Полезные материалы

Як отримують виплати на дітей в Білорусі, якщо дитина народилася за кордоном

  1. «Школа для чотирирічної дочки в ОАЕ коштує близько 10 тисяч євро на рік»
  2. «Багато німецьких пари на час відпустки по догляду за дитиною їдуть з Німеччини»
  3. «Справедливо, напевно, якби дитина отримувала допомогу або в одній, або в іншій країні»

«Якщо діти отримують білоруський паспорт, то і право на допомогу у них теж має бути, чи не так?» - міркує Ганна. У жовтні минулого року вона народила другу дитину в Норвегії, а в лютому отримала одноразову допомогу в Білорусі. Тепер грошей вже не виплатили б - в зв'язку з новими правилами призначення допомог. FINANCE.TUT.BY дізнався, як вирішують фінансові питання мами, чиї діти живуть на дві країни. «Якщо діти отримують білоруський паспорт, то і право на допомогу у них теж має бути, чи не так

Фото: Вадим Заміровський, TUT.BY

Нова редакція закону «Про державну допомогу сім'ям, які виховують дітей» вступила в силу з 1 липня - і поставилася суворіше до тих білорусам, які народили або виховують дитину в іншій країні.

Тепер, якщо дитина народилася за кордоном, одноразова допомога призначать тільки в тому випадку, якщо один з батьків протягом року до народження дитини фактично проживав в країні не менше півроку.

Крім того, діти, які зареєстровані в Білорусі за місцем проживання, але в основному знаходяться за межами країни і в'їжджають в Білорусь лише на короткий термін, права на призначення і виплату державної допомоги не мають.

- Для виплати допомоги головне - це проживання дитини в Білорусі, - пояснили фахівці Міністерства праці та соцзахисту. - Він повинен не просто бути зареєстрованим в країні, а фактично тут перебувати. Факт проживання встановлює комісія. Способи докази можуть бути різними: наприклад, дитина відвідує місцевий дитячий садок, спостерігається у лікаря. Якщо у комісії виникають сумніви, то пред'явити докази проживання дитини в країні повинен батько.

При цьому, як і в минулій редакції закону, нові правила дозволяють розраховувати на грошові виплати при виїзді за межі країни менше ніж на два місяці: наприклад, на оздоровлення. Але якщо дитину в Білорусі не буде довше, виплату допомоги зупинять і відновлять тільки після його повернення в країну (і звернення батьків за поновленням допомоги).

- Батьки повинні своєчасно написати заяву про припинення виплати допомоги, - розповіли в Мінпраці. - Якщо виявиться надмірно виплачена сума, її утримають.

Одноразова допомога у зв'язку з народженням першої дитини з 1 серпня становить 1 975,7 рубля, а при народженні другої і наступних дітей - 2 765,98 рубля. Щомісячну допомогу на першу дитину становить 278,88 рубля (35% від середньої зарплати), на другого і наступних дітей - 318,72 рубля (40% від середньої зарплати).

«Школа для чотирирічної дочки в ОАЕ коштує близько 10 тисяч євро на рік»

Фото: Reuters. Фото носить ілюстративний характер

Мінчанка Ольга з майбутнім чоловіком познайомилася, коли працювала за кордоном.

- А потім йому запропонували роботу в ОАЕ, і я переїхала за ним. У Дубаї ми одружилися: там не можна жити разом поза офіційним шлюбом. Зараз у нас двоє дітей: одній дівчинці рік, а другий чотири, - розповідає мама.

В ОАЕ з посібником на дітей для мігрантів все просто: його немає.

- Оскільки мій чоловік не араб, ніяких привілеїв в цій країні ми не маємо. Хіба що в свідоцтві написано, що місце народження дитини - Дубай. На наступний день, коли я виходжу з пологового будинку, доля моєї дитини - в моїх руках. Наприклад, лікар до дітей приходить, якщо страховка покриває його візит. І так, з роботи в Дубаї я звільнилася: декретну відпустку в ОАЕ триває тільки 46 днів.

Після народження дітей Ольга в цілому як мінімум півроку проводить в Білорусі - в тому числі для того, щоб мати право на білоруське посібник.

