Полезные материалы

ЛИЖНІ ГОНКИ. КУБОК СВІТУ. Поки без білорусів

Час летить, і хоча в Білорусі теплий вітер ще раз у раз засмутить потуги зими, можна констатувати, що для лижників стартував черговий сезон. Правда, етап Кубка світу, який пройшов в норвезькому Бейтостолене, іменується другим. Однак місячної давності спринти по набережній Рейну більше відносять до спортивних шоу, ніж до традиційних змагань: задумані вони були для популяризації лижних гонок в Німеччині, до того ж жовтень - час заключної підготовки всіх найсильніших на високогірних льодовиків, звідки до Дюссельдорфа рукою подати.



Отже, зима почалася, і є привід трохи поміркувати. Сезон 2003-2004 є свого роду проміжним, головний старт в ньому кожен визначає для себе сам: ні чемпіонату світу, ні тим більше Олімпіади нині немає.
Без Ськарі буде цікавіше
Кубок світу розігрується з 1982 року, а число його індивідуальних гонок збільшилася з початкових 10 до нинішніх 25. Спочатку, років п'ять, в жіночих протоколах домінували фінки, норвежки і чешки. Але в 1989-му настала ера Олени Вяльбе: п'ять Кришталевих глобусів вирушили в її особисту колекцію. Втім, переможну ходу уродженки Магадана переривали Лариса Лазутіна (1990) і Любов Єгорова (1993). На той час набрали чинності італійки: Мануела Ді Чента злітала двічі (1994, 1996), мініатюрні лижниця Стефанія Бельмондо першою в 1999-му. Пізніше на троні запанувала дочка відомого норвезького гонщика Одда Мартінс Бенте Ськарі, її лише одного разу "посунула" Юлія Чепалова (2001).
Панування Ськарі в минулому сезоні досягла небувалих висот. Вона стартувала дев'ятнадцять разів і в шістнадцяти з них святкувала перемогу. Бенте вигравала і кілометрові спринти, і тридцятикілометровій марафони, і масові старти, своєю появою свідомо позбавляючи змагання інтриги. І ось вона пішла зі спорту - переможниця Олімпійських Ігор-2002, п'ятиразова чемпіонка світу, що має 37 вікторій на етапах Кубка світу (не рахуючи естафет) і чотири Кришталевих глобуса. Хто займе вакансію? ..
Можна лише з упевненістю припустити, що білоруски в кандидатах не значаться. Найбільш титулованою в національній команді дві зими була олімпійська чемпіонка в естафеті Світлана Нагейкіна. Ще в далекому 1990-му вона перемогла на етапі Кубка світу і з тих пір частенько входила в десятку найсильніших, неодноразово піднімаючись на п'єдестал. Однак цього літа 38-річна Нагейкіна розпрощалася з нашою країною, зафіксувавши в білоруській історії шосте місце Олімпіади в Солт-Лейк-Сіті і третє - на етапі Кубка світу-2002.
Решта сестри Зятікови не можуть поки похвалитися елітними досягненнями, в активі у Наталії 10-я позиція на останньому чемпіонаті світу, у Віри - 12-я. Проте обидві 29-річні спортсменки під керівництвом Венера Орлова взяли зобов'язання влаштуватися за підсумками сезону в так званій "червоній" групі, що дає право тридцяти найкращим на безкоштовну участь в етапах Кубка. Покладаються надії і на могілевчанку Вікторію Лопатіну, єдину в нашій команді, кому визначили вузьку спеціалізацію спринтера. 22-річна резвушка кілька разів в минулому році чіплялася за тридцятку, а недавно в Дюссельдорфі вихованка Геннадія Селицька стала 15-й.
Відразу троє белорусок, вже пройшовши атестацію в Мінспорту, вирішили зачати потомство: Людмила Королик, Олена Санникова і Катерина Рудакова. Тому кандидаток в естафету залишилося небагато, назвемо двох: Тетяну Косоригіну і Ольгу Василенок. Обидві вітебчанкі, що займаються в групі тренерів Юрія Абросимова та Євгена Гапона, відзначилися на останньому молодіжному чемпіонаті світу, потрапивши в десятку.
Продовжить виступати за Білорусь 31-річна уродженка Кірова Олена Калугіна, кращим досягненням якої є 21-е місце на заключному етапі Кубка світу-03. Причому попутно, за домовленістю з особистим наставником Олександром Російських, їй дозволено бігати за російський клуб. За рішенням тренерської ради Калугіна і Зятікови візьмуть участь тільки в наступному етапі Кубка світу в Куусамо.
З надією на Долідовіч
У 1982-му Кришталевий глобус чоловічих лижних гонок (зараз вже здається, що сенсаційно) завоював американець Білл Кох, вигравши чотири дистанції з тринадцяти. Наступний сезон став феєричним для Олександра Зав'ялова з Радянського Союзу. Великий Гунде Сван зі Швеції, якого вважають засновником коньковой техніки пересування на лижах, правив бал з 1984 по 1989, лише одного разу поступившись пальмою першості (1987) співвітчизнику Торгні Могреном. У 90-х домінували норвежці Вегард Ульванг, Бйорн Делі, Томас Альсгорд, а також Володимир Смирнов з Казахстану. У 2000-му в еліту метеором увірвався Йохан Мюлегг, який змінив німецьке громадянство на іспанське. Наступні два роки всіх придушував Пер Елофссон зі Швеції, який буквально розписався у власній слабкості в високогірному олімпійському Солт-Лейк-Сіті. І, нарешті, минулий сезон з вражаючим перевагою закінчив швед Матіас Фредрікссон: майже триста очок "привіз" він Рене Зоммерфельдту з Німеччини.
