Полезные материалы

Діабет і спорт: особливості тренувань, користь

  1. У чому користь спорту при діабеті?
  2. особливості тренувань
  3. Цукровий діабет I-го типу
  4. Цукровий діабет II-го типу
  5. Які види спорту підходять при цукровому діабеті?
  6. Силові тренування
  7. кардионагрузки
  8. заняття йогою
  9. Чи є обмеження в заняттях спортом?

Чи сумісні цукровий діабет і спорт - питання, яке хвилює багатьох діабетичних пацієнтів. Адекватні фізичні навантаження, так само як і дієта, є невід'ємними компонентами терапії діабету. Завдяки заняттям спортом, у діабетичних пацієнтів нормалізуються обмінні процеси в організмі, зміцнюється серцево-судинна система. Активний спосіб життя і правильна дієта допомагають знизити дозу ліків.

Активний спосіб життя і правильна дієта допомагають знизити дозу ліків

У чому користь спорту при діабеті?

Перш за все, фізичні навантаження приводять у норму метаболізм (обмінні процеси в організмі). Крім того, вони сприяють більшого споживання глюкози, її спалюванню і виробленні енергії. Регулярні заняття спортом сприяють спалюванню жирів, активують білковий обмін, внаслідок чого поліпшується фізична форма. Крім цього, спорт покращує настрій і психологічне самопочуття, призводить в тонус серцево-судинну, дихальну системи, зміцнює м'язи і суглоби.

Нашкодити спорт при діабеті може тільки в разі виконання неадекватних навантажень або при недотриманні рекомендацій лікаря. Неадекватні фізичні навантаження можуть призводити до гіпоглікемії (падіння рівня глюкози нижче норми або різкого падіння глюкози), постійним перепадів рівня цукру в крові, серцевих проблем. Щоб уникнути таких ситуацій слід дотримуватися рекомендованих фахівцем навантажень, контролювати рівень глюкози в крові, дотримуватися здорової дієти.

особливості тренувань

Існує два види цукрового діабету - інсулінозалежний (аутоімунний, вроджений, тип 1) і інсулінонезалежний (придбаний, тип 2). В основі розвитку цих патологій лежать різні процеси і протікають ці типи захворювання по-різному. Виходячи з цього, кожен вид діабету вимагає особливого підходу до підбору вправ, які будуть підтримувати організм хворого в тонусі.

Цукровий діабет I-го типу

При заняттях спортом потрібно обов'язково контролювати цукор в крові.

Цукровий діабет 1 типу супроводжується втратою ваги, слабкістю. Зважаючи на недостатність інсуліну, у пацієнтів спостерігаються постійні скачки рівня глюкози в крові, тому заняття спортом вимагають постійного контролю рівня глікемії. Крім цього, при цукровому діабеті 1-го типу пацієнтам показані тільки короткочасні навантаження тривалістю не більше 40 хвилин. Перед початком спортивних навантажень таким пацієнтам рекомендується з'їдати на 1 хлібну одиницю більше повільних вуглеводів, при постійних навантаженнях можливо буде потрібно знизити дозу інсуліну. Для цього необхідно проконсультуватися з лікарем.

Цукровий діабет II-го типу

При цьому виді хвороби пацієнти зазвичай мають надлишкову вагу, атеросклероз, страждають на артеріальну гіпертензію (підвищеним тиском). При призначенні комплексу вправ при цій патології слід враховувати наявність супутніх захворювань, тип і ступінь ожиріння. При діабеті 2 типу тривалі тренування не забороняються. Рекомендується постійний контроль артеріального тиску.

Які види спорту підходять при цукровому діабеті?

Діабетичним хворим рекомендуються абсолютно різні види спорту. Головне, правильно розподіляти навантаження і підтримувати здорове і спортивне харчування. Вправи можна робити вдома або відвідувати тренажерний зал. Діабетикам можна займатися силовими видами спорту, кардионагрузками, йогою, пілатесом, ходити на фітнес. Перевага, як правило, віддається кардіовправи.

Силові тренування

При силових тренуваннях можливі травми, а так як травми для діабетиків не бажані потрібно обережно займатися.

Силові навантаження в силу своєї складності не рекомендуються особам похилого віку. Перевагою цього виду спорту є можливість зміцнити м'язи, набрати м'язову масу і накачатися, збільшити свою витривалість. В якості силових вправ можна вибрати бокс, окремі види фітнесу. За рекомендацією лікаря можливо поєднувати бодібілдинг і діабет. Силові тренування можуть бути досить травмонебезпечні, тому виконувати такі вправи слід під наглядом тренера.

кардионагрузки

Для діабетиків кардіотреніровки підходять найкраще. Цей вид тренувань дозволяє вибрати найбільш зручний і приємний вид спорту в залежності від особистих можливостей і переваг. Можна займатися бігом, нордичної ходьбою, плаванням, їздою на велосипеді. Навіть звичайна щоденна ходьба при цукровому діабеті буде корисною, оскільки збільшує витривалість, укріплює м'язи ніг, приводить в тонус дихальну систему. Багато лікарів рекомендують біг при цукровому діабеті. Це можуть бути заняття в залі на тредмиле (бігова доріжка) або ж біг на вулиці. Якщо біг протипоказаний, рекомендуються заняття плаванням.

заняття йогою

Йога спрямована на корекцію постави, розтягнення м'язів і зв'язок, вона дозволяє зміцнити опорно-руховий апарат. Ці практики корисно чергувати з силовими або кардионагрузками, оскільки заняття йогою дозволяють відпочити, розслабитися, сконцентруватися на собі. Йога дозволяє досягти психологічного та емоційного благополуччя, що також є важливим компонентом протидіабетичної терапії і реабілітації.

Чи є обмеження в заняттях спортом?

Спортивні навантаження показані всім діабетикам. Обсяг і вид навантажень залежить від виду діабету, тяжкості його перебігу, наявності супутніх захворювань. Рекомендації щодо доцільності призначення фізичних тренувань дає лікуючий лікар. Важливо пам'ятати, що при заняттях спортом потрібно дотримуватися дієтичного харчування, продовжувати медикаментозну терапію, контролювати рівень глюкози в крові. Спорт при будь-якому захворюванні покращує фізичне і психоемоційне здоров'я.

У чому користь спорту при діабеті?
У чому користь спорту при діабеті?
Які види спорту підходять при цукровому діабеті?
Чи є обмеження в заняттях спортом?