Полезные материалы

Наскільки корисна така манія, як "безглютеновая дієта"?

10 років тому мало хто чув про глютену, однак сьогодні 30% американців намагаються його не вживати

10 років тому мало хто чув про глютену, однак сьогодні 30% американців намагаються його не вживати. Найбільші виробники продуктів харчування і ресторанні мережі адаптують рецепти і етикетки, щоб заробити на тренді, перетворюючи безглютенової дієту в багатомільярдну індустрію, йдеться в статті журналістки The Wall Street Journal Джулі Джаргон.

Однак противників глютену чекає сюрприз: багато фахівців стверджують, що користь безглютенової дієти не доведена - хіба що для невеликого сегмента споживачів, чий організм не здатний перетравлювати протеїн.

Бажання харчуватися краще в поєднанні з прагненням виробників продуктів використовувати новий шанс призвело до появи циклу впливу, який набирає обертів за допомогою інтернету, пише Джаргон. Результатом стала какофонія з протиборчих спекуляцій і думок про те, як ми їмо, яка відкриває для споживачів нові можливості, але одночасно спантеличує.

До традиційних "дієтичним" етикеток - "з низьким вмістом жиру" і "з низьким вмістом цукру" - додалися написи "низьковуглеводних", "повністю натуральний", "органічний продукт", "без ГМО", "без додавання молочних продуктів", " пробіотичний "," безгормонального "та інші, повідомляє автор статті.

Критики попереджають, що ряд подібних етикеток може вводити в оману: наприклад, етикетка "не містить трансжирів" виявляється на продукти на зразок молока, що має наштовхувати на думку про перевагу цього продукту, при тому що в молоці ніколи і не містилися штучні трансжири, що забивають артерії .

Ніде хаотичний цикл взаємовпливу споживачів і виробників продуктів не проявляється так помітно, як в "безглютенової манії", продовжує журналістика, нагадуючи, що глютен - клейковина - міститься в пшениці, ячмені та житі. "Завдяки еластичною структурі він відмінно підходить для випічки, однак у незначної кількості людей викликає аутоімунних реакцій, пошкоджуючи ворсинки кишечника", - повідомляє вона читачам.

Приблизно 2-3 млн американців, менше 1% населення, страждають від цього спадкового захворювання - целіакії.

Безглютенові продукти почали набирати популярність після того, як була вдосконалена діагностика целіакії. "Деякі доктора почали пропонувати виключення глютену з дієти для боротьби з загадковими захворюваннями. До руху почали приєднаються знаменитості, рекламуючи його як спосіб схуднути і зарядитися енергією", - йдеться в статті.

Всього за кілька років тренд закріпився: тепер продукти без глютену можна знайти в будь-якому американському супермаркеті. Існує навіть безглютеновий собачий корм. Світовий обсяг роздрібних продажів продуктів, спеціально розроблених таким чином, щоб виключити глютен, склав в минулому році 2,1 млрд доларів, що вдвічі більше, ніж в 2007 році.

Намагаючись задовольнити зростаючий апетит споживачів, виробники почали ліпити етикетки навіть на продукти, які ніколи не містили пшениці, ячменю або жита. Завдяки цьому в США обсяг продажів безглютенових продуктів (неважливо, чи можуть вони взагалі містити клейковину) виріс за минулий рік до 23 млрд доларів з 11,5 млрд доларів в 2010 році.

У більшості випадків прибрати глютен зі складу випічки, макаронних виробів та інших продуктів не так-то просто, пояснює журналістка: "замінники пшениці не утримують жир, не можуть так само добре тримати структуру, багато неприємні на смак".

Сьогоднішній стан речей нагадує історику Абігейл Керролл ситуацію, що склалася в кінці 1970-х. Коли американське уряд рекомендував жителям скоротити споживання жирів, харчова індустрія випустила ряд продуктів з низьким вмістом жиру, але більш високим вмістом цукру. "Все думали, що вони корисні для здоров'я, так що люди їли більше цих продуктів і в результаті набирали вагу, - пояснює Керролл. - Споживання жиру скоротилася, але в 1980-і виросла проблема ожиріння як хвороби".

Багато дієтологів говорять, що найбільше їх турбує достаток безглютенових снеків і десертів. "Десять років тому безглютеновая дієта допомогла б вам скинути вагу, тому що вам довелося б відмовитися від безлічі продуктів на зразок маффинов і хліба, - розповіла автору статті Марго Вута, директор диетологического напрямки у вашингтонському Центрі науки в інтересах суспільства. - Насправді мода на безглютенової дієту підірвала здоров'я людей, оскільки сьогодні існують безглютенові варіанти всілякого джанк-фуду. Пончик залишається пончиком незалежно від того, є в ньому глютен чи ні ".