Полезные материалы

Грижа Шморля: лікування, симптоми, чим небезпечна

  1. Симптоми грижі Шморля Клінічні симптоми грижі Шморля як правило відсутні або дуже мізерні. Оскільки...
  2. Грижа Шморля грудного відділу хребта
  3. Грижа Шморля шийного відділу
  4. Множинні грижі Шморля
  5. Міжхребцева грижа Шморля
  6. Центральна грижа Шморля
  7. Грижа Шморля і вагітність

Симптоми грижі Шморля

Клінічні симптоми грижі Шморля як правило відсутні або дуже мізерні. Оскільки грижа Шморля:

  • чи не здавлює нервові корінці і судини,
  • не викликає асептичне запалення,
  • не викликає м'язовий спазм.

Грижа Шморля, як вказувалося раніше, це рентгенологічний ознака і дуже часто виявляється випадково, під час діагностичних обстежень, пов'язаних з іншими проблемами хребта. Іноді може з'являтися біль, локального (місцевого) характеру. Такий біль часто з'являється під час фізичних вправ і зменшується або зникає в період спокою. У зв'язку з цим, основними скаргами є неможливість виконувати вправи в повному обсязі під час занять спортом.

Пальпаторно (при обмацуванні) в області ураженого хребця може з'явитися незначна хворобливість і визначатися м'язовий спазм. Неврологічні і судинні зміни не відзначаються.

Грижа Шморля поперекового відділу хребта

Грижа Шморля поперекового відділу хребта зазвичай ніяк не проявляється. Але може супроводжуватися підвищеною стомлюваністю в області попереку, відчуттям дискомфорту і зниженою гнучкістю спини. Виявляється випадково під час діагностичного рентгенобследования хребта з приводу інших захворювань. Вкрай рідко грижа Шморля може бути причиною болю в поперековому відділі і нижніх кінцівках, яка виникає під дією фізичних навантажень або є початковим ознакою ускладнення грижі. При прогресуванні патологічного процесу, міжхребцевий диск може провалитися в грижу повністю, що порушить функцію поперекових хребців. Крім того грижа Шморля поперекового відділу хребта є слабке місце, де може статися компресійний перелом хребця. Це відбувається:

  • при значній бічній навантаженні на хребетний стовп,
  • під час сильного удару,
  • в разі стискання хребетного стовпа уздовж осі.

Тому виявлена ​​грижа Шморля вимагає своєчасної терапії. Грижа Шморля може сформуватися на будь-якому рівні поперекового відділу хребта. У цьому відділі знаходиться п'ять хребців, і вони найбільші, тому що на поперековий відділ припадає велике навантаження. Залежно від місця виникнення грижі і буде виставлений рентгенологічний «діагноз» грижа Шморля L1, L2, L3, L4 або L5.

Грижа Шморля грудного відділу хребта

Грижа Шморля грудного відділу хребта може формуватися на будь-якому рівні грудного відділу хребта і рідше зустрічається по відношенню до інших типів гриж. Найчастіше вона зустрічається на рівні th8 - th12. Часто грижа Шморля протікає безсимптомно. Оскільки уражається тільки кісткова тканина, а нервові закінчення немає. А відсутність больового синдрому, супроводжується несвоєчасною діагностикою грижі. У міру зростання грижі Шморля в грудному відділі хребта може виникати підвищена загальна стомлюваність і місцева - в області грудного відділу спини. Підвищена загальна стомлюваність виникає внаслідок порушення роботи внутрішніх органів - серця і легенів (може виникнути задишка, прискорений пульс). Згодом виникає біль в спині, особливо під час фізичних навантажень, яка зменшується в спокої і може віддавати в руки.

Грижа Шморля шийного відділу

Грижа Шморля шийного відділу найчастіше зустрічається через м'якість самих шийних хребців. На початковому етапі і при невеликій величині протягом грижі Шморля в шийному відділі безсимптомний. При прогресуванні процесу виникає слабкість, підвищена стомлюваність і хворобливість в області шиї, особливо під час фізичних вправ. Прогресування грижі шийного відділу (її збільшення або ускладнення) може супроводжуватися порушенням мозкового кровообігу, що клінічно проявляється головним болем, сонливістю, загальною слабкістю, підвищеною стомлюваністю.

