Полезные материалы

Голландія'70: Життя після смерті

Гонка # 189: 21 июня 1970 року.Гран Прі Нідерландів, Зандфорт

Поул Йохен Ріндт (Lotus) - 1: 18,30 (192,782 км / ч) Кращий коло Жаки Ікс (Ferrari) - 1: 19,23 (190,519 км / ч) Переможець Йохен Ріндт (Lotus) - 1 : 50: 43,41 (181,772 км / ч)

Хоча Гран Прі Нідерландів в 1970 році був вже п'ятим етапом, змін відбулося так багато, що сезон немов починався заново. Головним з них став повноцінний дебют революційної машини Lotus 72. Формально він відбувся раніше, ще на другому етапі в Іспанії, але шасі виявилося занадто сирим, і Йохен Ріндт на ньому програв поул секунду, а Джон Майлз взагалі не зміг пройти кваліфікацію. У гонці Ріндт передбачувано зійшов, так що на наступний етап, в Монако, Lotus привезла старе шасі, 49C, на якому австрієць здобув перемогу.

У Голландії Ріндт отримав доопрацьовану версію шасі, Lotus 72C, а Майлзу дісталася 72B. На обох скорегували підвіску - спочатку машина занадто сильно "клювала носом". Тепер від цього недоліку Lotus вдалося позбутися. Це було дійсно революційне шасі, з клиноподібним кузовом, верхнім повітрозабірником і радіаторами в бічних понтонах, з гальмами всередині шасі.

У Lotus на новинку покладали великі надії, адже на старті сезону ні в однієї команди переваги не виявилося. Чотири перших Гран Прі виграли чотири гонщика з чотирьох різних команд, а лідирував в чемпіонаті Джек Бребем, який виступав за власну команду. Ріндт ділив четверте місце в особистому заліку з Денні Халм, який пропускав етап в Голландії, як і попередній в Бельгії, відновлюючись після отриманих в Інді-500 опіків.

Ріндт ділив четверте місце в особистому заліку з Денні Халм, який пропускав етап в Голландії, як і попередній в Бельгії, відновлюючись після отриманих в Інді-500 опіків

Втім, опіки Халм були далеко не найстрашнішим, що сталося в McLaren за останній час. Світ Формули 1 продовжував сумувати за Брюсу Макларену, загиблому на тестах машини Can-Am в Гудвуді перед попереднім етапом. Внаслідок цієї трагедії попередній етап команда McLaren пропустила, багато хто вважав, що на цьому її існування закінчено. Але у його партнера Тедді Майера на цей рахунок була інша думка. Він уже пережив смерть брата Тіма в 1964 році, разом з яким спочатку прийшов в команду. Тепер же він ще гостріше відчував свою відповідальність за майбутнє McLaren і нове життя команди починалася саме в Голландії.

Щоб якось компенсувати втрату, до лав McLaren був терміново покликаний Ден Герні, а місце Халм зайняв новачок Пітер Гетін. Крім того, машина з двигуном Alfa Romeo (на відміну від Cosworth DFV, який використовувався на інших шасі) була знову надана Андреа де Адаміч.

Крім Гетін, ще два пілоти проводили в Голландії свій перший в кар'єрі Гран Прі Формули 1. У Ferrari дебютував 31-річний швейцарець з італійськими коренями Клей Регаццоні, непогано проявив себе в Формулі 2 і в гонках спорткарів. Він став напарником Жаки Ікса замість Ігнаціо Джунти, який дебютував етапом раніше.

Змінився склад і в Tyrrell. На початку сезону напарником Джекі Стюарта був Джонні Серво-Гавен, але травма ока, отримана ним в міжсезоння, все більше позначалася на результатах, і після аварії в Монако француз вирішив завершити кар'єру. Як заміну Кен Тіррелл розглядав два варіанти: Брайан Редман і Франсуа Північ.

Вибір між досвідченим британцем Редманом і ніколи не виступав у Формулі 1 Північчю, здавалося, був очевидним, але Кен Тіррелл вважав за краще Півночі. Це рішення було критично сприйнято британською пресою - газети писали, що продиктовано воно основним спонсором команди, французької паливною компанією Elf. Але критика була не цілком справедлива - хоча в Elf були раді отримати французького пілота, Півночі Тіррелл рекомендував Джекі Стюарт, який виступав з ним у Формулі 2, де Франсуа показував непогані результати.

Крім Lotus 72C, в Голландії дебютувала і ще одна новинка - Bellasi F1 швейцарської команди Silvio Moser Racing Team. Однак машини, побудовані Гульєльмо Беллазі, були гарні для Формули 3, а в Формулі 1 Сільвіо Мозер на італійському шасі показав в кваліфікації гірший час, поступившись поул майже шість секунд. На старт його не допустили.

Поул завоював Ріндт, на дві десяті випередив Джекі Стюарта на March - в Tyrrell готували власне шасі, але робота ще тривала. З першого ряду (схема розстановки на старті на цьому Гран При була 3-2-3-2) стартував і лідер Ferrari Жаки Ікс. Його новий напарник Регаццоні на першому за кар'єру етапі Формули 1 кваліфікувався шостим, поступившись Іксу всього півсекунди.

