Полезные материалы

Грижа шийного відділу хребта, лікування

  1. Діагностика грижі шийного відділу хребта
  2. Лікування грижі шийного відділу хребта

МКБ-10: М50 (herniated cervical disc)

Міжхребцева грижа шийного відділу - це розрив диска хребта (фіброзного кільця, хряща), в результаті нерівномірного навантаження на хребці.

Досить часто причиною болів в шиї, оніміння рук і багатьох інших симптомів є грижа шийного відділу. Це одне з найбільш поширених захворювань хребта. Найчастіше грижі шийного відділу хребта утворюються в 30-50-ти літньому віці, досить часто причиною грижі є травма або якесь захворювання хребта.

  1. симптоми
  2. діагностика
  3. лікування

Шийний відділ хребта по частоті виникнення міжхребцевих гриж стоїть на другому місці після поперекового.

Перші симптоми, як правило, виникають спонтанно і проявляються сильним болем в шиї, плечах, можуть з'явитися головний біль, оніміння пальців , Зменшується рухливість в шийному відділі, прояви посилюються при поворотах головою.

Шийний відділ хребта складається з семи шийних хребців (шийні хребці позначаються літерою - «С»). Між хребцями знаходиться міжхребцевий диск, при грижі хребта він випинається і здавлює нервові корінці, що відходять від спинного мозку. Залежно від того, який нерв затиснутий, і виникає біль. Найчастіше грижі виникають на рівні С5-С6 (між 5 і 6 хребцями) і С6-С7, рідше на рівні С4-С5 і набагато рідше С7-Т1.

Міжхребцева грижа диска в шийному відділі

Залежно від ділянки, де виникла міжхребцева грижа, і який нервовий корінець затиснутий, виникає різна біль:
- При міжхребцевої грижі С4-С5 (затискання 5-го міжхребцевого нервового корінця). Виникає біль і слабкість в області дельтоподібного м'язи, передпліччя. Зазвичай не виникає оніміння або поколювання в руці. Можуть виникати болі при піднятті руки вище горизонтальної лінії.

- При міжхребцевої грижі С5-С6 (затискання 6-го нервового корінця). Біль виникає в області біцепса і в області зовнішньої частини ліктя, виникає оніміння і поколювання в області великого пальця руки. Це одна з найбільш типових локалізацій грижі хребта.
- При грижі шийного відділу на рівні С6-С7 (затискання 7-го нервового корінця). Біль і слабкість виникає в області трицепса і великого пальця, досить часто виникає оніміння зовнішньої частини передпліччя, середнього пальця, можуть з'явитися відчуття повзання мурашок, «ватность».
- При грижі шийного відділу хребта на рівні С7-Т1 (затискання 8-го нервового корінця). Може виникнути слабкість в руці, оніміння, поколювання, біль в області мізинця, внизу руки.

Варто відзначити, що описані вище симптоми виникають при типовому перебігу захворювання і можуть відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей організму. Для більш детальної діагностики використовують додаткові методи дослідження.

Обстеження нижніх відділів хребта

Діагностика грижі шийного відділу хребта

До недавнього часу діагностика хребетних гриж була скрутна, але з розвитком технологій з'явилися достовірні методи діагностики міжхребцевих гриж. На сьогодні найбільш ефективно застосовується МРТ діагностика , Завдяки чому можна визначити розмір, місце розташування, стадію міжхребцевої грижі , А також виключити іншу патологію.
Як правило, діагностичні дослідження проводять згідно з показаннями, при наявності відповідних скарг або за бажанням пацієнта, для диференціальної діагностики або спростування діагнозу міжхребцева грижа.
При міжхребцевих грижах шийного відділу хребта використовують МРТ, рідше КТ з контрастними речовинами.

МРТ (магнітно-резонансна томографія) - досить новий метод в медицині, але, тим не менш, його переваги перед іншими діагностичними методами набагато вище, особливо при діагностиці міжхребцевих гриж. Завдяки методу МРТ можна визначити розміри, локалізацію та інші параметри міжхребцевої грижі. МРТ вважається практично нешкідливим методом діагностики.
Застосування КТ при діагностиці міжхребцевих гриж не виправдано, в зв'язку з травматичністю цього методу (введення контрастів). При дослідженні шийного відділу хребта важливо встановити наявність інших патологій, порушень сприяють отягощению захворювання.

Лікування грижі шийного відділу хребта

Оцінка роботи верхніх кінцівок при грижі диска в шийному відділі

Маніпуляції на шийному відділі хребта

При лікуванні міжхребцевої грижі важливо не упустити «дорогоцінний час», коли хворому можна допомогти без хірургічного втручання. Завдяки технікам маніпуляційної медицини можна зупинити прогресування захворювання, усунути больові прояви, провести профілактику ускладнень. На жаль, сучасна медицина практично марна при міжхребцевих грижах - пропонуючи таблетку для зняття болю або операцію для видалення міжхребцевого диска, лікарям не завжди вдається досягти бажаного результату. Завдяки технікам, застосовуваним в Клініці доктора Ігнатьєва, істотно збільшується спектр консервативних заходів, завдяки чому вдається вивести хворого з гострого больового стану і запобігти загострення в подальшому.

На жаль, сучасна медицина практично марна при консервативному лікуванні міжхребцевих гриж шийного відділу хребта. Погоджуючись на таблетку для усунення болю або операцію для видалення вогнища, пацієнт повинен розуміти, що причина порушень не усувається і проблема «нашаровується як сніжний ком». Навіть після проведення операції часто потрібні повторні операції. Тому, перш ніж проводити оперативне втручання (операцію), необхідно провести курс консервативного (безоперационного) лікування і тільки після цього строго за показаннями вирішувати питання про необхідність проведення операції.

при безопераційне лікуванні міжхребцевих гриж важливо зняти первинну біль, що приносить дискомфорт, зупинити прогресування міжхребцевої грижі, зробити лікування супутніх захворювань хребта.
Після курсу лікування призначається лікувальна фізкультура для закріплення досягнутого результату. В середньому курс реабілітації хворих з міжхребцевими грижами шийного відділу хребта триває від 1 міс. до 2-3 міс., це період на відновлення нервової тканини, зниження набряку нервового корінця і стабілізації загального стану. При лікуванні гриж шийного відділу хребта в гострий період захворювання віддається перевага м'яким і низькошвидкісним технікам.

Під час курсу лікування хворим рекомендують самостійно приймати збори трав, а також місцеве застосування деяких лікарських рослин, що поліпшують кровообіг, знімають рефлекторний спазм тканин, прискорюють регенерацію кісткової і хрящової тканини. Фітотерапію при міжхребцевих грижах шийного відділу хребта призначають як загальнозміцнюючий засіб.

Не рекомендуються під час курсу лікування міжхребцевої грижі різкі перепади температури, контрастні душі, лазні, різні розтирання, зігріваючі компреси і т. д. Роль застосування блокад при больовому синдромі міжхребцевих гриж не виправдана, в більшості випадків це дає тимчасовий результат і сприяє збільшенню больового синдрому в подальшому.

Головний розділ: Лікування міжхребцевих гриж

Читайте також: Часто задавані питання!

Статті по темі:

  1. лікування цервикалгии
  2. Лікування головного болю
  3. протрузія диска

Консультації по темі: лікування міжхребцевих гриж