Полезные материалы

У гонитві за титулами. Талант зі шведської глибинки

По-справжньому талановита людина при правильній «огранювання» завжди доб'ється успіху, незважаючи на всі труднощі на шляху. Ці слова як не можна до речі підходять до героїні сьогоднішнього матеріалу. За останні 4 роки молода футболістка доросла від гри за команду з рідного містечка з населенням в 5 тисяч осіб до гола у фіналі Олімпійського турніру. І не тільки.

І не тільки

Почалося все в тихому шведському містечку, який інакше як провінцією і назвати не можна. Основна увага в цих місцях приділено стотисячний Лінчепінг - сьомого за величиною місту Швеції. Він здорово розвинений в тому числі і в спортивному плані, і 6 років тому брав (ні багато, ні мало) чемпіонат світу з гандболу. А ось Вадстена, затишне містечко в 40 кілометрах від Лінчепінга, відомий в основному лише своєю 700-річною історією і дуже давнім, але красивим замком.

Саме тут і починала свою кар'єру народилася в Вадстене Стіна Блекстеніус, займаючись паралельно навчанню футболом і гандболом (приблизно, якраз під час проведення першості світу з «ручного м'яча» в сусідньому Лінчепінге). Поєднання видів спорту досить цікаве, але і сам клімат Швеції до нього мав - приділяти футболу час взимку в скандинавської глибинці не так то просто. «Те, що я паралельно приділяла час декільком видам спорту - пішло тільки на користь моїй кар'єрі. Особливо гандбол допоміг мені в плані розуміння гри і кращої координації тіла »- пізніше згадуватиме Стіна.

Через два місяці після свого 15-річчя Стіна вирішила познайомитися з футболом ближче. 20 квітня 2011 відбувся перший офіційний матч Стін за рідну «Вадстену», яка на той момент грала в п'ятому дивізіоні Швеції. Низький рівень, звичайно, але в 15 років і з такого починати непогано, якщо вміти показати себе. Саме цим і займалася Блекстеніус вже з дебютної гри, коли «Вадстена» в гостях ледь не відігралася з рахунку 1-5, не без допомоги двох голів нашої героїні. У шести стартових матчах турніру Стіна відзначилася 7 разів, в сьомій зустрічі - оформила перший хет-трик (3: 1 в гостях «Лінгхемсом»). Початок відверто вдалося. Дуже важливо, що до кінця чемпіонату Блекстеніус не зменшувала оберти, відзначилася в 2/3 матчів команди в чемпіонаті, і за допомогою другого хет-трику «Лінгхемсу» (і третього за весь чемпіонат) в передостанньому турі зайняла перше місце в гонці бомбардирів (21 точний удар), на один м'яч випередивши переслідувачів з «Тінніс» і «Енебі». У п'ятнадцять років!

Її команда стала четвертою з десяти, а найближчі партнерки в плані голів відстали на 12 (Беатріс Андерссон) і 15 (Ловіс Гранман) м'ячів. Остання, до речі - найкраща нападаюча гандбольної банди, де грала Стіна. Разностороннесть в шведській провінції дуже навіть в моді.

2012 склався успішнішим за попередній, втім у Блекстеніус так буде ще не раз. Свою сезонну норму наша бомбардірша виконала вже за перше коло, відзначившись у дев'яти турах 22 рази !!! Три команди стали жертвами її Пента-трику - «Боксхольмс» (8: 1), «Кенті» (7: 1) і «Норрчепінг» (5: 4!). Настільки успішна гра в атаці дозволила Стін навіть з п'ятого дивізіону отримати запрошення в збірну Швеції U16, але і там без голів з поля вона не пішла. На груповій стадії турніру з восьми команд скандинавська збірна мінімально обіграла Францію і Ісландію (двічі по 1: 0 у виконанні Стін) і розгромила фінських сусідів (5: 0) з двома голами Блекстеніус. Фінал «Nordic Cup» був програний по пенальті Нідерландам, але уродженка Вадстена на турнірі вперше голосно заявила про себе. Зазначу, до речі, що у «помаранчевих» в тому фіналі на вістрі атаки грала Вівіан МІДЕМ, ще одна майбутня «зірочка» .

