Полезные материалы

Казус Слєпцова. Навіщо екс-мер проміняв свободу в '' ДНР '' на суд в Україні

історичний обмін полоненими в кінці 2017 року явив світові сюжет, гідний класичної трагікомедії.

70-річний екс-мер Торецькому Володимир Слєпцов, якого сепаратисти звільнили з українського СІЗО, віддячив своїм благодійникам тим, що залишився на підконтрольній Україні території. Він став героєм новинних стрічок, сховавшись під час обміну в автобусі з журналістами .

Чим сьогодні займається Слєпцов, чому відмовився їхати в "ДНР", і чи є у нього шанси уникнути в'язниці за звинуваченнями в сепаратизмі і тероризмі - з'ясовувала "Українська правда".

Майже через місяць після тріумфального маневру на КПП "Майорське" (біля окупованій Горлівки) Володимир Слєпцов повертається до судових позовів. 22 січня він приїжджає в міськрайонний суд Слов'янська на чорній Toyota Land Cruiser разом з командою підтримки: адвокатом, сином і невісткою.

На Слєпцова - куртка нарозхрист, спортивний костюм і катетер, імплантований в руку. Свій "неформальний" зовнішній вигляд він пояснює тим, що проходить лікування в лікарні рідного Торецькому (колишнього Дзержинська), звідки приїхав прямо на засідання суду.

історичний   обмін полоненими в кінці 2017 року   явив світові сюжет, гідний класичної трагікомедії

Екс-мер Торецькому Володимир Слєпцов

Стоячи на морозі без шапки, хворий з довідкою курить одну сигарету за іншою і по-своєму трактує події чотирирічної давнини.

Епопея Слєпцова розпочалася 15 квітня 2014 року. Тоді, під час засідання міськради, над будівлею мерії колишнього Дзержинська з'явився прапор "ДНР", а міський голова перед тисячами присутніх на площі заявив про підтримку "референдуму".

.

Міська рада вирішила: підтримати народну ініціативу про проведення референдуму на території Донецької області про майбутнє "Донецької республіки" - ці недвозначні слова Слєпцова натовп зустрів бурхливими оплесками.

Через місяць відбулося "голосування" . Ще через три місяці Дзержинськ звільнили. Бої за місто вмістилися в один день - 21 липень 2014 року, і пройшли для українських бійців з мінімальними втратами .

звільнення

Прес-центр АТО

"Несамовитий референдум"

Сьогодні, після виходу на свободу в рамках Мінських домовленостей, Слєпцов продовжує перебувати в статусі підсудного. При цьому методично заперечує звинувачення на свою адресу, сподіваючись на виправдувальний вирок.

- З мого боку не було закликів повалення ладу, зміни кордонів. Тоді звучали заклики озброюватися, чинити опір (ВСУ і центральної влади - УП). Але я збирав директорів, менеджерів всіх місцевих підприємств, говорив їм, щоб люди продовжували працювати, не брали зброю в руки.

У підсумку нам вдалося уникнути кровопролиття. Я можу пишатися тим, що при звільненні міста жоден український солдат не загинув, - говорить Слєпцов (За даними волонтера Ольги Решетилової, під час боїв за Дзержинськ загинули двоє українських військових - УП).

За його словами, поки в тодішньому Дзержинську майоріли прапори "ДНР", він кілька разів зустрічався з губернатором Донецької області Сергієм Тарутою, щоб домовитися про стратегію подальших дій влади.

- Він (Тарута - УП) запрошував мене в "Вікторію" (п'ятизірковий готель в Донецьку - УП). Інструкція була такою: не провокувати протистояння. Якщо вони (сепаратисти - УП) будуть звертатися за сприянням, практичну допомогу не чинити. Але і не лізти (на рожен - УП). Я займався господарськими, інфраструктурними питаннями, в політичних баталіях не брав участі, - стверджує Слєпцов.

Сам Сергій Тарута згадує, що одним із головних завдань в той період було "максимально виграти час".

- Були великі наради з мерами міст, хоча конкретно розмови з міським головою Дзержинська зараз не пригадаю, - прокоментував Тарута УП. - У мене тоді не було повноважень безпосередньо управляти мерами, знаходився тільки в комунікації з ними.

