Полезные материалы

На Олімпійського Ведмедика посипалися шишки

Авторів одного з талісманів Сочі-2014 підозрюють в плагіаті

З 1972 року олімпійський талісман став обов'язковим атрибутом Олімпійських ігор. Вибирають його шляхом голосування жителі тієї країни, в якій проходить Олімпіада. Згідно з хартією МОК талісмани повинен відбивати дух і самобутність приймає Ігри міста і відповідно держави. Найчастіше їх називають "Маскот", що в перекладі з англійської означає "талісман".

У виборі символу сочинської Олімпіади брали участь більше мільйона чоловік. Голосування проходило відразу двома способами - можна було набрати СМС або зателефонувати за вказаними телефонами, а сам процес проходив в ефірі Першого каналу під пісні і танці зірок естради. Хоча ось прем'єр-міністр Володимир Путін зробив це абсолютно іншим шляхом - публічно, в ефірі, віддавши свої симпатії леопардові. Думаю, що його голос теж був зарахований. З 1998 року в усіх Олімпіадах присутній два або більше талісмана. У Нагано їх було взагалі чотири: сукку, НОКК, Леккі і Цуккі. Це значно вигідніше з економічної точки зору, оскільки продаж талісманів - істотне джерело доходу. Під час проведення Ігор їх вартість зростає в кілька десятків разів.

Відразу після завершення Олімпійських ігор права на талісман переходять до Національного олімпійського комітету. З цього приводу один з кандидатів Дід Мороз був знятий з голосування. Пояснює художній керівник "Будинку Діда Мороза" в Великому Устюзі:

- Незадовго до голосування стало відомо, що талісман Олімпіади-2014 автоматично стає власністю Олімпійського комітету - його потім можна використовувати самостійно, доведеться за це платити новим господарям. Дізнавшись про такий розклад, у нас в резиденції відбулася нарада, після чого Дід Мороз сам зняв свою кандидатуру на виборах талісмана. Хоча був на лідируючих позиціях, судячи з результатів інтернет-голосування. Але все одно наш представник залишається офіційним Дідом Морозом Олімпіади в Сочі, так що будівництво його літній резиденції і подальше залучення туристів до регіону не скасовується.

Залишається тільки додати, що автори талісманів, які увійшли до фіналу, отримали запрошення на церемонії відкриття і закриття Ігор. А ті, чиї прототипи виграли, були нагороджені медалями та цінними подарунками.

Втім, далеко не всі залишилися задоволені результатами голосування. Чудовий художник Віктор Чижиков, автор знаменитого Ведмедики - талісмана московської Олімпіади-80, - побачив в одному з символів Сочі-14 сліди плагіату.

Авторів одного з талісманів Сочі-2014 підозрюють в плагіаті   З 1972 року олімпійський талісман став обов'язковим атрибутом Олімпійських ігор

- Я, звичайно, прихильник того, щоб символ був один, - каже Віктор Олександрович. - Вважаю, що в єдності і стислості є великий сенс, адже талісман Олімпіади - це посил нашої країни в усі країни світу. Більш того, це обличчя нашої країни, яке вимагає дуже дбайливого ставлення. Потрібно, щоб люди, які будуть купувати маленькі фігурки і сувеніри, відчули всю цінність персонажа.

Судячи з усього, ті художники, які надіслали свої варіанти для талісмана Олімпіади в Сочі, врахували деякі поради Чижикова. Віктор Олександрович неодноразово пояснював успіх свого Ведмедики: його ведмежа дивиться в очі, з якої точки ви б на нього ні дивилися. Таким чином, талісман звертається безпосередньо до людини, ніж дуже підкуповує. Так само роблять і нові герої - Леопард і Білий ведмідь. А ось Зайка виявився не в їх компанії - звір дивиться кудись у бік. Однак образ Медведя, який зайняв в голосуванні друге місце, автора символу Олімпіади-80 надзвичайно засмутив.

