Полезные материалы

Марат Барієв: «Реакція« не треба принижуватися, беручи участь у цій Олімпіаді »дивує»

6.12.2017

Від Путіна чекають сигналу, чи варто російським спортсменам їхати на Ігри під прапором з кільцями - хокеїсти вже попросилися

Міжнародний олімпійський комітет напередодні ввечері виніс вердикт збірної Росії: $ 15 млн штрафу, довічне відсторонення Віталія Мутко від олімпійського руху і, головне, квиток на Олімпіаду тільки для спортсменів з ідеальною допінг репутацією і під нейтральним прапором. Сьогодні Володимир Путін на всеросійському форумі добровольців повинен озвучити рішення - брати участь чи в Олімпіаді на цих умовах. Діючі спортсмени в переважній більшості розраховують на те, що поїдуть на Ігри.

«ОЛІМПІЙСЬКИЙ СПОРТСМЕН З РОСІЇ»

Перед учорашнім виступом глави міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томаса Баха про долю збірної Росії на Олімпіаді було багато варіантів розвитку подій: від тотального бана збірної до амністії і відсторонення від Олімпіади тільки спійманих на допінгу атлетів. Організація прийняла проміжне рішення: частковий допуск російських спортсменів з серйозним набором обмежень.

В Олімпіаді-2018 можуть прийняти участь російські спортсмени, які: 1) схвалені незалежною комісією з тестування спортсменів на предмет допінгу, яку очолює Валері Фурнерон; 2) здали нормативи на потрапляння на Олімпіаду; 3) ніколи не порушували антидопінгових правил; 4) здадуть всі необхідні тести на допінг перед Іграми; 5) здадуть тести, які, можливо, призначить сама комісія.

Але головне - все російські спортсмени виступатимуть під олімпійським прапором, на їх формі буде написано Olympic Athlete from Russia (OAR), а під час медальній церемонії їм буде дозволено слухати тільки гімн Олімпіади.

Нагадаємо, цей сценарій розглядався в списку можливих, російська влада виступали різко проти участі в Іграх на таких умовах. У жовтні президент РФ Володимир Путін назвав приниженням для країни як можливе відсторонення, так і дозвіл брати участь під нейтральним прапором. Російська сторона наполягала на тому, що всі спортсмени, які не викриті в допінгу, повинні отримати право виступити на Олімпіаді.

(Зліва направо) Олександр Жуков позбавлений членства в МОК, Юрію Нагорних і Віталію Мутко довічно заборонили брати участь в будь-яких подальших олімпіадах Фото: © Максим Богодвід, РІА «Новости» (Зліва направо) Олександр Жуков позбавлений членства в МОК, Юрію Нагорних і Віталію Мутко довічно заборонили брати участь в будь-яких подальших олімпіадах Фото: © Максим Богодвід, РІА «Новости»

В результаті колишньому міністру спорту Росії Віталія Мутко і його колишньому заступнику Юрію Нагорних довічно заборонили брати участь в будь-яких подальших олімпіадах. Глава оргкомітету Ігор в Сочі Дмитро Чернишенко виключений з координаційної комісії Олімпіади-2022 в Пекіні, а глава олімпійського комітету Росії (ОКР) Олександр Жуков позбавлений членства в МОК.

Все це наслідки антидопінгового розслідування комісії на чолі з Денисом Освальдом, яка займалася перевіркою допінг-проб російських спортсменів з Олімпіади в Сочі, яка тривала півтора року. В результаті Росія втратила 11 медалей, зароблених в Сочі, і втратила перше місце в загальнокомандному заліку.