Але з точки зору загальної політики завдання була зрозуміла: контролювати адмінбудівлі, максимально нейтралізувати провокації. Загальна позиція - виграти час, поки в Києві буде достатньо сил, щоб нейтралізувати подальші дії з боку росіян.

Провину в подіях, що сталися в Торецькому навесні 2014 го, Володимир Слєпцов багато в чому перекладає на місцевий силовий блок.

- Міліція, прокуратура, СБУ - всі втекли. Народ вимагав відповідей, був розпалений. Якщо б силовики залишилися вірними присязі, то можна було вплинути на людей. Коли ти стоїш один перед багатотисячним натовпом, готової тебе розірвати, комфорту мало, - скаржиться колишній градоначальник з 19-річним стажем.

І називає ще одного винуватця, масштабуючи переведення стрілок: "У всьому винен Віктор Федорович. Йому потрібно було яйця відірвати. Сволота. Зрадив свій народ, втопив у крові".

У розмові з УП і підсудний, і його адвокат Андрій Карнаухов повідомили, що лінія захисту будується, зокрема, на тому, що ту саму сесію міськради Володимир Слєпцов провів, "не усвідомлюючи свої дії".

В одному з загальнодоступних рішень суду (Більшість судових документів заблоковані в Реєстрі, а засідання проходять в закритому режимі) про це йдеться з убивчою витіюватістю:

"Згідно з висновками психолого-психіатричної експертизи, знаходився в тимчасово-хворобливому розладі психічної діяльності, розвиненому в гострому періоді черепно-мозкової травми з порушенням свідомості у вигляді оглушення, з неможливістю сприйняття навколишньої дійсності, в зв'язку з чим він не міг усвідомлювати свої дії та керувати ними ".

- Мене вдарили по голові прикладом, - розшифровує юридичну абракадабру екс-мер. - Мені диктували умови. Я був несамовитий. Потім потрапив в нейрохірургію. Наслідки травми досі відчуваю, зараз лікуюся в стаціонарі.

Чи повірять таким доводам судді?

Привіт від Пушилін Денис Володимирович

Роль Володимира Слєпцова в подіях весни 2014 го могла залишитися забутою, як і десятки прізвищ колишніх і діючих нині мерів Донбасу, при яких ставили прапори "ДНР" і проводили "референдуми".

Після звільнення Торецькому Слєпцов залишився працювати на своїй посаді. каталізатором його подальшого арешту став інцидент, що трапився в уже звільненому місті в липні 2016 року.

Група місцевих жителів, за повідомленням поліції, "раніше судимих ​​і в стані алкогольного сп'яніння", блокувала військову техніку ЗСУ .

Група місцевих жителів, за повідомленням поліції, раніше судимих ​​і в стані алкогольного сп'яніння,   блокувала військову техніку ЗСУ

Блокування

Прес-служба поліції Донецької області

"Шкода, що місцевий мер перебував осторонь, байдуже спостерігав збоку", - їдко зазначив тодішній глава поліції Донецької області В'ячеслав Аброськін.

На таку поведінку градоначальника на третьому році війни закрити очі не змогли, згадавши, що відбувалося в мерії колишнього Дзержинська навесні 2014 го.

- Я б не називав це протестом, - розповідає Слєпцов свою версію блокування колони ВСУ в 2016-м. - Це було обурення людей. Напередодні місто потрапило під обстріл. Мені подзвонив помічник, сказав, що в центрі зібралися люди: жінки, люди похилого віку, робітники.

Там була опорна школа, дитсадок і церква. Прийшла колона, народ боявся, що цей район може обстріляти. Я спілкувався з військовими, намагався заспокоїти городян. Приїхав Аброськін, сказав, що це місто сепаратистів. Я йому відповів: "Не треба так поводитися з людьми. Тут трудівники, шахтарі, а ви їм відразу таку оцінку даєте".

У підсумку в ЗМІ мене звинуватили, що я взагалі став ініціатором цих зборів, - продовжує він. Після цього почалося: створили бригаду зі слідчих СБУ, прокуратури, а потім мене заарештували.

І блокування колони, і подальший арешт Слєпцова стали ідеальним сюжетом для пропагандистів "ДНР".

Тоді цю ситуацію з більшим завзяттям прокоментував один з "високих" представників сепаратистів Денис Пушилін Денис Володимирович. Він навіть пообіцяв звернутися до міжнародних правозахисних організацій, щоб домогтися звільнення мера українського міста.