Всього в Гран Прі брали участь 24 пілота, але місць на старті було лише 20. Крім Мозера, кваліфікаційний бар'єр не пройшли приватник Піт Лавли, Рольф Штоммелен (формально він виступав за команду Auto Motor und Sport, але фактично був напарником Джека Бребема) і Андреа де Адаміч. Найприкріше всіх при цьому було де Адаміч на McLaren-Alfa Romeo. Фактично він показав 19-й результат, точно такий же, як і Герні на McLaren з двигуном Cosworth, але зробив це трохи пізніше. А який проїхав коло ще гірше Грем Хілл виступав за Rob Walker Racing, тому участь в гонці йому було гарантоване.

А який проїхав коло ще гірше Грем Хілл виступав за Rob Walker Racing, тому участь в гонці йому було гарантоване

Кращим з пілотів McLaren, як не дивно, виявився дебютант Пітер Гетін - він кваліфікувався 11-м, випередивши навіть триразового чемпіона світу Джека Бребема. Втім, австралієць по ходу сесій потрапив в серйозну аварію - машина заплуталася в дротяній огорожі, Бребем виявився буквально прив'язаний до свого місця, а з машини полилося паливо ... На щастя, пожежі вдалося уникнути, і Джек взяв участь в гонці.

Старт гонки пройшов досить рано - організатори перенесли його з 15:00 на 13:00 за місцевим часом, щоб уникнути перетину з фіналом чемпіонату світу з футболу, який в той же день відбувся в Мехіко. На старті відбулися дві події, що вплинули на розстановку сил. По-перше, людина, що давав відмашку початку гонки, не відразу покинув трасу, смутивши лідерів, Ріндт і Стюарта - це дозволило Іксу вийти на перше місце. По-друге, відмовило зчеплення на March Кріса Еймон, який починав гонку четвертим, і багатьом пілотам довелося ухилятися від його машини.

На першому колі лідирував Ікс, за ним слідував Ріндт, далі Джекі Олівер на BRM і тільки потім Стюарт. На другому колі Родрігес обігнав Джона Майлза і вийшов на п'яте місце. Перша четвірка, правда, до того моменту вже почала відриватися від решти пелотону. На третьому колі Ріндт обігнав Ікса на стартовій прямій і очолив гонку, на четвертому Стюарт пройшов Олівера.

Після цього ситуація в стані лідерів на якийсь час заспокоїлася, хоча в глибині пелотона гонщики вели відчайдушну боротьбу за позиції. Одним з головних порушників спокою став Регаццоні, швидко відіграватися після невдалого старту. За кілька кіл він обігнав трьох суперників, після чого почав наганяти Родрігеса і Олівера. У свою чергу, швейцарця намагався наздогнати Пірс Карідж з команди Френка Вільямса. Ця гонитва незабаром обернулася трагедією.

На 23 колі, в районі повороту «Східний тунель», Карідж вилетів з траси і зачепив захисну сітку, після чого його De Tomaso кілька разів перекинулася і вибухнула. Кузов машини був зроблений з магнієвого сплаву, так що і після прибуття вогнеборців полум'я довго не вдавалося загасити - загорілися навіть сусідні дерева. Коли, нарешті, вогонь погас, лікарям нічого не залишалося, крім як зафіксувати смерть Каріджа. Подальше розслідування показало, що він помер миттєво, ще під час перевороту, від удару колесом власної машини.

Незважаючи на трагедію, гонка тривала своєю чергою. Особливої ​​бою не вийшло - Ріндт впевнено лідирував, випереджаючи Ікса до 40-му колі на 11 секунд, а Стюарта - на 16. Четвертим їхав Регаццоні - Олівер уже зійшов через відмову двигуна, а Родрігесу довелося побувати в боксах для ремонту кришки капота.

На 50-му колі на Ferrari Ікса виникли проблеми з керованістю. Незабаром з'ясувалося, що причиною тому - повільний прокол колеса. Жаки звернув у бокси, заміна колеса зайняла близько 30 секунд, і бельгієць повернувся на трасу четвертим, пропустивши Стюарта і Регаццоні. На частині дистанції Ікс зробив все, щоб відігратися, зміг випередити напарника, але Стюарт був уже надто далеко.

Ближче до кінця дистанції Ріндт скинув швидкість, але все одно випередив на фініші Стюарта на 30 секунд. Всі інші, починаючи з Ікса, поступилися йому більше кола. Втім, четверте місце Регаццоні в дебютній гонці можна було вважати великим успіхом. Радості ні в Ferrari, ні в Lotus ніхто не відчував - в паддоку вже знали про смерть Каріджа.

Радості ні в Ferrari, ні в Lotus ніхто не відчував - в паддоку вже знали про смерть Каріджа

На подіумі Ріндт був похмуріше хмари, адже Карідж був його найкращим другом. Стюарт і Ікс теж виглядали дуже пригніченими. У Каріджа залишилися дружина і двоє дітей, Джейсон і Еймос. Глибоко переживав втрату і власник команди, за яку виступав Пірс - Френк Вільямс. Це була ще не нинішня Williams, а попередній проект британця, Frank Williams Racing Cars. Френк і Пірс ровесники, обом було всього по 28 років, і обидва мали великі плани на майбутнє. Кажуть, з тих пір Вільямс доклав усіх зусиль, щоб між ним і його пілотом ніколи більше не виникало прив'язаності.

Так чи інакше, завдяки другій перемозі в сезоні Йохен вийшов на друге місце в чемпіонаті, лише одне очко поступаючись Стюарту. Успіх в Голландії відкрив серію з чотирьох перемог Ріндт поспіль, які і дозволили йому стати в підсумку чемпіоном - посмертно.