Полезные материалы

Олександр Казюкевіч: сьогодні вболівальникам гріх скаржитися на утримання "Білорусь 5"

Новий директор головної дирекції телеканалу "Бєларусь 5" Олександр Казюкевіч дав велике інтерв'ю кореспонденту pressball.by Сергію Азаркевич.

До недавнього часу ви самі говорили, що не пов'язані з "Білорусь 5" навіть в якості коментатора. Чому так сталося?

Ну, не те щоб був не пов'язаний. По-перше, це я написав на вашому форумі, щоб до мене по старій пам'яті не відсилали питання з приводу планування ефіру, підбору коментаторів і так далі. А по-друге, впливала велика зайнятість в дирекції телевиробництва. Ще в лютому щось коментував, а з березня почалася підготовка до цілої низки важливих заходів. Це і Парад до Дня Перемоги і "Телевершіна". Фізично просто не було ні можливості, ні часу. Але це не означає, що зовсім не брав участі в житті каналу. Адже і телеоператори, і звукорежисери на спортивних трансляціях входили до складу служби, якою я керував.


Як ви прийшли на цю посаду? Як взагалі відбувається механізм ротації в БГТРК?

В даному питанні мені складно щось коментувати. Надійшла пропозиція очолити канал. Воно з таких, від яких не варто відмовлятися. Все-таки десять років пропрацював тут, коли це була ще дирекція спортивного мовлення. Сфера діяльності для мене не нова. І це не та справа, яку треба починати з нуля. Ось так. Щось ще говорити - це вже поза моєю компетенцією.


Як пройшли перші дні на новій посаді? Перша планерка, наприклад?

У робочому режимі. Більшість людей знаю, багато працювали під моїм керівництвом у дирекції спортивного мовлення. Та й з новачками перетиналися не раз. Ніяких незручностей немає. А так, часу втягуватися в роботу особливо немає. Спортивне мовлення - така штука, тут все змінюється щохвилини. Ось навіть від матчу БАТЕ з "Партизаном" багато що залежало. Ліга чемпіонів передбачає безліч вимог і умов, які необхідно виконати. Вони дуже високі. Ліга Європи - це вже інший підхід, там свої нюанси. Так що з першого ж дня довелося включатися в роботу на повну котушку. Уже відбулося засідання експертної ради при БГТРК, а також кілька робочих зустрічей, в тому числі в Раубічах, де скоро пройде "Гонка легенд".


Що конкретно залежало від того ж матчу "Партизана" і БАТЕ?

Ну, простий приклад. Перед матчами Ліги чемпіонів до нас приїжджає графічна станція, яка забезпечує всю графіку. У Лізі Європи її нам доводиться забезпечувати самим, нехай там вона і не настільки багата. У Лізі чемпіонів є маса вимог - по камерах, спеціальним операторським обладнання. До перших матчів залишилося вже не так багато часу. А з мінським "Динамо" в Лізі Європи - це подвійне навантаження.


Тобто чисто технічно проблем з показом групового раунду Ліги чемпіонів не буде?

Їх уже немає. Адже плей-офф в плані організації повністю ідентичний груповому раунду.



Оцініть свіжим поглядом даний каналу: що потрібно підтягнути, які найближчі завдання?

