Полезные материалы

Без бромантана. Як Андрій Чернишов працює в сербському «Спартаку»

З листопада 2015 Андрій Чернишов знову тренує «Спартак», на цей раз сербський. Як колишній тренер червоно-білих і молодіжної збірної Росії докотився до такого життя, і як йому працюється на півночі Сербії - розбирався блог «Србіjа од Токіjа до Мілуокіjа».

початок

Кар'єру тренера Андрій Чернишов почав з 4 перемог з 4-х з молодіжною збірною Росії. Команда Павлюченко, Гогніева, Ізмайлова і Сичова впевнено йшла на 1 сходинці. Тому запрошуючи Чернишова, Андрій Червіченко розраховував, що це допоможе перетягнути в «Спартак» талановитих російських гравців. Реальність: мільйон євро за Олександра Білозьорова, нескінченні Шафар, Станіч та інші Хрмани, чиї прізвища надовго стануть синонімами поняття «поганий легіонер». Червіченко скаже ще жорсткіше: «Мені Чернишов напрітасківал всякого гівна».

Андрій Олексійович злив все вирішальні матчі молодіжки: двічі поступився Швейцарії і ще раз ірландцям. Не зміг пробитися на Євро Чернишов і з наступним поколінням, що через 3 роки виграє бронзу в Альпах - епічно поразки від Данії, коли суддя-скандинав. У «Спартаку» Чернишов протримався всього 10 ігор з 50% показником перемог і тим же числом поразок, але апофеозом стали 2: 5 від «Локомотива». Ось як згадував той матч Червіченко:

- Я сказав: «Все, ... [кінець], ми його забираємо. Шикунов мені каже: «Подивися, вони в лінії грають, а між лініями 60 метрів!» Чернишов їх побудував в дві шеренги: одна на лінії штрафного, інша на лінії центру поля і воротар Шафар.

Трохи ностальгії за нульовими. «Спартак» - «Локомотив» 2: 5

Той самий матч Данія - Росія з 5 вилученнями

Вогняна прес-конференція Чернишова та Гамули

Чим займався Чернишов після московського «Спартака»

Після провалу з молодіжкою в Данії за наступні 10 років Чернишов змінив 10 місць роботи. Він утопив брянське «Динамо» в 2 лізі, хоча за півроку до його початку брянський клуб виходив у півфінал кубка Росії. В Азербайджані Чернишов провів всього 2 тренування, після чого йому купили зворотний квиток на літак. У Казахстані вилетів в першу лігу і працював з дитячою командою «Акжайик», в Грузії скаржився на політичний тиск Саакашвілі. У Білорусії його вигнали після 3 туру. Чернишов пробував себе навіть у Саудівській Аравії і Кувейті, де їв верблюжатину, вчив арабську і з упевненістю зайняв останнє місце в чемпіонаті (3 перемоги в 26 матчах).

Уривок з інтерв'ю sports.ru за 2014 рік:

- У вас було відчуття, що тренерська кар'єра зайшла в глухий кут?

- Чесно кажучи, я думав про це. Звичайно, коли ти не можеш домогтися результатів, то іноді замислюєшся: «А тим чи справою я займаюся?».

У 2014 в РПЛ несподівано спливло «Торпедо», яке неймовірними зусиллями з 18 місця ФНЛ витягнув Олександр Бородюк. Взагалі цікаво, що президент «Торпедо» Тукманов найчастіше підтягував в клуб друзів з РФС (при Колоскова Тукманов вважався другою людиною в РФС): Борис Ігнатьєв (колишній тренер збірної Росії), Олександр Бородюк (колишній асистент тренера збірної Росії), Віктор Груздєв ( колишній директор фінансового департаменту), Микола Савичев (колишній тренер юнацької збірної). Саме так посаду спортивного директора отримав і Чернишов.

