Полезные материалы

5 головних питань про дітей і кишенькові гроші

  1. 5 головних питань про дітей і кишенькові гроші 1. Чи треба видавати дитині кишенькові гроші?
  2. 2. Коли пора видавати кишенькові гроші?
  3. 3. Скільки грошей йому давати і як часто?
  4. 4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?
  5. 5. Плата за оцінки - це добре чи погано?
  6. 5 головних питань про дітей і кишенькові гроші
  7. 2. Коли пора видавати кишенькові гроші?
  8. 3. Скільки грошей йому давати і як часто?
  9. 4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?
  10. 5. Плата за оцінки - це добре чи погано?
  11. 5 головних питань про дітей і кишенькові гроші
  12. 2. Коли пора видавати кишенькові гроші?
  13. 3. Скільки грошей йому давати і як часто?
  14. 4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?
  15. 5. Плата за оцінки - це добре чи погано?
  16. 5 головних питань про дітей і кишенькові гроші
  17. 2. Коли пора видавати кишенькові гроші?
  18. 3. Скільки грошей йому давати і як часто?
  19. 4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?
  20. 5. Плата за оцінки - це добре чи погано?
  21. 5 головних питань про дітей і кишенькові гроші
  22. 2. Коли пора видавати кишенькові гроші?
  23. 3. Скільки грошей йому давати і як часто?
  24. 4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?
  25. 5. Плата за оцінки - це добре чи погано?
  26. 5 головних питань про дітей і кишенькові гроші
  27. 2. Коли пора видавати кишенькові гроші?
  28. 3. Скільки грошей йому давати і як часто?
  29. 4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?
  30. 5. Плата за оцінки - це добре чи погано?
  31. 5 головних питань про дітей і кишенькові гроші
  32. 2. Коли пора видавати кишенькові гроші?
  33. 3. Скільки грошей йому давати і як часто?
  34. 4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?
  35. 5. Плата за оцінки - це добре чи погано?
  36. 5 головних питань про дітей і кишенькові гроші
  37. 2. Коли пора видавати кишенькові гроші?
  38. 3. Скільки грошей йому давати і як часто?
  39. 4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?
  40. 5. Плата за оцінки - це добре чи погано?

5 головних питань про дітей і кишенькові гроші

1. Чи треба видавати дитині кишенькові гроші?

Відкиньте сумніви. Експерти одностайні - видавати дитині кишенькові гроші треба.

Тільки маючи власні гроші, дитина навчиться правильно ними розпоряджатися.

Чи не даєте дитині кишенькові гроші - можете зіткнутися з проблемами:

  • дитини буде легко обдурити в магазині (не розбирається в цінах, тому що нічого сам не купував);
  • він не навчиться планувати бюджет і контролювати витрати ( «А навіщо? Все одно мама з татом все вирішують»);
  • дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;
  • дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші.

Все одно мама з татом все вирішують»);   дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;   дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші

Валерія Біятто, дизайнер поліграфії:

«Мама мені давала в дитинстві кишенькові гроші з кожної зарплати. Я була дуже до неї прив'язана, і не витрачала кишенькові гроші, а збирала їх. Потім купувала на них подарунки мамі. Це було навіть приємніше, ніж отримувати подарунки самій. А хлопчикові з нашого двору не давали кишенькові гроші, хоча сім'я жила небідно. І він почав красти солодощі в супермаркетах. Одного разу його спіймали. Батькам було дуууже соромно. Весь двір знав. Так що вибір за вами ».

2. Коли пора видавати кишенькові гроші?

Експерти рекомендують видавати перші кишенькові гроші в 5-6 років. Дайте дитині невелику суму. Обговоріть, на що він хоче її витратити. Може, він захоче покласти її в скарбничку і накопичити на велику іграшку? Якщо ж він хоче негайно витратити всі свої гроші на кіндер-сюрприз, нехай витрачає, це ж його гроші.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Ми, батьки, самі знаємо, коли наша дитина« дозрів »до отримання кишенькових грошей. Зазвичай це трапляється в 5-6 років. У цьому віці ми дозволяємо дитині в перший раз оплатити товар в магазині. У невеликому містечку діти в цьому віці ходять в магазин самі. Так діти починають розуміти цінність грошей. Велику суму в якості кишенькових видавати не треба. Обговоріть з дитиною заздалегідь, що він зробить з цими грошима (почне збирати, купить жуйку і т.д.) ».

Надія Куликова, банкір і мама 2-х дітей:

«Я почала видавати своїй дитині кишенькові гроші в 1 класі. Почалися гуртки та секції, тому потрібні були гроші на воду і перекус. У мене немає традиції щотижня видавати певну суму на витрати. Зазвичай у дитини залишається здача після походу в магазин або залишок грошей після поїздки в табір. Я досить часто запитую, чи потрібні комусь гроші, якщо дитина каже, що потрібні, то даю 100-200 руб. Правда, недавно відкрили на дитину картковий рахунок. А я встановила на свій рахунок регулярний щомісячний переклад для дитини в розмірі 1000 руб. Поки не знаю, якою буде ефект ».

3. Скільки грошей йому давати і як часто?

Скільки грошей давати дитині, природно, залежить від можливостей родини. Наприклад, в Німеччині Міністерство у справах неповнолітніх щорічно випускає спеціальні рекомендації для батьків, в якому віці і скільки грошей потрібно видавати своїм чадам на кишенькові витрати. Наприклад, в 4 роки дитині рекомендують видавати 50 центів на тиждень, першокласники щотижня отримують 2 євро, до 18 років сума виростає до 70 євро в місяць.

Навіть якщо ви даєте дитині невелику суму, це краще, ніж нічого. У багатьох сім'ях прийнято, щоб родичі дарували гроші дітям на свята. Підлітки вже можуть підробляти. Але врахуйте, що на дорогу річ або, наприклад, освітні курси дитина навряд чи накопичить одними підробітками. Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків.

Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Видавати гроші дитині можна різними способами. Батьки повинні вибрати найзручніший для себе. Можна видавати дитині гроші раз на тиждень. Попередьте дитину, що він повинен їх витрачати з розумом. А якщо спустить все за раз - то до кінця тижня нових кишенькових не отримає. Можна давати невелику суму (50-100-200 рублів) кожен день. Головне - обговорити з дитиною, на що він отримав ці гроші. Старшокласникам (7-11 клас) гроші краще видавати на тиждень або місяць, як стипендію студентам. Якщо дитина навчиться поводитися з конкретною сумою грошей зараз, то в майбутньому зможе грамотно розпорядитися і більшими грошима. Але якщо дитина раз по раз спускає гроші в перші три дні, продовжуйте видавати гроші «порціями» кожен день ».

М Заїд Рафік, Пакистан:

«Коли я був маленьким, батьки давали мені близько 2 $ в день на кишенькові витрати. А якщо я добре писав контрольні роботи, то вони виконували якусь моє бажання. 2 $ - звичайна сума грошей на кишенькові витрати в Пакистані, яку дають дітям 5-13 років. Зазвичай з віком сума може збільшуватися. Я витрачав свої гроші на комп'ютерні ігри та приладдя для гри в крикет (м'ячі та ін.). Моїм першим бажанням став велосипед, другим - мотоцикл, третім - навчання за кордоном. Всі вони були виконані ».

4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?

Дорогі батьки, довіряйте своїм дітям! Не треба вивертати їм кишені і вимагати паперовий чек за кожну витрачену копійку. Будете так робити - зіпсуєте відносини і самостійності не навчите.

Якщо ви розривається між бажанням хоча б одним оком подивитися, на що ж витрачає гроші ваша дитина, і бажанням дати йому самостійність, то ось вам порада. Відкрийте дитині банківську карту, прив'язану до вашого рахунку, і залиште ваш телефон в якості контактного. Тоді смски про суму і місце покупок по карті дитини будуть приходити вам на телефон.

Але, звичайно, ніякий контроль не спрацює, якщо немає довіри.

Ольга Нечаєва, підприємець, мама 2 дітей, автор блогу «Жінка з Марса»:

«У дочки в 8 років з'явилася банківська карта. У неї є рахунок, куди щотижня переводиться 5 фунтів. Вона може заходити, перевіряти, і купувати, що хоче. Я ніколи не втручаюся в те, на що і як вона ці гроші витрачає, на що збирає - це її рішення, і її досвід - саме на ньому їй належить вчитися. Діти з радістю діляться, що хочуть купити, але я не планую це за них. У сина це поки "скарбничка з монетами", в 8 років з'явиться своя карта ».

5. Плата за оцінки - це добре чи погано?

Більшість експертів проти товарно-грошових відносин дітей і батьків.