Томас Бах: «Не бачу причин для бойкоту з боку російських атлетів, тому що ми допускаємо чистих атлетів до участі Томас Бах: «Не бачу причин для бойкоту з боку російських атлетів, тому що ми допускаємо чистих атлетів до участі. Це може продемонструвати наявність чистих атлетів в Росії »Фото: Mark Runnacles / Stringer / gettyimages.com

БАХ: «бойкот НІЧОГО НЕ ДОСЯГТИ»

В історії вітчизняного спорту вже є два досвіду участі в змаганнях під нейтральним прапором. Перший був на олімпіадах 1992 року в Альбервилле (зимові Ігри) та Барселоні (літні), коли на міжнародній арені виступала збірна СНД, сформована замість збірної щойно розпався СРСР. Причому Барселона чимось нагадувала нинішню ситуацію зі скандалами, інтригами, розслідуваннями, погрозами бойкоту. Тільки виходили вони тоді зсередини, зі стану колишніх співвітчизників, які вимагали місця в об'єднаній команді. І ОКР змушений був іти назустріч, при інших рівних, включаючи грузинів, узбеків, українців замість росіян до складу загальної збірної СНД, щоб уникнути бойкоту з їх боку. Другий досвід з нейтральними спортсменами зовсім свіжий, коли 19 російських легкоатлетів стартували без розпізнавальних знаків на чемпіонаті світу нинішнього року - з численними обмеженнями, часом дурними, але без будь-яких скандалів. До речі, цей досвід виявився успішним, оскільки Росія обмеженим контингентом виступила краще, ніж два роки тому, завоювавши шість медалей замість чотирьох в 2015-му. Виходить, можемо і без допінгу.

Марат Барієв: «Як ввели економічні санкції, чомусь ніхто з тих, хто висловлюється за бойкот не образився »і не перекрив собі дорогу в закордонні країни, а спортсменам готові відмовити в їх праві змагатися» Фото: «БІЗНЕС Online» Марат Барієв: «Як ввели економічні санкції, чомусь ніхто з тих, хто висловлюється за бойкот не" образився »і не перекрив собі дорогу в закордонні країни, а спортсменам готові відмовити в їх праві змагатися» Фото: «БІЗНЕС Online»

А тому не всі підтримують заклики бойкотувати Олімпіаду зараз, коли міжнародний олімпійський комітет (МОК) дав хоча б обмежену, але можливість стартувати. Таку думку в інтерв'ю «БІЗНЕС Online» висловив і екс-міністр спорту Татарстану, колишній виконавчий директор олімпійського комітету Росії (ОКР) Марат Барієв.

«Мене трохи здивувала реакція учасників наших численних ток-шоу, які говорили, що" не треба принижуватися, беручи участь у цій Олімпіаді ", - дивується Барієв. - Незрозуміла істерія людей, багато з яких мало що розуміють в спорті, але закликають бойкотувати Олімпіаду. По-перше, це ніяк не наблизить ОКР до відновлення в МОК. По-друге, є і наша вина, що довели спортсменів до нинішньої ситуації. Саме вони виявлялися в числі найбільш постраждалих, роками відмовляючи собі багато в чому заради цього олімпійського старту. До того ж я нагадаю, що після того, як Західна Європа і США ввели економічні санкції проти Росії, чомусь ніхто з тих, хто висловлюється за бойкот не «образився" і не перекрив собі дорогу в закордонні країни. Виходить, що вони не усувають самі себе, а спортсменам готові відмовити в їх праві змагатися. Хоча це буде дуже непростий старт: після ізоляції, після прийняття сьогоднішніх рішень зібратися і виступити, чи не відчуваючи тієї підтримки, яку звикли отримувати. Те, що спортсмени виступатимуть під олімпійським прапором, з написом на формі "Олімпійський спортсмен з Росії", я так сприймаю, що ми хоча б не будемо безіменними ».

З листом до Путіна, за повідомленням «Чемпіонат.com», в повному складі вже звернулася збірна Росії з хокею, яка попросила дозволити їм брати участь в Іграх під нейтральним прапором. Відмовитися від бойкоту закликає і президент МОК Бах: «Бойкотом нічого не добитися. Не бачу причин для бойкоту з боку російських атлетів, тому що ми допускаємо чистих атлетів до участі. Це може продемонструвати наявність чистих атлетів в Росії ».