- Я відразу звернув увагу на те, що Білий ведмідь дуже схожий на мого ведмедика: подивіться самі на очі, ніс, усмішку з "підсічками" в куточках рота, - коментує Чижиков. - Правда, ніс чогось роздули, як у алкоголіка. Сяк-так все це прикріпили до абсолютно неймовірному обсягом. Таке відчуття, що мого Мишка просто розібрали на органи. Мені взагалі-то не шкода, але я вважаю, коли ти копіюєш то, що придумав інша людина, потрібно в цьому чесно зізнатися.

Те, що клишоногий талісман Олімпіади в Сочі дуже нагадує головний символ Олімпіади-80, помітив не тільки автор, але і прості городяни. "У Медведя посмішка злизана з того самого олімпійського Медведя, який на кулях полетів", - з гіркотою зауважила молода мама в обговореннях переможців. І не вона одна: "Ведмідь явно" поцупив "з чіжіковского Ведмедики - тільки за 30 років він наїв щоки і став блондином". Багато блогерів взагалі спочатку порахували, що у ведмедів один і той же автор. Леопард теж викликав хвилю невдоволення. Одні запевняють, що образ був запозичений з мультфільму "Кунг-фу панда", інші пригадали про Ірбіс - сніжний барс, який зовсім недавно був символом Азіатської олімпіади в Казахстані.

Чижиков вважає, що образи обраних тварин ще не сформовані настільки добре, щоб їх можна було проголосити офіційними символами. І якщо оргкомітет вирішиться їх вдосконалити, то головне - не скупитися на гроші і залучити для цього хороших відомих художників. Тоді у талісмана буде шанс викликати у росіян ті ж емоції, які викликав Ведмедик Олімпіади-80.

- Можна зробити і хорошого барса, вся справа в глибині образу. Якщо вдасться заглянути в душу звірку - все вийде, - каже Віктор Олександрович. - Поки що незрозуміло, що з себе представляють вибрані символи, все буде залежати від завершальної фази. А ось це потрібно довірити професіоналові - наприклад, Юрію Норштейну або Гаррі Бардіну.

До речі, сам Чижиков в якості нового талісмана бачив вже полюбився всім Ведмедика з лижами в лапах. Як показав час - за Медведя і справді вхопилися, але не через те. Найбільше художника засмутило заяву організаторів про те, що творці символів не матимуть прав на своє творіння в разі перемоги.

- Вважаю, що позбавляти авторських прав художників, які придумали талісман, - злочин, - засмучується Віктор Олександрович. - Один мій знайомий художник, як тільки почув, що організатори Олімпіади не визнають за творцем авторських прав, відразу відмовився брати участь. Хоча у нього вийшов би дуже хороший білий ведмідь!

Хоча у нього вийшов би дуже хороший білий ведмідь

інфогафіка: Іван Скрипаль

ЯКА ДОЛЯ талісманом?

Олімпійський рух дуже чутливо налаштований по відношенню до захисту своєї символіки - будь то п'ять переплетених кілець, талісмани або саме слово "олімпійський". Так, свого часу грала інді-поп-групі з Міннеаполіса The Olympic Hopefuls довелося під натиском правовласників з Олімпійського комітету міняти назву просто на The Hopeful.

Ліцензування та використання олімпійської символіки (і талісманів Ігор зокрема) як предмета інтелектуальної власності стало особливо чутливим після комерційного успіху Олімпіади 1984 року в Лос-Анджелесі.

Талісмани Ігор використовуються країною-організатором в якості додаткового джерела фінансування і є власністю оргкомітету Олімпійських ігор.

У кожній країні, де проводяться Ігри, місцеві юристи приймають закони і правила, що забезпечують захист олімпійської інтелектуальної власності. Напередодні пекінських Ігор-2008 оргкомітет виступав із заявами, в яких оголошував порушенням інтелектуальної власності не тільки неліцензійне використання олімпійських талісманів, а й навіть містилися в Інтернеті пародії на них.

Що стосується олімпійських талісманів, то такими вибирають або тварина, що живе в місцях проведення Ігор, або іноді людську або антропоморфну ​​фігуру, що представляє культурну спадщину країни, що приймає Олімпіаду. Так, талісманами Ігор 1994 року в Ліллехаммері були обрані Хаакон і Крістін - хлопчик і дівчинка з норвезьких народних казок.