Полезные материалы

Історія перших медалей Лариси Латиніної

  1. НЕ БАЛЕРИНА, ТАК гімнастки
  2. «НЕ зірвав з колоди. Не зірвали! »
  3. «КУКУРУДЗЯНА» ШУТКА В ОБЛИЧЧЯ Хрущова

Радянська гімнастка Лариса Латиніна довгий час утримувала світовий рекорд за кількістю олімпійських нагород. Аж до 2012 року вона з 18 медалями, дев'ять з яких - золоті, була найбільш титулованою спортсменкою в історії. І лише видатному Майклу Фелпсу вдалося перевершити досягнення великої Латиніної . Свої перші олімпійські нагороди гімнастка завоювала на Іграх в Мельбурні 58 років тому. Сказати, що радянська спортсменка тоді здивувала шанувальників гімнастики по всьому світу, значить не сказати нічого. Виступи 22-річної гімнастки були чудові і сліпучі, а нагороди хоч і несподівані, але цілком заслужені. Згадуємо, як Лариса Латиніна несподівано для всіх стала абсолютною олімпійською чемпіонкою.

НЕ БАЛЕРИНА, ТАК гімнастки

Лариса народилася в Херсоні в 1934 році, а тому війна гусеницями танків прокотилася по дитинству майбутньої чемпіонки. У Сталінградській битві загинув її батько, а мати навіть після того, як затих останній постріл, ледь могла прогодувати осиротілу сім'ю. Вона працювала не покладаючи рук, поставивши перед собою завдання виховати дочку, дати їй все, що можна. А тому і схвалила пристрасть Лариси до бальних танців і прохання відправити її в хореографічну студію в місцевому Будинку народної творчості, незважаючи на те що уроки коштували 50 рублів - солідну частину зарплати. Надихнуло майбутню чемпіонку виступ балерини Ольги Лепешинська. Лариса теж захотіла навчитися без єдиного слова, кажучи лише мовою тіла, змушувати сотні людей із завмиранням серця стежити за тим, що відбувається на сцені.

Латиніна кинулася з подвоєною силою займатися балетом. Однак стати танцівницею її не судилося - секція закрилася. І Ларисі не залишалося нічого іншого, як спробувати себе в спортивній гімнастиці. Саме заняття балетом розвинули в дівчині ту приголомшливу пластичність і вишуканість, які згодом Лариса демонструвала на гімнастичному помості. Їй просто не було рівних у вільних вправах, де свою артистичність можна було проявити в повній мірі. Однак до всього цього потрібно було ще дорости. Сприяли тому постійні наполегливі тренування. Латиніна освоювала все більш складні елементи і поступово пробиралася до світових висот. Першим значущим успіхом в житті спортсменки стала перемога на чемпіонаті світу в Римі в складі збірної Радянського Союзу. А через два роки спортсменку чекала перша Олімпіада.

Радянська гімнастка Лариса Латиніна довгий час утримувала світовий рекорд за кількістю олімпійських нагород

Лариса Латиніна

«НЕ зірвав з колоди. Не зірвали! »

За півроку до Ігор Латиніна блискуче проявила себе на великих міжнародних змаганнях в Києві, де виступали найсильніші гімнастки світу. Лариса була першою скрізь, крім вільних вправ, і строгий тренер Олександр Мишаков своєю ученицею був вкрай незадоволений - угорці Агнеш Келети поступатися не можна було.

Латиніна урок свого наставника засвоїла відмінно, і в перший же день виступів на Олімпіаді в Мельбурні виграла золото у вільних вправах, не пропустивши вперед свою конкурентку з Угорщини. Мишаков порадів першої медалі підопічної, проте знову проявив себе тонким психологом: запевнив дебютантку Олімпіади, що їй досить триматися в трійці в багатоборстві - це буде відмінним результатом. Латиніна, повіривши тренеру, полегшено видихнула і змогла зосередитися на своїх виступах, а не думках про медалях.

Лариса легко і невимушено виграла опорний стрибок, а потім здорово виступила на брусах, зайнявши там друге місце слідом за Келети. Сама чемпіонка потім згадувала, що ці вправи пролетіли для неї непомітно. Вона виконувала програму «на автоматі» і згадувала, де знаходиться, тільки коли торкалася підлоги. Але легкість кудись зникла, коли справа підійшло до четвертого, заключного вправі на колоді, за підсумками якого визначалися переможці та в індивідуальному, і в командному багатоборстві. «Я думала:" Не зірватися, не зірватися! "Це дуже поганий рефрен. Під нього забуваєш про все інше. Чи може актор запалити глядача, якщо під час монологу він повторює про себе: "Не забути, не забути"? Він щось не забуде, але його забудуть швидко », - згадувала Лариса в своїй книзі« Рівновага ». Півтори хвилини розтягнулися для гімнастки на півтори години, звідси і результат - лише четверте місце. Однак необхідні дев'ять балів було набрано, і сама Латиніна вперше стала абсолютною олімпійською чемпіонкою і принесла перемогу збірній СРСР.

«КУКУРУДЗЯНА» ШУТКА В ОБЛИЧЧЯ Хрущова

Повернення з Мельбурна було тріумфальним: чемпіонок брали в Кремлі перші особи держави - Хрущов і Ворошилов. Однак 22-річну Латиніну це не збентежило, і вона вимовила дуже зухвалий тост від імені переможців. «Знаєте, чому ми так боролися на олімпійських аренах? Боялися, якщо програємо, Микита Сергійович всі стадіони засіє кукурудзою », - шокувала всіх чотириразова олімпійська чемпіонка. На щастя, вищі чини настільки своєрідний гумор в розпал «кукурудзяної» кампанії оцінили і ніяких заходів по відношенню до гімнастці приймати не стали. І правильно зробили: на Олімпіадах в Ріо і Токіо спортсменка завоювала ще дюжину нагород, п'ять з яких виявилися золотими. Дивовижні досягнення дозволили Ларисі практично півстоліття очолювати список найбільш титулованих олімпійців в історії людства.

Завершивши спортивну кар'єру, Лариса Семенівна ще десяток років стояла біля керма національної збірної: під її керівництвом російські гімнастки завоювали безліч золотих нагород. Після цього прославлена ​​чемпіонка віддалилася від великого спорту, але як і раніше веде активний спосіб життя. В кінці грудня їй виповниться 80 років, проте вона бажана гостя всіляких вечорів чемпіонів і урочистих прийомів. Чого вартий тільки спільна з Майклом Фелпсом фотосесія для «Луї Віттон», під час якої Лариса Семенівна в черговий раз показала себе у всій красі . Що ж стосується її приватного життя, то зараз вона живе на підмосковній дачі, із задоволенням доглядає за тваринами і грає в більярд і теніс. У численних інтерв'ю називає себе «бабусею російської гімнастики», а також плутається в числі завойованих нагород: «не те 140, не те 150».

В кінці грудня нинішнього року Ларисі Латиніної виповниться 80 років

Чи може актор запалити глядача, якщо під час монологу він повторює про себе: "Не забути, не забути"?
«Знаєте, чому ми так боролися на олімпійських аренах?