Полезные материалы

Джокович був надлюдиною, але впав. Потрібно знову стати кілером

  1. Джокович-слабак
  2. Джокович-супермен
  3. Джокович-ментальний гігант
  4. Джокович-дитя технологій
  5. Нью-ейдж-Джокович

До повернення найкращого тенісиста останніх років - тиждень.

До повернення найкращого тенісиста останніх років - тиждень

За останні півтора року Новак Джокович втратив ореол непереможності: з літа 2016 він виграв лише два дрібних титулу, а з літа-2017 не грав взагалі. З шести останніх турнірів «Великого шолома» Джокович не взяв жодного - такого не траплялося сім років, з 2010-го.

2010-й - поворотний рік в кар'єрі Джоковича. Саме тоді почалася його трансформація з сильного гравця, з яким постійно чогось не вистачає, в вбивцю, чиє ім'я суперники вписують в графу «чемпіон» ще до початку турніру . Перетворення серба в, можливо, кращого спортсмена світу йшло відразу по декількох напрямках і зробило його зразком сучасної свідомості: професіоналом, що використовують всі можливі засоби для реалізації і розширення свого потенціалу.

Джокович-слабак

Ранній Джокович був схильний до фізичних проблем і так часто знімався з матчів, що навіть зразок коректності Роджер Федерер не раз через це кидав на нього тінь (знамените «Він зі своїми травмами просто смішний»). Енді Роддік так взагалі якось припустив, що у серба «сибірська виразка, атипова пневмонія і пташиний грип» одночасно.

Щоб позбутися від проблем з диханням, Джокович переніс операцію на носі, зайнявся йогою і медитацією. Це допомогло йому виграти перший «Шолом» на Australian Open-08, але глобально нічого не змінило. Через два роки, коли Джокович в тому ж Мельбурні грав з Жо-Вільфредом Тсонга за півфінал, його організм знову капітулював: стало важко дихати, в перерві знудило. У двох останніх сетах Новак взяв чотири гейми і пізніше називав цей матч своїм професійним дном.

У двох останніх сетах Новак взяв чотири гейми і пізніше називав цей матч своїм професійним дном

На щастя для Джоковича, матч з Тсонга дивився його співвітчизник Ігор Четоевіч - лікар-дієтолог і фахівець з альтернативної медицини. Четоевіч не цікавився тенісом і потрапив на трансляцію з Австралії випадково. «Це не астма», - сказав він, за легендою, у відповідь на припущення коментаторів про нездужанні тенісиста. У симптомах Джоковича Четоевіч побачив дієтичний дисбаланс, провокував утворення токсинів в його організмі.

Через півроку Четоевіч і Джокович зустрілися. Початкові припущення доктора підтвердив дуже дивний тест, нібито виявив у тенісиста непереносимість глютену (клейковини) - білка, що міститься в злаках. Витягнутої правою рукою Джокович мав чинити опір тиску, що чиниться Четоевічем. При цьому в першому випадку його ліва рука була вільна, а в другому - притискала до грудей шматок хліба. У другому опір Джоковича було набагато слабкіше. Наступні аналізи крові виявили у тенісиста також непереносимість до молочних продуктів і помідорів.

З раціону Джоковича повністю виключили ці продукти і практично повністю - цукор. Два тижні він харчувався овочами, бобами, білим м'ясом, рибою, горіхами, нутом, сочевицею (все приготовлено на здорових маслах) і відчував себе відмінно, а потім настав момент істини: Четоевіч велів йому з'їсти бейгл. За словами тенісиста, йому відразу стало так погано, ніби він прокинувся з похміллям. Після цього Джокович остаточно перейшов на безглютенової дієту і з тих пір дотримується її релігійно.

Після цього Джокович остаточно перейшов на безглютенової дієту і з тих пір дотримується її релігійно

Джокович-супермен

За перший рік без глютену Джокович втратив п'ять кілограмів і нарешті почувався сильніше, свіже і енергійніше. Але головне - наступний сезон став кращим в його кар'єрі і одним з кращих - в історії тенісу. На старті Джокович виграв неймовірні 43 матчі поспіль, а всього за рік - десять титулів, включаючи «Вімблдон» і US Open. Влітку Новак дебютував в статусі першої ракетки світу і з п'яти наступних сезонів чотири закінчив в цій якості (+ десять перемог на «шолом»).

Приблизно в середині цього феноменального відрізка Джокович випустив книгу Serve To Win , В якій розповів, як відмова від глютену дозволив йому підкорити світ. У більш широкому сенсі це книга про те, як важливо слухати свій організм. Саме за цією методикою Джокович поступово відмовився від м'яса, а потім і від усіх продуктів тваринного походження. Перший час він нібито навіть готував переважно сам, зупиняючись тільки в тих готелях, де йому дозволяли користуватися кухнею. Згодом, як кажуть, він став возити з собою кухаря, а на деяких великих турнірах пригощав репортерів «Енергетичними кульками» .

