Полезные материалы

Гімнастика на м'ячі, або тренажер для немовлят.

Коли народився наш малюк, він пред'являв досить серйозні вимоги до фізичної підготовки батьків: нам не дозволялося заколисувати його, сидячи на дивані, не можна було зупинятися на одному місці і вже тим більше класти сина в ліжечко

Коли народився наш малюк, він пред'являв досить серйозні вимоги до фізичної підготовки батьків: нам не дозволялося заколисувати його, сидячи на дивані, не можна було зупинятися на одному місці і вже тим більше класти сина в ліжечко! В один прекрасний день я розговорилася з подругою, яка радісно описала мені зручності заколисування малюка на великому м'ячі. Вже тоді у мене не виникло питань, що це за диво-м'яч - я неодноразово бачила такі у знайомих: вони притягували увагу незвичайною формою і яскравими кольорами, але я так і не спромоглася запитати, чому ж вони корисні.

Яке ж було моє здивування і радість, коли я вперше спробувала заколисати малюка, сівши на м'яч! Мій вибагливий син заснув в одну мить, а я ще довго продовжувала підстрибувати на фитболе «собі на втіху», насолоджуючись тим, як відпочивала моя спина!

А потім настав час задуматися над тим, що ми вкрай нераціонально використовуємо таку чудову річ, як наш новенький фітбол. І я звернулася за допомогою до нашої масажистки, яка провела нам короткий курс навчання гімнастики на м'ячі. З тих пір фітбол став великим другом всієї нашої родини та дітей, які приходять до нас в гості!

Із задоволенням поділимося прийомами розвиваючої та общеукрепляющей гімнастики на фитболе з матусями, які ще роздумують, чи варто придбати таку іграшку-тренажер для своїх карапузів .. А про те, як правильно вибрати м'яч, ми розповімо в кінці статті.

універсальні вправи

Перші заняття можна починати вже з 2-х тижневого віку (ви і малюк вже адаптувалися будинку, у вас потихеньку налагодився режим годування, сну і неспання, зажила пупкова ранка). Заняття слід проводити не раніше ніж через 40 хвилин - 1 годину після годування.

Ваше перше заняття недовго. Спочатку ви самі повинні звикнути до м'яча. Сядьте на стілець або на диван, поставте м'яч перед собою. Накрийте його пелюшкою і обережно покладіть малюка на животик по центру м'яча. Роздягати його при цьому спочатку не обов'язково, але з досвіду скажу, що одягнений малюк тримається на м'ячі менш стійко. І він, і Ви будете почувати себе невпевнено.

УВАГА! Під час занять на м'ячі не можна утримувати або тягнути діточок за долоньки (кисті) або стопи. Гомілковостопні і променезап'ясткових суглобів ще не готові до роботи з вагою малюка - великий ризик травматизму.

Гра і одночасно вправу "Туди-сюди на животі" відмінно тренують вестибулярний апарат. Малюк лежить на м'ячі животиком вниз, мама або тато кладуть руку йому на спинку, утримуючи крихітку і похитуючи його на фітбол вперед-назад, вправо і вліво. Потім по колу. Ця вправа допомагає впоратися з "газики. Повторюйте, поки вам або дитині не набридне.

"Туди-сюди на спині" - тепер переверніть малюка і покладіть його на спинку. Побачите відразу, як він напружує прес, намагаючись встати. Теж покачайте в різні боки, розслабляючи м'язи спини. Взагалі фітбол - дуже цінний снаряд для розслаблення і профілактики мікросмещеній хребта.

Взагалі фітбол - дуже цінний снаряд для розслаблення і профілактики мікросмещеній хребта

"Пружинка" - дитина лежить животом вниз на м'ячі. Пружні руху вниз / вгору (короткі, м'які, толчкообразние натискання долонями на попку і спинку крихти). Тут знадобиться правильне захоплення ніжок - такі захвати "вилочка" застосовуються в динамічної гімнастики. Кісточку затискаєте між вказівним і середнім пальцем. Великий палець "замикає" кільце навколо ніжки дитини. Якщо опис захоплення здається занадто складним, просто візьміть дитину за щиколотки, і чекайте, коли він розпрямить ніжки, відштовхуючись від ваших долонь. Виходять стрибки-пружинки. Пружинку можна робити і на спині, тоді піврічний малюк зазвичай прагне піднятися - в результаті працюють потрібні м'язи.

Пружинку можна робити і на спині, тоді піврічний малюк зазвичай прагне піднятися - в результаті працюють потрібні м'язи

«Годинник». Малюк лежить на м'ячі спинкою. Двома руками утримуємо дитини за груди - похитує дитини на м'ячі, здійснюючи кругові рухи (за годинниковою стрілкою і проти неї) в праву / ліву сторону.