Канал запустили майже два роки тому під керівництвом Павла В'ячеславовича Булацкого. Уже виконано величезний обсяг роботи - це найголовніше. Далі потрібно поступально рухатися вперед. На першому місці в плані завдань - вирішення питань технічного оснащення. Тут нам необхідно додавати. У нас в країні все одна ПТС формату HD, і закривати нею обсяг запитів вже нереально. Адже буває, що у нас в один день проходить і матч КХЛ, і гра національної збірної з футболу. До речі, після того, як УЄФА взяв проведення кваліфікації EURO, вважайте, що в плані організації це та ж Ліга чемпіонів. І КХЛ також наполягає, щоб кожен матч з Мінська йшов у високій якості. А є ще і гандбольна і хокейна Ліги чемпіонів, безліч інших міжнародних стартів, що проходять в Білорусі. В цілому "Білорусь 5" першим в країні готовий перейти спочатку на мовлення у форматі 16х9, а потім і в HD. Це можливо, потрібно лише оновити ефірне обладнання та частина знімальної техніки.
Я ж прекрасно розумію, що ті, хто має можливість паралельно дивитися якісні супутникові канали, часто вибирають їх, нехай і з коментарем на іншій мові. І найприкріше, що ми ж цей сигнал і виробляємо, і віддаємо за кордон, де його відтворюють в HD. А у нас - ні. Питання придбання нової ПТС вже обговорювалося, в тому числі на засіданні експертної ради. Його голова Максим Риженков в курсі ситуації. Є надія, що до початку наступної осені у нас буде вже не одна станція.


Озвучувалася інформація, що один виїзд ПТС може коштувати до 150 мільйонів рублів. Можете розшифрувати цю цифру?

Це просто порахувати - залежить від дальності і часу роботи. Працівники "Білорусь 5" в більшості своїй мінчани, тому якщо матч в Мінську, то великих проблем немає. А якщо за межами столиці ... Ви ж в курсі, скільки коштує звичайний готельний номер, наприклад, у Вітебську або Бресті. А тепер помножте на кількість творчого і технічного персоналу, яке може доходити до 30 осіб і більше. До того ж потужні машини ПТС, які "їдять" далеко не 10 літрів палива на 100 кілометрів і до того ж Бреста їдуть годин 5-6. Виходить, один виїзд в Брест розтягується на три дні. Це просто накладні витрати. Так що 150 мільйонів - це ще зовсім не «стелю".



Що нового чекати на "Білорусь 5" в плані контенту?

Вважаю, що і сьогодні вболівальникам гріх скаржитися. Подивіться хоча б на останні дні: тільки закінчився тенісний турнір - на жаль, Вікторія Азаренко знялася з нього завчасно; показали чемпіонат світу про веслування на байдарках і каное, далі естафета перейшла до чемпіонату світу з легкої атлетики, який змінює чемпіонат світу з веслування академічного. До того ж, за рідкісним винятком, транслювали всі матчі єврокубкової кваліфікації. А адже це в такому графіку непросто: потрібно знайти контрагента, правовласника, домовитися з фінансових і технічних умов, запланувати ефір. Так що на даний момент скаржитися на утримання "Білорусь 5" дійсно грішно.
Подивіться на Росію, де запускається "Матч-ТВ". Навіть для такої великої країни старт нового каналу дається непросто. Але ж у нас є різниця в фінансових можливостях. Однак є і місце для кроку вперед. Наприклад, постараємося оптимізувати новини, додати спортивної аналітики. На місці стояти не збираємося. Ну, і програми власного виробництва - та сфера, де ми можемо і повинні вдосконалюватися.


Можна говорити про якісь нові проекти?

Не хочу зараз роздавати великих авансів, розповідати, мовляв, скільки всього нового буде. Природно, хочеться, щоб було. Сподіваюся, з'явиться така можливість.


Ходили чутки про створення спеціалізованої баскетбольної передачі.

Є така зацікавленість у Білоруською федерацією баскетболу. Та й з іншими готові співпрацювати. Якщо є ідеї та готовність допомогти, завжди будемо йти назустріч. Адже наші технічні, і людські, і фінансові можливості не безмежні. На сьогодні 18 годин мовлення заповнити суто оригінальними програмами, до того ж за кожним видом спорту - це нереально. Однак щось нове буде з'являтися.


Різниця в грошах з Росією - наскільки вона велика?

Досить просто порівняти рекламний ринок Росії та Білорусі. Подивитися, які бюджети у компаній-спонсорів. Фінанси зовсім інші. Якщо будь-яку програму, умовно кажучи, з "Росії 2" або "НТВ-плюс" перенести на "Білорусь 5", вона ніколи не запрацює стільки ж грошей. Рекламодавець адже платить за кількість переглядів.