З Бородюк контракт не продовжили - президент «Торпедо» явно вирішував неспортивні завдання і потрапляння в прем'єр-лігу, м'яко кажучи, не зрадів. Вболівальники «Торпедо» скаржилися, мовляв, клуб навмисно намагався не брати вільних агентів, щоб президент міг легше освоювати спонсорські гроші. Чернишов отримав повноваження займатися трансферами футболістів, і за час його роботи в «Торпедо» траплялися просто дикі історії:

  • Чорно-білі віддали 300 000 євро за травмованого Івана Іван Франжич. Хорват вічно значився в лазареті, а незадовго до вирішальних матчів за виживання просто розірвав контракт. У той же час «Торпедо» безкоштовно пропонувався інший футболіст збірної Австралії - екс-півзахисник АЗ і «Аустрії» Джеймс Холланд.
  • «Торпедо» було готова заплатити польському «Руху» за нападника Едуарда Вишнякова 1 млн євро. Все б добре, але на той момент, кажуть, у Вишнякова закінчувався контракт.
  • Підписувалися футболісти не першої свіжості, на той час втратили кращі якості: Жевнов, Білялетдінов, Марсіо, Сергій Давидов.
  • Без перегляду підписали хорватського воротаря Горана Блажевича, думаючи, що їде нападник - його однофамілець Іван Блажевич з «Інтера» Запрешич. Ще один вічно травмований футболіст.

Ще один вічно травмований футболіст

Звичайно, були і попадання: майбутня зірка «Црвени Звєзди» Угу Вієйра, Антон Путіло, Далібор Стевановіч, ісландець Смарассон. Але, судячи з усього, в «Торпедо» і не ставилися спортивні завдання. Після того як чорно-білі безславно вилетіли з прем'єр-ліги, Чернишов зібрав речі і знову полетів на Близький Схід.

Як Чернишов очолив сербський «Спартак»

Після чергової арабської відрядження Чернишов повернувся в білий європейський футбол. Цікаво, що Андрій Олексійович не був першим вибором «Спартака». Спочатку планувалося, що клуб з Суботіца очолить легендарний (той самий, який виграв з Хорватією бронзу на ЧС-98) Мирослав Блажевич. Однак 80-річний Чіро не ризикнув рвонути в Сербію - хворіє дружина.

Президенту «Спартака» Драгана Сімович сподобалося резюме Чернишова - все ж послужний список для аутсайдера сербської ліги більш ніж вселяє. Крім того, російський тренер не просив багато грошей. Тому між фахівцем з вильотів з сербської суперліги любиш Стаменкович Піскавацем і Чернишовим президент «Спартака» вибрав останнього.

- Я неодноразово повторював, що найбільший вплив на мою тренерську кар'єру зробив Івіца Осима, - вважає Чернишов. Дійсно, про колишнього тренера «Партизана» і збірної Югославії Андрій Олексійович в кожному інтерв'ю відгукується з великою теплотою. В середині 90-х в «Штурмі» Осима утворив непогану зв'язку стопперів Чернишов - Дарко Миланич і з ними виграв чемпіонат Австрії. Одного разу Чернишов виїхав на переговори в «Осер», через що пропустив вирішальні матчі кваліфікації єврокубків, і «Штурм» вилетів. Тим часом варіант з Францією зірвався, і Чернишову довелося повернутися. Однак Осима не зачаїлася образи. «Гаразд, завтра приходь в чотири на тренування», - сказав легендарний югославський тренер. Як ніби нічого не сталося.

До речі, в асистенти Чернишов вибрав собі Мілоша Крушчіча, добре відомого по іграх за «Ростсельмаш». Крушчіч також виконує функції перекладача, хоча Чернишов стверджує, що вже вивчив сербський (як він каже - життя змусило освоїти навіть арабська).

Перша прес-конференція Чернишова в Сербії

Хто грає за сербський «Спартак»

«Спартак Ждрепчева КРВ» не має зірок, але володіє сильною для Сербії атакою. Роль ударного форварда виконує колишній форвард «Црвени Звєзди» Огньен Мудринськи - пару років тому здавалося, що цей хлопець здатний конкурувати з Мітровіч за місце страйкера збірної Сербії. Він багато забивав за «Ягодин» та перші півроку в «Зірці», його називали сербським Халком, але після зміни керівництва все рухнуло. Пішовши в німецький «Гройтер Фюрт», хлопець загубився. Практично 2 роки Огньен майже не грав в футбол, але «Спартак» повернув Мудринськи до життя. У новому сезоні Огньен забив 8 голів і входить до шістки кращих снайперів ліги.