Це були базові нескладні вправи, рекомендовані нашої масажисткою. Якщо Ви відчули смак і Вам захотілося більшого - читайте далі. Але пам'ятайте, що описані нижче вправи вимагають неабиякої вправності і терпіння в освоєнні. Не змушуйте малюка, якщо він не в настрої або не має потреби ставати «професійним гімнастом»!

Для сидячих і ходячих немовлят є вправа складніше - "Тачка" - животом вниз. Дитина упирається руками в м'ячик, а ви піднімаєте ноги, як ніби у вас в руках "тачка". Часом буває важко утримати рівновагу.

Інша цікава гра-вправа - "На навшпиньках" - допоможе розвинути вміння тримати рівновагу і потренується гомілковостопний суглоб. З однорічною дитиною (або старшими дітьми) можна походити на м'ячі з вашою страховкою. Малюк стає на м'яч, ви тримаєте його за ручки (снаряд фіксуєте колінами), а дитина намагається ходити. Вправу можна ускладнити: попросивши дитини піднятися навшпиньки, як дівчинка з картини Пікассо.

«Складочки». Положення - животиком на м'ячі, малюк долоньками «обіймає» м'яч. Утримуйте малюка кожною рукою за гомілку. Прокат м'яча назад - підтягуємо до себе малюка, згинаючи ніжки в колінах. Прокат м'яча вперед - розгинає ніжки. Повторюємо кілька разів.

Повторюємо кілька разів

«Літачок». (Складне вправу, яка потребує терпіння від малюка і мами в освоєнні руху). Положення на м'ячі - на боці (по черзі). Мама (або тато) утримує дитину за праву гомілку і праве передпліччя. Лівим боком крихітка лежить на м'ячі. Здійснюємо кілька разів прокати вправо / вліво. Потім міняємо положення.

Потім міняємо положення

«Вершник». Спинка крихти на м'ячі. Піднімаємо малюка, утримуючи за передпліччя, в положення сидячи. Треба утриматися в цьому положенні кілька секунд, балансуючи на м'ячі. Потім укладаємо нашого «гімнаста» знову спинкою на м'яч.

Потім укладаємо нашого «гімнаста» знову спинкою на м'яч

«Солдатик». Початкове положення - стопи дитини на підлозі, долоньками тримається за м'яч. Мама уважно контролює (можна спочатку підтримувати), як малюк пробує самостійно постояти кілька секунд з опорою на м'яч. Приступати до даного вправі ми рекомендуємо ближче до 8-9-го місяця.

Приступати до даного вправі ми рекомендуємо ближче до 8-9-го місяця

«Хватайка». Коли малюк навчиться захоплювати іграшку, на підлозі можна розкидати кілька дрібних іграшок, і ви побачите, як він почне відривати спочатку одну ручку, а потім відразу дві від м'яча, намагаючись взяти іграшку. Ваше заняття перетвориться на веселу гру.

Ваше заняття перетвориться на веселу гру

Також м'ячик можна використовувати як іграшку - кидати один в одного, катати його по землі або по підлозі. Зазвичай регіт не припиняється. І ваш малюк буде заряджений радістю і позитивними емоціями. Крім того, ви самостійно і без особливих зусиль підтягнете його фізичну форму, розвинете певні м'язи. Ваш малюк стане активніше, міцніше, перестане боятися змін положення свого тіла, покращиться апетит, сон, він отримає великий позитивний емоційний заряд.

Не бійтеся експериментувати в стінах будинку. Щиро радійте будь-яким успіхам вашого малюка.

М'яч також дуже хороший для занять з малюками, у яких є будь-яка неврологічна (гіпер-, гіпотонус та ін.) Або ортопедична патологія (кривошия, дисплазія тазостегнових суглобів і ін.). Але в цих випадках заняття повинен проводити тільки фахівець!

Цікаво і нескладно, правда?

Якщо Ви переконалися в тому, що фітбол в вашому домі необхідний, - тоді вперед, за покупкою!

При виборі м'яча для своєї дитини намагайтеся звертати увагу на наступні ознаки:

Найбільш оптимальний розмір 60 - 75 см в діаметрі. Такий розмір м'яча дозволяє використовувати його всією родиною. На ньому зручно просто сидіти, стрибати навіть дорослим. Цим знижується навантаження на хребет, розслабляються м'язи спини. Крім цього, гімнастика на такому великому м'ячі дозволяє і дорослим надавати лікувальну дію на весь організм. Мамам він стане в нагоді для відновлення фігури після пологів. Ну а для малюків такий розмір м'яча можна використовувати з народження і до 4-5 років, а для гри навіть і далі.