Кажуть, що футбол не може окупатися. А телебачення може?

Загальнодоступний спортивний канал - навряд чи. Адже він може зробити себе таким, що окупається тільки за рахунок реклами. Ну, ще можемо під замовлення надавати послуги з виробництва телевізійного контенту. Але це зовсім інші гроші у порівнянні з тими, які доводиться платити за трансляції великих турнірів. Для мене, взагалі, загадкова річ - як менеджери того ж "Матч-ТВ" анонсують, що тільки створений канал незабаром буде не тільки самоокупним, але і прибутковим. Сподіваюся, звичайно, таке побачити.


А "Білорусь 5" на якомусь рівні може "відбити" свої витрати?

У нас росте аудиторія, ростуть, відповідно, і можливості. Є дані, наприклад, що за останній рік рекламні надходження збільшилися на 15 відсотків. Однак складно оперувати абсолютними цифрами, адже частина кращого контенту з п'ятої кнопки йде і по "Білорусь 2" - та ж Ліга чемпіонів. На сьогодні теоретично "відбити" гроші можна якщо тільки зробити канал з зовсім недорогих програм і трансляцій. З відповідною якістю, природно. Однак хто буде давати на такий канал рекламу?
З іншого боку, багато що залежить від економії. Матчі теж коштують по-різному. Адже ми можемо і поєдинки білоруського футбольного чемпіонату знімати не 5-6 камерами з одним апаратом повторів, а в форматі Ліги чемпіонів - з двома камерами SuperSlowMotion, з 16 камерами навколо поля, однак і собівартість зросте багаторазово. А бюджет у нас не гумовий.


Булацкій хотів перевести "Білорусь 5" на платну основу ...

І мені пригадують досі інтерв'ю трирічної давності, в якому я говорив, що це буде платний канал. Адже тоді величезну кількість спорту було в широкому доступі на інших кнопках - біатлон, Ліга чемпіонів, чемпіонати світу. І було багато нереалізованих можливостей показати щось ще. Ось для цього і можна було створити платну платформу. Можливо, до речі, в майбутньому і з'явиться додатковий кабельний канал як відгалуження "Білорусь 5". Адже в тій же англійській прем'єр-лізі хоч все і розведено по тайм-слотів, але деякі матчі накладаються один на одного за часом. Іноді складно вибрати, що транслювати. Такий досвід, до речі, є у наших східних сусідів: загальнодоступний канал "Росія 2" і платний - "Спорт HD". Ну, це все умовно платний контент - підписка коштує не таких істотних грошей, як за кордоном.


Чи можливо, що в найближчі роки ми побачимо на "Білорусь 5" інші чемпіонати, крім англійської?

Теоретично це можливо. Однак на сьогодні з точки зору придбаних прав топ-чемпіонати в Білорусі вже присутні. На різних платформах. І будуть присутні як мінімум в найближчі пару років. Мову можна вести хіба що про субліцензію - адже та ж "Сетанта" в Білорусі доступна не скрізь. Кабельне на дачу не забереш, а "Білорусь 5" можна - досить купити приймач формату DVB-T2.


Глядацька аудиторія спортивних програм у нас не дуже велика - згодні?

Скажу так: постійний інтерес до спорту існує у певній частині аудиторії. Вона наша цільова. Так, вона не дуже велика. Це не дивно - в тій же Росії середня частка спортивних каналів становить максимум 1-2%. Але і сказати, що людям нецікавий спорт, я теж не можу. Є заходи, які об'єднують народ, які дивляться всі. Той же домашній чемпіонат світу з хокею, футбольні топ-турніри, Олімпіада. За кількістю аудиторії їх можна порівняти з тим же "Євробаченням". Пам'ятайте, коли під час Олімпіади-2012 "Білорусь 2" перетворився в спеціалізований спортивний канал? 19 годин мовлення на протязі 16 днів. Виходить, до речі, що "Білорусь 5" аж ніяк не перший білоруський спортивний канал. Так ось, тоді середня частка "Білорусь 2" становила близько 10 відсотків. Це дуже багато.
Ну і взагалі, зрозуміло, ми дуже сильно зав'язані на виступах наших спортсменів. Чим краще вони виступають, тим більше нас дивляться. Той же біатлон - що було довгий час до Домрачевою? А зараз найвищий інтерес до всіх гонок, навіть чоловічим, хоч там у нас результати значно гірше.