Євгенія Блискавка, директор Інституту фінансового планування:

«Дитина живе в родині, де всі піклуються одне про одного. Мама приготувала обід, тато полагодив кран у ванній - вони ж не беруть з інших членів сім'ї гроші за цю роботу. Чому дитині за винесений сміття або помиту за собою посуд потрібно платити? Зі школою схожа історія - важливо вчитися, тому що цікаво, а не тому, що за гроші ».

Однак далеко не всі батьки поділяють цю точку зору.

Олександр К., 36 років, тато 7-річного сина:

«Вчити уроки - що може бути нудніше і бесполезнее, і на це пішли кращі роки дитинства!», - такі почуття стала викликати в моїй незміцнілої 12-13-річної душі наша звична школа на околиці Москви. Замилені фрази батьків типу «не будеш вчитися, станеш двірником» ніяк на мене не діяли. Але батьки зуміли знайти рішення, яке не зачіпало почуття моєї гідності. Мої кишенькові гроші стали безпосередньо залежати від успішності в школі. П'ятірка або четвірка - плюс до бюджету, трійка або двійка - мінус подвійно. Ця система виявилася настільки ефективною, що до самого закінчення школи я завжди вчив уроки без всяких нагадувань і нотацій. Я чітко зрозумів ціну праці і ціну неробства. Коли мій син підросте, я буду діяти так само ».

В зарубіжних країнах частіше, ніж в Росії, прийнято, щоб діти заробляли свої кишенькові гроші хорошими оцінками в школі або роботою по дому.

Розаури Родрігез, Філіппіни:

«Моя 11-річна дочка, щоб заробити кишенькові гроші, виконує роботу по дому. Чим складніше завдання, тим більше вона отримує. Що саме вона буде робити і в якому обсязі, дівчинка вибирає сама. За вимитий підлогу ми плаім їй 10 філіппінських песо (прим. - це приблизно 12 рублів), за миття посуду 30 песо, за приготування обіду - від 50 до 100 песо в залежності від складності страв ».

5 головних питань про дітей і кишенькові гроші

1. Чи треба видавати дитині кишенькові гроші?

Відкиньте сумніви. Експерти одностайні - видавати дитині кишенькові гроші треба.

Тільки маючи власні гроші, дитина навчиться правильно ними розпоряджатися.

Чи не даєте дитині кишенькові гроші - можете зіткнутися з проблемами:

  • дитини буде легко обдурити в магазині (не розбирається в цінах, тому що нічого сам не купував);
  • він не навчиться планувати бюджет і контролювати витрати ( «А навіщо? Все одно мама з татом все вирішують»);
  • дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;
  • дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші.

Все одно мама з татом все вирішують»);   дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;   дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші

Валерія Біятто, дизайнер поліграфії:

«Мама мені давала в дитинстві кишенькові гроші з кожної зарплати. Я була дуже до неї прив'язана, і не витрачала кишенькові гроші, а збирала їх. Потім купувала на них подарунки мамі. Це було навіть приємніше, ніж отримувати подарунки самій. А хлопчикові з нашого двору не давали кишенькові гроші, хоча сім'я жила небідно. І він почав красти солодощі в супермаркетах. Одного разу його спіймали. Батькам було дуууже соромно. Весь двір знав. Так що вибір за вами ».

2. Коли пора видавати кишенькові гроші?

Експерти рекомендують видавати перші кишенькові гроші в 5-6 років. Дайте дитині невелику суму. Обговоріть, на що він хоче її витратити. Може, він захоче покласти її в скарбничку і накопичити на велику іграшку? Якщо ж він хоче негайно витратити всі свої гроші на кіндер-сюрприз, нехай витрачає, це ж його гроші.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Ми, батьки, самі знаємо, коли наша дитина« дозрів »до отримання кишенькових грошей. Зазвичай це трапляється в 5-6 років. У цьому віці ми дозволяємо дитині в перший раз оплатити товар в магазині. У невеликому містечку діти в цьому віці ходять в магазин самі. Так діти починають розуміти цінність грошей. Велику суму в якості кишенькових видавати не треба. Обговоріть з дитиною заздалегідь, що він зробить з цими грошима (почне збирати, купить жуйку і т.д.) ».

Надія Куликова, банкір і мама 2-х дітей:

«Я почала видавати своїй дитині кишенькові гроші в 1 класі. Почалися гуртки та секції, тому потрібні були гроші на воду і перекус. У мене немає традиції щотижня видавати певну суму на витрати. Зазвичай у дитини залишається здача після походу в магазин або залишок грошей після поїздки в табір. Я досить часто запитую, чи потрібні комусь гроші, якщо дитина каже, що потрібні, то даю 100-200 руб. Правда, недавно відкрили на дитину картковий рахунок. А я встановила на свій рахунок регулярний щомісячний переклад для дитини в розмірі 1000 руб. Поки не знаю, якою буде ефект ».

3. Скільки грошей йому давати і як часто?

Скільки грошей давати дитині, природно, залежить від можливостей родини. Наприклад, в Німеччині Міністерство у справах неповнолітніх щорічно випускає спеціальні рекомендації для батьків, в якому віці і скільки грошей потрібно видавати своїм чадам на кишенькові витрати. Наприклад, в 4 роки дитині рекомендують видавати 50 центів на тиждень, першокласники щотижня отримують 2 євро, до 18 років сума виростає до 70 євро в місяць.

Навіть якщо ви даєте дитині невелику суму, це краще, ніж нічого. У багатьох сім'ях прийнято, щоб родичі дарували гроші дітям на свята. Підлітки вже можуть підробляти. Але врахуйте, що на дорогу річ або, наприклад, освітні курси дитина навряд чи накопичить одними підробітками. Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків.

Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Видавати гроші дитині можна різними способами. Батьки повинні вибрати найзручніший для себе. Можна видавати дитині гроші раз на тиждень. Попередьте дитину, що він повинен їх витрачати з розумом. А якщо спустить все за раз - то до кінця тижня нових кишенькових не отримає. Можна давати невелику суму (50-100-200 рублів) кожен день. Головне - обговорити з дитиною, на що він отримав ці гроші. Старшокласникам (7-11 клас) гроші краще видавати на тиждень або місяць, як стипендію студентам. Якщо дитина навчиться поводитися з конкретною сумою грошей зараз, то в майбутньому зможе грамотно розпорядитися і більшими грошима. Але якщо дитина раз по раз спускає гроші в перші три дні, продовжуйте видавати гроші «порціями» кожен день ».

М Заїд Рафік, Пакистан:

«Коли я був маленьким, батьки давали мені близько 2 $ в день на кишенькові витрати. А якщо я добре писав контрольні роботи, то вони виконували якусь моє бажання. 2 $ - звичайна сума грошей на кишенькові витрати в Пакистані, яку дають дітям 5-13 років. Зазвичай з віком сума може збільшуватися. Я витрачав свої гроші на комп'ютерні ігри та приладдя для гри в крикет (м'ячі та ін.). Моїм першим бажанням став велосипед, другим - мотоцикл, третім - навчання за кордоном. Всі вони були виконані ».

4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?

Дорогі батьки, довіряйте своїм дітям! Не треба вивертати їм кишені і вимагати паперовий чек за кожну витрачену копійку. Будете так робити - зіпсуєте відносини і самостійності не навчите.

Якщо ви розривається між бажанням хоча б одним оком подивитися, на що ж витрачає гроші ваша дитина, і бажанням дати йому самостійність, то ось вам порада. Відкрийте дитині банківську карту, прив'язану до вашого рахунку, і залиште ваш телефон в якості контактного. Тоді смски про суму і місце покупок по карті дитини будуть приходити вам на телефон.

Але, звичайно, ніякий контроль не спрацює, якщо немає довіри.

Ольга Нечаєва, підприємець, мама 2 дітей, автор блогу «Жінка з Марса»:

«У дочки в 8 років з'явилася банківська карта. У неї є рахунок, куди щотижня переводиться 5 фунтів. Вона може заходити, перевіряти, і купувати, що хоче. Я ніколи не втручаюся в те, на що і як вона ці гроші витрачає, на що збирає - це її рішення, і її досвід - саме на ньому їй належить вчитися. Діти з радістю діляться, що хочуть купити, але я не планую це за них. У сина це поки "скарбничка з монетами", в 8 років з'явиться своя карта ».

5. Плата за оцінки - це добре чи погано?

Більшість експертів проти товарно-грошових відносин дітей і батьків.

Євгенія Блискавка, директор Інституту фінансового планування:

«Дитина живе в родині, де всі піклуються одне про одного. Мама приготувала обід, тато полагодив кран у ванній - вони ж не беруть з інших членів сім'ї гроші за цю роботу. Чому дитині за винесений сміття або помиту за собою посуд потрібно платити? Зі школою схожа історія - важливо вчитися, тому що цікаво, а не тому, що за гроші ».

Однак далеко не всі батьки поділяють цю точку зору.

