Полезные материалы

Чому Азія для «Формули-1» привабливіше Європи

  1. Коли все почалося?
  2. Зупинка в розвитку
  3. Поточний статус
  4. Чи будуть нові гонки?
  5. Money talks

Гліб каланамі - про потенціал, якого немає у класичних автодромів.

Одна з головних тенденцій «Формули-1» XXI століття - рух на Схід, від класичних європейських Гран-прі на стареньких трасах до надсучасним (але часто - безликим) автодрому. Всього 20 років тому в календарі чемпіонату з 16 етапів 11 проходили в Європі і лише один - в Азії. Зараз же східні Гран-прі не екзотика, а звичний елемент «Формули-1».

Коли все почалося?

Коли все почалося

Гонки Гран-прі проходили в Азії ще в шістдесятих роках минулого століття на території Японії, Малайзії та Сінгапуру, але в залік «Формули-1» не входили. Перший же повноцінний етап «Ф-1» пройшов на Сході в 1976 році на трасі «Фудзі» і запам'ятався приголомшливою розв'язкою в битві за титул між Лаудою і Хантом. Проте, Гран-прі Японії вдалося закріпитися в календарі лише через 10 років.

Повноцінна експансія «Формули-1» в Азію почалася в кінці 90-х - «піонером» серед нових трас став міжнародний автодром «Сепанг» в Куала-Лумпурі. У 1999 році цей трек здавався справжнім чудом світу - він відзначався чудовою інфраструктурою на тлі морально застарілих треків Європи і Америки. Гран-прі Малайзії виявився справжнім проривом для Великих призів - і Берні Екклстоун, відчувши величезні перспективи, потягнувся до Азії.

Слідом за Малайзією пішов Гран-прі Бахрейну, потім прийшла черга Китаю, країни з найбільшим населенням у світі і гігантським ринком. Обидва етапи в плані видовищністю не вражають уяви, але справно приносять прибуток в скарбницю «Формули-1». А в кінці нульових просування в Азію досягло нової висоти - в календарі з'явилися траси в Сінгапурі і Абу-Дабі, спірні з точки зору конфігурації, але приголомшливо красиві в плані антуражу.

Зупинка в розвитку

Зупинка в розвитку

Здавалося б, число азіатських етапів у календарі ось-ось перевершить кількість європейських гонок, але потім щось пішло не так. Повним провалом обернувся Гран-прі Кореї - побудований на болотах міжнародний автодром «Йонам», що планувався як пілотний проект майбутнього міста, виявився збитковим і нікому не потрібним. Ніяк не може вирішити проблеми і етап в Індії - заплутана схема податкових зборів, що діє в цій країні, змусила фонд CVC і Екклстоуна відмовитися від проведення Гран-прі. Проект етапу в Таїланді залишився на папері після прийняття закону, що забороняє гонки в історичному центрі Бангкока.

За останні роки з календаря «Ф-1» зникли відразу два азіатських етапу - ще недавно таке важко було уявити, тренд був іншим. Чи варто чекати подальшого зникнення азіатських треків або ж навпаки, експансія на Схід незабаром відновиться знову?

Поточний статус

Більшості діючих азіатських Гран-прі нічого не загрожує. Контракт на проведення Гран-прі Японії укладено до 2018 року, і, з огляду на повернення в чемпіонат «Хонди», яка є власником «Сузукі», можна бути спокійним за майбутнє траси. Не очікується проблем і у «Яс-Марини» - арабські шейхи платять найвищу ціну за проведення Гран-прі (за чутками, близько 72 млн доларів щорічно). Дані про тривалість контракту конфіденційні, але щоб з календаря випав етап з такою інфраструктурою і щедрими спонсорами, як в Еміратах, має статися щось екстраординарне.

Все виглядає непогано у малайзійського Гран-прі - угода з Берні також діє до 2018 року, у етапу є титульний спонсор в особі нафтової компанії «Петронас», а організатори розраховують збільшити прибуток завдяки перенесенню гонки на осінь, відразу після Гран-прі в сусідньому Сінгапурі . Гонка в місті-державі має контракт до 2017 року і користується підтримкою уряду і великого бізнесу - у Гран-прі є авіакомпанія Singapore Airlines в якості титульного спонсора і гроші мільярдера Він Бен Сена, що володіє мережею готелів. Хоча проведення етапу в центрі великого мегалополіса є витратним заходом (тільки внесок за проведення етапу становить 65 млн доларів), Гран-прі Сінгапуру окупається завдяки зростанню туристичного потоку - проблем з продовженням контракту напевно не виникне.

Не все так очевидно з Гран-прі Китаю - представники цієї гонки є одними з небагатьох, хто може говорити з Берні Екклстоуном з позиції сили, користуючись вагою своєї країни і її важливістю для «Формули-1». Темпи зростання китайської економіки сповільнюються, у етапу значно впала популярність, і організатори звинувачують в цьому Берні:

«Спорту потрібні зміни. Перегонів не такі прекрасні, якими були 10 років тому. Можливо, ми побачимо щось нове, коли закінчиться ера Берні », - заявив в минулому році промоутер Гран-прі Китаю Ян Ібінь, натякаючи на можливу відмову від продовження контракту з« Ф-1 »після 2017 року.

