Полезные материалы

Чи можна кукурудзу при цукровому діабеті?

  1. Загальні відомості про кукурудзу
  2. Харчова цінність кукурудзи і її корисні властивості
  3. Користь і шкода кукурудзи для хворих на цукровий діабет

Зміст статті

Кукурудза - це вживане в їжу зернове рослина сімейства злакові. Кукурудза знайшла широке застосування в кулінарії. Це один з небагатьох видів злакових, який можна вживати у вигляді варених або консервованих зерен, у вигляді каші, пластівців або десертів. Зерна кукурудзи містять велику кількість вітамінів групи В, що робить їх корисними для людського організму. Але можна і вживати кукурудзу при цукровому діабеті?

Загальні відомості про кукурудзу

Перші згадки про цю рослину з'явилися приблизно за 12 000 років до н.е. Знайшли згадки про дикоростучої кукурудзі в Мексиці. Тоді кукурудзяний качан був заввишки не більше 10см. Сільськогосподарської ж ця культура стала близько 8000 років до н.е. Там же, в Мексиці, з кукурудзи вперше придумали створювати щось на зразок хліба.

Зараз кукурудза росте на всіх континентах і майже у всіх країнах. Головними експортерами її є США, Бразилія та Україна. В останній самий вирощується сорт кукурудзи - цукровий. Саме його використовують в їжу в якості консервованих і варених зерен. Кукурудзяна каша вважається національним блюдом в Молдавії. Попкорн, приготований з кукурудзи - улюблені ласощі американських підлітків.

Всі корисні властивості кукурудзи стосуються її зерен, які подаються на стіл вареними або у вигляді консерв. Каша трохи поступається за харчовою цінністю цілісного зерна. А ось пластівці, кукурудзяні палички і попкорн містять мінімальну кількість корисних речовин.

Харчова цінність кукурудзи і її корисні властивості

Користь і шкода будь-якого продукту визначаються харчовою цінністю, яка включає в себе енергетичну цінність, а також вітамінний, мікроелементний і амінокислотний склад. При визначенні енергетичної цінності важливо підрахувати співвідношення білків, жирів і вуглеводів. Особливе значення ці показники мають для хворих на цукровий діабет. Калорійність кукурудзи становить 86 ккал, що для злакових є середнім показником. Співвідношення білків, жирів і вуглеводів виглядає як 3: 1: 16 відповідно. Сахара складають 17% від всіх вуглеводів, що містяться в кукурудзі.

Корисні властивості кукурудзи обумовлені вмістом в ній великої кількості антиоксидантів, представлених вітамінами А і С, а також вітамінів групи В, особливо тіаміну і ніацину. Останні необхідні для нормального функціонування нервової системи. Тому кукурудза корисна людям з неврологічними захворюваннями.

Корисні властивості кукурудзи полягають в неспецифічному підвищення імунітету, поліпшення відтоку жовчі, стимуляції шлунково-кишкового тракту, поліпшення реологічних властивостей крові, зниженні кровоточивості. Народна медицина радить споживати не тільки зерна кукурудзи, а й кукурудзяні рильця. Їх використовують для лікування патології нирок, зниження ймовірності безпліддя у жінок і підвищення потенції у чоловіків. В їжу же рильця вживати не прийнято.

Користь і шкода кукурудзи для хворих на цукровий діабет

Пацієнт з цукровим діабетом змушений довічно дотримуватися особливої ​​дієти. При інсулінозалежного типі діабету можна використовувати замісну гормональну терапію і не обмежувати себе в продуктах харчування. Складніша справа з інсулінорезистентності типом цукрового діабету. В цьому випадку найефективнішим лікуванням буде правильна дієта. Пацієнту важливо знати глікемічний індекс кожного продукту і вважати сумарний глікемічний обсяг споживаної їжі для того, щоб рівень глюкози в його крові залишався на сталому рівні.

Глікемічний індекс кукурудзи високий. Не дарма її називають «солодкою». Навіть у вареній і консервованої кукурудзи глікемічний індекс перевищує показник 50. Це означає, що вживання цього продукту варто обмежити до мінімуму або зовсім виключити. Глікемічний індекс кукурудзяних пластівців і того більше - перевищує показник 80. Від них взагалі варто відмовитися, тим більше, що корисні їх властивості поступаються кукурудзі, приготовленої іншим способом.

Найбільш корисною і найменш небезпечної для хворих на цукровий діабет є кукурудзяна каша або мамалига. Ця каша є національним блюдом молдаван і румунів, які вживають її досить часто. За користь мамалига не поступається вареної кукурудзи навіть, враховуючи спосіб обробки, навіть перевершує її. Так, каша рідше викликає розлади шлунково-кишкового тракту, ніж просто кукурудза. Вітамінів групи В в ній більше, ніж в зернах цієї рослини. Глікемічний індекс мамалиги становить приблизно 40-42 одиниці, що є середнім показником.

Таку кашу люблять не всі, оскільки її складно правильно приготувати. Часто мамалигу варять на молоці і роблять солодким. Каша, зварена на воді, майже не має смаку. Кукурудзяна каша за смаковими якостями абсолютно не нагадує ні кукурудзу, ні попкорн, ні пластівці. Важливо пам'ятати, що хворим на цукровий діабет цукор в кашу додавати не можна.

Таким чином можна зробити висновок, що кукурудза є корисним злаковим рослиною, вживаним в їжу. Хворим на цукровий діабет можна вживати її не у всіх видах. Найменш сприятливими є кукурудзяні пластівці і попкорн, потім варена і консервована кукурудза. Таким пацієнтам варто віддати перевагу кукурудзяну кашу - мамалиги. Вона не тільки володіє всією користю кукурудзи, а й має середній глікемічний індекс. Завдяки швидкому насиченню, вживання такої каші сприятливо позначається на рівні глікемії, чого не можна сказати про кукурудзяних зернах.

Відео: чим корисна кукурудза при діабеті?

Але можна і вживати кукурудзу при цукровому діабеті?
Відео: чим корисна кукурудза при діабеті?