Олександр К., 36 років, тато 7-річного сина:

«Вчити уроки - що може бути нудніше і бесполезнее, і на це пішли кращі роки дитинства!», - такі почуття стала викликати в моїй незміцнілої 12-13-річної душі наша звична школа на околиці Москви. Замилені фрази батьків типу «не будеш вчитися, станеш двірником» ніяк на мене не діяли. Але батьки зуміли знайти рішення, яке не зачіпало почуття моєї гідності. Мої кишенькові гроші стали безпосередньо залежати від успішності в школі. П'ятірка або четвірка - плюс до бюджету, трійка або двійка - мінус подвійно. Ця система виявилася настільки ефективною, що до самого закінчення школи я завжди вчив уроки без всяких нагадувань і нотацій. Я чітко зрозумів ціну праці і ціну неробства. Коли мій син підросте, я буду діяти так само ».

В зарубіжних країнах частіше, ніж в Росії, прийнято, щоб діти заробляли свої кишенькові гроші хорошими оцінками в школі або роботою по дому.

Розаури Родрігез, Філіппіни:

«Моя 11-річна дочка, щоб заробити кишенькові гроші, виконує роботу по дому. Чим складніше завдання, тим більше вона отримує. Що саме вона буде робити і в якому обсязі, дівчинка вибирає сама. За вимитий підлогу ми плаім їй 10 філіппінських песо (прим. - це приблизно 12 рублів), за миття посуду 30 песо, за приготування обіду - від 50 до 100 песо в залежності від складності страв ».

5 головних питань про дітей і кишенькові гроші

1. Чи треба видавати дитині кишенькові гроші?

Відкиньте сумніви. Експерти одностайні - видавати дитині кишенькові гроші треба.

Тільки маючи власні гроші, дитина навчиться правильно ними розпоряджатися.

Чи не даєте дитині кишенькові гроші - можете зіткнутися з проблемами:

  • дитини буде легко обдурити в магазині (не розбирається в цінах, тому що нічого сам не купував);
  • він не навчиться планувати бюджет і контролювати витрати ( «А навіщо? Все одно мама з татом все вирішують»);
  • дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;
  • дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші.

Все одно мама з татом все вирішують»);   дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;   дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші

Валерія Біятто, дизайнер поліграфії:

«Мама мені давала в дитинстві кишенькові гроші з кожної зарплати. Я була дуже до неї прив'язана, і не витрачала кишенькові гроші, а збирала їх. Потім купувала на них подарунки мамі. Це було навіть приємніше, ніж отримувати подарунки самій. А хлопчикові з нашого двору не давали кишенькові гроші, хоча сім'я жила небідно. І він почав красти солодощі в супермаркетах. Одного разу його спіймали. Батькам було дуууже соромно. Весь двір знав. Так що вибір за вами ».

2. Коли пора видавати кишенькові гроші?

Експерти рекомендують видавати перші кишенькові гроші в 5-6 років. Дайте дитині невелику суму. Обговоріть, на що він хоче її витратити. Може, він захоче покласти її в скарбничку і накопичити на велику іграшку? Якщо ж він хоче негайно витратити всі свої гроші на кіндер-сюрприз, нехай витрачає, це ж його гроші.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Ми, батьки, самі знаємо, коли наша дитина« дозрів »до отримання кишенькових грошей. Зазвичай це трапляється в 5-6 років. У цьому віці ми дозволяємо дитині в перший раз оплатити товар в магазині. У невеликому містечку діти в цьому віці ходять в магазин самі. Так діти починають розуміти цінність грошей. Велику суму в якості кишенькових видавати не треба. Обговоріть з дитиною заздалегідь, що він зробить з цими грошима (почне збирати, купить жуйку і т.д.) ».

Надія Куликова, банкір і мама 2-х дітей:

«Я почала видавати своїй дитині кишенькові гроші в 1 класі. Почалися гуртки та секції, тому потрібні були гроші на воду і перекус. У мене немає традиції щотижня видавати певну суму на витрати. Зазвичай у дитини залишається здача після походу в магазин або залишок грошей після поїздки в табір. Я досить часто запитую, чи потрібні комусь гроші, якщо дитина каже, що потрібні, то даю 100-200 руб. Правда, недавно відкрили на дитину картковий рахунок. А я встановила на свій рахунок регулярний щомісячний переклад для дитини в розмірі 1000 руб. Поки не знаю, якою буде ефект ».

3. Скільки грошей йому давати і як часто?

Скільки грошей давати дитині, природно, залежить від можливостей родини. Наприклад, в Німеччині Міністерство у справах неповнолітніх щорічно випускає спеціальні рекомендації для батьків, в якому віці і скільки грошей потрібно видавати своїм чадам на кишенькові витрати. Наприклад, в 4 роки дитині рекомендують видавати 50 центів на тиждень, першокласники щотижня отримують 2 євро, до 18 років сума виростає до 70 євро в місяць.

Навіть якщо ви даєте дитині невелику суму, це краще, ніж нічого. У багатьох сім'ях прийнято, щоб родичі дарували гроші дітям на свята. Підлітки вже можуть підробляти. Але врахуйте, що на дорогу річ або, наприклад, освітні курси дитина навряд чи накопичить одними підробітками. Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків.

Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Видавати гроші дитині можна різними способами. Батьки повинні вибрати найзручніший для себе. Можна видавати дитині гроші раз на тиждень. Попередьте дитину, що він повинен їх витрачати з розумом. А якщо спустить все за раз - то до кінця тижня нових кишенькових не отримає. Можна давати невелику суму (50-100-200 рублів) кожен день. Головне - обговорити з дитиною, на що він отримав ці гроші. Старшокласникам (7-11 клас) гроші краще видавати на тиждень або місяць, як стипендію студентам. Якщо дитина навчиться поводитися з конкретною сумою грошей зараз, то в майбутньому зможе грамотно розпорядитися і більшими грошима. Але якщо дитина раз по раз спускає гроші в перші три дні, продовжуйте видавати гроші «порціями» кожен день ».

М Заїд Рафік, Пакистан:

«Коли я був маленьким, батьки давали мені близько 2 $ в день на кишенькові витрати. А якщо я добре писав контрольні роботи, то вони виконували якусь моє бажання. 2 $ - звичайна сума грошей на кишенькові витрати в Пакистані, яку дають дітям 5-13 років. Зазвичай з віком сума може збільшуватися. Я витрачав свої гроші на комп'ютерні ігри та приладдя для гри в крикет (м'ячі та ін.). Моїм першим бажанням став велосипед, другим - мотоцикл, третім - навчання за кордоном. Всі вони були виконані ».

4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?

Дорогі батьки, довіряйте своїм дітям! Не треба вивертати їм кишені і вимагати паперовий чек за кожну витрачену копійку. Будете так робити - зіпсуєте відносини і самостійності не навчите.

Якщо ви розривається між бажанням хоча б одним оком подивитися, на що ж витрачає гроші ваша дитина, і бажанням дати йому самостійність, то ось вам порада. Відкрийте дитині банківську карту, прив'язану до вашого рахунку, і залиште ваш телефон в якості контактного. Тоді смски про суму і місце покупок по карті дитини будуть приходити вам на телефон.

Але, звичайно, ніякий контроль не спрацює, якщо немає довіри.

Ольга Нечаєва, підприємець, мама 2 дітей, автор блогу «Жінка з Марса»:

«У дочки в 8 років з'явилася банківська карта. У неї є рахунок, куди щотижня переводиться 5 фунтів. Вона може заходити, перевіряти, і купувати, що хоче. Я ніколи не втручаюся в те, на що і як вона ці гроші витрачає, на що збирає - це її рішення, і її досвід - саме на ньому їй належить вчитися. Діти з радістю діляться, що хочуть купити, але я не планую це за них. У сина це поки "скарбничка з монетами", в 8 років з'явиться своя карта ».

5. Плата за оцінки - це добре чи погано?

Більшість експертів проти товарно-грошових відносин дітей і батьків.

Євгенія Блискавка, директор Інституту фінансового планування:

«Дитина живе в родині, де всі піклуються одне про одного. Мама приготувала обід, тато полагодив кран у ванній - вони ж не беруть з інших членів сім'ї гроші за цю роботу. Чому дитині за винесений сміття або помиту за собою посуд потрібно платити? Зі школою схожа історія - важливо вчитися, тому що цікаво, а не тому, що за гроші ».

Однак далеко не всі батьки поділяють цю точку зору.

Олександр К., 36 років, тато 7-річного сина:

«Вчити уроки - що може бути нудніше і бесполезнее, і на це пішли кращі роки дитинства!», - такі почуття стала викликати в моїй незміцнілої 12-13-річної душі наша звична школа на околиці Москви. Замилені фрази батьків типу «не будеш вчитися, станеш двірником» ніяк на мене не діяли. Але батьки зуміли знайти рішення, яке не зачіпало почуття моєї гідності. Мої кишенькові гроші стали безпосередньо залежати від успішності в школі. П'ятірка або четвірка - плюс до бюджету, трійка або двійка - мінус подвійно. Ця система виявилася настільки ефективною, що до самого закінчення школи я завжди вчив уроки без всяких нагадувань і нотацій. Я чітко зрозумів ціну праці і ціну неробства. Коли мій син підросте, я буду діяти так само ».