Правда, наявність чистих атлетів Росія демонструє вже два останніх роки, коли наші спортсмени жодного разу не прокололися на прийомі заборонених речовин на змаганнях найвищого міжнародного рівня. На Олімпіаді 2016 в Ріо Росія зайняла четверте місце в загальнокомандному заліку, незважаючи на потужний психологічний тиск перед Іграми і те, що в повному складі були дискваліфіковані команди з легкої і важкої атлетики, на 75% дискваліфіковані веслярі.

Показовим є зростання, що відбулося результатів російських спортсменів в порівнянні з домашнім ЧС-2015 Казані з водних видів спорту: 17 медалей (9-4-4) тоді і 30 медалей (12-12-6) в Будапешті-2017. У порівнянні з чемпіонатом світу з лижних видів спорту 2015 року Росія поліпшила свої показники в лижах: дві (1 + 1 + 0) тоді проти нинішніх 6 медалей, з яких дві золотих. При цьому Росію всі ці два роки тестують в англійській антидопінгової асоціації, які не пред'явила до наших спортсменів жодної претензії.

Очікується, що Володимир Путін озвучить своє рішення з приводу участі в Олімпіаді сьогодні на форумі добровольців Фото:   kremlin Очікується, що Володимир Путін озвучить своє рішення з приводу участі в Олімпіаді сьогодні на форумі добровольців Фото: kremlin.ru

«ЗНАВ ЧИ ПУТІН»?

Представнику МОК Самуелю Шміду, на основі висновків якого МОК приймав рішення про допуск Росії в Пхенчхан-2018, задали питання: «Чи знав Володимир Путін про роботу спортивної системи в країні?» Іншими словами, чи знав він про нібито діяла в Росії державну систему допінгу . Шмід заявив, що «включив до звіту тільки фактичні знання, а не думки чи враження», пішовши від прямої відповіді на питання. Ця обережність можна зрозуміти хоча б тому, що МОК, судячи з усього, доведеться пережити кілька судових розглядів, якими загрожує мільярдер Михайло Прохоров. Нинішній власник клубу НБА «Бруклін Нетс» мимоволі виявився втягнутим в скандал після дискваліфікації його недавніх підопічних Ольги Вілухіной, Ольги Зайцевої та Яни Романової.

Михайло Прохоров (праворуч) мимоволі виявився втягнутим в скандал після дискваліфікації його недавніх підопічних (на фото з Ольгою Зайцевої) Фото: © Олексій Філіппов, РІА «Новости» Михайло Прохоров (праворуч) мимоволі виявився втягнутим в скандал після дискваліфікації його недавніх підопічних (на фото з Ольгою Зайцевої) Фото: © Олексій Філіппов, РІА «Новости»

«Необхідно вже дати зрозуміти мовою судових рішень всім цим Родченкова, Шмід, Освальдо і їм подібним діячам MOK і ВАДА, що вся ця вакханалія буде коштувати їм репутації, професії і грошей, - заявив Прохоров. - За все треба платити, а за несправедливість - подвійно. Упевнений, що один із судів необхідно ініціювати на території США, щоб була можливість допитати в рамках судового процесу "торговця смертю" Родченкова ».

Варто відзначити, що це було сказано до вчорашнього дня, коли екс-глава РУСАДА Григорій Родченков підлив масла у вогонь, звівши Зайцеву в ступінь найбільш запеклих допінгісток Сочі-2014, тим самим побічно звинувачуючи опозиціонера Прохорова в тому, що він був вбудований в «державну програму допінгу », займаючи пост президента федерації біатлону Росії з 2008 по 2014 роки.

КОГО НЕ МОЖНА заявляє?

