Полезные материалы

Я - за допінг і проти спорту

Зараз складно знайти людину, яка б не була в курсі допінгового скандалу з російської олімпійської збірної

Зараз складно знайти людину, яка б не була в курсі допінгового скандалу з російської олімпійської збірної. Одні користуються допінгом і влаштовують грандіозну аферу державного масштабу намагаючись це приховати, інші їх в цьому викривають і з ганьбою виганяють з чергової Олімпіади. Загострення пристрастей такий, як ніби від олімпійських медалей залежить щось хоч скільки-небудь важливе. Однак, це не так.

Давайте поглянемо на ситуацію тверезо і відсторонено, без емоцій, і візьмемо для прикладу найдавнішу зі спортивних дисциплін - біг.

Більш-менш надійно результати забігів на 100 метрів почали фіксуватися з появою електронних секундомірів. Вперше це сталося в 1932 році - 85 років тому.

Світовий рекорд 1932 року - 10,38с, останній не побитий рекорд - 9,58с. Тобто за 85 років кращі спортсмени світу змогли поліпшити результат всього на 0,8 с! Виснажливі тренування, інноваційна екіпірування, спортивне харчування, кращі медики і - приріст на 7,7% за 85 років ?!

У кращому випадку спортсменам вдавалося поліпшити рекорд на 0,19с, частіше - на 0,01-0,02с, а ще частіше - не вдавалося зовсім. Побити минулі рекорди вдалося лише в 15 сезонах з 85, а останній рекорд тримається вже 8 років.

Результати, м'яко кажучи, скромні. Особливо якщо порівняти їх з прогресом в інших областях. Наприклад, середня тривалість життя за той же період виросла практично в два рази.

А тепер давайте поговоримо про перспективи нових спортивних досягнень. З методики бігових тренувань вже давно вижато все, що можна. Екіпіровку ще можна вдосконалити, але це дасть приріст в кращому випадку ще на соті частки секунди. Єдиний шанс на поліпшення результатів - підбір спортсменів з хорошими даними. Простіше кажучи - мутантів з адаптацією до бігу на короткі дистанції.

І нехай вас не бентежить слово «мутанти». Мова йде не про суперменів з надздібностями, все набагато прозаїчніше: у кого-то в м'язах трохи більше «швидких» волокон, у кого-то гомілку трохи довше, а кістки - легше, у кого-то в організмі синтезується трохи більше еритропоетину - тільки і всього. Але без цього нові рекорди вже не поставити. Майже у всіх дисциплінах - біг, лижі, плавання, видатних результатів домагалися люди з помітним фізіологічним відхиленням від норми.

І тепер ми підходимо до головного: допінг заборонений, а вроджені відхилення від норми - немає. Ось тільки редагування генома з області фантастики плавно переміщається в нашу повсякденну реальність.

З 2006 року генна терапія почала давати корисні результати, в листопаді 2017 Каліфорнії пройшла перша в світі процедура по редагування генома дорослої людини прямо всередині його тіла, а вже в грудня 2017 вчені навчилися коригувати епігенетичні фактори , Активуючи потрібні гени без жорсткого втручання в структуру ДНК.

Чому, якщо одним можна мати вроджені відхилення, іншим не можна внести їх самостійно? Де потрібно зупинитися, де пролягає межа між «нормальними» спортсменами і «генно-модифікованими»?

З боку класичної медицини в моду входить «біохакінг» - регулярне відстеження десятків, а то й сотень параметрів життєдіяльності та їх коригування за допомогою медичних препаратів.

Результати поки складно оцінити, але напрямок задано і масові інструменти моніторингу показників організму вже є - розумні годинник від Apple можуть відстежувати фізичну активність, сон і пульс. Упевнений, що скоро з'являться доступні імплантуються датчики для вимірювання температури, тиску і експрес-аналізу крові.

Наступний логічний крок - створення пристроїв, які на основі аналізу зібраних даних зможуть автоматично вводити в організм мікродози лікарських препаратів.

Прогрес йде швидко. У 1991 році в РФ було всього 300 стільникових телефонів, апарат коштував $ 2000 і важив близько 3 кг. Зараз в Росії на 144 млн населення (включаючи немовлят і людей похилого віку) припадає 257 млн ​​сім-карт, а легкий і зручний апарат вагою 58г можна купити за 490р.

Це ж з часом відбудеться і в галузі медицини - в будь-якій аптеці вам продадуть автоматичний універсальний ін'єктор і змінні картриджі до нього, а в будь-якій поліклініці - підготують нову редакцію геном. Так що там, в поліклініці, рано чи пізно навіть салони краси будуть коригувати колір очей, форму губ і зростання волосся методами генної терапії.

Нехай на це піде 10, 20 або 30 років - не важливо. Проблема в тому, що, по-перше, до цього моменту негенномодифікованого і не приймали препарати, які можна віднести до допінгу, людей на планеті майже не залишиться (ну, хіба що в особливо відсталих країнах ) І, по-друге, цілком можливо, що будь-який середньостатистичний школяр після генної коригування та застосування точно підібраних комплексів медпрепаратів виявиться на біговій доріжці швидше, ніж «чисті» чемпіони.

Все це геть вбиває не тільки концепцію допінгу, а й саму ідею спорту високих досягнень. Виснажливі і калічать тіло тренування - тупиковий шлях розвитку. Щоб стати істотно (нема на частки відсотка) швидше, вище і сильніше, потрібно для початку стати розумнішими.

А поки цей момент може настати і у нас є в запасі пара десятків років, я пропоную повністю зняти заборону на допінг і навіть на модифікацію тіла за допомогою імплантів. Нехай колють собі, що хочуть, нехай ставлять замість легких газообменніков з турбонаддувом, а кістки замінюють на титан або кевларовий композит - аби могли після фінішу дожити і дійти до вручення медалей.

По-крайней мере, це зробить виснажливі танці навколо допінгу безглуздими, а спорт - видовищним та інтригуючим. Можливо, це навіть додасть йому подобу сенсу, давши поштовх розвитку біотехнологій.

На жаль, цей період не триватиме довго. Ігрові види спорту ще якийсь час поживуть, але все, що пов'язано з простими поодинокими дисциплінами, швидко втратить сенс, коли наприклад, спортсмен зможе долати 100 метрів одним стрибком або перетинати фінішну лінію, посто витягаючи ногу на яку і не сходячи з місця .

Так чи інакше, спорт без обмежень буде цікавіше, ніж багаторічна гонитва шкіряних мішків з кістками за сотої частки секунди.

Виснажливі тренування, інноваційна екіпірування, спортивне харчування, кращі медики і - приріст на 7,7% за 85 років ?
Чому, якщо одним можна мати вроджені відхилення, іншим не можна внести їх самостійно?
Де потрібно зупинитися, де пролягає межа між «нормальними» спортсменами і «генно-модифікованими»?