Сергій Долідовіч - поки єдиний білорус, який зумів бути першим на етапі Кубка світу з лижних гонок. Ця подія відбулася в березні 2001-го в фінському Куопіо на надмарафонський дистанції 60 кілометрів. Нинішній головний тренер національної команди Віктор Камоцкій і в цьому році планує мінчанин потрапляння до призової трійки на окремих етапах. Підстави, треба сказати, є: на останньому чемпіонаті світу 15-е місце Долідовіч відокремило від першого всього лише п'ять секунд. Сергій потім згадував, що на заключному відрізку втратив контроль над ситуацією. Його раптово засліпило сонце, і, затримавшись, він упустив дорогоцінні в фінішних розборках миті.
Тридцятирічний лижник відкрив новий сезон перемогою в хибинских гонці, яка відбулася в заполярному Кіровську в середині листопада. На дистанції 10 кілометрів гребеневим ходом він виграв у найсильніших гонщиків Росії і України. Досягнення, безсумнівно, радує, шкода тільки, що готуватися в Мурманської області довелося на неважливих через нестачу снігу трасах. Сьогодні Долідовіч вже в Мінську, збирається на збір в італійське середньогір'ї, де проведе підводку до етапу Кубка світу в Тоблахе. Там 6 грудня вийде на трасу улюбленого масового старту.
Іншим білоруським хлопцям участь в змаганнях Кубка світить лише за умови набору так званих "фис" - пунктів на Красногорський гонці в кінці грудня.
Біатлоністи на підході
Норвезька Бейтостолен відсутністю снігу традиційно не страждав, розкинувши лижний серпантин серед засніжені сопок. Найважчий відрізок дистанції у жінок розташувався між 4-м і 8-м кілометрами. Саме тут вирішилася доля медалей: Крістіна Шмигун з Естонії ліквідувала розрив від Клаудії Кюнцель і на фініші привезла німкені ще майже півхвилини. 26-річна Шмигун, чемпіонка світу 2003 року, двічі ставала другою в загальному заліку Кубка, і обидва рази їй перешкоджала Бенте Ськарі. Чому б не спробувати щастя знову? ..
У чоловіків, як правило, ситуація більш заплутана. 29-річний П'єтро Піллер Коттрер здобув другу перемогу в кар'єрі. Італійці, до речі, здивували щільністю результатів, зафіксувавши найперше, четверте, шосте і десяте час. А ось норвежці в цьому сезоні, схоже, експериментують. Делегувавши молодого Торі Рууда Хофстада на п'єдестал, лижники загубилися в протоколі. Положення скандинавів частково врятували біатлоністи: призер етапу Кубка світу минулого року в Остерсунді Ларс Бергер став сьомим, Оле Ейнар Бьорндален - тринадцятим, а Фроде Андресен - чотирнадцятим. Норвезька біатлонна естафета 6 грудня о Контіолахті буде грізною ...
КУБОК СВІТУ
БЕЙТОСТОЛЕН (Норвегія)
22.11. ЖІНКИ. 10 км. Коньковий хід (68 учасниць). 1.К.Шмігун (Естонія) - 24.35,7. 2.В.Шевченко (Україна) - 24.57,0. 3.К.Кюнцель (Німеччина) - 25.00,7. 4.Г.Паруцці (Італія) - 25.03,0. 5.О.Завьялова (Росія) - 25.06,3. 6.М.Бьорген (Норвегія) - 25.17,2. Загальний залік. 1.Г.Паруціі (Італія) - 150. 2.А.Сідько (Росія) - 112. 3.К.Шмігун (Естонія) і К.Кюнцель (Німеччина) - по 100. ЧОЛОВІКИ. 15 км. Коньковий хід (89 учасників). 1.П.Піллер Коттрер (Італія) - 32.59,0. 2.Т.-Р.Хофстад (Норвегія) - 33.03,0. 3.А.Тайхманн (Німеччина) - 33.06,6. 4.Ф.Валбуза (Італія) - 33.15,1. 5.Р.Зоммерфельдт (Німеччина) - 33.17.2. 6.Ф.Сантус (Італія) - 33.18.0. Загальний залік. 1.П.Піллер Коттрер (Італія) і П.Ларссон (Швеція) - по 100. 3.Т.-Р.Хофстад (Норвегія) і М.Коукал (Чехія) - по 80.
23.11.ЖЕНЩІНИ. Естафета 4х5км (11 команд). 1.Норвегія (В.Скофтеруд, Х.Педерсен, К.Стейра, М.Бьорген) - 56.38,7. 2.Германии (М.Хенкель, С.Белер, Е.Захенбахер, К.Кюнцель) - +0,1. 3.Россія (Е.Хахіна, А.Сідько, Е.Воронцова, О.Завьялова) - +42,0. 4.Фінляндія - +50,2. 5.Італія - ​​+1.02,8. 6.Франція / Швейцарія - +1.45,9. ЧОЛОВІКИ. Естафета 4х10км (18 команд). 1.Германія (Й.Філбріх, А.Тайхманн, Р.Зоммерфельдт, Т.Ангерер) - 1: 41.29,0. 2.Норвегія I (Й.-А.Свартедал, О.-Б.Хьелмесет, Л.Бергер, Т.-Р.Хофстад) - +2,0. 3.Норвегія II (Ф.Естіл, Т.Бьонвікен, Ф.Андреса, О.-Е.Бьерндален) - +4,4. 4.Італія - ​​+14,4. 5.Швеція - +25,8. 6.Росія - +1.12,7.



Хто займе вакансію?
Чому б не спробувати щастя знову?