Полезные материалы

Виграти в "космічну лотерею": астроном-любитель випадково зняв вибух наднової

Аргентинець Віктор Бусо (Víctor Buso) зловив свою щасливу зірку - в прямому і переносному сенсах. Любитель астрономії зробив рідкісні кадри - вибух наднової.

Пояснимо, що це феномен, в ході якого зірка різко збільшує свою яскравість на 4-8 порядків (на 10-20 зоряних величин ) З подальшим порівняно повільним згасанням спалаху.

Як правило, спалахи наднових спостерігаються постфактум, коли подія вже відбулася і його випромінювання досягло Землі. Однак до сих пір ще жодного разу дослідникам не вдавалося зафіксувати "оптичний світло" від подібних спалахів, повідомляють в прес-релізі дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі, які працювали з чудовими знімками.

"Спостереження зірок у перші моменти, коли вони починають вибухати, надають інформацію, яка не може бути безпосередньо отримана будь-яким іншим способом. Дані Бусо є винятковими. Це як виграти в космічну лотерею", - розповідає Алекс Філіпенко ( Alex Filippenko ), Який займався детальним аналізом події.

За словами Віктора Бусо, 20 вересня 2016 року його тестував нову камеру на своєму 40-сантиметровому телескопі. Об'єктом зйомки стала спіральна галактика NGC 613 в сузір'ї Скульптор.

Протягом півтори години астроном знімав галактику з 20-секундною витримкою, і в перші 20 хвилин зображення були однаковими. Але потім Бусо побачив яскраву крапку в кінці одного з "рукавів" галактики і зрозумів, що, ймовірно, став свідком чогось незвичайного. Правда, чого саме, він визначити не зміг, тому звернувся до професіоналів з Інституту астрофізики де ла Плата.

Зрозумівши, що за кадри перед ними, ті негайно зв'язалися з колегами з Університету Берклі. Пізніше експерти відзначили, що шанс піймати в об'єктив така подія становить один на десять, а то й на сто мільйонів.

Далі обробкою знімків зайнялася міжнародна команда дослідників. Протягом двох місяців після відкриття наднової, яка отримала назву SN 2016gkg, за нею спостерігали з обсерваторії Кека на Гаваях, і також з Ликской обсерваторії в Каліфорнії.

Знімки Буcо і подальші спостереження допомогли з'ясувати, що наднова належить до типу IIb .

За розрахунками вчених, маса SN 2016gkg приблизно в 20 разів перевищувала масу Сонця, але до моменту вибуху три чверті своєї маси зірка вже встигла скинути, "схуднувши" до п'яти сонячних мас.

Автори дослідження відзначають, що вони в подальшому отримають ще більше даних про структуру зірки безпосередньо перед спалахом, а також про саму спалаху, і ця інформація стане просто безцінною.

Поки вони розробляють гідродинамічні моделі вибуху, які допоможуть виявити окремі фази еволюції зірки і процеси, які за них відповідають.

Більш докладно про дивовижне відкриття і подальшої наукової роботи розповідається в статті, яка була опублікована в журналі Nature.

До речі, раніше астрофізики зімітували вибух наднової в лабораторії і навіть показали цю подію в форматі 3D .

Також нагадаємо всім небайдужим любителям астрономії, що у 2022 році народження наднової можна буде побачити неозброєним оком .