Полезные материалы

Космос-Веб. 12 квітня 1961 року. Як світ дізнався головну новину

  1. Учительська газета, СРСР З доступних радянських газет ми вибрали для публікації саме цю, тому що...
  2. Cumhuriyet, Туреччина
  3. La Provincia, Італія
  4. Morgunbladid, Ісландія
  5. Folha de S. Paulo, Бразилія
  6. El Informador, Мексика
  7. Hardanger, Норвегія
  8. Diario de Lisboa, Португалія
  9. The Age, Австралія
  10. L'Action Catholique, Канада
  11. La Vanguardia, Іспанія
  12. Pallauer Neue Prelle, ФРН
  13. Arbeiter Zeitung, НДР
  14. Friese Koerier, Голландія
  15. The Straits Times, Сінгапур
  16. Beaver County Times, США
  17. The Altus Times-Democrat, США
  18. St. Joseph News-Press, США
  19. Evening Independent, США

Учительська газета, СРСР

З доступних радянських газет ми вибрали для публікації саме цю, тому що художник забезпечив її найкрасивішою ілюстрацією. Картинки і вірші-присвяти - ось, мабуть, і все, чим відрізнялися в той день газети в нашій країні. Решта місце займали офіційні партійні прес-релізи - подія висвітлювалося з чіткою ідеологічною складовою.

http://www.oldgazette.ru/

The Canberra Times, Австралія

В одній із заміток сер Марк Оліфант (фізик з Австралійського Національного Університету) назвав політ Гагаріна «трюком» в порівнянні з іншими досягненнями радянської космонавтики: запусками супутників зв'язку і відправкою космічних апаратів на Місяць і Венеру. Але інші автори видання підтримують спільну думку, що це «найбільше досягнення в історії».

http://trove.nla.gov.au/

Cumhuriyet, Туреччина

Ця газета цікава роботою фоторетушёра, який, мабуть, старанно витягав якість фотографії, переданої по недосконалому фототелеграфу. Після його творчої обробки Юрій Олексійович став чимось невловимо схожим на турка. А ще тут найкрасивіша схема вчиненого польоту, правда, з технічними неточностями.

http://www.cumhuriyetarsivi.com/

La Provincia, Італія

У підзаголовок передовиці редактори винесли цитату, яку можна перевести так: «Доповідь після прибуття:« Небо і дуже, дуже темно ». Це дещо спотворена і вирвана з контексту частину фрази «Небо дуже і дуже темне, а Земля блакитнувата», якій Гагарін описував побачене їм у польоті. Цю фразу цитували в ті дні на різних мовах і інші видання.

http://storico.crol.it/

Morgunbladid, Ісландія

Суворі нащадки вікінгів, мабуть, не встигли отримати по фототелеграфу актуальну фотокартку Гагаріна, тому для ілюстрації головної новини використовували зовсім інший, але теж, що став історичним, знімок. На ньому радянський льотчик-випробувач Геннадій Михайлов готується до симуляції космічного польоту в батискафі.

http://timarit.is/

Folha de S. Paulo, Бразилія

«Перемога в космосі: СРСР запустив першого астронавта у відкритий простір». Опублікований портрет Юрія Олексійовича з сім'єю - одна з основних фотографій Гагаріна, які надали всьому світу радянські інформаційні агентства. Але бразильці, на відміну від інших редакцій, саме цю картку зробили заголовною в своєму випуску.

http://acervo.folha.com.br/

El Informador, Мексика

«Перший космонавт повернувся усміхненим і здоровим» - головна тема вийшов номера. Крім новин (гвадалахарци в основному цитують наші «Известия»), також розглядаються політичні питання: успіхи російських стали викликом для сусідів-американців, про що була опублікована окрема стаття з цитуванням президента Кеннеді.

http://hemeroteca.informador.com.mx/

Hardanger, Норвегія

Газета вийшла вже 15 квітня, але все одно видавці порахували важливим зробити для своїх читачів врізку «Перший в світі космонавт», де розповіли біографію Юрія Олексійовича. У замітці написано, що 59-річний батько першого космонавта працює столяром. Дивно, але багатьом виданням цей факт видався цікавим, і норвежці не стали винятком.

http://www.nb.no/

Diario de Lisboa, Португалія

Тема вийшов номера: «Русский космонавт повернувся живим на Землю після першого польоту в космос». Цікаво, що на відміну від багатьох інших редакцій, португальці зробили переклад назви першого космічного корабля, який став в їх публікації «Oriente» замість «Vostok» - російського слова, яке в ті дні дізналися люди на всій планеті.