[   9   ], [   10   ], [   11   ], [   12   ], [   13   ], [   14   ], [   15   ], [   16   ], [   17   ] [ 9 ], [ 10 ], [ 11 ], [ 12 ], [ 13 ], [ 14 ], [ 15 ], [ 16 ], [ 17 ]

Множинні грижі Шморля

Множинні грижі Шморля вражають значний відрізок хребетного стовпа, внаслідок чого основними проявами їх є:

  • хронічний біль, яка збільшується у вертикальному положенні (коли людина стоїть або сидить) і зменшується в положенні лежачи.
  • Візуально у таких людей помітно збільшений нахил хребетного стовпа вперед, а також згладжуються природні вигини хребта - грудний і поперековий, внаслідок чого у нього формується сильно пряма форма.
  • Відзначається сутулість і порушена постава.
  • Також відзначається підвищена стомлюваність спини і як результат, снижется працездатність.

Множинні грижі Шморля можуть мати і безсимптомний перебіг, особливо в тих випадках, коли вражена центральна частина хребців. Як правило, такі грижі виявляються випадково в ранньому дитинстві та підлітковому віці, і часто можуть зникати самостійно. Причиною таких гриж є генетична схильність (найчастіше) і можливо недолік кальцію.

Якщо множинні грижі Шморля розташовані на передній частині хребців, то високий ризик виникнення міжхребцевої грижі і компресійного перелому. Часто такі деформації на передній частині хребців виникають в поперековому відділі і можуть супроводжуватися центральними грижами в поруч розташованих відділах хребетного стовпа. Така патологія вимагає обов'язкового спостереження фахівця і своєчасної терапії.

Міжхребцева грижа Шморля

Міжхребцева грижа Шморля може бути одиничною і множинною. Одинична міжхребцева грижа Шморля, зазвичай, не проявляється клінічною симптоматикою. Але якщо присутні відразу кілька таких гриж у хребті (особливо в одному його відділі), то це призводить до порушення рухливості його і викривлення. Поодинокі міжхребетні грижі Шморля формуються зазвичай в зрілому віці і літньому і локалізуються в основному в попереково-крижовому відділі. Множинні грижі Шморля зустрічаються у молодих і частіше в грудному відділі хребта. Міжхребцева грижа Шморля виявляється випадково при рентгенографії з приводу іншого захворювання.

Центральна грижа Шморля

  • Центральна грижа Шморля відрізняється більш сприятливим перебігом і найчастіше зустрічається. Зазвичай, протягом цієї грижі безсимптомний і визначається вона за допомогою рентгенологічного або томографічного методу обстеження. У випадках, коли центральна грижа Шморля великих розмірів, тоді з'являються клінічні симптоматика, властива остеохондрозу хребта:
  • біль, що виникає під час ходьби, тривалого стояння або при нахилі;
  • відчуття втоми в області спини;
  • можливий біль в області попереку, иррадиирущая в нижні кінцівки;
  • зміна (обмеження) рухливості хребетного стовпа в ураженому відділі.

При випадковому виявленні центральної грижі Шморля краще здатися фахівця, щоб своєчасно почати профілактику можливих ускладнень.

[   18   ], [   19   ], [   20   ], [   21   ] [ 18 ], [ 19 ], [ 20 ], [ 21 ]

Грижа Шморля і вагітність

Грижа Шморля і вагітність сумісні. Особливо якщо до вагітності грижа себе ніяк не проявляла. Але в будь-якому випадку, при виявленні під час вагітності грижі Шморля необхідно перебувати під особливим контролем лікаря (ортопед, невролог, акушер-гінеколог) і дуже себе берегти. Оскільки під час вагітності навантаження на хребет значно зростає. Можливо, під час вагітності виникне необхідність носити підтримуючий пояс, корсет або бандаж, а також ходити в басейн. Всі ці заходи будуть дуже корисні як для вагітної, так і для майбутньої дитини. Якщо грижа Шморля виявлена ​​до вагітності, то рекомендується перед її плануванням зміцнити спочатку спину.