Допомагав Мудринськи Неманья Міліч - колишній нападник сербської молодіжки, в минулому трансферна мета «Астон Вілли». Незамінний при швидких атаках. Буквально пару днів назад перейшов в «Црвену Звезду». У середній лінії бігає майстерний ветеран Торбіца, досвідчений нігерійський опорник Аджуру і дуже багатообіцяючий плеймейкер Неманья Главчіч, права на якого належать «Партизану». В обороні абсолютно нове ім'я - 20-річний стоппер Неманья Чаласан. Чернишов вважає за краще цього молодого дефа колишньому гравцеві збірної Чорногорії та «Зірки» Саво Павичевич. Чаласан проводить всі матчі в основному складі і вже заслужив запрошення в збірну Сербії U20.

Чернишов нарікає на недосвідченість гравців, що у нього молода команда і доводиться брати вільних агентів, але так в Сербії працюють всі крім «Зірки», «Партизана» і «Чукарички». Влітку клуб покинули багато провідних гравців: чемпіони світу U20 Мілошевич та Іліч пішли в «Црвену Звезду», провідний стоппер Ковачевич перейшов в «Войводіна», а екс-гравець «Ростова» Шлівіч - в «Напредак». Чернишов влаштовував дивні перегляди для гравців з Китаю, Бразилії, Африки, Росії, України та інших країн. Побував навіть брат Угу Вієйри з третьої португальської ліги і користувач sports.ru Богдан Ващук - російський нападаючий з Естонії, який пограв за молодіжки «Динамо» Москва і «Редінга».

Як грає «Спартак» Чернишова

Прийшовши в «Спартак», Чернишов насамперед звернув увагу на психологічні проблеми в колективі, постарався усунути розлад і надав гравцям впевненість. «Коли ми на футбольному полі, я шеф і моє слово - головне. Поза стадіоном я для них один, завжди до їхніх послуг », - ще один принцип роботи Чернишова, який він взяв у Івіци Осима. Дійсно, «Спартак» покинув зону вильоту і за підсумками сезону 2015/16 залишився в суперлізі.

Новий сезон «Спартак» непогано почав, але після осінньої частини чемпіонату йде рівно в середині таблиці - 8 місце, але 5 очок від єврокубків. Чернишов не чинить ніякої сенсацію як Драган Іванович в «Напредке», тому що і за складом, і за можливостями «Спартак» - міцний клуб середини суперліги, що можна простежити хоча б за останніми 5 сезонах. Низьке положення клубу до приходу Чернишова можна пояснити слабкою роботою попередників - наприклад, минулий тренер Стеван Мойсіловіч взагалі згорнув договірняк з ОФК Белград.

«Спартак» грає в прагматичний оборонний футбол з суворою дисципліною. У сезоні 2016/17 Чернишов обіграв «Партизан» (при старому тренера Іван Томич) і будинку відібрав очки у «Зірки», але був битий «Войводіною» 5: 0 і «Нові Пазар» 2: 5.

Як російська преса піарить Чернишова

Пару раз прізвище тренера сербського «Спартака» спливала в заголовках на кшталт «Чернишов може очолити Чорногорію» або «Чернишов змінить Божовіча в« Црвене Зірці ». Забавно, що обидві історії придумало видання Sportfakt.ru - те саме, де зараз трудиться Борис Левін і інші колишні співробітники «Спорт-Експрес».

Тумбаковіч, Раєвац, Джукич, Божович, Фарук Хаджибегич, Сафет Сушич, Люпко Петрович, Желько Петрович - кажуть, президент чорногорської федерації Деян Савічевіч вибирав нового тренера для збірної з них. Природно в сербській і чорногорської преси не миготів ніякої Чернишов. А ставити його в один ряд з Мирославом Джукіч - все одно, що порівнювати Данилу Козловського з Джудом Лоу.

Чернишов розповів, що вів переговори з Савічевіч 2 дня, але відмовився через обіцянки залишити сербський «Спартак» в суперлізі: «У мене є зобов'язання перед керівництвом клубу« Спартак »(Суботіца), а не все в житті вимірюється грошима. Я обіцяв залишити «Спартак» у вищій сербської лізі і відчуваю себе зобов'язаним вирішити цю задачу ». Видання «Спорт день за днем» в пошуках гучних заголовків пішло ще далі. Виявляється, Савічевіч умовляв Чернишова!

Так і бачу цей діалог в кабінеті Савічевіч:

- Ну ж, Андрій, погоджуйся. Йоветич, Вучініч, Баша - все за тебе!

