Полезные материалы

Володимир Пишненко: «У збірній США з плавання зібрані не просто таланти, а ті, що вижили»

Володимир Пишненко: «У збірній США з плавання зібрані не просто таланти, а ті, що вижили»

- Ви ж зараз американський тренер?

- Так, працюю в одному з найбільших плавальних клубів штату Ілліноїса. Моя посада - Head Senior Coach, тобто тренер, який працює з дітьми старше 14 років. Ось буквально днями мій вихованець став чемпіоном США серед юніорів на 100-метрівці батерфляєм.

- Наскільки я пам'ятаю, спортсменом ви їхали не в США, а в Австралію.

- Все вірно. В кінці 92-го до Геннадія Турецького перебрався Сашка Попов, за ним поїхав і я. Приблизно півтора роки там пожив, але дорогувато виявилося. Підтримка від федерації була мінімальною, все потрібно було оплачувати самому - харчування, проживання. Коли зрозумів, що не потягну, вирішив повертатися.

«Я ще тоді подумав - яка Америка? Я ж і англійська толком не встиг вивчити »

- Невже у олімпійського чемпіона не було грошей?

- За олімпійське золото Барселони ми отримали по 3000 доларів і були щасливі. Коли після олімпійського відбору нам видали повну екіпіровку, ми раділи, як діти. Я адже застав часи, коли ми возили за кордон ікру, горілку і намагалися все це обміняти на якісь речі. Звідки було взятися великих грошей?

- Після срібла в Атланті ви якось дуже швидко закінчили плавати.

- 27 років мені було, а Віктор Борисович Авдієнко (на той момент головний тренер збірної) вже бурчав - потрібно відкривати ворота, вам пора йти, ви не даєте розвиватися молоді. Хоча швидше нас ніхто з молоді тоді і близько не плив. Тренувався до останнього, все сподівався повернутися в збірну. Довелося кинути, тільки коли зрозумів, що вже не можу себе утримувати без заробітку на комерційних турнірах. А єдине, що я на той момент вмів - це плавати. І більше нічого.

- Не густо.

- У 97-му почав шукати роботу - потиркать по Москві, де-не-як влаштувався тренером з плавання в ЦСКА за смішні гроші. Тут мені хтось із друзів порадив: а спробуй в Америці пошукати варіант, відправ резюме - дивись, вийде.

Я ще тоді подумав - яка Америка? Я ж і англійська толком не встиг вивчити. В Австралії поки жив, все через Попова розмовляв - Сашка, «скажи то»; Сашка, «переклади це».

- Але резюме все-таки відправили?

- Ну, а куди діватися. Причому посилав куди тільки можна - в усі амеріканкскіе плавальні клуби, школи, басейни. Буквально через кілька днів приходить відповідь з якогось клубу - є вакансія, приїжджайте на співбесіду. Ну я взяв квиток на літак, зібрав валізу і на наступний день туди полетів.

- На співбесіду?

- Ага. Сиджу, у мене по-англійськи щось запитують, а я у відповідь тільки головою киваю - йес, так, спасибі. Потім до мене дійшло, витягнув з сумки свої медалі - з Барселони, з Атланти - і їм на стіл. Все, кажуть, ви прийняті.

- І з тих пір в Росію не поверталися?

- Жодного разу.

«Дочка просто загорілася плаванням - стежить за всіма результатами, скуповує майки з Райаном Лохте»

- Але російську мову, дивлюся, чи не забуваєте.

- Вдома все спілкування тільки на ньому. Та й потім в Чикаго, де ми влаштувалися, знати англійську зовсім не обов'язково - тут російськомовне телебачення, радіо, газети. Адвокати, лікарі, продавці, страхові агенти - вихідці з СРСР.

- Самі продовжуєте плавати? Google ось підказує, що ви рекордсмен світу з ветеранам.