Через рік і чотири місяці Слєпцов таки вийде з СІЗО Бахмута, але втече від обіймів своїх рятівників.

"Слєпцова все одно звільнили б"

Володимира Слєпцова випустили з СІЗО Бахмута 14 грудня 2017 року, за два тижні до обміну полоненими. Як він потрапив у списки?

На питання УП, чи знайомий він з Пушилін Денис Володимирович або Захарченко, Слєпцов відповідає: "Ніколи з ними не спілкувався. Я з цими хлопцями ніколи не знайомився, не перетинався".

Як пояснив УП співрозмовник, близький до переговорів з обміну полоненими, Слєпцова включили в список на вимогу представників ОРДЛО.

- Вони і Штепу (екс- мер Слов'янська, її також судять за пособництво сепаратистам - УП) раніше туди включали. Але вона категорично відмовилася під час верифікації навесні 2017 року, - повідомило джерело.

- Слєпцов повинен був і так скоро вийти з СІЗО - по "закону Савченко". До речі, за цим законом з жовтня 2016 року у свободу вийшли 63 людини, яких в ОРДЛО вносили в списки на звільнення, - додав співрозмовник.

За словами екс-мера Торецькому, ідея не їхати на окуповану територію після обміну була імпровізацією (разом з ним, до речі, в відмову пішли ще шестеро звільнених). Тобто він спочатку розраховував на те, що залишиться на підконтрольних українській владі землях, незважаючи на кримінальну справу.

- Коли мені сказали в СІЗО, що я маю право на розмін, я намагався з'ясувати, чи маю право в разі обміну залишитися, - згадує Слєпцов. - Мені відповіли ствердно. Але, здається, була задача видворити мене туди, бо спочатку мене посадили в автобус з тими, хто хотів виїхати на ту сторону.

На пункті пропуску виникла така ситуація, як ніби нікому я не потрібен. Я зробив офіційну заяву, що хочу залишитися. Я переговорив з Лутковською, переговорив з Геращенко, і мене відвели в автобус, в якому була Геращенко.

Ви що думаєте, мене там (в "ДНР" - УП) райські кущі чекають? Мене там могли притягнути до відповідальності, адже я для них - "пособник української влади".

Злочини без покарання

Подальша доля Слєпцова і раніше в руках українського правосуддя. Наступне слухання справи відбудеться в понеділок, 29 січня. На ньому прокуратура буде добиватися повернення підсудного в СІЗО.

- Будемо наполягати на тому, щоб Слєпцов і далі утримували під вартою, - повідомив Артур Колмаков, прокурор відділу нагляду прокуратури Донецької області. - Запобіжний захід скасували у зв'язку з виконанням Мінських угод.

Але обвинувачений продовжує перебувати на підконтрольній території, обмін з його участю не відбувся. Він порушив домовленості. Навіщо він писав угоду (про обмін і переїзді в ОРДЛО - УП)?

У той же час один з адвокатів екс-мера Андрій Карнаухов заявив, що не бачить причин для обрання запобіжного заходу.

- Ознак неналежного процесуального поведінки у Слєпцова немає. Він є в суд, не приховується. Чи не веде ніякої політичної агітації. Але якщо суд знайде підстави для повторного затримання, ми будемо наполягати на домашній арешт, - розповів про план подальших дій захисник.

Незважаючи на серйозність звинувачень, стриманий оптимізм адвокатів і самого Слєпцова, в общем-то, небезпідставні.

Справа в тому, що до сьогоднішнього дня ще жодного з мерів Донбасу, які засвітилися навесні 2014 року за прапорами "ДНР", так і не визнали винним. До суду справа дійшла лише в трьох випадках (включаючи справу Слєпцова), один з яких закінчився і зовсім виправдувальним вироком.

Так, в червні суд зняв усі підозри з Юрія Борисова , Екс-мера міста Стаханов (Луганська область), якого також звинувачували в посяганні на територіальну цілісність.

Ще одна обвинувачена за кількома статтями, одіозний екс-мер Слов'янська Неля Штепа, також перебуває на волі. Те, що їй загрожує довічне, не заважає Штепі відкрито мріяти про повернення в мерське крісло .

Євген Руденко, УП

Чи повірять таким доводам судді?
Як він потрапив у списки?