Полезные материалы

Скандальна кінцівка. Фігурне катання. Гран-прі-2012. фінал


Субота. Сочі. Ця помилка була аж ніяк не єдиною в довільній програмі Тетяни ВОЛОСОЖАР і Максима Транькова. фото AFP

ГРАН ПРІ. фінал

Фінал "Гран-прі" завершився абсолютною перемогою Росії у всіх чотирьох видах юніорської програми.

Причому в турнірі спортивних пар російські юніори зайняли весь п'єдестал. Також парне катання стало єдиним "дорослим" видом, де нашим фігуристам вдалося потрапити в призери: Тетяна Волосожар / Максим Траньков отримали золото, Віра Базарова / Юрій Ларіонов залишилися другими.

Олена Вайцеховской
з Сочі

Саме турнір спортивних пар заключним штрихом завершив загальну картину сочинського фіналу "Гран-прі". На жаль, цей штрих вийшов скандальним.

За виконання довільної програми віце-чемпіони світу Тетяна Волосожар і Максим Траньков отримали 131,09 - на 0,37 менше, ніж блискуче відкатали перед ними Віра Базарова і Юрій Ларіонов. Саме така розстановка по місцях була негласно запланована заздалегідь в цьому виді програми. Ось тільки картину зіпсувала прикра "дрібниця": перша пара Росії відкаталися не просто невдало. Довільна програма у виконанні Волосожар і Транькова була відверто зірвана.

Те, що сам Траньков знаходиться на межі зриву, було очевидно вже по ходу розминки. Він кілька разів заходив на потрійний сальхов - стрибок, що відкриває довільну композицію, але крім "метеликів" у фігуриста нічого не виходило.

Зате вийшло в змагальному варіанті, і вся трибуна, на якій сиділи спортсмени і тренери, з полегшенням перевела дух.

Та тільки-но програма перевалила на другу половину, Максим впав на потрійному кожусі, потім не втримався на ногах, заходячи на викид, і пара залишилася взагалі без цього елемента.

Падіння партнера вийшло настільки невдалим - на спину, що "виборсувався" він з цього положення досить довго. Після того як Максим піднявся на ноги, парі довелося проїхати з одного кінця катка в інший і тільки там вони відновили катання. У таких випадках судді зобов'язані відобразити в оцінках не тільки відсутність елемента, але і те, що програма була перервана на досить тривалий час. Але на це закрили очі. Так само як і на те, що ніякої цілісності хореографічного задуму при такому прокаті не спостерігалося в принципі.

Проте результат Волосожар і Транькова став другим. А в частині компонентів - і зовсім кращим.

Самі спортсмени, зрозуміло, не винні, що їм виставили саме такі оцінки. Але арбітражна послуга вийшла ведмежою. Тому що сума балів, що горить на табло, виглядала в цій ситуації, як ганебне клеймо: змушувала думати про те, що у Базаровою і Ларіонова вкрали чесно завойовану перемогу. Що подібні "подачки" рано чи пізно бувають у фігурному катанні карані. І що у Росії за великим рахунком немає ніякої першої пари.

А є всього лише непогано катаються спортсмени, які починають розсипатися на очах, ледь конкуренція стає щодо жорсткої. Адже саме так сталося і на етапі "Гран-прі" в Москві, де Волосожар і Транькова вивели в чемпіони, незважаючи на те, що в довільній програмі вони зірвали всі ключові елементи.

Посилання на те, що добитися більш високої якості програми заважає її позамежна складність, про що після змагань говорили і самі спортсмени, і їх тренер Ніна Мозер, представляються не дуже переконливими. Хоча б тому, що в тому ж самому фіналі каталися канадці Меган Дюамель / Ерік Редфорд з унікальним для парного катання паралельним потрійним Лутц, каскадом 3 + 2 + 2 в другій половині програми і двома складними викидами там же.

Виступ Дюамель / Редфорда нагадало часи, коли за рік до Олімпійських ігор Канада раптом представляла цілком конкурентоспроможний продукт. Так було в 1993-му, коли чемпіонами світу абсолютно несподівано стали Ізабель Брассер / Ллойд Айслер, історія повторилася в 2001-му - перемогою на світовій першості Джемі Сале / Давида Пеллетьє. Іншими словами, Канаді з лишком вистачає традицій парного катання, щоб змусити з собою рахуватися.

У Сочі Меган і Еріку на перший погляд явно не вистачало чистоти, зате складності і фізичній потужності було хоч відбавляй. Потрапити в трійку їм не вдалося через досить безглузду помилку: пара втратила ритм, заходячи на підтримку. Але коли Ерік, тримаючи партнерку, як штангу, на рівні грудей на зігнутих руках, все-таки вичавив її наверх, який сидів поруч зі мною Віктор Кудрявцев ахнув: "Ну і хлопець! Ну і характер!"

