Полезные материалы

Занепад Європи. Чому «Формула-1» втрачає найцінніші Гран-прі

  1. Що не так в Європі?
  2. Хто наступний?

Європейські етапи зникають з календаря «Формули-1» один за іншим. Гліб каланамі розбирає туманні перспективи гонок в Старому Світі.

Гліб каланамі розбирає туманні перспективи гонок в Старому Світі

На "формульної" карті світу чи не щороку виникають нові точки - не так давно в календарі чемпіонату з'явилися етапи в Остіні і Абу-Дабі, в минулому сезоні Великий цирк вперше в історії приїхав в Росію, цієї осені чемпіонат після довгої перерви повернеться в Мексику, а в наступному році нас чекає гонка по вулицях Баку. Однак календар «Формули-1» не безрозмірний - в силу різних причин різні країни регулярно позбавляються власного етапу. І добре ще, якщо пропадають нудні «тількедроми» - хай вибачать мене аматори автоспорту в Кореї, Індії та Валенсії. Куди частіше зникають класичні європейські Гран-прі, траси, просочені історією і духом автоспорту.

У 2015 році гонки понесли ще одну втрату: в кінці минулого тижня керівництво чемпіонату світу офіційно скасував Гран-прі Німеччини і «Формула-1» втратила ще одного «класичного етапу». Процес, що стартував на початку нульових років, не думає зупинятися. Якщо так піде і далі, то незабаром число гонок в Європі скоротиться до абсолютно непристойного кількості. Які ж перспективи у Великого цирку в Старому Світі?

Що не так в Європі?

Ще на рубежі століть не менше 2/3 від загальної кількості Гран-прі в календарі "Формули-1» складали європейські етапи, що проводилися в основному на знаменитих трасах, на яких кувалася історія автоспорту. Однак економічний розквіт азіатських країн укупі зі сплеском інтересу Берні Екклстоуна до величезного азіатського ринку привели до масштабного пришестя чемпіонату на Схід. Азіатські промоутери були готові платити величезні гроші за право проведення етапів, задовольняючи постійно зростаючі апетити Берні. І одночасно з цим у європейських Гран-прі почалися складнощі.

Людей, готових убити три дні уїк-енду десь в сільській глушині на видовище сумнівної якості, стає все менше

Крім фінансових негараздів європейським трасах заважає цілий комплекс проблем - наприклад, організаторам гонок часто створюють труднощі екологічні організації, що підраховують «колосальний» шкоди природі від двох десятків машин, або громадяни, яким не пощастило жити поруч з чинним автодромом і регулярно скаржаться на шум моторів. Але почати потрібно з загального зниження інтересу до перегонів в Старому Світі. Більшість автодромів Європи сьогодні не в змозі зібрати повні трибуни на гонку «Формули-1», і це привід бити на сполох. Ведучий гоночний чемпіонат планети вже не викликає такого ажіотажу, як колись. Досить згадати минулий Гран-прі Австралії, щоб багато чого зрозуміти про нинішній Великому цирку.

У сучасному динамічному світі «Формула-1» відбирає у пересічних глядачів занадто багато часу і сил - людей, готових убити три дні уїк-енду десь в сільській (нехай і європейської) глушині на видовище сумнівної якості, стає все менше. Не забудьте і про організацію. Рівень сервісу, велика кількість супутніх розваг, наявність потрібної кількості готелів, транспортна доступність - з цим у старих автодромів далеко не все гаразд. Так, пару років назад проливний дощ залив поля, якими оточений «Сільверстоун», і спровокував транспортний колапс.