В зарубіжних країнах частіше, ніж в Росії, прийнято, щоб діти заробляли свої кишенькові гроші хорошими оцінками в школі або роботою по дому.

Розаури Родрігез, Філіппіни:

«Моя 11-річна дочка, щоб заробити кишенькові гроші, виконує роботу по дому. Чим складніше завдання, тим більше вона отримує. Що саме вона буде робити і в якому обсязі, дівчинка вибирає сама. За вимитий підлогу ми плаім їй 10 філіппінських песо (прим. - це приблизно 12 рублів), за миття посуду 30 песо, за приготування обіду - від 50 до 100 песо в залежності від складності страв ».

5 головних питань про дітей і кишенькові гроші

1. Чи треба видавати дитині кишенькові гроші?

Відкиньте сумніви. Експерти одностайні - видавати дитині кишенькові гроші треба.

Тільки маючи власні гроші, дитина навчиться правильно ними розпоряджатися.

Чи не даєте дитині кишенькові гроші - можете зіткнутися з проблемами:

  • дитини буде легко обдурити в магазині (не розбирається в цінах, тому що нічого сам не купував);
  • він не навчиться планувати бюджет і контролювати витрати ( «А навіщо? Все одно мама з татом все вирішують»);
  • дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;
  • дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші.

Все одно мама з татом все вирішують»);   дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;   дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші

Валерія Біятто, дизайнер поліграфії:

«Мама мені давала в дитинстві кишенькові гроші з кожної зарплати. Я була дуже до неї прив'язана, і не витрачала кишенькові гроші, а збирала їх. Потім купувала на них подарунки мамі. Це було навіть приємніше, ніж отримувати подарунки самій. А хлопчикові з нашого двору не давали кишенькові гроші, хоча сім'я жила небідно. І він почав красти солодощі в супермаркетах. Одного разу його спіймали. Батькам було дуууже соромно. Весь двір знав. Так що вибір за вами ».

2. Коли пора видавати кишенькові гроші?

Експерти рекомендують видавати перші кишенькові гроші в 5-6 років. Дайте дитині невелику суму. Обговоріть, на що він хоче її витратити. Може, він захоче покласти її в скарбничку і накопичити на велику іграшку? Якщо ж він хоче негайно витратити всі свої гроші на кіндер-сюрприз, нехай витрачає, це ж його гроші.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Ми, батьки, самі знаємо, коли наша дитина« дозрів »до отримання кишенькових грошей. Зазвичай це трапляється в 5-6 років. У цьому віці ми дозволяємо дитині в перший раз оплатити товар в магазині. У невеликому містечку діти в цьому віці ходять в магазин самі. Так діти починають розуміти цінність грошей. Велику суму в якості кишенькових видавати не треба. Обговоріть з дитиною заздалегідь, що він зробить з цими грошима (почне збирати, купить жуйку і т.д.) ».

Надія Куликова, банкір і мама 2-х дітей:

«Я почала видавати своїй дитині кишенькові гроші в 1 класі. Почалися гуртки та секції, тому потрібні були гроші на воду і перекус. У мене немає традиції щотижня видавати певну суму на витрати. Зазвичай у дитини залишається здача після походу в магазин або залишок грошей після поїздки в табір. Я досить часто запитую, чи потрібні комусь гроші, якщо дитина каже, що потрібні, то даю 100-200 руб. Правда, недавно відкрили на дитину картковий рахунок. А я встановила на свій рахунок регулярний щомісячний переклад для дитини в розмірі 1000 руб. Поки не знаю, якою буде ефект ».

3. Скільки грошей йому давати і як часто?

Скільки грошей давати дитині, природно, залежить від можливостей родини. Наприклад, в Німеччині Міністерство у справах неповнолітніх щорічно випускає спеціальні рекомендації для батьків, в якому віці і скільки грошей потрібно видавати своїм чадам на кишенькові витрати. Наприклад, в 4 роки дитині рекомендують видавати 50 центів на тиждень, першокласники щотижня отримують 2 євро, до 18 років сума виростає до 70 євро в місяць.

Навіть якщо ви даєте дитині невелику суму, це краще, ніж нічого. У багатьох сім'ях прийнято, щоб родичі дарували гроші дітям на свята. Підлітки вже можуть підробляти. Але врахуйте, що на дорогу річ або, наприклад, освітні курси дитина навряд чи накопичить одними підробітками. Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків.

Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Видавати гроші дитині можна різними способами. Батьки повинні вибрати найзручніший для себе. Можна видавати дитині гроші раз на тиждень. Попередьте дитину, що він повинен їх витрачати з розумом. А якщо спустить все за раз - то до кінця тижня нових кишенькових не отримає. Можна давати невелику суму (50-100-200 рублів) кожен день. Головне - обговорити з дитиною, на що він отримав ці гроші. Старшокласникам (7-11 клас) гроші краще видавати на тиждень або місяць, як стипендію студентам. Якщо дитина навчиться поводитися з конкретною сумою грошей зараз, то в майбутньому зможе грамотно розпорядитися і більшими грошима. Але якщо дитина раз по раз спускає гроші в перші три дні, продовжуйте видавати гроші «порціями» кожен день ».

М Заїд Рафік, Пакистан:

«Коли я був маленьким, батьки давали мені близько 2 $ в день на кишенькові витрати. А якщо я добре писав контрольні роботи, то вони виконували якусь моє бажання. 2 $ - звичайна сума грошей на кишенькові витрати в Пакистані, яку дають дітям 5-13 років. Зазвичай з віком сума може збільшуватися. Я витрачав свої гроші на комп'ютерні ігри та приладдя для гри в крикет (м'ячі та ін.). Моїм першим бажанням став велосипед, другим - мотоцикл, третім - навчання за кордоном. Всі вони були виконані ».

4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?

Дорогі батьки, довіряйте своїм дітям! Не треба вивертати їм кишені і вимагати паперовий чек за кожну витрачену копійку. Будете так робити - зіпсуєте відносини і самостійності не навчите.

Якщо ви розривається між бажанням хоча б одним оком подивитися, на що ж витрачає гроші ваша дитина, і бажанням дати йому самостійність, то ось вам порада. Відкрийте дитині банківську карту, прив'язану до вашого рахунку, і залиште ваш телефон в якості контактного. Тоді смски про суму і місце покупок по карті дитини будуть приходити вам на телефон.

Але, звичайно, ніякий контроль не спрацює, якщо немає довіри.

Ольга Нечаєва, підприємець, мама 2 дітей, автор блогу «Жінка з Марса»:

«У дочки в 8 років з'явилася банківська карта. У неї є рахунок, куди щотижня переводиться 5 фунтів. Вона може заходити, перевіряти, і купувати, що хоче. Я ніколи не втручаюся в те, на що і як вона ці гроші витрачає, на що збирає - це її рішення, і її досвід - саме на ньому їй належить вчитися. Діти з радістю діляться, що хочуть купити, але я не планую це за них. У сина це поки "скарбничка з монетами", в 8 років з'явиться своя карта ».

5. Плата за оцінки - це добре чи погано?

Більшість експертів проти товарно-грошових відносин дітей і батьків.

Євгенія Блискавка, директор Інституту фінансового планування:

«Дитина живе в родині, де всі піклуються одне про одного. Мама приготувала обід, тато полагодив кран у ванній - вони ж не беруть з інших членів сім'ї гроші за цю роботу. Чому дитині за винесений сміття або помиту за собою посуд потрібно платити? Зі школою схожа історія - важливо вчитися, тому що цікаво, а не тому, що за гроші ».

Однак далеко не всі батьки поділяють цю точку зору.

Олександр К., 36 років, тато 7-річного сина:

«Вчити уроки - що може бути нудніше і бесполезнее, і на це пішли кращі роки дитинства!», - такі почуття стала викликати в моїй незміцнілої 12-13-річної душі наша звична школа на околиці Москви. Замилені фрази батьків типу «не будеш вчитися, станеш двірником» ніяк на мене не діяли. Але батьки зуміли знайти рішення, яке не зачіпало почуття моєї гідності. Мої кишенькові гроші стали безпосередньо залежати від успішності в школі. П'ятірка або четвірка - плюс до бюджету, трійка або двійка - мінус подвійно. Ця система виявилася настільки ефективною, що до самого закінчення школи я завжди вчив уроки без всяких нагадувань і нотацій. Я чітко зрозумів ціну праці і ціну неробства. Коли мій син підросте, я буду діяти так само ».

