Полезные материалы

АЛТИНОРДАНіколай Алексєєв. Житлові проблеми Казахстану

Купівля власного житла - один з найголовніших питань в житті кожної людини Купівля власного житла - один з найголовніших питань в житті кожної людини. Своя квартира - це не просто запорука стабільності і спокою, це, перш за все, фундамент для створення сім'ї або збільшення кількості її членів.
За даними Комітету з статистикою Міністерства національної економіки РК, середня забезпеченість населення житлом в Казахстані за останні п'ять років неухильно зростала.
При цьому необхідно відзначити, що всі ці роки спостерігалося зростання населення Казахстану, отже, розвиток житлового фонду йде випереджаючими темпами. У той же час не варто плекати ілюзій: середні цифри далеко не завжди демонструють реальну картину. Очевидно, що при середній забезпеченості в 21 «квадрат», наприклад, у одного бездітного холостяка може бути одна квартира в 40 «квадратів», а сім'я з чотирьох чоловік може тулитися на вулиці або в аварійному житлі.
Житлові проблеми, як і будь-який інший питання, що має соціальну значимість, знаходяться на постійному контролі Глави держави. У різний час державою вживалися заходи щодо розвитку житлового фонду та забезпечення громадян житлом.
Указом Президента Республіки Казахстан від 11 червня 2004 року було затверджено Державну програму розвитку житлового будівництва на 2005-2007 роки. Її реалізація здійснювалася шляхом будівництва комунального і доступного житла за рахунок державних коштів для пріоритетної категорії громадян (молоді сім'ї, які мають дітей, працівники державних органів та установ, працівники державних підприємств соціальної сфери) вартістю реалізації, що не перевищує 56 515 тенге за один квадратний метр. Крім того, здійснювався розвиток індивідуального житлового будівництва, а також будівництво житла за рахунок залучення інвестицій приватного капіталу.
20 серпня 2007 року Указом Президента Республіки Казахстан №383 було затверджено Державну програму житлового будівництва на 2008-2010 роки. У ній більшу увагу було приділено забезпеченню житлом малозабезпечених громадян і громадян, віднесених до пріоритетної категорії.
31 березня 2011 року уряд затвердив Програму житлового будівництва в Республіці Казахстан на 2011-2014 роки. Її метою стали збереження обсягів житлового будівництва, залучення в нього приватних інвестицій, використання потенціалу системи житлових будівельних заощаджень, розвиток інженерно-комунікаційної інфраструктури.
В результаті вжитих заходів у 2011 році було здано 6,5 млн квадратних метрів житла за всіма джерелами фінансування, що на 8,3% вище запланованого обсягу введення.
Але вже через рік, 21 червня 2012 року, постановою уряду було затверджено Програму «Доступне житло - 2020». Її основним завданням стало усунення недоробок попередніх програм, зокрема, неповне забезпечення доступності житла для основної маси економічно активного населення, а також для громадян, перед якими держава має зобов'язання, зокрема, молодих сімей. Пізніше вона разом з рядом інших програм увійшла до Програми розвитку регіонів до 2020 року, затвердженої постановою уряду Республіки Казахстан №728 від 28 червня 2014 року.
Будівництво доступного житла в рамках Програми ведеться за наступними напрямками:


• житло для черговиків місцевих виконавчих органів;

• житло по лінії АТ «Жілстройсбербанк Казахстану», в тому числі, як для всіх категорій населення, так і для молодих сімей;

• житло АТ «ВО« КІК »;

• житло АТ «Фонд нерухомості« Самрук-Казина »;

• житло в рамках пілотних проектів по знесенню аварійного житла;

• будівництво інженерно-комунікаційної інфраструктури.

Люди отримували і продовжують отримувати квартири. Житло будується і розподіляється, незважаючи на економічні потрясіння. А «Програма розвитку регіонів до 2020 року» була і залишається тим самим абсолютно реальним шансом для кожного казаха отримати власний дах над головою. Вибір тут за кожним з нас.