Глядач повільно, але вірно йде в інтернет. Як на це реагуєте?

Згоден, мобільні пристрої стають все більш популярними. І в цій області у нас багато роботи. Потрібно забезпечити контентом мережу, активно й агресивно туди йти. Але це не означає, що ми будемо відразу конкурувати зі спортивними сайтами, на зразок "Прессбол" або "Трибуни" - на перших порах, навпаки, швидше за співпрацювати.


У 2016 році у вас два складних іспиту - чемпіонат Європи з футболу і Олімпіада в Ріо-де-Жанейро. Є попередні плани?

Про конкретику, зрозуміло, говорити рано, але формат уже відомий. Що стосується Олімпіади, технологія у нас вже відпрацьована в Лондоні і в Сочі. Велика група вирушить до Бразилії для роботи на місці. Найголовніше, щоб там було якомога більше білоруських атлетів. Що до футболу, то, на жаль, на всіх топ-форумах ми як і раніше лише запрошені гості. І зробити щось екстраординарне, не будучи представленим своєю командою, дуже складно. І не виправдано матеріально. Зрозуміло, що всі матчі ми покажемо в прямому ефірі і зробимо якийсь ексклюзив - можливо, з Франції ... Ну, теоретично шанс потрапити туди у збірної Білорусі залишається, але давайте все-таки будемо реалістами.



Кадрових змін не плануєте?

Це було б дивно, адже я причетний до прийому на роботу багатьох людей з "Білорусь 5". Так що абсолютно ніяких перестановок не планується. Ну, якщо це не буде пов'язано з особистими бажаннями працівників - хіба мало у кого які пропозиції виникнуть. А так, будемо працювати в колишньому форматі. Та й знайти в Білорусі коментаторів краще, ніж ті, що є у нас, просто неможливо. Хоча б тому, що ніде більше не отримаєш стільки досвіду. Також не думаю, що зараз гостро стоїть питання про нові кастингах. Основне завдання - щоб молодий склад напрацьовував досвід. Ну, і щоб була спеціалізація і ми більше не слухали претензій, що одні й ті ж люди коментують все: починаючи від підводних шашок і закінчуючи стрибками з парашутом.


Самі до коментування плануєте повернутися?

Ну, я ще не в тому віці, щоб кидати цю справу. Але поки що дуже багато організаційної роботи, і на перших порах буду приділяти увагу їй.


Сергій Мацкевич якось сказав, що наші коментатори за рівнем не поступаються російським. Підпишетеся під цими словами?

Я згоден, якщо мова йде про топ-коментаторів. Звичайно, не можу сказати, що ті, хто прийшов до нас рік тому, доросли до рівня Геніч, Розанова чи Андронова, серед топових такі є ... Відмінний приклад - участь в конкурсі Павла Баранова, якого запрошували працювати на "НТВ-плюс". Хоча однозначно ситуацію оцінити складно, і так скрізь - хтось сильний, хтось не дотягує. Ще є у нас, білорусів, така риса: ай, ну що ми, а ось в Росії, за кордоном ... Не розумію. Адже наші коментатори постійно спілкуються з закордонним колегами, і в розмовах, дискусіях видно, що матеріалом вони володіють не гірше.


Спортивний коментатор за мірками країни - добре оплачувана професія?