В зарубіжних країнах частіше, ніж в Росії, прийнято, щоб діти заробляли свої кишенькові гроші хорошими оцінками в школі або роботою по дому.

Розаури Родрігез, Філіппіни:

«Моя 11-річна дочка, щоб заробити кишенькові гроші, виконує роботу по дому. Чим складніше завдання, тим більше вона отримує. Що саме вона буде робити і в якому обсязі, дівчинка вибирає сама. За вимитий підлогу ми плаім їй 10 філіппінських песо (прим. - це приблизно 12 рублів), за миття посуду 30 песо, за приготування обіду - від 50 до 100 песо в залежності від складності страв ».

5 головних питань про дітей і кишенькові гроші

1. Чи треба видавати дитині кишенькові гроші?

Відкиньте сумніви. Експерти одностайні - видавати дитині кишенькові гроші треба.

Тільки маючи власні гроші, дитина навчиться правильно ними розпоряджатися.

Чи не даєте дитині кишенькові гроші - можете зіткнутися з проблемами:

  • дитини буде легко обдурити в магазині (не розбирається в цінах, тому що нічого сам не купував);
  • він не навчиться планувати бюджет і контролювати витрати ( «А навіщо? Все одно мама з татом все вирішують»);
  • дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;
  • дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші.

Все одно мама з татом все вирішують»);   дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;   дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші

Валерія Біятто, дизайнер поліграфії:

«Мама мені давала в дитинстві кишенькові гроші з кожної зарплати. Я була дуже до неї прив'язана, і не витрачала кишенькові гроші, а збирала їх. Потім купувала на них подарунки мамі. Це було навіть приємніше, ніж отримувати подарунки самій. А хлопчикові з нашого двору не давали кишенькові гроші, хоча сім'я жила небідно. І він почав красти солодощі в супермаркетах. Одного разу його спіймали. Батькам було дуууже соромно. Весь двір знав. Так що вибір за вами ».

2. Коли пора видавати кишенькові гроші?

Експерти рекомендують видавати перші кишенькові гроші в 5-6 років. Дайте дитині невелику суму. Обговоріть, на що він хоче її витратити. Може, він захоче покласти її в скарбничку і накопичити на велику іграшку? Якщо ж він хоче негайно витратити всі свої гроші на кіндер-сюрприз, нехай витрачає, це ж його гроші.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Ми, батьки, самі знаємо, коли наша дитина« дозрів »до отримання кишенькових грошей. Зазвичай це трапляється в 5-6 років. У цьому віці ми дозволяємо дитині в перший раз оплатити товар в магазині. У невеликому містечку діти в цьому віці ходять в магазин самі. Так діти починають розуміти цінність грошей. Велику суму в якості кишенькових видавати не треба. Обговоріть з дитиною заздалегідь, що він зробить з цими грошима (почне збирати, купить жуйку і т.д.) ».

Надія Куликова, банкір і мама 2-х дітей:

«Я почала видавати своїй дитині кишенькові гроші в 1 класі. Почалися гуртки та секції, тому потрібні були гроші на воду і перекус. У мене немає традиції щотижня видавати певну суму на витрати. Зазвичай у дитини залишається здача після походу в магазин або залишок грошей після поїздки в табір. Я досить часто запитую, чи потрібні комусь гроші, якщо дитина каже, що потрібні, то даю 100-200 руб. Правда, недавно відкрили на дитину картковий рахунок. А я встановила на свій рахунок регулярний щомісячний переклад для дитини в розмірі 1000 руб. Поки не знаю, якою буде ефект ».

3. Скільки грошей йому давати і як часто?

Скільки грошей давати дитині, природно, залежить від можливостей родини. Наприклад, в Німеччині Міністерство у справах неповнолітніх щорічно випускає спеціальні рекомендації для батьків, в якому віці і скільки грошей потрібно видавати своїм чадам на кишенькові витрати. Наприклад, в 4 роки дитині рекомендують видавати 50 центів на тиждень, першокласники щотижня отримують 2 євро, до 18 років сума виростає до 70 євро в місяць.

Навіть якщо ви даєте дитині невелику суму, це краще, ніж нічого. У багатьох сім'ях прийнято, щоб родичі дарували гроші дітям на свята. Підлітки вже можуть підробляти. Але врахуйте, що на дорогу річ або, наприклад, освітні курси дитина навряд чи накопичить одними підробітками. Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків.

Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Видавати гроші дитині можна різними способами. Батьки повинні вибрати найзручніший для себе. Можна видавати дитині гроші раз на тиждень. Попередьте дитину, що він повинен їх витрачати з розумом. А якщо спустить все за раз - то до кінця тижня нових кишенькових не отримає. Можна давати невелику суму (50-100-200 рублів) кожен день. Головне - обговорити з дитиною, на що він отримав ці гроші. Старшокласникам (7-11 клас) гроші краще видавати на тиждень або місяць, як стипендію студентам. Якщо дитина навчиться поводитися з конкретною сумою грошей зараз, то в майбутньому зможе грамотно розпорядитися і більшими грошима. Але якщо дитина раз по раз спускає гроші в перші три дні, продовжуйте видавати гроші «порціями» кожен день ».

М Заїд Рафік, Пакистан:

«Коли я був маленьким, батьки давали мені близько 2 $ в день на кишенькові витрати. А якщо я добре писав контрольні роботи, то вони виконували якусь моє бажання. 2 $ - звичайна сума грошей на кишенькові витрати в Пакистані, яку дають дітям 5-13 років. Зазвичай з віком сума може збільшуватися. Я витрачав свої гроші на комп'ютерні ігри та приладдя для гри в крикет (м'ячі та ін.). Моїм першим бажанням став велосипед, другим - мотоцикл, третім - навчання за кордоном. Всі вони були виконані ».

4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?

Дорогі батьки, довіряйте своїм дітям! Не треба вивертати їм кишені і вимагати паперовий чек за кожну витрачену копійку. Будете так робити - зіпсуєте відносини і самостійності не навчите.

Якщо ви розривається між бажанням хоча б одним оком подивитися, на що ж витрачає гроші ваша дитина, і бажанням дати йому самостійність, то ось вам порада. Відкрийте дитині банківську карту, прив'язану до вашого рахунку, і залиште ваш телефон в якості контактного. Тоді смски про суму і місце покупок по карті дитини будуть приходити вам на телефон.

Але, звичайно, ніякий контроль не спрацює, якщо немає довіри.

Ольга Нечаєва, підприємець, мама 2 дітей, автор блогу «Жінка з Марса»:

«У дочки в 8 років з'явилася банківська карта. У неї є рахунок, куди щотижня переводиться 5 фунтів. Вона може заходити, перевіряти, і купувати, що хоче. Я ніколи не втручаюся в те, на що і як вона ці гроші витрачає, на що збирає - це її рішення, і її досвід - саме на ньому їй належить вчитися. Діти з радістю діляться, що хочуть купити, але я не планую це за них. У сина це поки "скарбничка з монетами", в 8 років з'явиться своя карта ».

5. Плата за оцінки - це добре чи погано?

Більшість експертів проти товарно-грошових відносин дітей і батьків.

Євгенія Блискавка, директор Інституту фінансового планування:

«Дитина живе в родині, де всі піклуються одне про одного. Мама приготувала обід, тато полагодив кран у ванній - вони ж не беруть з інших членів сім'ї гроші за цю роботу. Чому дитині за винесений сміття або помиту за собою посуд потрібно платити? Зі школою схожа історія - важливо вчитися, тому що цікаво, а не тому, що за гроші ».

Однак далеко не всі батьки поділяють цю точку зору.

Олександр К., 36 років, тато 7-річного сина:

«Вчити уроки - що може бути нудніше і бесполезнее, і на це пішли кращі роки дитинства!», - такі почуття стала викликати в моїй незміцнілої 12-13-річної душі наша звична школа на околиці Москви. Замилені фрази батьків типу «не будеш вчитися, станеш двірником» ніяк на мене не діяли. Але батьки зуміли знайти рішення, яке не зачіпало почуття моєї гідності. Мої кишенькові гроші стали безпосередньо залежати від успішності в школі. П'ятірка або четвірка - плюс до бюджету, трійка або двійка - мінус подвійно. Ця система виявилася настільки ефективною, що до самого закінчення школи я завжди вчив уроки без всяких нагадувань і нотацій. Я чітко зрозумів ціну праці і ціну неробства. Коли мій син підросте, я буду діяти так само ».

В зарубіжних країнах частіше, ніж в Росії, прийнято, щоб діти заробляли свої кишенькові гроші хорошими оцінками в школі або роботою по дому.

Розаури Родрігез, Філіппіни:

«Моя 11-річна дочка, щоб заробити кишенькові гроші, виконує роботу по дому. Чим складніше завдання, тим більше вона отримує. Що саме вона буде робити і в якому обсязі, дівчинка вибирає сама. За вимитий підлогу ми плаім їй 10 філіппінських песо (прим. - це приблизно 12 рублів), за миття посуду 30 песо, за приготування обіду - від 50 до 100 песо в залежності від складності страв ».

