Полезные материалы

Українські легенди НХЛ. Одесит Джонні Готтселіг


communities.canada.com

Спорт-Експрес в Україні відкриває новий цикл - «Українці в НХЛ», присвячений пограти в Лізі вихідцям з українських земель.

Розповісти буде про кого, навіть якщо взяти до уваги, що далеко не завжди була можливість стовідсотково обчислити українське коріння того чи іншого енхееловца. Про польсько-білорусько-українське походження Уейна Гретцкі відомо багатьом, але хто б міг подумати, наприклад, що вони є (по материнській лінії) навіть у першого інуїтів (ескімоса) в історії НХЛ - Нордін Туту, а Дейву Льюїсу треба очолити нашу збірну, щоб ми дізналися про його української бабусі.

Щосуботи ми будемо публікувати матеріал про хокеїстів (або групі хокеїстів), що мають те чи інше відношення до України. Будемо намагатися дотримуватися хронологічного принципу, але догмою це не буде.

Але почнемо з самого першого - Джонні Готтселіга (Johnny Gottselig). Одесита. Або майже одесита. Це він сам вважав за краще так говорити, щоб не пояснювати, що народився в католицькій німецькій колони Клостердорф під Одесою. Батька його звали Альберт Готтселтг, мати - Маргарет Вебер. Hа світло ніякої, звичайно ж, не Джонні, а на 90% Іван, народився 24 червня 1906 року, але прожив в царській Росії зовсім недовго - незабаром сім'я в повному складі перебралася до Канади. Судячи з того, що Готтселігі оселилися в провінції Манітоба, а не на східному узбережжі Північно-американського континенту, їх переїзд цілком і повністю вписувалися в концепцію першої хвилі української еміграції. Нехай вони і німці.

Живучи в Вінніпезі, пацану важко не встать на ковзани і не захворіти хокеєм. Інша справа, що далеко не всім вдається стати класним хокеїстом. Джонні Готтселіг - один з тих щасливчиків, кому вдалося подолати сито природного і не дуже (про це в наступному матеріалі циклу) відбору.

Кар'єру Джонні можна назвати класичною. Такі не те, що не рідкість - буденне явище і в наші дні і треба думати, в доступному для огляду майбутньому. Суть у чому: самородки народжуються скрізь, але навіть наявність в окрузі катка (а вони є на кожному кроці) не гарантує розвитку професійних якостей. Потрібна для початку гідна команда однолітків, а потім, якщо зумів себе проявити, - інша, більш сильна, що спеціалізується на доведенні молодої порослі до розуму, чи то пак, до рівня НХЛ. Такий для Готтселіга стала юнацька команда «Реджайна Петс» ( «Pets» - це щось на зразок улюбленців). До слова, вже в наш час за неї довелося пограти захиснику збірної України Дмитру Якушину, що зіграв два матчі в найсильнішій лізі світу.

Не ставлячи перед собою за мету займатися лікнеп і намагатися допомогти розібратися в досить складній системі північноамериканських юніорських, студентських і напівпрофесійних ліг, скажу лише, що відігравши в місті Реджайна (провінція Саскачеван) чотири роки (після «Петс» були «Вікторіас» і «Кепіталс» ), Джонні з успіхом провів сезон в «Вінніпег Марунз» з АХА, після чого отримав запрошення в «Чикаго Блек Хоукс», в якому оттрубіл багато ні мало, 16 сезонів (1928-1945). З 1935-го по 1940 рік він був капітаном свого єдиного професійного клубу, з яким в 1934 і 1938 роках завойовував Кубок Стенлі.

Треба сказати, що Готтселіг користувався в колективі чималий авторитет як на майданчику, так і, так би мовити, в роздягальні, де іноді доводиться докладати чимало зусиль, щоб встановити відповідну атмосферу. Біографи НХЛ наділяють Джонні масою позитивних якостей - кажуть, все було при ньому: і катання, і володіння ключкою, і вміння поштовхатися.

Ясна річ, за давністю років і відсутності телевізійних записів всього цього вже не перевіриш, тому доводиться звернутися до сухої статистики: п'ять разів він був кращим снайпером в складі «Хоукс», а 11 раз очолював клубний список найрезультативніших за системою «гол + пас» . Кращим сезоном Готтселіга був 1938/39, коли його показники були восьмими в НХЛ. У тому ж, 1939-му він був включений в другу збірну Ліги. У 1937 і 1939 році брав участь в матчах Всіх зірок.

Після закінчення ігрової кар'єри в 1945 році Готтселіг три роки провів на посту тренера «Блек Хоукс» (правда, без особливого успіху), а після звільнення залишився працювати в системі клубу, в тому числі, відповідаючи за паблік рілейшн. А ще тренував жіночі бейсбольні команди. Помер 15 травня 1986 року.

Через тиждень чекайте нового розповіді про українських хокеїстів в НХЛ. Цього разу мова піде про трьох братів Лесвіках - перших українських уродженців Канади в Лізі.

Катерина Бужинська, Спорт-Експрес в Україні

Читайте також:

Українські легенди НХЛ. брати Лесвікі