Полезные материалы

Хто і чому відмовляється від ГМО-продуктів

Люди, які не розбираються в біотехнологіях , А таких більшість на планеті, пережовують міфи про ГМО. Відкинемо лушпиння. Дві найбільші дурниці: ГМО-продукція рятує світ від голоду, і ГМО не визнають тому, що цей винахід Заходу. Це вже політика, а не біологія. Люди, які не розбираються в   біотехнологіях   , А таких більшість на планеті, пережовують міфи про ГМО

Фото: Fotodom. Ru / DP

Беручи в магазинах упаковки з продуктами, де чорним по білому написано "не містить ГМО", більшість з покупців не дуже ламають голови над тим, що означає ця абревіатура. Чи не занадто милозвучна для вуха людини, що говорить по-російськи, так як нагадує не тільки той продукт, який їдять, але також не менш відоме скорочення, ще не так давно додає до імені Барака Обами.

Цим ми хочемо сказати, що спочатку на ГМО споживачі ставлять хрест, на відміну від церковників, - як, втім, і біологів. У минулому році понад 120 нобелівських лауреатів (серед яких були медики та біологи) підписали лист з закликом до "Грінпіс", ООН і урядам усього світу припинити боротьбу з генетично модифікованими організмами.

Представники різних конфесій також іноді благословляють ГМО: іудеї говорять про кошерності, мусульмани поминають халяль.

Свої п'ять копійок в суперечки про генетично модифіковані організми (ГМО) - рослинах, тварин або мікроорганізмів, чий генетичний матеріал (ДНК) був змінений людським втручанням - внесла недавно березня Розенберг. Вона - автор що вийшла п'ять років тому книги про те, що фармацевтична промисловість і виробники сільгосппродукції завдають шкоди охороні здоров'я через досліди, замасковані під наукові дослідження.

У замітці, опублікованій минулого тижня в електронній версії американського журналу CounterPunch, Розенберг каже про "переповнених, загиджених фермах, які завдають шкоди працівникам і навколишньому середовищу; агропромислових комплексах, які скуповують за спекулятивними цінами продовольство, що руйнує сімейний бізнес фермерів; про збільшення страждань тварин ", коли вхід пускають методи генної інженерії.

Велика частина людей обізнана, що компанія біотехнологій Biotech відмовляються наносити відповідне маркування на трансгенну сою Roundup Ready Soybeans, кукурудзу Bt-corn і генетично модифікований сорт рису Golden Rice (��накше, хто їх буде купувати?), При цьому запевняючи, що весь урожай "зелений "тому що вони нібито зменшують використання гербіцидів і добрив. Насправді все зовсім інакше, пише Розенберг.

Отримання ГМО-продуктів вимагає збільшення використання гербіцидів і добрив, а також призводить до виснаження кисню в океанах, створюючи мертві зони. Єдина зелень в цьому випадку - це гроші, які робить компанія Biotech.

Набагато менш відомо про терапевтичних білках, вироблених через трансгенну технологію і запатентовану фірмою GTC Biotherapeutics. На фермі цієї компанії в Чарлтон, штат Массачусетс, містяться 30 генетично модифікованих кіз, які дають молоко, в якому присутня розріджує кров людський білок антитромбін. Спочатку створений на його основі лікарський препарат ATryn не отримав дозволу на використання в Євросоюзі, але потім рішення переглянули.

На фірмі Origen Therapeutics з Берлінгейм, штат Каліфорнія , Розробили широко доступний, недорогий метод створення генетично модифікованих курей, аналогічний тому, що застосовується для отримання мишей-трансгендерів для лабораторних дослідів.

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів міністерства охорони здоров'я і соціальних служб США (FDA) ще в правління Обами затвердив заявку компанії AquaBounty Technologies на продажу генетично модифікованого атлантичного лосося AquAdvantage на території Сполучених Штатів. Особливості цієї риби в тому, що вона росте в два рази швидше і споживає при цьому на чверть менше кормів. За інформацією веб-ресурсу Undercurrent News, модифікований лосось відмовилися продавати близько 60 мереж, навіть такі гіганти американського ринку як Costco, Safeway, Kroger, Target, Trader Joe's, Whole Foods і Aldi. У народі ГМО-продукцію негайно ж охрестили, як "франко-рибу" (frankenfish) - з натяком на біочудовіще, створене вигаданим вченим Франкенштейном.

Дозвільні вороги прогресу оголосили обскурантами поголовно всіх своїх супротивників, включаючи сенатора від штату Аляска Лізу Мурковскі, яка назвала новоутворення під ім'ям лосося "швидше науковим експериментом, ніж рибою або продуктом харчування" і виступила за обов'язкове маркування генетично модифікованих продуктів в магазинах.

Хтось моментально згадав про відмову "цивілізованих дикунів" Великобританії від перших щеплень від віспи. На карикатурах того часу можна бачити, як у людей, що зважилися на щеплення, виростають роги. Це порівняння народилося в запалених мізках рекламників і піарників ГМО. Історичне порівняння просто притягнуто за неіснуючі карикатурні роги.

Продукти з генно-модифікованого лосося з 2003 року виробляє американська компанія AquaBounty Technologies (AQB) на двох підприємствах Нового Світу. Вирощені в Канаді ікринки направляються в контейнерах-холодильниках в Панаму. У 2015 році AQB отримала дозвіл на відтворення генетично модифікованої форми звичайного атлантичного лосося, гормон росту для якого був запозичений у чавичі, а для підтримки активності цього гормону використовувався генетичний матеріал американської бельдюги.

Даний дозвіл було отримано, незважаючи на часте виникнення остеонекрозу щелепи (рідкісної патології, яка супроводжується розвитком руйнівного процесу м'якої кісткової тканини в самій щелепи) і фокального запалення (інфекції) у дозволених до виробництва ГМО-особин, про які повідомлялося в урядових інформаційних матеріалах, заснованих на даних самих AquaBounty Technologies.

Надмірна відбраковування анормальной лососини не дозволила точно визначити, наскільки великий ризик виникнення алергії при вживанні в їжу подібної рибки. Дослідження не проводилися і на предмет можливого збільшення рівня інсуліноподібного чинника зростання 1 (ІФР-1).

Більшість споживачів їдять лососину через наявність в ній ненасиченої жирної кислоти омега-3, зміст якої, на думку експертів, скомпрометовано в лососі AquAdvantage. За словами старшого наукового співробітника профспілки споживачів Майкла Хансена, "співвідношення омега-3 до омега-6 у генетично модифікованого лосося гірше, ніж у виловленої риби і трохи гірше, ніж у вирощуваного лосося". Однак є і хороші новини. Незважаючи на дозвіл продавати лососину AquAdvantage, ряд магазинів в США відмовилися надавати покупцям насіння соняшнику.

?накше, хто їх буде купувати?