лаконічно: «Мені було цікаво»

- Вони більш дисципліновані. На заході студент півдня вчиться, а півдня працює, щоб оплатити навчання.

- Абсолютно вірно. До того ж там навчання триває в будь-який час, а у нас - чотири роки безперервно.

Але повернемося до матеріально-технічній базі. Головні надходження коледжу - з бюджету. Друга стаття доходів - гроші, які ми заробляємо за рахунок контрактників, підготовки водіїв категорії Б.

У нас працює філія Національного університету «Львівська політехніка». І щороку вони платять нам 100 тис. Грн. за оренду приміщень. Надають матеріальну допомогу у вигляді парт, креслярських інструментів, дощок, обладнали повністю три комп'ютерні класи.

У «Політехніки» один з найбільших в Україні бюджетів серед вузів - близько 600 млн. Грн. Вони дають ГПК маленьку частину, яку навіть не помітять, а для нас це величезна допомога. Сьогодні в коледжі один комп'ютер на п'ять студентів. Таких показників немає ні в одному навчальному закладі 1-2-го рівня акредитації.

Отримати серйозну допомогу від підприємств і організацій досить складно. Комерційні підприємства, особливо зараз, намагаються скорочувати збитки. Але нам серйозно допомагають наші випускники. За 40 років коледж підготував понад 10 тис. Фахівців. Багато з них на керівних посадах. Наприклад, коли будували автодром, то вони нам допомогли з будматеріалами, технікою, обладнанням і т. Д. Хочу в цьому році створити «Союз випускників ГПК».

Без роботи не залишимося

Портативна буржуйка спеціального призначення Портативна буржуйка спеціального призначення

- У коледжі організований виробничий ділянку, на якому виготовлялася продукція за договорами для підприємств і організацій міста. Що саме вироблялося? Хто виступав замовником?

- Ми зробили дев'ять буржуйок з газових балонів, які передали нашому полку спецназу в зону АТО. А для кіборгів, які перебувають в Донецькому аеропорту, спроектували спеціальну портативну грубку, яку назвали «буржуйка для розвідника».

Вадим Володимирович показує мені компактну легку сталеву конструкцію, на око - висотою 15 см і діаметром близько 10 см. Термоісточніком служить сухий спирт. Піч багатофункціональна - одна сторона призначена для розігріву консервів, інша - для приготування гарячих напоїв або супу. Для того щоб в неї ідеально містилася гуртка або чашка, на одному з ребер є виріз для ручки.

Справа в тому, що грубки з газових балонів для аеропорту не підходять. По-перше, вони громіздкі. По-друге, уразливі для ракет з інфрачервоною головкою самонаведення. А цю Печечка теплова ракета не бачить.

Зараз цей виробнича дільниця як джерело доходів не використовується. А колись там робили, наприклад, розбірні мангали в формі валізки.

У музеї коледжу серед експонатів є навіть «Максим» У музеї коледжу серед експонатів є навіть «Максим»

- Думаю, ця пічечка підійде не тільки для військово-польових цілей, але і для роботи в полі, туристам, рибалкам і мисливцям. А просто чи коледжу організувати виробничу практику?

- Ми забезпечуємо навчально-виробничу практику самостійно на базі коледжу. А на останніх курсах - вже безпосередньо на підприємствах. І якщо раніше ми просили прилаштувати студентів, то останнім часом підприємства почали виходити на нас самі. Це приємно. Більш того, багато хто готовий платити нашим хлопцям зарплату 2,5-3 тис. Грн. І після закінчення коледжу вони, як правило, залишаються там працювати.

- Який відсоток працевлаштування за фахом після закінчення вашого навчального закладу?

- Якщо враховувати тих, хто продовжує навчатися у вузах, то 100%. Нас перевіряла інспекція і знайшла одного хлопця, якого не виявилося на підприємстві, куди отримав направлення. Він уже працював у банку системним адміністратором.

За нашими випускниками стоять в черзі вузів 3-4-го рівня акредитації. Наприклад, хмельницькі хлопці без проблем вступають у «Львівську політехніку». У структурі вузу - сім власних коледжів, але тільки випускники ГПК через високого рівня підготовки мають право вступати одразу на третій курс, а не на другий.