- Старша донька зараз ходить в дитячий сад в Мінську, згідно прописку. І я дуже рада, що у мене з'явилося трошки часу на молодшу. Вважаю, це правильно: якщо у моєї дитини є білоруський паспорт, то в Білорусі він захищений по всіх параметрах. Зрештою, мої діти прописані тут, я плачу, наприклад, комунальні послуги. І тоді чому їм не належить те, що належить іншим? Наприклад, багаті батьки теж отримують від держави допомоги на своїх дітей, не відмовляються від грошей - а я себе багатою не вважаю.

На що в ОАЕ вистачило б білоруського посібники? Практично ні на що. Але в ті місяці, які Ольга проводить в Білорусі, «дитячі» - це гарна підмога.

- Наприклад, доглядаємо меблі для дитячої тут, в Мінську. Для цього посібник я відкладала кілька місяців. Якби не було цих грошей, жити в Білорусі довелося б тільки на кошти чоловіка. Приємно відчувати себе хоч трохи фінансово незалежною, адже ні про які декретних для мене мова не йде.

Ольга розповідає, що ростити дітей в Арабських Еміратах дуже дорого. І називає цифри: наприклад, відвідування школи для чотирирічної дочки (в ОАЕ в школу ходять з трирічного віку) буде коштувати близько 10 тисяч євро за навчальний рік.

- У Білорусі можна віддати дитину в садок і школу і не думати, чи вистачить грошей за все це заплатити. При цьому діти отримують незрівнянно більше. Наприклад, в дитячому саду в Дубаї малюки проводять лише півдня, не їдять і не сплять. І я не можу дозволити дитині заняття ні балетом, ні образотворчого мистецтва, тому що це коштує шалених грошей. А брати їх доводиться тільки з однієї зарплати, дружина. Якщо садок ще можна перетерпіти, не водити туди дітей, то в школу адже не можна не вести.

Через високу вартість освіти багато сімей мігрантів з двома дітьми повертаються додому, коли другого малюкові виповнюється три роки і доводиться віддавати його в школу. Що тримає в ОАЕ Ольгу? Те, що чоловік-іноземець не зможе знайти роботу в Білорусі. Серед інших плюсів життя в Дубаї мама називає рівень безпеки і можливість спілкуватися з людьми з усього світу: в школі у старшої дочки - діти восьми різних національностей.

- Загалом, зиму намагаємося проводити там, літо тут. І таких, як ми, в ОАЕ дуже багато. Для дітей переїзд - як гра. Коли старшу лають в Білорусі, вона каже: «Я хочу в Дубай!». А коли в Дубаї, все навпаки.

«Багато німецьких пари на час відпустки по догляду за дитиною їдуть з Німеччини»

Фото: Reuters

Мінчанка Наталія дев'ять років тому виїхала до Німеччини, щоб вчитися в аспірантурі.

- Потім почала працювати, і там і залишилася, - пояснює дівчина.

Дитина у Наталії народився в Німеччині. Коли малюкові виповнилося два місяці, мама подала заявки на дитячу допомогу. У Німеччині їх два - Kindergeld і Elterngeld.

Kindergeld - це 192 євро, які раз на місяць виплачують на одну дитину аж до його 18-річчя. Але якщо після він вирішує продовжити навчання, посібник можна отримувати і до 25 років. Заявку на Kindergeld в сімейний фонд рекомендують подавати відразу після народження дитини, але в цілому зробити це можна до виповнення дитині 4 років. Elterngeld - це так зване батьківське посібник, який призначають сім'ї на термін до року після народження дитини. При цьому самотні батьки мають виняткове право на 14 місяців такої допомоги. Розмір Elterngeld розраховується індивідуально і в середньому становить близько 65% сумарного доходу за попередній рік до народження дитини. При цьому кінцева місячна сума не може перевищувати 1800 євро і бути нижче 300 євро. Тобто 300 євро - це мінімальна допомога, на яке можуть розраховувати навіть безробітні. Подати заявку на Elterngeld потрібно встигнути до того, як дитині виповниться 3 місяці.

- Kindergeld мені нарахували майже відразу. Як мати-одиначка в заявці я попросила Elterngeld на 14 місяців. Поки у мене немає відомостей, нарахували мені цю допомогу чи ні, - каже Наталя.

Зараз Наталія та її дитина приїхали до Білорусі. Так як малюкові на той момент ще не було 6 місяців, в Білорусі мамі виплатили одноразову допомогу по народженню дитини.

