Полезные материалы

Ека Пада Раджакапотасана (поза Голуба) - часті помилки, травмобезопасность, рекомендації як правильно зробити

  1. Поза Голуба і сідничний нерв .
  2. Вплив на колінний суглоб в Ека Пада Раджакапотасане.
  3. Тепер розповімо про вплив на хребет .

На заняттях доводиться часто пояснювати практикуючим про методику правильного виконання асан, про травмобезопасности і різні можливості кожного з нас. А також про те, що не все, що представлено в інтернеті, книгах і телепередачах є коректним ( про це читайте тут ).
У цій статті спробуємо розібрати часті помилки і дати рекомендації по травмобезопасности практики йоги на прикладі пози Голуба (Ека Пада Раджакапотасана).

Отже. Приступимо до "матчастини".

Аналізуючи фотографії, відео, друковані видання, в т.ч. авторитетні, ми прийшли до невтішного висновку: "Більшість людей виконують позу Голуба по принципом гімнастичного шпагату - це в корені відрізняється від йогівської виконання Ека Пада Раджакапотасани. А неправильна практика даної асани може призводити до механічного пошкодження сідничного нерва , травм коліна і викликати проблеми з хребтом .


Звертаємо Вашу увагу на те, що поради актуальні для тих, хто постійно займається в студії йоги "3. години 48 хвилин" або у наших вихованців. Для інших, особливо займаються самостійно по книгам статей і / або відео , - наші рекомендації можуть бути не актуальні (не намагайтеся повторити самостійно), тому що наша методологія може істотно відрізнятися від звичної Вам практики.

Ще раз загострити Вашу увагу на те, що у кожної людини своя фізіологія, гнучкість, набір протипоказань, саме тому краще не практикувати речей, яких не розумієте на 100%. А що саме Вам протипоказано - краще уточнити у лікарів або у компетентного викладача йоги .

Поза Голуба і сідничний нерв .

При подібній техніці виконання пози Голуба йде сильний вплив на сідничний нерв ноги, яка висунута вперед і зігнута в коліні. Відбувається це через перерастяжения задньої поверхні стегна (ЗПБ) з огляду на те, що нервова тканина має низький коефіцієнт розтяжності волокон. А з анатомії Ми знаємо, що сідничний нерв проходить по задній частині ніг до п'яти, беручи своє начало в поперековому відділі хребта.

Таким чином неправильна практика Ека Пада Раджакапотасани призводить до отримання мікротравм сідничного нерва, які, з плином часу, накладаючись один на одного, і викликають появу патологічних змін, а при критичних навантаженнях подібного роду - великий ризик отримання великих механічних пошкоджень сідничного нерва, що може привести до важких наслідків для ніг ...

Для того, щоб зберегти сідничний нерв, потрібно приділяти увагу чотириголового м'язу стегна, і виключити відчуття розтягування в задній поверхні стегна у всіх асанах.

Вплив на колінний суглоб в Ека Пада Раджакапотасане.

Відзначимо важливий фізіологічний момент: коліно - суглоб площинний роботи, тобто призначений для прямолінійного роботи (згинання та розгинання). Спроби скручування в коліні (в будь-якій площині, відмінній від прямолінійної), призводять до мікропошкодження (при вдалому збігу обставин), до травм (різного ступеня вивихи та розтягнення), і до серйозних патологій (пошкодження менісків, артритів, артрозу), якщо неправильно навантажувати суглоб довго і зі значними навантаженнями.
У Ека Пада Раджакапотасане і в позах з зігнутим коліном важливо тримати суглоб під правильним кутом (прямий кут або трохи тупий = 90 і більше градусів) - це знижує навантаження і дозволяє працювати саме з тазостегновим суглобом. Також, для підвищення травмобезопасности, рекомендуємо суглоб заблокувати, зробивши "колінний замок колінний замок Джан-бандха (колінний замок) являє собою фіксацію колінного суглоба за рахунок того, що максимально тягнеться носок на себе м'язами гомілки (докладніше дізнайтеся на заняттях)".

Також, для підвищення травмобезопасности, рекомендуємо суглоб заблокувати, зробивши колінний замок колінний замок Джан-бандха (колінний замок) являє собою фіксацію колінного суглоба за рахунок того, що максимально тягнеться носок на себе м'язами гомілки (докладніше дізнайтеся на заняттях)

Тепер розповімо про вплив на хребет .

Зайва гнучкість задньої поверхні стегна негативно позначається на поставі - збільшується поперековий лордоз. При некоректному (зайвому) прогині в попереку (як на фото вище), створюється компресія (надлишковий тиск) в міжхребцевих дисках, яка, рано чи пізно, призведе до їх травм (протрузії, грижі, защемлення корінців нервових відгалужень спинного мозку).

Для виключення подібного розвитку ситуації потрібно приділяти увагу зміцненню м'язів живота і виключенню відчуттів в попереку, тобто прогини робити не можна, тому що в йозі їх не існує (є лише витягування хребта).

На фотографії, наведеної нижче, показана спрощена варіація пози Голуба, але, знову ж виконана не на 100% фізіологічно для даної людини. Це найбільш "нешкідливий" варіант, який вдалося знайти в інтернеті за запитом "поза голуба" ...

Це найбільш нешкідливий варіант, який вдалося знайти в інтернеті за запитом поза голуба

Даною дівчині краще стояти біля стінки подібним же чином, але поставивши коліно в кут між стіною і підлогою, руками упираючись об підлогу, а "попу" спробувати "притиснути" до п'яти ноги, яка в кутку стоятиме - це розвантажить поперек і збільшить натяг квадрицепса ... ... тут зупинимося, на найцікавішому моменті, тому що, насправді, є ще більш щадні варіанти виконання Ека Пада Раджакапотасани, які підходять найширшому колу практикуючих, але ми їх залишимо для занять ...
Так як правильно робити позу Голуба?
Дізнайтеся на заняттях йогою в нашій студії; =)

Якщо зібрати всі перераховані вище негативні фактори впливу неправильного виконання Ека Пада Раджакапотасани разом ( перенапруження коліна , перерозтягнення сідничного нерва , компресія в поперековому відділі хребта ), То ця сукупність факторів, з високою ймовірністю, може призвести не тільки до протрузія і грижа міжхребцевих дисків в поперековому відділі спини, але і до невриту сідничного нерва (через механічного пошкодження або компресії в попереку), також велика ймовірність отримання різних травм колін (пошкодження меніска, зв'язок) - це все досить болісно і про дані "підводні камені" в описах поз чомусь не пишуть, тільки попереджаючи про зовсім "запущених" протипоказання (артрози, артрити, защемлення сідничного нерва, Ігри і в попереково-крижовому відділі хребта), а їх куди більше. Тому більшості цю позу краще не робити - маються на увазі повні варіанти.


У висновку нагадаємо про те, що потрібно розуміти свої індивідуальні можливості і тверезо підходити до практики йоги, зважувати всі "за" і "проти", вибудовуючи свою практику тим чи іншим чином.

"Не все те золото, що блищить" - говорить народна мудрість, а якщо перефразувати її на йоговский мотив, то вийде: "не всяка ефектна поза ефективна".
І запам'ятайте одне "золоте" правило студії йоги "3. години 48 хвилин" : "Якщо не знаєте, як зробити правильно, то краще не робити" - тобто Ви повинні розуміти всі механізми, які працюють у вашому тілі і свідомості (а в статті ми торкнулися тільки фізичний аспект).
Успіхів в практиці!
З повагою, Сергій Парфьонов - керівник студії йоги "3. години 48 хвилин".

Додати коментар

Так як правильно робити позу Голуба?