Зазначу, до речі, що у «помаранчевих» в тому фіналі на вістрі атаки грала Вівіан МІДЕМ, ще одна   майбутня «зірочка»

До кінця календарного року Блекстеніус ще раз ударно з'їздила з збірну, вперше зігравши офіційні матчі в рамках відбору на Євро до 17 років. Хорватія була бита 9-0, Азербайджан - 7: 1, з австріяками окуляри поділили. Сама героїня відзначилася чотирма забитими м'ячами.

У той же час, «у себе на селі» Стіна продовжувала кураж, принісши «Вадстене» в результаті «бронзу» п'ятого дивізіону. За два кола Блекстеніус забила 38 м'ячів - це на 3 м'ячі більше, ніж вся інша команда, на 4 - ніж найближча переслідувач в гонці бомбардирів і на 28 голів більше, ніж найближча напарниця - та сама Ловіс Гранман з десятьма точними ударами. Цілком логічно, що такими гольовими подвигами Стіна заслужила шанс спробувати себе рівнем вище, але стрибок між дивізіонами вийшов занадто вражаючим - з Блекстеніус підписав контракт «Лінчепінг», на той момент третя команда Швеції. Географічна близькість міст зіграла далеко не останню роль.

Закріпитися в складі в 17-річному віці було дуже непросто, Стіна з'являлася виключно на останні півтайма, але вже в шостому матчі в Елітному дивізіоні відкрила лік своїм голам, остаточно добивши на домашній арені діючого срібного призера «Русенгард» з Анею Миттаг і Рамоном Бахманн в складі - 3: 1. Остаточно стати гравцем основи вийшло лише з серпня - після Євро (U17), де шведки обіграли в плей-офф іспанок, але поступилися у фіналі представницям Польщі. З тих пір був гол «Пітее», «Гетеборгу», але саму жирну крапку під підсумками сезону поставили два заключних туру, в яких Стіна Блекстеніус забила більше, ніж за весь попередній сезон. І якщо хет-трик середняка «Еребру» був більш-менш зрозумілий, то дубля, так само як і розгрому чинного чемпіона на домашній арені (4: 1 з «Тіресія») мало хто очікував. Дев'ять голів у дебютному сезоні (ще до повноліття) - це тринадцятий результат у всьому чемпіонаті і другий в команді, після незрівнянної датчанки Пернілли Хардер. Цілком очікувано, що керівництво «Лінчепінга» визнало її новачком року.

Цілком очікувано, що керівництво «Лінчепінга» визнало її новачком року

Сенсація прийшла звідки не чекали. Навесні наступного 2014 року суперзірковий «Тіресія» з Мартою, Крістен Прес, Веронікою Бокет і Меган Кліненберг в складі зіграв у фіналі ЛЧ ( поступившись 3-4 «Вольфсбургу» ) А вже через місяць був визнаний банкрутом і припинив своє існування. Що важливо - з цієї причини в Лігу Чемпіонів після трьох сезонів «відпочинку» повернувся «Лінчепінг», діючий бронзовий призер на той момент. На щастя, честь Швеції клуб не осоромив, успішно подолавши осінню стадію. Як і рік тому, при важливих і переконливих перемог в шведському першості над «Русенгардом» і «Тіресія», вагому роль зіграло перевагу домашнього стадіону. На домашньому полі «Лінчепінг» грає чудово, в тому числі і в єврокубках. Англійський «Ліверпуль» після гостьових 1: 2 вдома був розгромлений 3-0, а в 1/8 фіналу вже Пермська «Зірка» на «Лінчепінг Арені» була розбита 5-0, в Росії відповівши на це лише трьома м'ячами.

Ще з приємного - дебютний трофей Стін в кар'єрі і перший для «Лінчепінга» за 5 років - в серпні в фіналі кубка був обіграний «Крістіанстанд». В іншому, цей рік став непростим як для команди ( «Венгеровський» четверте місце в чемпіонаті), так і для Блекстеніус - позначився горезвісний «синдром другого сезону». У національній першості було забито нею всього 3 м'ячі, але на щастя, 2015 рік став для Стін одним з найбільш незабутніх.