Логічно, що «Ф-1» не складе серйозну конкуренцію багатьом іншим розвагам великих міст. Звичайний глядач, який бажає зануритися в атмосферу спорту, швидше віддасть перевагу недільний футбольний матч - стадіон завжди поруч, та й часу на похід буде витрачено менше. Ось чому Екклстоун так тяжіє до міським етапах - боліди, що проносяться, скажімо, по вулицях Лондона, зберуть більш вагому глядацьку аудиторію, ніж в тому ж «Сільверстоуні» (хоча при всіх своїх проблемах, етап в Нортгемптоншир є одним з найбільш відвідуваних в «Формулі -1 »). Однак організувати подібну гонку - завдання неймовірної складності, адже адміністративні організації міст занадто часто і занадто легко встромляють палки в колеса Великого цирку. В Азії з владою домовитися трохи простіше.

Низька відвідуваність (разом з архаїчною конфігурацією траси) багато в чому зіграла роль в догляді «Формули-1» з Імола. Однак навіть якби публіка демонструвала високий інтерес до гонок, це навряд чи б допомогло повернутися в календар Гран-прі Сан-Марино і вирішило біди інших європейських етапів. Все-таки головною проблемою для промоутерів на сьогодні є вартість проведення Гран-прі.

Екклстоун створив на перший погляд просто абсурдну і нежиттєздатну систему, яка, однак, уже багато років успішно працює і приносить ФОМ колосальні доходи. Полягає вона в тому, що організатори Гран-прі платять гроші просто за право прийняти етап. Хитрий Берні вміло грає на психології, всюди розповідаючи про загальне бажання організувати національний Гран-прі, тим самим створюючи ажіотаж. У підсумку, суми внесків за організацію гонки постійно зростають, що підігріваються розповідями про все більш зростаючий попит на «Формулу-1» і марнославством бажаючих прийняти етап - сьогодні цінники на деякі Гран-прі варіюються в районі 40-50 млн доларів. При цьому витрати на безпосередню організацію Гран-прі також лежать на промоутерів, а Берні ще і забирає собі доходи від продажу найдорожчих квитків - за рік виходить близько 100 млн доларів.

Якщо для нафтових східних небожителів прибуток від проведення Гран-прі не настільки важлива - набагато більше значення має престиж, - то для багатьох інших організаторів, в першу чергу європейських, нав'язувані кабальні контракти або позбавляють можливості заробити, або зовсім неприйнятні. У Старому Світі люди керуються в першу чергу бізнес-інтересами, і проекти, що приносять лише збитки, довго не живуть. Треба віддати належне керівнику ФОМ, Берні не намагається струсити з промоутерів трас в Спа або Монці суми, які можна порівняти з внесками організаторів Гран-прі Абу-Дабі - для історичних трас існують знижки, але навіть при цьому вартість надзвичайно висока. Постійні збитки недавно «добили» етап у Валенсії, фінансові проблеми також перешкодили проведенню «Формули-1» у Франції, а Імола, що не проти повернутися в календар, не може цього зробити через величезної суми, необхідної ФОМ.

Постійні фінансові втрати нарешті досягли критичної точки і власники «Нюрбургринга», не зустрівши у ФОМ бажання піти на поступки, відмовилися від проведення перегонів

«В даний момент не існує автодромів, чиє керівництво могло б дозволити собі проводити Гран-прі« Формули-1 »без підтримки уряду або заможних спонсорів. Мені здається, що весь світ «Формули-1» повинен змінитися, якщо враховувати те, що в світі в цілому змінилася економічна ситуація. В іншому випадку ми будемо сильно ризикувати втратою історично важливих Гран-прі, автодромів, на яких писалася історія »- резюмує директор автодрому імені Енцо і Діно Феррарі в Імолі П'єтро Бенвенуті.

Останньою на сьогодні жертвою такої політики став «Нюрбургринг» - постійні фінансові втрати нарешті досягли критичної точки і власники автодрому, не зустрівши бажання ФОМ піти на поступки, відмовилися від проведення перегонів. «Хоккенхаймринг» не загорівся бажанням приймати етап замість сусідів - у них і самих далеко не все гладко з окупністю і прибутковістю, а часу на якісну підготовку в цьому році вже не залишилося. Вперше за довгі роки Німеччина залишиться без Гран-прі - і це країна Міхаеля Шумахера і Себастьяна Феттеля, в якій не так давно проходило дві гонки в сезоні. Жодного прихильника «Формули-1» така новина порадувати не може.