5 головних питань про дітей і кишенькові гроші

1. Чи треба видавати дитині кишенькові гроші?

Відкиньте сумніви. Експерти одностайні - видавати дитині кишенькові гроші треба.

Тільки маючи власні гроші, дитина навчиться правильно ними розпоряджатися.

Чи не даєте дитині кишенькові гроші - можете зіткнутися з проблемами:

  • дитини буде легко обдурити в магазині (не розбирається в цінах, тому що нічого сам не купував);
  • він не навчиться планувати бюджет і контролювати витрати ( «А навіщо? Все одно мама з татом все вирішують»);
  • дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;
  • дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші.

Все одно мама з татом все вирішують»);   дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;   дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші

Валерія Біятто, дизайнер поліграфії:

«Мама мені давала в дитинстві кишенькові гроші з кожної зарплати. Я була дуже до неї прив'язана, і не витрачала кишенькові гроші, а збирала їх. Потім купувала на них подарунки мамі. Це було навіть приємніше, ніж отримувати подарунки самій. А хлопчикові з нашого двору не давали кишенькові гроші, хоча сім'я жила небідно. І він почав красти солодощі в супермаркетах. Одного разу його спіймали. Батькам було дуууже соромно. Весь двір знав. Так що вибір за вами ».

2. Коли пора видавати кишенькові гроші?

Експерти рекомендують видавати перші кишенькові гроші в 5-6 років. Дайте дитині невелику суму. Обговоріть, на що він хоче її витратити. Може, він захоче покласти її в скарбничку і накопичити на велику іграшку? Якщо ж він хоче негайно витратити всі свої гроші на кіндер-сюрприз, нехай витрачає, це ж його гроші.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Ми, батьки, самі знаємо, коли наша дитина« дозрів »до отримання кишенькових грошей. Зазвичай це трапляється в 5-6 років. У цьому віці ми дозволяємо дитині в перший раз оплатити товар в магазині. У невеликому містечку діти в цьому віці ходять в магазин самі. Так діти починають розуміти цінність грошей. Велику суму в якості кишенькових видавати не треба. Обговоріть з дитиною заздалегідь, що він зробить з цими грошима (почне збирати, купить жуйку і т.д.) ».

Надія Куликова, банкір і мама 2-х дітей:

«Я почала видавати своїй дитині кишенькові гроші в 1 класі. Почалися гуртки та секції, тому потрібні були гроші на воду і перекус. У мене немає традиції щотижня видавати певну суму на витрати. Зазвичай у дитини залишається здача після походу в магазин або залишок грошей після поїздки в табір. Я досить часто запитую, чи потрібні комусь гроші, якщо дитина каже, що потрібні, то даю 100-200 руб. Правда, недавно відкрили на дитину картковий рахунок. А я встановила на свій рахунок регулярний щомісячний переклад для дитини в розмірі 1000 руб. Поки не знаю, якою буде ефект ».

3. Скільки грошей йому давати і як часто?

Скільки грошей давати дитині, природно, залежить від можливостей родини. Наприклад, в Німеччині Міністерство у справах неповнолітніх щорічно випускає спеціальні рекомендації для батьків, в якому віці і скільки грошей потрібно видавати своїм чадам на кишенькові витрати. Наприклад, в 4 роки дитині рекомендують видавати 50 центів на тиждень, першокласники щотижня отримують 2 євро, до 18 років сума виростає до 70 євро в місяць.

Навіть якщо ви даєте дитині невелику суму, це краще, ніж нічого. У багатьох сім'ях прийнято, щоб родичі дарували гроші дітям на свята. Підлітки вже можуть підробляти. Але врахуйте, що на дорогу річ або, наприклад, освітні курси дитина навряд чи накопичить одними підробітками. Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків.

Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Видавати гроші дитині можна різними способами. Батьки повинні вибрати найзручніший для себе. Можна видавати дитині гроші раз на тиждень. Попередьте дитину, що він повинен їх витрачати з розумом. А якщо спустить все за раз - то до кінця тижня нових кишенькових не отримає. Можна давати невелику суму (50-100-200 рублів) кожен день. Головне - обговорити з дитиною, на що він отримав ці гроші. Старшокласникам (7-11 клас) гроші краще видавати на тиждень або місяць, як стипендію студентам. Якщо дитина навчиться поводитися з конкретною сумою грошей зараз, то в майбутньому зможе грамотно розпорядитися і більшими грошима. Але якщо дитина раз по раз спускає гроші в перші три дні, продовжуйте видавати гроші «порціями» кожен день ».

М Заїд Рафік, Пакистан:

«Коли я був маленьким, батьки давали мені близько 2 $ в день на кишенькові витрати. А якщо я добре писав контрольні роботи, то вони виконували якусь моє бажання. 2 $ - звичайна сума грошей на кишенькові витрати в Пакистані, яку дають дітям 5-13 років. Зазвичай з віком сума може збільшуватися. Я витрачав свої гроші на комп'ютерні ігри та приладдя для гри в крикет (м'ячі та ін.). Моїм першим бажанням став велосипед, другим - мотоцикл, третім - навчання за кордоном. Всі вони були виконані ».

4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?

Дорогі батьки, довіряйте своїм дітям! Не треба вивертати їм кишені і вимагати паперовий чек за кожну витрачену копійку. Будете так робити - зіпсуєте відносини і самостійності не навчите.

Якщо ви розривається між бажанням хоча б одним оком подивитися, на що ж витрачає гроші ваша дитина, і бажанням дати йому самостійність, то ось вам порада. Відкрийте дитині банківську карту, прив'язану до вашого рахунку, і залиште ваш телефон в якості контактного. Тоді смски про суму і місце покупок по карті дитини будуть приходити вам на телефон.

Але, звичайно, ніякий контроль не спрацює, якщо немає довіри.

Ольга Нечаєва, підприємець, мама 2 дітей, автор блогу «Жінка з Марса»:

«У дочки в 8 років з'явилася банківська карта. У неї є рахунок, куди щотижня переводиться 5 фунтів. Вона може заходити, перевіряти, і купувати, що хоче. Я ніколи не втручаюся в те, на що і як вона ці гроші витрачає, на що збирає - це її рішення, і її досвід - саме на ньому їй належить вчитися. Діти з радістю діляться, що хочуть купити, але я не планую це за них. У сина це поки "скарбничка з монетами", в 8 років з'явиться своя карта ».

5. Плата за оцінки - це добре чи погано?

Більшість експертів проти товарно-грошових відносин дітей і батьків.

Євгенія Блискавка, директор Інституту фінансового планування:

«Дитина живе в родині, де всі піклуються одне про одного. Мама приготувала обід, тато полагодив кран у ванній - вони ж не беруть з інших членів сім'ї гроші за цю роботу. Чому дитині за винесений сміття або помиту за собою посуд потрібно платити? Зі школою схожа історія - важливо вчитися, тому що цікаво, а не тому, що за гроші ».

Однак далеко не всі батьки поділяють цю точку зору.

Олександр К., 36 років, тато 7-річного сина:

«Вчити уроки - що може бути нудніше і бесполезнее, і на це пішли кращі роки дитинства!», - такі почуття стала викликати в моїй незміцнілої 12-13-річної душі наша звична школа на околиці Москви. Замилені фрази батьків типу «не будеш вчитися, станеш двірником» ніяк на мене не діяли. Але батьки зуміли знайти рішення, яке не зачіпало почуття моєї гідності. Мої кишенькові гроші стали безпосередньо залежати від успішності в школі. П'ятірка або четвірка - плюс до бюджету, трійка або двійка - мінус подвійно. Ця система виявилася настільки ефективною, що до самого закінчення школи я завжди вчив уроки без всяких нагадувань і нотацій. Я чітко зрозумів ціну праці і ціну неробства. Коли мій син підросте, я буду діяти так само ».

В зарубіжних країнах частіше, ніж в Росії, прийнято, щоб діти заробляли свої кишенькові гроші хорошими оцінками в школі або роботою по дому.

Розаури Родрігез, Філіппіни:

«Моя 11-річна дочка, щоб заробити кишенькові гроші, виконує роботу по дому. Чим складніше завдання, тим більше вона отримує. Що саме вона буде робити і в якому обсязі, дівчинка вибирає сама. За вимитий підлогу ми плаім їй 10 філіппінських песо (прим. - це приблизно 12 рублів), за миття посуду 30 песо, за приготування обіду - від 50 до 100 песо в залежності від складності страв ».

5 головних питань про дітей і кишенькові гроші

1. Чи треба видавати дитині кишенькові гроші?

Відкиньте сумніви. Експерти одностайні - видавати дитині кишенькові гроші треба.