Втім, швидше за все ці слова є елементом торгу - перед укладенням довгострокової угоди в 2010 році організатори також висловлювали сумніви в доцільності продовження контракту, але тим не менш досягли компромісу. Китай занадто важливий для «Формули-1», так що, ймовірно, Екклстоун і промоутери знайдуть спільну мову.

Найбільш незрозуміла ситуація зараз з Гран-прі Бахрейну - прямо зараз у близькосхідного етапу немає контракту на сезон-2017. Ймовірно, про пролонгації угоди буде оголошено вже в цей уїк-енд, але, можливо, у Берні є вагомі причини тягнути гуму.

Чи будуть нові гонки?

Чи будуть нові гонки

На Близькому Сході намічається конкуренція серед гоночних трас - крім Абу-Дабі і Бахрейну в регіоні вистачає місць, де хотіли б приймати «Формулу-1». В першу чергу, мова йде про Катарі - в минулому році президент автомобільної федерації країни Насер бен Халіфа Аль-Аттія заявляв про переговори з Екклстоуном. Проект Гран-прі Катару передбачає використання вже існуючого автодрому «Лосайл», де проходять гонки MotoGP, або ж споруда міської траси. «Лосайл» відповідає всім стандартам ФІА і готовий до проведення етапу «Ф-1» вже в наступному сезоні. «Родзинкою» автодрому є система освітлення, що дозволяє проводити нічні гонки - в разі успішного завершення переговорів у катарського Гран-прі буде зручний час для європейських глядачів і красива телевізійна картинка.

Але катарський етап може тільки замінити гонку в Сахірі - за умовами контракту Берні з організаторами Гран-прі Бахрейну етап «Формули-1» повинен залишатися ексклюзивним подією на Близькому Сході. Для Гран-прі Абу-Дабі в свій час було зроблено виняток, узгоджене з промоутерами з Бахрейну, які можуть накласти «вето» на можливість проведення ще одного етапу в регіоні. Третя гонка малоймовірна, що визнає сам Екклстоун:

«Думаю, у нас достатньо місцевих гонок, вам так не здається? Ми запитували у Бахрейну дозволу для Абу-Дабі, і вони погодилися. Однак третя гонка в цьому регіоні навряд чи відбудеться ».

Можливо, переговори з організаторами Гран-прі Бахрейну, затягнулися саме через «катарського фактора», і далеко не факт, що Сахіру вдасться зберегти місце в календарі, так як їхні конкуренти здатні щедро оплатити свою присутність в календарі чемпіонату світу. З чуток, Катар готовий побити рекорд Абу-Дабі і виділити власникам «Ф-1» 78 млн доларів.

Крім того, на Близькому Сході, здається, на підході ще один гравець - недавно про плани побудувати трасу «Формулу-1» заявили в Ірані. Конкретики по проекту поки мало, відомо лише, що в проведенні етапу зацікавлений ряд європейських компаній, а автодром планується будувати на острові Кешм в Перській затоці, де діє вільна економічна зона. Однак навіть у разі здійснення будь-яких планів в життя в найближчі кілька років Гран-прі Ірану чекати не варто.

Money talks

Money talks

Хоч в останні роки просування «Формули-1» на схід застопорилося, є всі підстави вважати, що позицій в Азії серія як мінімум не здасть. Гран-прі Індії все ще може повернутися в календар, якщо Верховний суд Бомбея, який веде справу з питання оподаткування «Формули-1» на території країни, вирішить питання на користь чемпіонату. Крім цього, бажання прийняти Великий цирк виявляють Катар і Іран, не збираються відмовлятися від чемпіонату і діючі траси.

Європейські організатори не готові платити за «престиж» - на першому місці стоїть отримання вигоди від проведення гонок, тому внески за право проведення Гран-прі сильно менше аналогічних платежів від азіатських промоутерів, готових викладати десятки мільйонів доларів. Берні ж ніколи не відмовлявся від великих грошей - в фінансовому плані віддача від азіатських етапів в рази вище, ніж від європейських Гран-прі.

Крім того, Європа просто виглядає менш привабливою для Екклстоуна і CVC - Старий Світ розпещений перегонами і ФОМ потрібно проявляти чудеса маркетингу, щоб різко збільшити глядацький інтерес до «Формули-1». Азія досі в цьому плані виглядає неораним полем - в Китаї і Індії живуть 2,6 млрд чоловік, це величезний ринок з великим потенціалом. Крім цього, інтерес до гонок демонструють Таїланд, В'єтнам і Близький Схід. В Азії потенційно можна збирати повні автодроми і змусити людей «хворіти» гонками - хоча можна і потерпіти невдачу, як в Кореї. Так чи інакше, просуваючись в Азію, «Формула-1» прагне до розширення глядацької охоплення, сповідуючи екстенсивний шлях розвитку - в Європі більшість можливостей для зростання аудиторії вичерпані. Зупинки не буде - експансія в Азію обов'язково продовжиться.

фото: Gettyimages.ru / Andreas Rentz / Bongarts, Clive Mason; REUTERS / Stefano Rellandini; Global Look Press / Hoch Zwei / ZUMAPRESS.com

Коли все почалося?
Коли все почалося?
Чи варто чекати подальшого зникнення азіатських треків або ж навпаки, експансія на Схід незабаром відновиться знову?
Чи будуть нові гонки?