- Ну а куди ж я без плавання? Перший рекорд встановив у 2006-му, мені тоді було 36 - це була 200-метрівка вільним стилем на ЧС серед ветеранів. А через чотири роки побив ще два рекорди, але вже в наступній віковій групі - серед тих, кому від 40 до 44 років. Поки ніби тримаються мої секунди.

- А ваша дружина Наталія Мещерякова адже до сих пір рекордсменка Росії на полтинник?

- Хтось, здається, в минулому році повторив час Наталії майже двадцятирічної давності. Тепер ось від доньки Дарини чекаємо повторення маминих секунд. Їй зараз 13, вимахнула вже за 180 сантиметрів - тренується в нашому клубі, але поки в іншого тренера. Вже зараз, до речі, пливе під російський норматив майстра спорту.

- І яку збірну скоро чекає поповнення - американську або російську?

- Вона в США народилася, у неї поки і громадянства російського немає. Але обов'язково будемо робити.

- Ну хоча б надія залишається.

- Чи дивилися з нею на трибунах національний олімпійський відбір. Даша повертається до мене: «Папа, через чотири роки я буду плисти в цьому басейні». Після цього просто загорілася плаванням - стежить за всіма результатами, скуповує майки з Райаном Лохте, тренується - бігає кожен день по кілька миль, віджимається - все сама. Іноді, звичайно доводиться нагадувати - слухай, кажу, а не ти хотіла через чотири роки відбиратися на Олімпіаду? Дивлюся - кросівки одягає і вперед.

Володимир Пишненко (праворуч) з чотириразовим олімпійським чемпіоном Олександром Поповим

***

- У Росії простий тренер з плавання може розраховувати тисяч на п'ятнадцять в місяць. А яка зарплата у тренера в США?

- Чи не менше трьох тисяч доларів. Звичайно, частина цієї суми піде, як тут кажуть, на податки дядечкові Сему, але жити можна навіть звичайному тренерові не найвищої кваліфікації.

«Киньте в воду тисячу - половину доведеться рятувати, але друга половина навчиться плавати і піде далі»

- Плавальний феномен США до сих пір не можуть розгадати. Вам зсередини, напевно, видніше.

- Звичайно. От скажіть, скільки людина приїжджає на чемпіонат Росії з плавання?

- Людина тридцять в кожну дисципліну.

- Ось, а тепер порівняйте. Тільки в юніорському чемпіонаті США беруть участь 800 спортсменів. На чемпіонаті одного штату Іллінойс в воді 1500 чоловік. А далі в справу вступає теорія ймовірностей.

- Виходить, справа не в якихось традиціях, феноменальною методикою, тренерської школі, а в банальній масовості?

- Абсолютно. Киньте в воду тисячу - так, половину доведеться рятувати, але друга половина навчиться плавати і піде далі. З цих 500 на наступному етапі 250 доб'ються певних результатів і перейдуть на наступний рівень. І так далі - метод виживання в дії. А тепер уявіть цей процес з двох десятків дітей. На якому етапі він обірветься?

- На п'ятому. Виходить, збірна США - це плавці, що пройшли природний відбір.

- В американській збірній зібрані не просто таланти, а ті, що вижили. Загублених талантів ще більше. Приблизно так виглядали справи в Союзі з тією лише різницею, що ми просівали через цей відбір безкоштовно, а американці - за свої кровні. І поки ти не вийдеш на серйозний рівень, тато з мамою будуть оплачувати все - воду, тренера, купальник, будь-які змагання.

- Невже в американській системі підготовки немає нічого незвичайного?

- Особливості, звичайно, є, як і в будь-який інший системі. Я, наприклад, в 16 років плив строго свою дисципліну плюс естафету. В Америці вважається нормальним, якщо дитина на змаганнях в один день пливе і брасом, і кролем, і на спині, і довгу дистанцію, і коротку. Я спочатку цього не розумів, намагався боротися. Думав - навіщо розкидатися, чи не краще зосередитися на одній-двох дистанціях, ніж бути Середненько всюди. Батьки страшно ображалися, коли я виставляв їх дітей на три види замість п'яти - думали це покарання таке.