Безглютеновая дієта - не винахід Джоковича. Деякі тенісисти, включаючи братів Брайаном, перейшли на неї набагато раніше, а передмову до книги Новака написав кардіолог Вільям Девіс (чия дочка Лорін - 48-я ракетка світу), на той час уже кілька років вивчав шкідливі властивості «сучасної пшениці». Але саме серб перетворив дієту в культ. Дійшлість Джоковича в тому, що стосується харчування, іноді межує з обсессии: наприклад, він п'є тільки теплу воду, після тренувань - лакричний чай, а вранці з'їдає по дві ложки дорогого новозеландського меду, відомого антибактеріальними властивостями.

Джокович-ментальний гігант

Феноменальний прорив Джоковича в суспільній свідомості наділив безглютенової дієту практично магічними властивостями. Сам Новак, однак, завжди наполягав на тому, що вона дала результат тільки в поєднанні з різними ментальними та фізичними практиками.

Той же Четоевіч відразу рекомендував Джоковичу звернути увагу на сон (спати не менше семи годин на добу, завжди лягати в один час), а також навчив його дихальної техніки, що сприяє концентрації на поточний момент.

Все це в поєднанні з щоденними заняттями йогою, медитацією і китайською гімнастикою тайчи подарувало Джоковичу ясність думки. Ця нова усвідомленість, в свою чергу, дозволила йому визначити свої слабкі місця і розібратися, як їх посилити.

Саме так в 2013 році в команду Джоковича прийшов Борис Беккер:

«Відчуваю, що за останні пару років я упустив два-три титули, які міг виграти, - пояснював тоді Джокович. - Мені не вистачало внутрішньої гарту, впевненості. Це одна з головних причин запрошення Бориса: я хочу перейняти у нього досвід важливих матчів на великих турнірах ».

Союз Джоковича з Беккером здивував більш-менш всіх - у німця не було ніякого тренерського досвіду. Але, як і у випадку з дієтою, розрахунок виявився точним: за три роки з Беккером Джокович виграв половину своїх «Шоломів», зібрав кар'єрний Шолом і, здавалося, розучився програвати.

Джокович-дитя технологій

Ще один цікавий елемент спортивної підготовки, який став популярним завдяки Джоковичу, - яйцеподібна капсула CVAC Pod. Сидячи всередині неї, людина завдяки модуляціям тиску, температури і щільності повітря відчуває вплив, аналогічне інтенсивної тренуванні, але не викликає втоми. В результаті організм може більше працювати і швидше відновлюватися.

Творці технології і зовсім стверджували, що завдяки їй м'язи отримують вдвічі більше кисню, ніж при забороненому «кров'яному допінгу» (переливанні крові). Це відразу викликало сумніви в етичності використання апарату за 100 тисяч доларів, що збільшує продуктивність і дає перевагу, яке доступне далеко не всім. Дійшло до того, що Джокович, спочатку говорив, що капсула «Дуже допомагає» , Пізніше заявив, що користувався нею «всього пару раз» і що вона «не має ніякого відношення до успіхів».

Нью-ейдж-Джокович

У міру того як Джокович бив рекорди і зміцнювався в статусі великого, його фокус непомітно змістився з професійного життя на духовну. Поки він перемагав, ніхто не звертав уваги на обійми з деревами і енергетичний обмін із Землею ( «А ви пробували розслаблятися за рахунок енергії Землі? Це моя улюблена передматчева підготов!»), Але коли в грі Новака настав спад, стало очевидно, як сильно змінилася його риторика.

«Зараз я намагаюся дивитися на речі з нової сторони - швидше людської, ніж професійної», - говорив Джокович в жовтні 2016- го. Коли через кілька тижнів він поступився вершину рейтингу Енді Маррей, його консультант Пепе Імаз заявив, що №1 Новака не цікавить і «він свідомо вирішив вести внутрішню роботу».

Саме Імаз, з його сумнівною філософією світу і обіймів , В минулому році став обличчям чергової трансформації Новака - з серійного вбивці всіх тенісистів планети в людини, що думають про божественне світлі . Останній рік цей новий Джокович провів в пошуках себе, здоров'я, ігри і нової команди - і начебто навіть знову став їсти м'ясо , А одного разу мимохідь визнав, що причини спаду були глибше, ніж хворий лікоть.

***

Перший за п'ять місяців матч Джокович проведе наступного тижня в Абу-Дабі, а незабаром після цього відновить і офіційні виступи. У книзі про першому сходженні на вершину Новак не раз говорив, що найважливіше - це бути відкритим новому. Тепер йому потрібно показати, як за допомогою відкритого свідомості туди повернутися.

фото: Gettyimages.ru / Gareth Copley, Vivek Prakash / Pool; facebook.com/DrIgorCetojevic ; instagram.com/djokernole (4,7); facebook.com/djokovic.official ; cvacsystems.com

«А ви пробували розслаблятися за рахунок енергії Землі?