Полезные материалы

Життя без глютену

  1. Чому ж на прилавках магазинів, в основному продаються хлібобулочні вироби із зернових, що містять глютен?
  2. Що собою являє глютен?
  3. Чи небезпечний глютен для тих, хто не страждає на целіакію?
  4. Де може міститися глютен?
  5. Як виробники позначають глютен на етикетках?

Що таке   глютен Що таке глютен ? Жертва модних дієт і корисна речовина, або тихий безжалісний убивця? Чому сьогодні навіть не страждають на целіакію люди виключають продукти з глютеном зі свого раціону.

якщо озирнутися на 10 тисяч років тому - то в цьому далекому минулому людство взагалі не знало, що таке зернові і глютен. І, відповідно, не було у людства такої проблеми, як непереносимість глютену. І хвороби такий як целіакія теж, звичайно ж, не було.

Страждати від целіакії люди почали тільки після початку ери землеробства і культивування таких зернових - як пшениця, жито, ячмінь і овес, який теж часто провокує появу симптомів целіакії через вміст білків схожих за структурою з глютеном. А також через те, що часто обробляється тими ж механізмами, що й злаки, які містять глютен.

Так що цілком можливо, що целіакія зовсім не хвороба, а нормальна реакція деяких людей на продукти харчування, яких не повинно бути в раціоні людини. Адже людський організм погано пристосований для переварювання зернових - їжі птахів, у яких для цього є всі необхідні ферменти.

Питання це, звичайно, спірне. І багато приведуть вагомі аргументи на користь зернових, що містять глютен. Адже в них крім глютену міститься багато корисних речовин.

Однак ці ж корисні речовини можна знайти і в інших зернових (що не містять глютен), які з таким же успіхом можна використовувати в кулінарії. Це кукурудза, пшоно, гречка та інші злаки.

Чому ж на прилавках магазинів, в основному продаються хлібобулочні вироби із зернових, що містять глютен?

Насправді все просто. Ці культури простіше і дешевше вирощувати і обробляти.

І, найголовніше, вони містять глютен - речовина, яка сьогодні використовується повсюдно, як єднальна фракція. До речі, перекладається глютен з латинської, як - клей. Тому друга назва глютену - клейковина.

Але не будемо демонізувати аграріїв і виробників самих різних продуктів, що містять глютен. Адже на зорі землеробства ніхто і не підозрював про те, який вплив на здоров'я може надати клейковина.

А сьогодні, коли глютен використовується при виробництві практично всіх готових продуктів харчування, ліків, харчових добавок і багатьох інших виробів, навряд чи кому-небудь прийде в голову думка припинити вирощувати злаки, що містять клейковину, або повністю змінити процеси виробництва продуктів, що містять прихований глютен.

Тому сьогодні людство розділилося на два табори. І ставлення до глютену у них абсолютно різний. Одні вважають його корисним продуктом і жертвою модних дієт. А інші тихим безжальним вбивцею. І в тих і в інших є свої вагомі аргументи. Особливо у останніх, чиє здоров'я катастрофічно страждає при найменшому зіткненні з глютеном.

Що собою являє глютен?

Глютен - складний білок, що входить до складу більшої частини зернових культур, зокрема, пшениці, ячменю та жита, а також їх похідних. Зміст глютену в злаках коливається від 60 до 80%.

Саме глютен-клейковина дозволяє отримувати при змішуванні рідини з борошном пружне тісто, а потім пишну випічку. І чим його більше в борошні, тим вона вважається більш якісною. До речі, прекрасну повітряну випічку можна отримати і без борошна, що містить глютен. Але це окрема історія. Повернемося до глютену.

Глютен також використовується в якості наповнювача при виробництві багатьох продуктів харчування. Чому? Тому що підсилює смак і дозволяє робити структуру ніжною і однорідною. До того ж, глютен - відмінний консервант. Ці властивості і визначають кількість областей його застосування. Глютен є практично скрізь:

  • У хлібобулочних виробах (тортах, хлібі, макаронах і т.д.).
  • У кашах (манної, перлової і т.д.).
  • У молочних сумішах для грудного вигодовування.
  • У молочних продуктах (йогуртах, морозиві, молоці і т.д.).
  • У готових м'ясних і рибних виробах і напівфабрикатах (консервах, ковбасах, сосисках, сардельках, рибних паличках, пельменях і т.д.).
  • В лікарських і вітамінних препаратах.