Пружність. При легкому натисканні на м'яч долоню повинна пружинити, легко відскакуючи від нього, а не зустрічати надмірне відповідь опір і не занурюватися з легкістю всередину. Якщо вам здасться, що матеріал м'яча дуже тонкий, спробуйте "ущипнути м'яч" - утворення численних дрібних складок говорить про низьку якість товару. Якісний м'яч повинен володіти високою пластичністю - при повторному надування відновлювати форму без складок, зморшок або тріщин.

Міцність також є найважливішою характеристикою матеріалу, з якого зроблений м'яч. Від неї залежить пружність, пружні властивості і, отже, функціональні можливості. Якісні м'ячі виготовлені з високоміцної гуми і розраховані на навантаження від 300 до 1000 кг. Існують м'ячі з антивибухові системою (АВS), що особливо актуально при роботі з дітьми.

Форма. Шви, що утворюються на якісному м'ячі при з'єднанні деталей, практично непомітні візуально і невідчутні при заняттях, чого не можна сказати про м'ячах невідомого походження (там завжди присутній облой - задирки, рубчики і волокнисті структури, що є доказом допущених технологічних помилок або незадовільною подальшої обробки).

Ніпель на фірмових м'ячах бездоганно впаяний всередину, і ніяк не заважає в роботі, чіпляючись за килимове покриття або за одяг, і вже тим більше не може травмувати шкіру. У підробленому товар ніпель помітно виступає назовні, часто виявляється просто приклеєний, порушуючи природну форму м'яча.

Електростатичні властивості. Хороші м'ячі мають задовільними антистатичні властивості, полегшуючи обробку їх поверхні, зроблені з гіпоалергенного екологічно чистого матеріалу і не містять небезпечних для здоров'я домішок. Сучасні технології, які застосовуються при виробництві м'ячів високої якості, не допускають прилипання до м'яча навіть дрібного сміття і пилу.

Пористість поверхні. Якісний м'яч завжди буде теплим на дотик в порівнянні з холодним м'ячем-підробкою. Дешеві м'ячі частіше «липкі» на дотик або навіть слизькі - і виконання вправ в цих випадках виявиться вкрай скрутним для дитини.

Колір м'яча. Фірмові м'ячі, як правило, випускаються найрізноманітніших кольорів (натуральні темні і світлі, металік, прозорі, з картинками, і т.п.), а серед підробок переважають фосфорно-отруйні або яскраво-райдужні забарвлення.

На сьогодні відомі безумовні фірми-лідери з випуску гімнастичних м'ячів - це TOGU (Німеччина), LEDRAPLASTIC (Італія), REEBOK.

Отже, підіб'ємо підсумки. Чим же корисний м'яч з народження?

Погойдування на м'ячі - розвиває вестибулярний апарат (один з найважливіших компонентів занять з дитиною першого року життя).

Малюк може здійснювати «пасивне» плавання, як він звик це робити у мами в животику. Так він отримує необхідні вестибулярні, зорові і кінестетичний імпульси.

Розслабляє - у дітей з народження, як правило, превалює тонус згиначів. Розслаблює м'язи живота, при цьому поліпшується травлення, знижуються дитячі коліки. Якщо черевні м'язи розслаблені, то значно поліпшується дихання.

Вібрація - це своєрідна фізіотерапія, вона має знеболюючий ефект, стимулює функцію кори надниркових залоз, печінки, нирок та інших життєво важливих органів.

На м'ячі з народження можна займатися найпростішої гімнастикою, з віком ускладнюючи її. При цьому зміцнюються і розвиваються всі групи м'язів. Зміцнення м'язів спини і, особливо навколо хребта роблять його сильним і гнучким. Це запорука нормального функціонування нервової системи і вільного розподілу нервових імпульсів по всьому організму.

Це цікаве і веселе заняття. Займаючись з раннього віку, я запевняю вас, в подальшому ви отримаєте задоволену, щасливу, забавну пику свого малюка, як тільки ви покладете його на м'яч. Всі діти зазвичай люблять грати з м'ячем, що дуже важливо для емоційного та психологічного розвитку малюка.

Російський фізіолог Сєченов І. М. писав, що «робота м'язів, є робота мозку», т. Е. Там, де руховий апарат знаходиться в малій активності, затримується і загальний розвиток вищої, нервової діяльності. Особливо це актуально для дітей першого року життя.

Наостанок даю вам ще одну ідею: фітбол - це чудовий подарунок новоспеченим матусям і їх малюкам! Яскравий і корисний. Не забудьте тільки продемонструвати максимально можливості нового тренажера! Успіхів!

Автор: Вікторія Полянцева

Ми в Telegram ! Підписуйся! Читай тільки краще!

Цікаво і нескладно, правда?
Чим же корисний м'яч з народження?