«Не знаю, яке рішення прийме Володимир Путін з приводу участі на Олімпіаді, яке буде озвучено сьогодні, але, на мою думку, нам треба їхати, - вважає Барієв. - Нашим спортсменам буде ще важко від того, що доведеться чекати індивідуального допуску до участі в Іграх при виконанні певних умов - виконати приблизно такий же шлях, який на минулій Олімпіаді пройшла єдина наша легкоатлетка Дар'я Клішина. Але я сподіваюся, що ми зможемо не просто делегувати окремих спортсменів, а й цілі команди, щоб їх вистачило для участі в естафетах з біатлону і лижного спорту ». Як приклад колишній виконавчий директор олімпійського комітету Росії привів Сергія Устюгова і татарстанцев Андрія Ларькова, які не мають нарікань з боку МОК, а своїми успішним виступами на чемпіонаті світу нинішнього року підтверджують статус фаворитів. «Це ж стосується наших біатлоністів і їх лідера Антона Шипуліна, - додав Барієв. - В цілому треба буде відряджати спортсменів, які стануть претендентами на медалі, а не просто для участі, оскільки їм доведеться пережити сильний психологічний тиск. Треба враховувати ще й те, що склад російської делегації буде скорочений, я маю на увазі обслуговуючий персонал: це і тренери, і лікарі, і сервісмени, і інші члени делегацій. І це теж може позначитися на підсумковому результаті не в кращу сторону ».

Однак не все залежить і від Путіна. Дозвіл МОК вийшло занадто загальним, а конкретний список запрошених на Ігри визначить група на чолі з керівником Незалежної організації допінг-тестування (ITA) Валері Фурнейрон з Франції, доктором МОК Річардом Баджеттом і представниками ВАДА і DFSU (Doping Free Sport Unit). Наприклад, претенденти на олімпійські нагороди ковзанярі Павло Куліжніков і Денис Юсков, біатлоністи Олександр Логінов, Ірина Старих, раніше які відбули дискваліфікацію, хокеїст Данис Заріпов вже не відповідають вимогам комісії з допуску.

РОСІЯ «ПОПАЛА» НА ОЛІМПІЙСЬКІ ШТРАФИ

Крім репутаційних втрат, Росія ще й змушена буде розщедритися на $ 15 млн, якими оплатить створення Незалежної організації по допінг-тестування. Але в цілому питання щодо фінансування олімпійців не варто, гроші на ці цілі було закладено в бюджеті. А ось питання з преміюванням чемпіонів і призерів в разі участі Росії може поставити в глухий кут вже після Ігор.

Навіть якщо федеральний бюджет в повній мірі повторить цифри преміальних, які виплачувалися за підсумками минулих олімпіад, то як буде обстоять справа з регіональними преміями - поки загадка. Глава Чечні Рамзан Кадиров вже заявив про своє небажання бачити спортсменів республіки на Іграх-2018. Правда, статус зимової Олімпіади дозволяє горянам бойкотувати змагання без жодного збитку для Росії. Але якщо Кадирова в цьому бажанні підтримають керівники інших регіонів, то це може стати приводом для того, щоб не витрачатися. Як, наприклад, всеросійської федерації легкої атлетики.

«Єдина легкоатлетка Анна Чичерова зважилася на судову тяжбу з МОК і програла, витративши 120 тисяч доларів, - поскаржився Барієв. - Наскільки я знаю, їй обіцяли компенсувати витрати, але тільки спорттовариство ЦСКА, за який вона виступала, виплатило якісь невеликі кошти, а федерація легкої атлетики Росії Чічерової матеріально не допомогла ».

«Прикро, що так виходить, але в цілому нам хоча б якесь віконце залишили для чистих спортсменів, які зможуть виступити на Іграх, - резюмував підсумки рішення МОК Барієв. - Як би не було прикро, я вважаю, що ми самі довели до такої ситуації, не відреагувавши належним чином на перші насторожуючі сигнали, які надходили нам з приводу допінгу. Тепер треба думати, як відмитися від ганьби, піти на якісь жертви, вжити всіх заходів, щоб якомога швидше відновитися в олімпійському русі ».

Очікується, що Путін озвучить своє рішення з приводу участі в Олімпіаді сьогодні на форумі добровольців.

А ви за чи проти участі наших спортсменів в Олімпіаді під нейтральним прапором?

23% Нехай кожен спортсмен вирішує сам для себе

30% Категорично проти, це національне приниження

46% За, чому чисті спортстмена повинні страждати через Мутко і Ко?

1% Свій варіант (в коментарях)

Прийом голосів за опитуванням закритий

КОГО НЕ МОЖНА заявляє?
А ви за чи проти участі наших спортсменів в Олімпіаді під нейтральним прапором?