Починалося все знову досить песимістично (0: 1 від «Росенгарда» в Суперкубку і виліт від данського «Брондбю» в чвертьфіналі ЛЧ), але вже в квітні 2015 го все думки Блекстеніус були про збірну U19, яка намагалася пробитися на Чемпіонат Європи. Із завданням скандинавська команда впоралася успішно; після нульової нічиєї з австріяками були здобуті дві перемоги - 4: 2 з Сербією і 2: 1 з Італією, а половину з шести голів забила уродженка Вадстена.

Сам чемпіонат Європи відбувся в липні, і Блекстеніус змусила всіх про себе згадати. На турнірі Стіна стала кращим бомбардиром, тричі відзначившись дублем - проти Ізраїлю на груповому етапі, проти Німеччини в півфіналі (де її гол на 88 хвилині врятував скандинавок від поразки), і в тріумфальному фіналі Євро проти збірної Іспанії. Вже до 36-й хвилині Швеція вела 2: 0 завдяки голам Блекстеніус і змогла довести справу до перемоги.

На Батьківщині шведок зустрічали як героїв, але це, по суті, була ще тільки середина футбольного сезону. Всього через тиждень після повернення Блекстеніус «Лінчепінг» в грі з «Росенгардом» захистив титул володаря Кубка країни (2: 0), а переможний м'яч на куражі після Євро забила саме Стіна. У чемпіонаті ж друге коло також був відіграний «Лінчепінг» гідно - 25 очок в 11 іграх з різницею м'ячів 29-5, але бронза знову спливла. В останньому турі на третю сходинку піднялася «Піті», де кращий сезон в кар'єрі проводила Паулин Хаммарлунд (15 м'ячів), а саме її Стіна і витіснила з основи «Лінчепінга». Втім, приводів для радості в тому році у Блекстеніус було більш ніж достатньо, і черговий наспів в кінці жовтня. На телефонний номер надійшов дзвінок від Пії Сундхаге, прославленого тренера національної збірної Швеції, із запрошенням на збори. 27 жовтня Стіна вперше вийшла в футболці «синьо-жовтих», замінивши на 79 хвилині Софію Якобссон з «Монпельє». Радості не було меж, а завершився сезон перемогою в номінації «Прорив року» на призи Шведської федерації футболу.

Радості не було меж, а завершився сезон перемогою в номінації «Прорив року» на призи Шведської федерації футболу

У міжсезоння 2015/16 «Лінчепінг" не посилився ніким з гравців, але сталося головне - на якісно новий рівень гри вийшла Блекстеніус. У трьох попередніх сезонах за команду Елітного дивізіону вона незмінно розгромно поступалася колезі по атаці Пернілли Хардер (яка старше на 3.5 року) - 9:17, 3:10 і 7:17. Лише в 2016-му році в дуеті запанувала гольове рівновагу і зробило його по-справжньому убивчим. За тиждень до старту першості країни Стіна вдало з'їздила в національну збірну (її дебютний гол після сольного проходу в ворота Словаччини - тут ). Сам же чемпіонат почався для «Лінчепінга» сім'ю матчами без поразок (+ 6 = 1-0), а після перерви на матчі збірних продовжився ще п'ятьма перемогами поспіль. Дует Хардер-Блекстеніус справно радував голами (13:11 на той момент на користь більш старшої датчанки), але основний суперник, «Росенгард», відіграв 12 стартових турів рівно з тією ж кількістю очок.

І так як національну першість пішло на 1.5-місячну перерву, головне увагу було прикуто до Олімпійського футбольного турніру в Ріо. За тиждень до старту ОІ Блекстеніус вперше вийшла з перших хвилин в матчі збірної (проти Японії), проте безпосередньо в Ріо з групи шведки вийшли не без зусиль. Після мінімальної «вікторії» над ПАР пішли розгром від бразільянок (1: 5) і нульова нічия з Китаєм, але правила Олімпіади дозволяли вийти в плей-офф навіть з третього місця. Що, втім, доброго не обіцяло - «синьо-жовтим» мала відбутися гра зі збірною США, лідером світового рейтингу і чинним чемпіоном світу. Тим дивніше гол, який прийшов рівно після години гри. Найголовніший козир Блекстеніус - швидкість - зіграв їй на руку, і отримавши пас від Лізи Дальквіст вона відкрила рахунок. Американки, проте відігралися, але Гедвігою Ліндаль не пропустила більше жодного разу з гри, і виграла серію пенальті, залишивши «зірково-смугастих» без медалей.