«Я думав, у Турецького тренувався на знос, але зрозумів, що і поруч не стояв з 14-річними китайськими дівчатами»

- Чи варто дивуватися, що Лохте пливе по п'ять дистанцій в день, а наші скаржаться на втому після ранкових запливів?

- Це справа звички. Ми їздили дивитися, як Лохте готується. Вранці у нього розминочні сім кілометрів, потім три змагальні дистанції. Потім ще три вечірніх фіналу. Так у нього тіло вже привчене до такої роботи і по-іншому не може. Воно саме відновлюється, саме підказує, що робити.

- А що тоді скажете про китайський плаванні? У ваш час Китай був не так помітний в басейні.

- Та ні, чому ж. Пам'ятаю, як в 94-м на чемпіонат світу приїхали такі тітоньки-машини, аж дивитися на них було страшно. Один з журналістів запитав китайського тренера, чому у всіх його підопічних чоловічий голос, а той йому - ми ж сюди не співати приїхали.

Нещодавно до Флориди приїжджала юнацька збірна Китаю. Після перегляду цих тренувань у мене волосся стало дибки - що вони творили. Я думав, що у Турецького тренувався колись на знос, але зрозумів, що і поруч не стояв з цими 14-річними китайськими дівчатами.

- Директор міжнародної асоціації тренерів Джон Леонард взагалі відкрито говорить про свої підозри щодо китайських рекордів .

- У нього дивна логіка -16-річна китайська дівчинка зі світовим рекордом і шикарним останнім басейном - ненормально, а, наприклад, що пливе вісім разів в день без втрати швидкості Майкл Фелпс - нормально. Не можна робити такі висновки на порожньому місці, в кінці кінців, не спійманий - не злодій. Інакше весь світ теж матиме право, дивлячись на американські перемоги, сумніватися в їх чесності.

«У США не треба думати, де знайти масажиста, чи є в душі тепла вода і де дістати чогось поїсти»

- Але ж його аргумент логічний - не повинна дівчинка на останньому полтинник обганяти олімпійського чемпіона серед чоловіків.

- Ми ж не знаємо, як вона тренується. Може, за останній полтинник в Китаї їй ставлять чашку рису, а за світовий рекорд взагалі пообіцяли цілий мішок. У Китаї спортсмени працюють за ідею, як ми раніше. Кращого стимулу годі й чекати. А коли ти починаєш думати про гроші, відразу втрачаєш щось більш важливе. Хоча погоджуся - виглядає вся ця ситуація нереально.

- Ви впевнені, що в американському плаванні немає допінгу?

- Ви знаєте, що буде з тренером, якщо у його учня щось знайдуть? Так він більше ніколи в житті не знайде собі пристойної роботи. Ніхто на це не піде, та й потреби немає - в збірній США і так створені всі умови для спортсмена. Йому не треба думати, де знайти масажиста, чи є в душі тепла вода і де дістати чогось поїсти.

- Ну з їжею і в російській збірній немає проблем.

- Це зараз. А років двадцять тому після розпаду СРСР на зборах в Цахкадзорі я кожен день підходив до старшого тренера збірної Петрову і говорив: «Гліб Георгійович, я не наїдаюся». І він ішов до їдальні з розпорядженням, щоб мені на вечерю замість однієї котлети давали дві.

Володимир Пишненко (праворуч) з чотириразовим олімпійським чемпіоном Володимиром Сальникова

***

- За російським плаванням вдається стежити?

- Звичайно. Намагаюся бути в курсі - вивчаю результати, спілкуюся зі своїми першими тренерами, з хлопцями - Сашком Поповим, Володею Селькова, Владиславом Куликовим.