Іншими словами, глютен сьогодні всюдисущий. І люди не сприйнятливі до глютену навіть не замислюються про його існування до того моменту, поки не починаються проблеми зі здоров'ям.

Чи небезпечний глютен для тих, хто не страждає на целіакію?

Глютен - це один з видів натуральних антінутріентов, які діють як токсин. Потрапляючи в організм він пошкоджує слизову оболонку кишечника і пов'язує необхідні мінерали, роблячи їх недоступними для засвоєння організмом, а так само перешкоджає травленню і засвоєнню інших поживних речовин.

Тому відповідь - так. Глютен небезпечний для всіх. І у тих, хто не страждає целіакію , Можлива поява подібних симптомів. Тому що свобода від целіакії зовсім не означає «залізний» шлунково-кишковий тракт, здатний регулярно перетравлювати велику кількість глютену. Надлишок клейковини може спровокувати запалення слизової оболонки кишечнику.

Помічено, що багато хронічно хворі люди з неясним діагнозом після переходу на дієту без глютену починають відчувати себе набагато краще.

Так що і у людей без діагнозу целіакія, буває чутливість до глютену .

Якщо вас турбують часті болі в животі, порушення стільця, слабкість і ви підозрюєте у себе приховану форму целіакії , То дієта з виключенням продуктів, що містять глютен, допоможе визначитися з діагнозом. І обов'язково відвідайте лікаря!

Читайте статтю - Хвороби, під які маскується целіакія

Іншими словами, навіть якщо у вас немає целіакії, не варто з кожним днем ​​є сосиски, ковбаси, закушуючи їх хлібом, пиріжками, тортами і солодкими сирками. Все добре в міру.

До того ж глютен, і це необхідно знати всім, - не розчиняється у воді, а при надмірному вживанні починає нашаровуватися на слизову кишечника, знижуючи ефективність роботи всього шлунково-кишкового тракту. Які наслідки? Як уже згадувалося вище - запалення слизової оболонки кишечнику і поява симптомів схожих з симптомами целіакії .

УВАГА. Харчуватися простий, малообработанной і корисною їжею варто всім - і хворим на целіакію, і тим, кого не мучить непереносимість глютену!

Читайте статтю - шкода глютену .

Читайте статтю - Користь і шкода глютену .

Читайте статтю - Що кажуть противники безглютенової дієти .

безглютеновая дієта одна з найдемократичніших дієт. Вам не доведеться відмовлятися від хліба, випічки і багатьох інших традиційних продуктів і страв. Існує величезна кількість рецептів, за якими ви легко зможете приготувати безглютеновий хліб , Випічку без глютену і десерти без глютену.

Де може міститися глютен?

У всіх продуктах, виготовлених із зернових, що містять глютен. А також в готових продуктах, напівфабрикатах і аптечних препаратах при виробництві яких використовувався глютен.

Це: хлібобулочні вироби, випічка, макарони, майонези, кетчупи, соуси, цукерки, пиво, міцні алкогольні напої, молоко, сир, ліки, вітаміни, косметика і т.д.

Якщо у вас целіакія будьте уважним до етикеток і ніколи не купуйте підозрілі продукти. Тому що навіть міліграм глютену здатний викликати важкі симптоми целіакії.

Читайте статтю - Продукти з глютеном .

Читайте статтю - Продукти без глютену .

Як виробники позначають глютен на етикетках?

Багато пишуть просто і зрозуміло - глютен, gluten. Але зустрічаються й такі назви, як гідролізований рослинний білок або текстурований рослинний білок.

Будьте пильні!

ЦЕ ЦІКАВО

Хліб без глютену

Чому ж на прилавках магазинів, в основному продаються хлібобулочні вироби із зернових, що містять глютен?
Що собою являє глютен?
Чи небезпечний глютен для тих, хто не страждає на целіакію?
Де може міститися глютен?
Як виробники позначають глютен на етикетках?
Жертва модних дієт і корисна речовина, або тихий безжалісний убивця?
Чому ж на прилавках магазинів, в основному продаються хлібобулочні вироби із зернових, що містять глютен?
Що собою являє глютен?
Чому?
Чи небезпечний глютен для тих, хто не страждає на целіакію?