Євро-2016. Результати, Статистика і новини чемпіонату Європи з футболу ᐉ UA-Футбол

Чемпіонат Європи-1988 подарував збірній СРСР останній значущий фінал в її історії, проте команда, створена на базі київського «Динамо» (11 гравців), не скористалася своїм шансом.

Щоб пробитися в Західну Німеччину збірної радянського Союзу довелося залишити за бортом турніру Східну. Саме НДР стала головним суперником «червоно-білих» на відбірковому етапі, а компанію в групі їм склали Норвегія, Ісландія і діючі чемпіони Європи французи.

Намагаючись дотримуватися графіку «будинку - перемога, на виїзді - нічия», збірна СРСР впевнено рухалася в напрямку путівки на Євро. Єдиний момент, коли щось могло піти не так - матч в НДР 10 жовтня 1987 року. Перемога над СРСР дозволила б Східної Німеччини зрівнятися з лідером за втраченими очками і в матчах, що залишилися відрегулювати різницю м'ячів, проте команди розписали мирову, і радянська збірна впевнено виграла групу.

17 миттєвостей ЧЄ. ФРН-1988

Голландці пройшли відбір ще легше, пропустивши всього один м'яч в 8 матчах, проте ледь не втратили право поїхати на Євро через скандал. У передостанньому турі відбору «Помаранчеві» брали Кіпр, і після їх першого гола в голову воротарю гостей з трибун прилетіла петарда. Гра була перервана, однак незабаром кіпріоти провели заміну голкіпера і дограли матч до кінця.

Збірна Голландії здобула нищівну перемогу (8: 0), яку незабаром УЄФА замінив технічною поразкою. Через кілька днів голландці довели, що «метальник» петарди, якого вирахували і затримали, виявився психічно хворим, що зняло з них відповідальність і призвело до перегравання (4: 0). Греки, які мали шанси поборотися за вихід на Євро в разі поразки команди Рінуса Міхелса, були розчаровані підсумком скандалу і виставили на останній матч другий склад.

Безпосередньо на чемпіонаті Європи Голландія та СРСР потрапили в одну групу, а компанію їм склали англійці і ірландці. У першому очному протистоянні сильнішим виявився Радянський Союз, який виграв завдяки єдиному м'ячу Василя Раца. Розлючена «Ораньє» у другому турі розгромила англійців (хет-трик Марко ван Бастена), а в матчі за вихід з групи тільки на останніх хвилинах вирвала перемогу над Ірландією. Підопічні Валерія Лобановського з острів'янами розписали мирову, потім добили невмотивованих англійців і виграли групу.

У першому півфіналі ван Бастен і компанія протистояли господарям турніру і до середини другого тайму вже готувалися прощатися з турніром (Лоттар Маттеус реалізував пенальті). Але на останніх хвилинах Рональд Куман і все той же ван Бастен перевернули все з ніг на голову, здобувши вольову перемогу для своєї команди. На наступний день збірна СРСР, що вийшла на пік форми, досить впевнено розібралася з італійцями, двічі вразивши їх ворота в середині другого тайму.

Таким чином, вперше в фінал турніру пробилися команди, які грали один з одним в груповому етапі. Історія закільцювати не так красиво, як під час Євро-2004, коли відкривали і закривали турнір одні і ті ж суперники, однак факт залишається фактом: Голландія та СРСР обмінялися перемогами на чемпіонаті Європи-1988, а більш вдалими виявилися підопічні Рінуса Міхелса.

Варто відзначити, що «Помаранчеві» були не тільки більш везучими, а й показали більш класний футбол, а гра Рууда Гулліта по всьому полю і шикарний гол Марко ван Бастена стали окрасою Євро-1988. Саме гравці «Мілана», поряд з Франком Райкардом і голкіпером Хансом ван Брекеленом, стали головними героями вирішального матчу.

Саме гравці «Мілана», поряд з Франком Райкардом і голкіпером Хансом ван Брекеленом, стали головними героями вирішального матчу

Почався матч досить неспішно. Незважаючи на те, що суперники прекрасно знали один одного, вони вирішили заново придивитися один до одного, вишукуючи слабкі місця одиночними фехтувальними уколами. Перший момент залишився за командою Радянського Союзу, але після дальнього пострілу Геннадія Литовченка м'яч відправився повз ворота.

Наступу з боку голландців довелося чекати дуже довго, адже підопічні Рінуса Міхелса діяли надто обережно, а спроби загострити ситуацію від Гулліта упиралися в непрохідну оборону. Тим часом, «червоно-білі» створили ще один момент, який міг завершитися для суперника пропущеним голом. Олег Протасов отримав передачу на хід і фактично виходив один на один, але ван Брекелен у відчайдушному стрибку випередив форварда, зігравши в підкаті трохи бруднувато.

У другій половині тайму команди знайшли свою гру, осміліли і почали на порядок частіше загрожувати воротам. Чи не перша небезпечна атака «Ораньє» завершилася взяттям воріт. Спочатку Рінат Дасаєв відбив удар Гулліта зі штрафного, але тут же розіграний кутовий завершився знижкою ван Бастена і точним пострілом хавбека «Мілана» з декількох метрів. Чому радянські захисники дали так багато часу і вільного простору обом голландцям - велика загадка.

Чому радянські захисники дали так багато часу і вільного простору обом голландцям - велика загадка

Підопічні Валерія Лобановського не опустили руки, а відразу ж створили гольовий епізод у відповідь. Олексій Михайличенко в центрі чужій штрафній посадив на п'яту точку двох захисників, віддав Бєланову, а той з 7 метрів відправив м'яч вище воріт. А завершилася перша половина матчу обміном неточними дальніми ударами ван Бастена і Заварова.

Після перерви збірна СРСР вийшла на поле заведена до межі і відразу ж спробувала надолужити згаяне. Радянська команда великими силами пішла вперед, проте контратаки голландців виглядали не менш небезпечне. Більш того, одне з таких контрнаступів завершилося блискучим голом Марко ван Бастена, який до цих пір вважається одним з кращих в історії. Беррі ван Арле протягнув м'яч по лівому флангу і вирізав крос до дальній межі штрафного майданчика, а форвард «Мілана» майже з нульового кута з льоту пробив під поперечину.

До честі збірної СРСР варто зазначити, що команда не розклеїлася, а продовжила атакувати і мала два моменти, які могли переламати хребет невдало складався матчу. Спочатку метушня біля воріт Голландії дозволила Бєланову вийти на ударну позицію, але його постріл метрів з 9 прийняла на себе штанга. А через хвилину голкіпер «помаранчевих» ван Брекелен в простій ситуації зніс Сергія Гоцмана, але тут же виправився, відбивши пенальті від Бєланова.

А через хвилину голкіпер «помаранчевих» ван Брекелен в простій ситуації зніс Сергія Гоцмана, але тут же виправився, відбивши пенальті від Бєланова

Ця подвійна невдача фактично стала кульмінацією фіналу і зламала радянську збірну. Решта 25 хвилин підопічні Валерія Лобановського провели без вогника в очах і віри в перемогу, а з бажанням, щоб ця катастрофа скоріше закінчилася. Збірна СРСР програла свій третій фінал чемпіонату Європи з чотирьох, а голландці слідом за французами (Євро-1984) виграли свій перший і поки що єдиний серйозний трофей - Кубок Анрі Делоне.

СРСР - Нідерланди 0: 2