Хто наступний?

Хто наступний

На жаль, в зоні ризику залишаються і інші Гран-прі. В першу чергу, мова йде про італійському етапі в Монці - легендарний автодром може втратити право приймати «Формулу-1» вже в 2017 році. По всій видимості, переговори йдуть дуже важко, якщо не зайшли в глухий кут - оптимізму мало з обох сторін. Екклстоун вимагає збільшення суми внеску з організаторів, в той час як прибуток від проведення Гран-прі в передмісті Мілана падає. Серйозно ускладнити життя може і недавнє зміна податкового законодавства в Італії.

Зараз зникнення етапу в Монці здається фантастикою - одна з найстаріших трас (у 2022 році автодрому в Ломбардії виповниться 100 років), «будинок» легендарної «Феррарі» просто не може покинути чемпіонат. Однак могли ви собі років 10 назад представити Німеччину без національного Гран-прі? А шість років тому всерйоз йшли розмови про заміну «колиски» «Формули-1» - автодрому «Сільверстоун» на трасу в Донінгтон-парку. Нічого святого в сучасній «Формулі-1» немає - можливо, з труднощами одного разу навіть зіткнеться етап в Монако.

Під питанням і майбутнє Гран-прі Іспанії - контракт з «Ф-1» закінчується в 2016 році і поки сторони не поспішають його продовжувати. Немає сумнівів, що легкими переговори не вийдуть - в Каталонії також зазнають збитків від проведення перегонів і бажали б скоротити витрати.

Якщо Екклстоун не піде на поступки організаторам і не змінить систему взаємодії з промоутерами - чемпіонат ризикує втратити власної історії

«Формула-1» вже не приїжджає в Імола, Маньї-Кур і Стамбул, дуже давно Гран-прі не проводилися в Нідерландах і Португалії, днями цей список поповнився Німеччиною і здається, це далеко не межа. З нових трас, що з'явилися в Європі, поки можна відзначити лише «Сочі Автодром». Світлою плямою є Гран-прі Австрії - дуже вдалий і поки єдиний приклад тріумфального повернення в «Формулу-1» після тривалого забуття в XXI столітті. Але «Ред Булл Рингом» заправляє великий бізнес в особі Дітріха Матешица, який вклав великі кошти в тотальну реконструкцію старенького «А1-рингу». Австрієць - справжній ентузіаст, і траса в Шпільберг отримала друге життя саме завдяки йому. У багатьох інших таких можливостей просто немає.

Ситуація, що складається з європейськими «класичними» етапами - ще один пункт в списку проблем, що стоять перед чемпіонатом, які «Формула-1» не поспішає вирішувати. Якщо Екклстоун не піде на поступки організаторам і не змінить систему взаємодії з промоутерами - чемпіонат ризикує втратити власної історії, найзнаменитіших Гран-прі, де і складалася нинішня популярність Великого цирку. Азіатські нові звершення можуть бути по своєму гарні, але жодна фешенебельний «Яс-Маріна» не замінить вуличок Монте-Карло, лісів «Спа-Франкоршама» і величезних швидкостей Монци. Однак поки здається, що «традиції» і «історія» для «Формули-1» - не більше ніж порожні слова.

фото: Fotobank / Getty Images Sport / Vladimir Rys Photography, Bryn Lennon; Global Look Press / Hoch Zwei / ZUMAPRESS.com

Що не так в Європі?
Хто наступний?
Які ж перспективи у Великого цирку в Старому Світі?
Що не так в Європі?
Хто наступний?
Однак могли ви собі років 10 назад представити Німеччину без національного Гран-прі?