Так що навряд чи буде дивно, якщо цей дует виявиться в трійці вже на березневому чемпіонаті світу - тим більше що пройде він як раз в Канаді.

Базарова і Ларіонов, на відміну від більш титулованих співвітчизників, виступили в Сочі бездоганно. Можна було б назвати Віру і Юрія парою без слабких місць, якби не осіння травма, яка не дозволила партнерці провести першу половину сезону в повну силу. Наскільки великий запас їх міцності і чи вистачить його, щоб продовжувати набирати форму або хоча б утримати вже набрану, не знає, підозрюю, ніхто.

По-хорошому спортсменів - з урахуванням їх ситуації - слід було б взагалі звільнити від необхідності відбиратися в збірну на чемпіонаті Росії. Дати їм можливість відпочити, відновитися, накопичити сил до чемпіонату Європи. Тобто поставитися до них як до першої парі країни. Те, що Базарова і Ларіонов є нею на поточному етапі, досить очевидно.

***

Не обійшлося без потрясінь і в танцях. У той момент, коли стало майже очевидно, що Катерина Боброва та Дмитро Соловйов реально здатні боротися за бронзову медаль, Дмитро впав в доріжці кроків. Впав вперше в житті і на очах президента країни. Високий візит, схоже, почасти й став причиною невдачі: додав збудження і бажання розвернутися в танці на повну потужність. Вийшло ж в буквальному відповідно до грубуватою народною приказкою "широко крокуєш - штани порвеш": програму танцюрист закінчив з роздертою на шматки штаниною.

Тренер пари Олександр Жулин всім своїм виглядом уособлював після прокату вселенську катастрофу і світову скорботу, хоча нічого страшного в цьому результаті за великим рахунком не було. Те, що програма Бобрової та Соловйова вдалася і з усіх точок зору абсолютно конкурентоспроможна на найвищому рівні, в Сочі побачили все. Що ж до падіння, так в танцях падали, втрачаючи шанси, і куди більш великі з нинішніх. І олімпійський чемпіон Скотт Моїр, і екс-чемпіон світу Чарлі Уайт.

Набагато сумніше було те, що навіть при настільки жорстокою помилку Соловйова другий російський дует Олена Ільїних / Нікіта Кацалап залишився позаду співвітчизників.

Якщо говорити про переможців, Моїр зі своєю партнеркою Тесою Вірту пережили в Сочі нітрохи не більше приємні хвилини, ніж ті, хто опинився за межами п'єдесталу. Поразка від колег по тренувальній групі Меріл Девіс і Чарлі Вайта вийшло болючим, тим більше що канадський дует програв американському не тільки в довільній, але і в короткій програмі.

Кілька збентежений виглядала навіть тренер обох пар Марина Зуєва.

- Якщо чесно, мені здалося, що довільну програму краще прокатали Тесса зі Скоттом, - сказала вона в мікст-зоні. - Не розумію цієї різниці в оцінках.

Французькі танцюристи Наталі Пеша і Фаб'єн Бурза, що стали третіми, програли срібним призерам майже десять балів. Схоже, що колишній тренер канадської та американської пар Ігор Шпільбанд, який передбачив в Сочі, що наздогнати лідерів за що залишився до Ігор рік не вдасться нікому, матиме рацію.

Гран Прі. Фінал. Сочі. Палац спорту "Айсберг". 8 грудня. Юніорки.

1. Радіонова (Росія) - 179,40. 2. Міллер (США) - 168,41. 3. Погорілий (Росія) - 167,40.

Юніори. Пари.

1. Федорова / Мірошкін (Росія) - 161,11. 2. Даванкова / Депутат (Росія) - 155,96. 3. Вігалова / заро (Росія) - 153,56.

Жінки.

1. Асада (Японія) - 196,80. 2. Вагнер (США) - 181,93. 3. Сузукі (Японія) - 180,77.

Танці.

1. Девіс / Уайт (США) - 183,39. 2. Вірту / Моїр (Канада) - 179,83. 3. Пешала / Бурза (Франція) - 170,18.

Чоловіки.

1. Такахасі (Японія) - 269,40. 2. Ханю (Японія) - 264,29. 3. Чан (Канада) - 258,66.

Пари.

1. Волосожар / Траньков (Росія) - 204,55. 2. Базарова / Ларіонов (Росія) - 201,60. 3. Цинь Пан / Цзян Тун (Китай) - 192,81.

Спорт-Експрес