http://www.fmsoares.pt/

The Age, Австралія

«Готовий повторити - сказав чоловік, який повернувся з космосу. Можливо, скоро буде політ на Місяць »- мабуть, це вільний переказ слів Гагаріна про готовність виконати нові завдання партії і уряду. Є стаття, де публікується інформація від фахівців NASA, які не поспішають приєднуватися до оплесків і включають режим скептика-зануди.

https://news.google.com/

L'Action Catholique, Канада

Тема цієї франкомовної квебекськой газети говорить: «Великий російський подвиг. Людина, благополучно повернувся на Землю після відправки в космос, сказав: «Відчуваю себе добре. На мені немає ні подряпини ». Є коментар сера Бернарда Ловела, начальника однієї з канадських обсерваторій: «це найбільше наукове досягнення в історії людства».

https://news.google.com/

La Vanguardia, Іспанія

Барселонская газета, зокрема, пише, що радянська пропаганда підігріває сенсаційність новини і намагається використовувати це безсумнівно важливе наукове досягнення для своїх політичних цілей (що логічно). Журналіст Роберт Елфік намагається розглянути подія саме як важливу дату в історії науки і як подія в житті «команданте Гагаріна».

http://www.lavanguardia.com/

Pallauer Neue Prelle, ФРН

Цю газету з ФРН цікаво порівнювати з німецької ж, але соціалістичної, з НДР. Відразу впадають в очі відмінності в ставленні до росіян з боку офіційної пропаганди. Тут редакція швидко переходить до міркувань про те, як подія в космосі вплине на політичне протистояння Сполучених Штатів та Радянського Союзу.

http://digipress.digitale-sammlungen.de/

Arbeiter Zeitung, НДР

Ще одна німецька газета (але соціалістична) на передовиці максимально чітко дотримується лінії офіційних радянських прес-релізів. В описі ж самого польоту журналіст починає з того, що ось начебто зовсім недавно, 17 грудня 1903 року, брати Райт пролетіли на своєму літаку 36 метрів за 12 секунд. А всього за півстоліття російський корабель пролетів 27 000 км за 89 хвилин.

http://www.arbeiter-zeitung.at/

Friese Koerier, Голландія

Крім публікацій про святкування події в Москві - з розмахом, якого не бачили вулиці з 1945 року, - редакція попросила коментар у астронома-любителя, професора Ван де Берга. Незважаючи на те, що російські успішно просунулися на один крок, прагнення підкорити космос - безумство, вважає професор.

http://www.delpher.nl/

The Straits Times, Сінгапур

«Росія виграла космічну гонку. Звіт по радіо над Південною Америкою: «Політ нормальний. Відчуваю себе добре ». Є замітка «Злі американці», де цитують прес-секретаря американських астронавтів Джона Пауерса, якому подзвонили за коментарями, але він мабуть спав. Тому Пауерс «заревів в трубку« Зараз 3 годині ночі, дурню ».

http://eresources.nlb.gov.sg/

Beaver County Times, США

«Російська стала першим космонавтом» - таким заголовком зустріла читачів газета в той хмарний і вітряний день (якщо вірити їх же прогнозом). Агентство United Press International пише про те, що російський космонавт - це удар по США, але не сюрприз для них. Вже 2 роки тому американці робили прогнози, що росіяни будуть першою нацією, що відправила людину на орбіту.

https://news.google.com/

The Altus Times-Democrat, США

Випуск цікавий опитуванням перехожих на вулицях Альтус, штат Оклахома (містечко на 20 000 жителів). Були люди, раділи цій події, але багато «вболівальники» американської команди в космічній гонці щиро засмучені: «Якщо інформація підтвердиться, то ця новина просто жахлива», заявив журналісту хтось Філ Соусхол.

https://news.google.com/

St. Joseph News-Press, США

У цій газеті вийшла якісна передрук зображення космічної капсули, зробленого художником London Daily Worker; картинка розійшлася по багатьом виданням планети. Відзначається, що це не офіційна версія з Москви, а художня робота. І дійсно - картинка, незважаючи на свою наочність для читача, досить далека від справжнього «Сходу» .

https://news.google.com/

Evening Independent, США

Самий злий заголовок у газети з міста Санкт-Петербург (штат Флорида), він говорить: «Червоні побили нас в космосі». Є стаття «Дика качка стала героєм для всіх росіян», де журналісти пов'язали походження прізвища першого космонавта з назвою птаха «гагара» і також пишуть про те, що ТАСС перевірив адресну базу Москви і виявив в місті 1200 чоловік з прізвищем Гагарін.

https://news.google.com/