- У Білорусі ми вже третій місяць, і допомогу по догляду за дитиною я теж отримую. Як і Kindergeld: для цієї виплати неважливо, де я перебуваю географічно. Як тільки визначуся з поверненням до Німеччини, буду писати заяву з проханням призупинити виплату допомоги по догляду в Білорусі, - ділиться планами Наталія.

Наталя порівнює підтримку сімей, які виховують дітей, у Німеччині та Білорусі і зазначає: ціни на дитячі речі та харчування майже однакові, але в Німеччині посібник вище.

- Та й у цілому в Німеччині з дитиною простіше в плані інфраструктури. Там мами декрет використовують, щоб зустрічатися один з одним, ходити на шопінг і по кафешках. Тут же з коляскою прив'язаний до району, виїхати в місто вже проблематично.

Те, що білоруське посібник, на відміну від німецького, призначається тільки в тому випадку, якщо дитина з білоруським паспортом фактично проживає в Білорусі, Наталя вважає цілком логічним.

- Але знаю, що багато німецьких пари на час відпустки по догляду за дитиною їдуть з Німеччини куди-небудь, де дешевше, а живуть на дитячу допомогу.

«Справедливо, напевно, якби дитина отримувала допомогу або в одній, або в іншій країні»

Фото: Reuters

Мінчанка Анна з 2010 року в Білорусі буває в середньому близько двох місяців в році, а постійно живе в Норвегії. Тут вона вчиться, працює, а ще вийшла заміж і народила двох дітей, на яких їй призначили місцеве посібник.

Розмір допомоги по догляду за дитиною в Норвегії залежить від доходу батьків до народження малюка. Якщо до декрету батько працював як мінімум півроку, то щомісячну допомогу протягом року буде дорівнювати 100% від зарплати. Цю ж суму можна розділити на 1,5 року, але тоді в місяць батьки будуть мати у своєму розпорядженні меншим доходом. Якщо до декрету батьки не працювали, то після народження малюка одноразово отримують близько 3,5 тисячі євро. Для того щоб претендувати на одноразову допомогу, мамі досить бути зареєстрованою в Норвегії.

- На коляску та інші необхідні дитячі речі йде половина місцевого допомоги. Залишається близько 1,5 тисячі євро, але з норвезьким рівнем цін це небагато: вистачить на пару місяців, якщо економити.

Молодший народився в жовтні минулого року, а в лютому Анна приїхала в Білорусь і отримала одноразову допомогу по народженню дитини. Поверталися на батьківщину не за посібником: так збіглося, що старшій доньці потрібен був новий білоруський паспорт, а залишити молодшого в Норвегії з татом не було можливості.

- Наприклад, на старшу дочку виплат в Білорусі я не отримувала: занадто багато зусиль, - згадує Анна. - Потрібно оформляти безліч паперів, переклади, апостилі. Але в цей раз, так як молодшого ми везли в Білорусь, відповідно, довелося і для нього робити довідку на повернення і паспорт. Заодно отримали допомогу.

Те, що з липня на дітей з білоруськими паспортами призначають виплати тільки в тому випадку, якщо ті фактично проживають в Білорусі, Анна вважає неоднозначною рішенням.

- А що, якщо в іншій країні дітям допомога не належить? Справедливо, напевно, якби дитина отримувала гроші або в одній, або в іншій країні, але тут важлива координація процедур та обмін інформацією між країнами. Що нереально. Але на прикладі Норвегії можу сказати: якщо вже працюєш, то допомога в Білорусі можна і не отримувати. І навіть якщо право на гроші було б, навряд чи за ними хтось поїхав би в Білорусь спеціально з маленькою дитиною: занадто багато метушні і логістики. А ось якби на час перебування в Білорусі платили щомісячну допомогу, було б добре: можна було б провести декрет там.

Але все-таки, порівнюючи дві країни, Анна визнає, що ростити дитину за краще в Норвегії.

- Тут краще екологія. Спокійніше ситуація на дорогах: дітей все пропускають. Хлопцям дістається більше уваги дорослих в садках і школах. У той же час немає поборів з батьків: навіть на день народження до школи не обов'язково нести цукерки. Скандинавські тата - це вобще окрема тема: йдуть в декрет, гуляють з дітьми і ходять в магазин без мам.

І тоді чому їм не належить те, що належить іншим?
На що в ОАЕ вистачило б білоруського посібники?
Що тримає в ОАЕ Ольгу?
А що, якщо в іншій країні дітям допомога не належить?