Наші хлопці заявили про себе не тільки в Україні, а й за кордоном. Працюють в провідних ІТ-фірмах Львова. Дуже затребувані айтішники та фахівці з автомобільного транспорту.

Понад два десятки випускників, здобувши вищу освіту, повернулися в коледж і працюють педагогами або на посадах від заступника директора до майстра виробничого навчання. Є наші вчорашні студенти і серед викладачів «Львівської політехніки».

Настя Кучерява і Максим Малінчук бачать перспективи на ринку праці Настя Кучерява і Максим Малінчук бачать перспективи на ринку праці

- Міністр освіти Сергій Квіт заявив про істотне реформування професійно-технічної освіти. Зокрема, він відзначив невідповідність спеціальностей і знань, які отримують студенти, потребам роботодавців. Як ви вважаєте, що саме вимагає змін і яких?

- Новий закон «Про освіту» ставить вузи 1-2-го рівня акредитації в досить складне становище. Нам потрібно вирішувати: залишаємося ми університетським коледжем, який готує молодших бакалаврів і бакалаврів, або все-таки чекаємо закону «Про профтехосвіту», а його прийняття анонсували в цьому році, або стаємо ПТУ.

Але для нас це крок назад. Адже є установи навіть 3-4 рівня акредитації, які не можуть дати такого, перш за все технічного, освіти, як ми. Чому? ГПК дає теоретичну підготовку, яку наш студент без проблем може реалізувати безпосередньо на виробництві. Нам обов'язково потрібно залишитися вузом.

- Так перейдіть на 3-4-й рівень.

- Розповім один секрет. Перед Новим роком ми провели збори колективу, на якому більшість проголосувала за входження нашого коледжу в структуру «Львівської політехніки». Відповідний документ відправлений в Міносвіти. Якщо Кабмін нам такий дозвіл дасть, то як мінімум п'ятнадцять наших викладачів можуть стати претендентами наукового ступеня кандидата наук.

ДУМКА

Валентина Гуменна, заввідділенням програмування:

- Відділення створено в 2003 р Готуємо фахівців з розробки програмного забезпечення » - Відділення створено в 2003 р Готуємо фахівців з розробки програмного забезпечення ». На відділенні навчається 50 осіб, з них 10 - контрактники. Конкурс на вступ завжди високий - майже три людини на місце. Чому?

Після закінчення коледжу студентам присвоюється кваліфікація програміста кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст. І випускники можуть працювати програмістами в будь-яких організаціях незалежно від напрямку роботи і галузі.

До того ж хлопці поглиблено вивчають англійську технічну мову, так як без його знання працювати в програмуванні неможливо. Замовники програмного забезпечення приїжджають на Хмельниччину з Великобританії, США, Італії, Німеччини та інших країн.

Студенти над деякими проектами працюють позмінно цілодобово. Тобто проекти пишуться швидко за рахунок того, що ми їх вчимо працювати в команді. У нас є предмети «Групова динаміка» і «Проектний практикум», де використовуються шаблони і сучасні технології роботи в команді. Вони чітко знають функції менеджера, архітектора і організатора проекту, кодувальника і т. Д.

Уже після третього курсу учні ГПК можуть спокійно працевлаштуватися за майбутньою спеціальністю. Нехай і не на повний робочий день. Але вони вже оволоділи технологіями, щоб розуміти замовника. До того ж багато фірм в місті організували наші випускники, і вони із задоволенням беруть на роботу студентів рідного коледжу.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Або обов'язок?
Вадим Володимирович, яка кількість студентів навчається в коледжі сьогодні?
З яких регіонів ви їх набираєте?
Яка соціальна і гендерна структура учнів?
А яка вартість навчання?
Тобто на платному відділенні для студентів не існує якихось преференцій?
Багато таких?
Наскільки, на вашу думку, структура навчального закладу є оптимальною?
Можливо, з якихось причин ви поки не втілили в життя нові напрямки?
Які проблеми матеріально-технічного характеру відчуває коледж?