Тільки маючи власні гроші, дитина навчиться правильно ними розпоряджатися.

Чи не даєте дитині кишенькові гроші - можете зіткнутися з проблемами:

  • дитини буде легко обдурити в магазині (не розбирається в цінах, тому що нічого сам не купував);
  • він не навчиться планувати бюджет і контролювати витрати ( «А навіщо? Все одно мама з татом все вирішують»);
  • дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;
  • дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші.

Все одно мама з татом все вирішують»);   дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;   дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші

Валерія Біятто, дизайнер поліграфії:

«Мама мені давала в дитинстві кишенькові гроші з кожної зарплати. Я була дуже до неї прив'язана, і не витрачала кишенькові гроші, а збирала їх. Потім купувала на них подарунки мамі. Це було навіть приємніше, ніж отримувати подарунки самій. А хлопчикові з нашого двору не давали кишенькові гроші, хоча сім'я жила небідно. І він почав красти солодощі в супермаркетах. Одного разу його спіймали. Батькам було дуууже соромно. Весь двір знав. Так що вибір за вами ».

2. Коли пора видавати кишенькові гроші?

Експерти рекомендують видавати перші кишенькові гроші в 5-6 років. Дайте дитині невелику суму. Обговоріть, на що він хоче її витратити. Може, він захоче покласти її в скарбничку і накопичити на велику іграшку? Якщо ж він хоче негайно витратити всі свої гроші на кіндер-сюрприз, нехай витрачає, це ж його гроші.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Ми, батьки, самі знаємо, коли наша дитина« дозрів »до отримання кишенькових грошей. Зазвичай це трапляється в 5-6 років. У цьому віці ми дозволяємо дитині в перший раз оплатити товар в магазині. У невеликому містечку діти в цьому віці ходять в магазин самі. Так діти починають розуміти цінність грошей. Велику суму в якості кишенькових видавати не треба. Обговоріть з дитиною заздалегідь, що він зробить з цими грошима (почне збирати, купить жуйку і т.д.) ».

Надія Куликова, банкір і мама 2-х дітей:

«Я почала видавати своїй дитині кишенькові гроші в 1 класі. Почалися гуртки та секції, тому потрібні були гроші на воду і перекус. У мене немає традиції щотижня видавати певну суму на витрати. Зазвичай у дитини залишається здача після походу в магазин або залишок грошей після поїздки в табір. Я досить часто запитую, чи потрібні комусь гроші, якщо дитина каже, що потрібні, то даю 100-200 руб. Правда, недавно відкрили на дитину картковий рахунок. А я встановила на свій рахунок регулярний щомісячний переклад для дитини в розмірі 1000 руб. Поки не знаю, якою буде ефект ».

3. Скільки грошей йому давати і як часто?

Скільки грошей давати дитині, природно, залежить від можливостей родини. Наприклад, в Німеччині Міністерство у справах неповнолітніх щорічно випускає спеціальні рекомендації для батьків, в якому віці і скільки грошей потрібно видавати своїм чадам на кишенькові витрати. Наприклад, в 4 роки дитині рекомендують видавати 50 центів на тиждень, першокласники щотижня отримують 2 євро, до 18 років сума виростає до 70 євро в місяць.

Навіть якщо ви даєте дитині невелику суму, це краще, ніж нічого. У багатьох сім'ях прийнято, щоб родичі дарували гроші дітям на свята. Підлітки вже можуть підробляти. Але врахуйте, що на дорогу річ або, наприклад, освітні курси дитина навряд чи накопичить одними підробітками. Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків.

Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Видавати гроші дитині можна різними способами. Батьки повинні вибрати найзручніший для себе. Можна видавати дитині гроші раз на тиждень. Попередьте дитину, що він повинен їх витрачати з розумом. А якщо спустить все за раз - то до кінця тижня нових кишенькових не отримає. Можна давати невелику суму (50-100-200 рублів) кожен день. Головне - обговорити з дитиною, на що він отримав ці гроші. Старшокласникам (7-11 клас) гроші краще видавати на тиждень або місяць, як стипендію студентам. Якщо дитина навчиться поводитися з конкретною сумою грошей зараз, то в майбутньому зможе грамотно розпорядитися і більшими грошима. Але якщо дитина раз по раз спускає гроші в перші три дні, продовжуйте видавати гроші «порціями» кожен день ».

М Заїд Рафік, Пакистан:

«Коли я був маленьким, батьки давали мені близько 2 $ в день на кишенькові витрати. А якщо я добре писав контрольні роботи, то вони виконували якусь моє бажання. 2 $ - звичайна сума грошей на кишенькові витрати в Пакистані, яку дають дітям 5-13 років. Зазвичай з віком сума може збільшуватися. Я витрачав свої гроші на комп'ютерні ігри та приладдя для гри в крикет (м'ячі та ін.). Моїм першим бажанням став велосипед, другим - мотоцикл, третім - навчання за кордоном. Всі вони були виконані ».

4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?

Дорогі батьки, довіряйте своїм дітям! Не треба вивертати їм кишені і вимагати паперовий чек за кожну витрачену копійку. Будете так робити - зіпсуєте відносини і самостійності не навчите.

Якщо ви розривається між бажанням хоча б одним оком подивитися, на що ж витрачає гроші ваша дитина, і бажанням дати йому самостійність, то ось вам порада. Відкрийте дитині банківську карту, прив'язану до вашого рахунку, і залиште ваш телефон в якості контактного. Тоді смски про суму і місце покупок по карті дитини будуть приходити вам на телефон.

Але, звичайно, ніякий контроль не спрацює, якщо немає довіри.

Ольга Нечаєва, підприємець, мама 2 дітей, автор блогу «Жінка з Марса»:

«У дочки в 8 років з'явилася банківська карта. У неї є рахунок, куди щотижня переводиться 5 фунтів. Вона може заходити, перевіряти, і купувати, що хоче. Я ніколи не втручаюся в те, на що і як вона ці гроші витрачає, на що збирає - це її рішення, і її досвід - саме на ньому їй належить вчитися. Діти з радістю діляться, що хочуть купити, але я не планую це за них. У сина це поки "скарбничка з монетами", в 8 років з'явиться своя карта ».

5. Плата за оцінки - це добре чи погано?

Більшість експертів проти товарно-грошових відносин дітей і батьків.

Євгенія Блискавка, директор Інституту фінансового планування:

«Дитина живе в родині, де всі піклуються одне про одного. Мама приготувала обід, тато полагодив кран у ванній - вони ж не беруть з інших членів сім'ї гроші за цю роботу. Чому дитині за винесений сміття або помиту за собою посуд потрібно платити? Зі школою схожа історія - важливо вчитися, тому що цікаво, а не тому, що за гроші ».

Однак далеко не всі батьки поділяють цю точку зору.

Олександр К., 36 років, тато 7-річного сина:

«Вчити уроки - що може бути нудніше і бесполезнее, і на це пішли кращі роки дитинства!», - такі почуття стала викликати в моїй незміцнілої 12-13-річної душі наша звична школа на околиці Москви. Замилені фрази батьків типу «не будеш вчитися, станеш двірником» ніяк на мене не діяли. Але батьки зуміли знайти рішення, яке не зачіпало почуття моєї гідності. Мої кишенькові гроші стали безпосередньо залежати від успішності в школі. П'ятірка або четвірка - плюс до бюджету, трійка або двійка - мінус подвійно. Ця система виявилася настільки ефективною, що до самого закінчення школи я завжди вчив уроки без всяких нагадувань і нотацій. Я чітко зрозумів ціну праці і ціну неробства. Коли мій син підросте, я буду діяти так само ».

В зарубіжних країнах частіше, ніж в Росії, прийнято, щоб діти заробляли свої кишенькові гроші хорошими оцінками в школі або роботою по дому.

Розаури Родрігез, Філіппіни:

«Моя 11-річна дочка, щоб заробити кишенькові гроші, виконує роботу по дому. Чим складніше завдання, тим більше вона отримує. Що саме вона буде робити і в якому обсязі, дівчинка вибирає сама. За вимитий підлогу ми плаім їй 10 філіппінських песо (прим. - це приблизно 12 рублів), за миття посуду 30 песо, за приготування обіду - від 50 до 100 песо в залежності від складності страв ».

5 головних питань про дітей і кишенькові гроші

1. Чи треба видавати дитині кишенькові гроші?

Відкиньте сумніви. Експерти одностайні - видавати дитині кишенькові гроші треба.

Тільки маючи власні гроші, дитина навчиться правильно ними розпоряджатися.

Чи не даєте дитині кишенькові гроші - можете зіткнутися з проблемами:

  • дитини буде легко обдурити в магазині (не розбирається в цінах, тому що нічого сам не купував);
  • він не навчиться планувати бюджет і контролювати витрати ( «А навіщо? Все одно мама з татом все вирішують»);
  • дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;
  • дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші.