Вона ж показала феєричну гру і проти бразільянок. На відміну від 1: 5 на груповому етапі, тут глядачі голів не побачили зовсім (не допомогла господаркам ОІ і Марта, яка виступає в Швеції), а післяматчева серія одинадцятиметрових знову залишилася за Швецією.

На Німеччину сил вже не вистачило, але Блекстеніус без гола у фіналі ОІ не зникла. Шкода лише, що «бундестім» до того моменту відзначилася двічі.

У Швеції, проте, срібло Олімпіади розцінили як величезний успіх, що ще більш додало популярності Стін, а центральна площа в рідній Вадстене другий рік поспіль була забита вдячними земляками. Розслаблятися проте було колись, і «Лінчепінг» продовжив восени свій переможний шлях. У десяти матчах команда лише одного разу втратила очки (нічия на виїзді з «Еребру»), а вдома за підсумками чемпіонату здобула 11 перемог в 11 матчах, включаючи 1-0 з «Росенгардом» (після чого ті відверто «посипалися») і 5 -0 в заключному турі над «Еськильстуна», срібним призером.

Пернілла Хардер відзначилася в результаті 24 рази, але і Блекстеніус забила більше (20), ніж за три попередні чемпіонату (19) в футболці «Лінчепінга». Так чи інакше, клуб з стотисячного міста повернув собі чемпіонське звання вперше з 2009 року.

Після такого тріумфу, однак, напад роз'їхалася в різних напрямках. Хардер вирушила в «Вольфсбург», Фрідолін Рольф (вдало підміняють Стіну в її другому, непростому сезоні) поїхала в мюнхенську «Баварію», а Блекстеніус вибрала «Монпельє», який до того моменту чотири роки поспіль не міг з перших двох рядків таблиці посунути ні «Ліон» (що неможливо апріорі), ні «Парі Сен-Жермен».

Хардер вирушила в «Вольфсбург», Фрідолін Рольф (вдало підміняють Стіну в її другому, непростому сезоні) поїхала в мюнхенську «Баварію», а Блекстеніус вибрала «Монпельє», який до того моменту чотири роки поспіль не міг з перших двох рядків таблиці посунути ні «Ліон» (що неможливо апріорі), ні «Парі Сен-Жермен»

У «Монпельє» вже грали двоє представниць збірної Швеції - захисниця Лінда Сембрант і форвард Софія Якобсон. Та сама, яку замінила на поле в грі з Данією Стіна, дебютувавши у збірній. Величезне жаль, викликає факт, що разом зіграти за «Монпельє» дві шведські бомбардірші встигли зіграти лише один раз. Але зате як!

У суперважливою битві за друге місце проти ПСЖ «Монпельє» поступався будинку до перерви 0-1, але голи Софії і Стін принесли команді таку необхідну перемогу - 2: 1.

Незабаром після цього Софія порвала зв'язки коліна (забивши до цього 14 м'ячів в 12 турах), але тягар лідерства в атаці взяли на себе Ліндсі Тома, Валері Говін і Стіна Блекстеніус, забивши за підсумками сезону 12, 10 і 7 голів відповідно (втім, Стіна приїхала до Франції лише взимку). «Монпельє» свого вже не упустив, і вперше за довгий час зіграє в Лізі Чемпіонів сам, позбавивши одночасно з тим такої можливості парижанок.

Героїню ж нашого матеріалу є шанс побачити в грі вже сьогодні - о 20:30 по Москві в Гетеборзі відбудеться мегабитва між Швецією і США; а також нагадаю, що «синьо-жовті» - другий суперник по групі збірної Росії на ЄВРО-2017, до якого залишилося трохи більше місяця. За цієї швидкісної шведкою слід «дивитися в обидва».

Фото: sverigesradio.se.

Попередні матеріали про кар'єру футболісток:

Вівіан МІДЕМ (Нідерланди) - https://www.sports.ru/tribuna/blogs/womensoccerblog/1197956.html

Куми Йокояма (Японія) - https://www.sports.ru/tribuna/blogs/womensoccerblog/1217849.html

Дейна Кастельянос (Венесуела) - https://www.sports.ru/tribuna/blogs/womensoccerblog/1247087.html

Підписуйтесь на наш блог!