Тут теж буває по-різному. У нас немає усередненої оплати, все залежить від кількості репортажів, від того, один працює людина чи в парі. В принципі, в рамках середнього заробітку по країні - вони не ображені. Але в той же час і не панства. Багатьом, звичайно ж, хочеться більше, але на сьогодні реалії такі.


Тобто Василя Уткіна БГТРК б «не потягнула"?

Ха! Точно ні. Та й велике питання - чи потрібен в нашому ефірі людина, м'яко кажучи, не зовсім однозначно відгукуючись про білоруському футболі.


Не секрет, що всередині "Білорусь 5" є проблеми з атмосферою. Як впливає на роботу каналу то, що умовний коментатор Д не вітається з умовним коментатором Н?

Це справа особистісних взаємин. Зрозуміло, що творчі люди не прості. До того ж в колективі існує конкуренція. Але я за перший тиждень роботи якийсь розжареними не помітив. Якісь нюанси, іскріння, звичайно, виникають, але не можна говорити, що це проблеми зі внутрішнім кліматом. На роботі каналу це не позначається. Конфлікти можуть розгоратися і гаснути - і так в будь-якому колективі. Природно, якщо у двох людей є нерозуміння або просто різні погляди, ніхто їх разом садити в ефір не буде. І якщо і будуть проблеми, глядачі їх точно не помітять - це я гарантую.


Пам'ятайте конфлікт між Владом Татур і Жодінского "Торпедо" - як би поступили, якщо тоді сиділи в цьому кріслі?

З одного боку - я теж часто відчуваю почуття обурення. І в момент перегляду нашого футболу пару реплік можу видати. Але це коли я вдома один або у вузькому колі друзів-товаришів. вилетіло. Влад повинен розуміти, що в ефірі він представляє не тільки свої інтереси. Його слухають вболівальники, до того ж різних команд. Частка правди в його словах, звичайно, є. Однак Татур молодий, а сучасному поколінню властива категоричність. Є або чорне, або біле. Звичайно, з досвідом це все прийде. І я не кажу, що потрібно обходити гострі кути, а й так категорично не лаяти свою команду, до того ж в міжнародному матчі. Критика, зрозуміло, бути повинна, однак треба розуміти: а раптом уболівальник, послухавши це під час першого матчу, не включить у відповідь. Скаже: чув я коментатора - ну його, це "Торпедо". Загалом, коментатори - особливо в часи інтернету - люди публічні, і до цього треба звикати.


Питання про мову: на "Білорусь 5" баланс між російським і білоруським буде якось змінюватися?

Моя позиція незмінна: у стране две Державні мови, и если коментатор готов працювати на білоруському - будь ласка. Якщо не готовий, але хоче, - треба підучити і попрактикуватися. А не думати в ефірі, як це перевести на білоруський, і допускати в результаті довгі паузи. Або, що ще гірше, змішувати дві мови в один якийсь незрозумілий. Той же Баранов - не скажу, що у нього ідеальний білоруський, але обсяг, який він на ньому відпрацював, дозволяє йому вільно спілкуватися з глядачем на білоруському. Це ж можуть робити і Герчиков, і Новицький. Разом з тим уявляю, що серед нашої аудиторії є і ті, кому зручніше і звичніше слухати трансляції російською, і ті, кому на білоруському. Так що має бути двомовність. Однак все залежатиме не від команди "зверху", а від бажання і можливості коментаторів працювати на одному з двох мов.


Фото - tut.by, Facebook Олександра Казюкевіча.

Чому так сталося?
Як ви прийшли на цю посаду?
Як взагалі відбувається механізм ротації в БГТРК?
Як пройшли перші дні на новій посаді?
Перша планерка, наприклад?
Що конкретно залежало від того ж матчу "Партизана" і БАТЕ?
Тобто чисто технічно проблем з показом групового раунду Ліги чемпіонів не буде?
Оцініть свіжим поглядом даний каналу: що потрібно підтягнути, які найближчі завдання?
Можете розшифрувати цю цифру?
Що нового чекати на "Білорусь 5" в плані контенту?