Все одно мама з татом все вирішують»);   дитина навіть із забезпеченої сім'ї, не маючи власних грошей, може взяти чуже, наприклад, солодощі;   дитина буде відчувати себе «білою вороною» серед однолітків, у яких є свої гроші

Валерія Біятто, дизайнер поліграфії:

«Мама мені давала в дитинстві кишенькові гроші з кожної зарплати. Я була дуже до неї прив'язана, і не витрачала кишенькові гроші, а збирала їх. Потім купувала на них подарунки мамі. Це було навіть приємніше, ніж отримувати подарунки самій. А хлопчикові з нашого двору не давали кишенькові гроші, хоча сім'я жила небідно. І він почав красти солодощі в супермаркетах. Одного разу його спіймали. Батькам було дуууже соромно. Весь двір знав. Так що вибір за вами ».

2. Коли пора видавати кишенькові гроші?

Експерти рекомендують видавати перші кишенькові гроші в 5-6 років. Дайте дитині невелику суму. Обговоріть, на що він хоче її витратити. Може, він захоче покласти її в скарбничку і накопичити на велику іграшку? Якщо ж він хоче негайно витратити всі свої гроші на кіндер-сюрприз, нехай витрачає, це ж його гроші.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць.

Молодшим школярам кишенькові гроші зазвичай дають раз в день або раз на тиждень, починаючи з середньої школи - раз на місяць

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Ми, батьки, самі знаємо, коли наша дитина« дозрів »до отримання кишенькових грошей. Зазвичай це трапляється в 5-6 років. У цьому віці ми дозволяємо дитині в перший раз оплатити товар в магазині. У невеликому містечку діти в цьому віці ходять в магазин самі. Так діти починають розуміти цінність грошей. Велику суму в якості кишенькових видавати не треба. Обговоріть з дитиною заздалегідь, що він зробить з цими грошима (почне збирати, купить жуйку і т.д.) ».

Надія Куликова, банкір і мама 2-х дітей:

«Я почала видавати своїй дитині кишенькові гроші в 1 класі. Почалися гуртки та секції, тому потрібні були гроші на воду і перекус. У мене немає традиції щотижня видавати певну суму на витрати. Зазвичай у дитини залишається здача після походу в магазин або залишок грошей після поїздки в табір. Я досить часто запитую, чи потрібні комусь гроші, якщо дитина каже, що потрібні, то даю 100-200 руб. Правда, недавно відкрили на дитину картковий рахунок. А я встановила на свій рахунок регулярний щомісячний переклад для дитини в розмірі 1000 руб. Поки не знаю, якою буде ефект ».

3. Скільки грошей йому давати і як часто?

Скільки грошей давати дитині, природно, залежить від можливостей родини. Наприклад, в Німеччині Міністерство у справах неповнолітніх щорічно випускає спеціальні рекомендації для батьків, в якому віці і скільки грошей потрібно видавати своїм чадам на кишенькові витрати. Наприклад, в 4 роки дитині рекомендують видавати 50 центів на тиждень, першокласники щотижня отримують 2 євро, до 18 років сума виростає до 70 євро в місяць.

Навіть якщо ви даєте дитині невелику суму, це краще, ніж нічого. У багатьох сім'ях прийнято, щоб родичі дарували гроші дітям на свята. Підлітки вже можуть підробляти. Але врахуйте, що на дорогу річ або, наприклад, освітні курси дитина навряд чи накопичить одними підробітками. Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків.

Тому заохочуйте його самостійність «призовими» від батьків

Олександра Родченкова, дитячий психолог:

«Видавати гроші дитині можна різними способами. Батьки повинні вибрати найзручніший для себе. Можна видавати дитині гроші раз на тиждень. Попередьте дитину, що він повинен їх витрачати з розумом. А якщо спустить все за раз - то до кінця тижня нових кишенькових не отримає. Можна давати невелику суму (50-100-200 рублів) кожен день. Головне - обговорити з дитиною, на що він отримав ці гроші. Старшокласникам (7-11 клас) гроші краще видавати на тиждень або місяць, як стипендію студентам. Якщо дитина навчиться поводитися з конкретною сумою грошей зараз, то в майбутньому зможе грамотно розпорядитися і більшими грошима. Але якщо дитина раз по раз спускає гроші в перші три дні, продовжуйте видавати гроші «порціями» кожен день ».

М Заїд Рафік, Пакистан:

«Коли я був маленьким, батьки давали мені близько 2 $ в день на кишенькові витрати. А якщо я добре писав контрольні роботи, то вони виконували якусь моє бажання. 2 $ - звичайна сума грошей на кишенькові витрати в Пакистані, яку дають дітям 5-13 років. Зазвичай з віком сума може збільшуватися. Я витрачав свої гроші на комп'ютерні ігри та приладдя для гри в крикет (м'ячі та ін.). Моїм першим бажанням став велосипед, другим - мотоцикл, третім - навчання за кордоном. Всі вони були виконані ».

4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?

Дорогі батьки, довіряйте своїм дітям! Не треба вивертати їм кишені і вимагати паперовий чек за кожну витрачену копійку. Будете так робити - зіпсуєте відносини і самостійності не навчите.

Якщо ви розривається між бажанням хоча б одним оком подивитися, на що ж витрачає гроші ваша дитина, і бажанням дати йому самостійність, то ось вам порада. Відкрийте дитині банківську карту, прив'язану до вашого рахунку, і залиште ваш телефон в якості контактного. Тоді смски про суму і місце покупок по карті дитини будуть приходити вам на телефон.

Але, звичайно, ніякий контроль не спрацює, якщо немає довіри.

Ольга Нечаєва, підприємець, мама 2 дітей, автор блогу «Жінка з Марса»:

«У дочки в 8 років з'явилася банківська карта. У неї є рахунок, куди щотижня переводиться 5 фунтів. Вона може заходити, перевіряти, і купувати, що хоче. Я ніколи не втручаюся в те, на що і як вона ці гроші витрачає, на що збирає - це її рішення, і її досвід - саме на ньому їй належить вчитися. Діти з радістю діляться, що хочуть купити, але я не планую це за них. У сина це поки "скарбничка з монетами", в 8 років з'явиться своя карта ».

5. Плата за оцінки - це добре чи погано?

Більшість експертів проти товарно-грошових відносин дітей і батьків.

Євгенія Блискавка, директор Інституту фінансового планування:

«Дитина живе в родині, де всі піклуються одне про одного. Мама приготувала обід, тато полагодив кран у ванній - вони ж не беруть з інших членів сім'ї гроші за цю роботу. Чому дитині за винесений сміття або помиту за собою посуд потрібно платити? Зі школою схожа історія - важливо вчитися, тому що цікаво, а не тому, що за гроші ».

Однак далеко не всі батьки поділяють цю точку зору.

Олександр К., 36 років, тато 7-річного сина:

«Вчити уроки - що може бути нудніше і бесполезнее, і на це пішли кращі роки дитинства!», - такі почуття стала викликати в моїй незміцнілої 12-13-річної душі наша звична школа на околиці Москви. Замилені фрази батьків типу «не будеш вчитися, станеш двірником» ніяк на мене не діяли. Але батьки зуміли знайти рішення, яке не зачіпало почуття моєї гідності. Мої кишенькові гроші стали безпосередньо залежати від успішності в школі. П'ятірка або четвірка - плюс до бюджету, трійка або двійка - мінус подвійно. Ця система виявилася настільки ефективною, що до самого закінчення школи я завжди вчив уроки без всяких нагадувань і нотацій. Я чітко зрозумів ціну праці і ціну неробства. Коли мій син підросте, я буду діяти так само ».

В зарубіжних країнах частіше, ніж в Росії, прийнято, щоб діти заробляли свої кишенькові гроші хорошими оцінками в школі або роботою по дому.

Розаури Родрігез, Філіппіни:

«Моя 11-річна дочка, щоб заробити кишенькові гроші, виконує роботу по дому. Чим складніше завдання, тим більше вона отримує. Що саме вона буде робити і в якому обсязі, дівчинка вибирає сама. За вимитий підлогу ми плаім їй 10 філіппінських песо (прим. - це приблизно 12 рублів), за миття посуду 30 песо, за приготування обіду - від 50 до 100 песо в залежності від складності страв ».

1. Чи треба видавати дитині кишенькові гроші?
2. Коли пора видавати кишенькові гроші?
3. Скільки грошей йому давати і як часто?
4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?
5. Плата за оцінки - це добре чи погано?
2. Коли пора видавати кишенькові гроші?
3. Скільки грошей йому давати і як часто?
4. А раптом моя дитина всі свої гроші витратить на солодощі або, о, жах, сигарети?
5. Плата за оцінки - це добре чи погано?
2. Коли пора видавати кишенькові гроші?