«По тому, що витворяв Вятчанін на тренуваннях, він повинен був плисти по світового рекорду на сотні»

- Про тепер уже колишньому головному тренері збірної Росії Андрія Воронцова щось знаєте?

- Я його пам'ятаю, хоча особисто не спілкувався. Так, він десять років пропрацював в Англії, набрався досвіду, але накласти англійська досвід на російську систему не так-то просто. Тренер збірної Росії в постійній боротьбі - з чиновниками, начальниками, особистими тренерами. Можливо, проблеми Воронцова ще й у відсутності вихованців великого масштабу, таких, щоб всі ахнули - ось цей чоловік величина в плаванні! Він просто потрапив в мишоловку.

- Значить, збірній потрібен тренер з ім'ям?

- Та хоч Едді Риза зараз поставте, нічого він не зробить. Що взагалі Воронцов міг зробити на цій посаді? Проконтролювати особистого тренера Ефимовой Сало? Італійських тренерів Коротишкіна? Або може Турецького, з яким працював Гречин? Вони і знати не знали, хто такий Воронцов і що йому від них потрібно.

- Ще й Вятчанін з Морозовим тренувалися в США.

- Я розмовляв з одним з тренерів Аркадія Ентоні Нести. Він в плаванні великий авторитет, виграв Сеульського Олімпіаду і перебільшувати не стане - по тому, що витворяв Аркадій на тренуваннях, він повинен був плисти по світового рекорду на сотні. А поїхавши в Росію і провівши там два тижні перед олімпійським відбором, безнадійно розгубив форму.

***

- Після тринадцяти років в Америці в Росію не тягне?

- Якщо чесно ні. Просто не можу згадати хоч щось, що могло б тягнути назад. Сім'я зі мною, улюблена робота теж тут. Звичайно, спогади про дитинство, першого тренера, команді, купанні на Дону гріють. Але від усього, що було потім - якісь зовсім погані враження залишилися. Багато друзів запитують - коли приїдеш? А навіщо - відповідаю. Спілкуємося по телефону, навіть побачитися тепер по скайпу можна. Хоча від російського громадянства я ніколи не відмовлявся і не збираюся.

«Знайомі говорили:« Влад, як може олімпійський чемпіон працювати прибиральником ». А мені просто не вистачало грошей »

- Ніколи не шкодували про переїзд?

- Жодного разу. Хоча починати нове життя в 29 років в незнайомій країні не так просто. Перші місяці, коли проходив щось на зразок випробувального терміну в клубі, я брався за будь-яку роботу, яку тільки можна уявити. Ночами за чотири долари на годину чистив тенісні корти, щоб купити доньці памперси і який-небудь їжі. Нові знайомі говорили мені: «Влад, так як може олімпійський чемпіон працювати прибиральником». А мені просто не вистачало грошей.

- Коли ви стали тренером, зрозуміли, наскільки це важка праця?

- Що ви! Моя нинішня робота - це всього лише хобі, за яке можна отримувати гідні гроші.

Володимир Пишненки

Народився 25 березня 1970 року в Ростові-на Дону.

Заслужений майстер спорту.

Виступав за збірні СРСР і Росії. Тренери - Надія і Георгій Шевельова, Геннадій Турецький, Андрій зеленящий.

Олімпійський чемпіон-1992 у естафеті 4х200 метрів, триразовий срібний призер Олімпійських ігор 1992 і 1996 років.

Завершив кар'єру в 1998 році.

Фото: з архіву Володимира Пишненко

На грані вимирання. Що трапилося з російським плаванням?

«Я ще тоді подумав - яка Америка?
Звідки було взятися великих грошей?
Я ще тоді подумав - яка Америка?
Але резюме все-таки відправили?
На співбесіду?
І з тих пір в Росію не поверталися?
Самі продовжуєте плавати?
Ну а куди ж я без плавання?
А ваша дружина Наталія Мещерякова адже до сих пір рекордсменка Росії на полтинник?
І яку збірну скоро чекає поповнення - американську або російську?