- Та не можу, не можу я, Деян. Я обіцяв людям з сербського «Спартака» ...

Все ж Савічевіч не так тупий і корумпований і взагалі веде справи грамотніше серед усіх балканських федерацій. Дії кожного разу вгадує з тренером, регулярно краде футболістів у Сербії і фактично за весь час провалив лише одну кваліфікацію (до Євро-2016).

А в листопаді 2016, після нічиєї «Спартака» і «Зірки», «Спортфакт» запустив качку, що Чернишов взимку очолить чемпіона Сербії. Качка зайшла. Сербська преса стала передруковувати новина. Однак авторитетні видання, на зразок сербського «Журналу», за своїми джерелами давали зовсім інші прізвища . І серед них, зрозуміло, не було ніякого Чернишова.

- Наскільки я знаю з журналістських кіл, Божович поспілкувався з керівництвом клубу і сказав, що хотів би, щоб після нього команду очолив Чернишов. Але поки про щось говорити рано, офіційні особи зі мною на сьогоднішній день не зв'язувалися, - хвалив себе Чернишов.

Однак з часом стало зрозуміло, що умови Божовіча виконуються, і Граф залишається в «Зірці».

Відносини з уболівальниками

Вболівальники суботічанского «Спартака» Чернишова полюбили, благо він приніс деяку стабільність. «Спасибі Андрій Чернишов», - банер від фанатів «Спартака» з угрупування Маринця тисяча дев'ятсот вісімдесят дев'ять.

- На відміну від перших місяців жителі Суботіца стали впізнавати мене, вітатися. Зупиняються поговорити про футбол, а м'ясники кладуть кусок, - сміється Чернишов.

Як п'яний Чернишов обматюкав Лалатовіч?

Траплялися й неприємні моменти. У лютому 2016 перш інтелігентний Чернишов вступив в жорстку словесну сутичку з тренером «Войводіни» Ненадом Лалатовіч.

- Після гри я пішов до центру поля, щоб потиснути руки суддям. У цей момент з ними на підвищених тонах розмовляв Лалатович. Я йому сказав, що немає ніякої потреби кричати на арбітрів після того, як вони показали нам дві червоні картки і призначили пенальті. У відповідь я отримав масу образ. Такого мата я навіть в Росії ніколи не чув. Він без угаву кричав, погрожував мені, кілька разів плюнув в мою сторону і кинув фломастер, - розповів Чернишов.

За версією Лалатовіч, він сперечався з суддями, оскільки не був задоволений кількістю доданих хвилин. Але тут втрутився Чернишов, Лалатовіч здалося, що тренер «Спартака» був п'яний.

- Я розумію російську (а Лалатович грав за донецький «Шахтар»), Чернишов мене образив, а я відповів йому на його мові.

Обидва гарні, але в цій ситуації я все ж більше вірю Чернишову. Лалатович дуже імпульсивний і емоційний тренер, що чимось нагадує Дана Петреску, Чернишов ж більш стриманий. Дискваліфікація на 4 матчі для Ненада - звичайна справа, хоча його методи і дають результат. Зрештою, обидва тренери принесли вибачення.

* * *

Чернишов в Сербії трохи більше року, але вже вважає цю країну другою домівкою. Андрій Олексійович розповідає, що знайшов тут багато нових друзів, також нахвалює Суботіцу, палички озеро, сербську їжу і ракію. А в інтерв'ю «Ало» Чернишов зізнався в любові до Сербії і бажанні купити одяг з сербським прапором або інший сербської відмінною рисою.

- Мені подобається Сербія. І я точно куплю одяг з сербським прапором. Я приїжджав і раніше в Сербію на відпочинок. Обожнюю сербів. Чудові люди, прекрасна країна.

Інша інтерв'ю:

- Суботіца гарне місто, набагато більш спокійний і менш напружений ніж Москва. Ось недавно з дружиною Катериною їздили на 2 дні в Москву і повернулися дуже втомленими. Скрізь суєта, безлад, автомобілі ...

До речі, влітку Чернишов вдруге одружився.

Більше сербського футболу - в нашій групі вконтакте !

Звичайно, коли ти не можеш домогтися результатів, то іноді замислюєшся: «А тим чи справою я займаюся?
Як п'яний Чернишов обматюкав Лалатовіч?