Полезные материалы

грижа Шморля

  1. Загальні відомості
  2. Причини грижі Шморля
  3. Симптоми грижі Шморля
  4. Діагностика грижі Шморля
  5. Лікування грижі Шморля

Грижа Шморля - пролабирование тканин міжхребцевого диска всередину тіла прилеглого до нього хребця. Має латентний перебіг, але може привести до формування міжхребцевої грижі диска, компрессионному перелому хребця, деформації хребта. Діагностується за даними рентгенографії хребта; при наявності больового синдрому потрібно МРТ. Лікування включає багату кальцієм дієту, препарати кальцію, лікувальну гімнастику, плавання, масаж, виняток навантажень на хребет. Хірургічні втручання не показані і проводяться тільки при розвитку ускладнень.

Загальні відомості

Грижа Шморля носить свою назву на честь німецького медика Християна Шморля, який описав її в 1927р. Вона являє собою часткове пролабирование тканин міжхребцевого диска всередину кісткових структур тіла довколишнього хребця. На відміну від справжньої міжхребцевої грижі , Що не здавлює спинальні корінці, судини або речовина спинного мозку. Найбільш часто грижа Шморля діагностується у дітей в період стрімкого зростання кісткової системи, коли швидко зростаючі кістки тіл хребців не встигають придбати достатню щільність і більш швидко формуються тканини міжхребцевого диска виявляються щільніше, внаслідок чого вони продавлюють замикальні пластинки в центрі прилеглої до них поверхні хребця. У більшості випадків грижа має субклінічний перебіг і виявляється випадково фахівцями в області ортопедії, вертебрології або неврології при проведенні рентгенографії хребта.

Причини грижі Шморля

Спровокувати утворення грижі Шморля здатні будь-які причини, що призводять до зниження щільності кісткової тканини хребців. Найчастіше це непропорційне зростання хрящової і кісткової тканин, при якому остання відстає у своєму розвитку, в зв'язку з чим в ній утворюються ділянки розрядження і порожнечі. Важливе значення має спадкова схильність, обумовлена ​​особливостями будови хребцевих замикальних пластинок. Мікроперелом останніх, що призводить до пролабированию тканин міжхребцевого диска, може виникати при травмах хребта , Різкому піднятті надмірно важкого вантажу.

Розрядженню кісткової тканини сприяють інтенсивні навантаження на хребетний стовп і його повторні мікротравми при заняттях важкою атлетикою, шейпінгом, стрибками у воду, в період вагітності. остеопороз хребців в літньому віці обумовлений віковими дегенеративними процесами. При недостатньому надходженні кальцію в організм у складі їжі, його підвищеному виведенні (наприклад, при гиперпаратиреозе ) Або при порушенні його всмоктування внаслідок захворювань кишечника ( хронічного ентериту , ентероколіту ) Також виникає розм'якшення кісткових тканин хребців.

Остеопороз хребців буває пов'язаний з розладом їх метаболізму при порушеному кровопостачанні. Останнє може бути обумовлено хворобою Шейермана-Мау , порушенням постави , кіфозом і ін. причинами. Кровообіг в тканинах хребта тісно пов'язане з роботою м'язів спини. При малорухливому способі життя, недостатня м'язова активність викликає значне погіршення кровообігу хребта і здатна привести до дісметаболізму його кісткових структур. Найбільш показовим прикладом подібного механізму формування гриж Шморля є космонавти. Всього за місяць перебування на орбіті їх кісткові тканини втрачають від 5 до 7% своєї щільності.

Симптоми грижі Шморля

Оскільки не відбувається здавлення спинномозкових корінців і звуження хребетного каналу, а також завдяки відсутності запальних змін в місці утворення грижі, її течія має латентний, прихований, характер. Множинні грижі Шморля, що формуються на певній ділянці хребта, можуть проявлятися клінічно підвищеною стомлюваністю ураженого відділу хребетного стовпа. У ряді випадків виникає неінтенсивним хронічний біль, наростаюча в вертикальному положенні пацієнта і практично зникає в положенні лежачи. Можливо порушення постави.

Прогресуюча грижа Шморля негативно відбивається на функціонуванні хребетно-рухового сегменту і може привести до ряду серйозних наслідків. Зменшується рухливість і гнучкість хребта. Підвищене навантаження на суглоби, що з'єднують відростки хребців, сприяє ранньому розвитку спондилоартроз . може сформуватися викривлення хребта : При множинних грижах грудного відділу - кіфоз, поперекового відділу - лордоз . При стрибках з висоти або поданих на рівні ослабленого грижею хребця можливий компресійний перелом хребта . Крім того, грижа Шморля сприяє утворенню справжньої грижі міжхребцевого диска - виходу тканин диска за межі міжхребцевого простору, що, в свою чергу, тягне за собою здавлення спінальних корінців, що виявляється больовим синдромом, виникненням чутливих і рухових розладів в зоні іннервації стиснутого корінця.

Діагностика грижі Шморля

У діагностиці основне значення мають убогий характер скарг або їх відсутність, наявність в анамнезі вказівок на часте мікротравмування хребта, випадки виявлення гриж у родичів пацієнта, викривлення хребта або порушення постави, які визначаються при візуальному огляді пацієнта ортопедом , неврологом або вертебрологом . Достатнім методом інструментальної діагностики виступає рентгенографія хребта . Найчастіше вона виконується в зв'язку з іншою патологією, а грижа Шморля є випадковою діагностичною знахідкою. Рентгенографія дозволяє виявити викривлення хребта, наявність остеопорозу, спондилоартроз, остеохондрозу хребта .

Наявність в клініці вираженого больового синдрому, що не типового для грижі Шморля, вказує на можливе утворення грижі міжхребцевого диска. Оскільки остання не візуалізується за допомогою рентгенографії, в таких випадках показана МРТ хребта , А при неможливості її проведення - КТ хребта .

МРТ хребта. Грижа Шморля з боку верхньої замикаючої пластинки Th11

Лікування грижі Шморля

У зв'язку з тим, що нешкідливі спочатку грижі Шморля можуть мати серйозні наслідки, при їх виявленні необхідно вжити заходів щодо запобігання прогресування. Основна мета терапії - поліпшення метаболізму кісткових тканин уражених хребців і їх зміцнення. Цього можна досягти тільки комплексним застосуванням заходів, одночасно спрямованих на надходження необхідних речовин в організм пацієнта, покращення кровообігу і обмінних процесів в уражених сегментах хребта, зняття надлишкової і нерівномірного навантаження на хребет.

Пацієнтам показана збалансована багата кальцієм дієта. Для підвищення надходження кальцію в організм рекомендовано вживання сиру, молока, домашнього сиру. У ряді випадків застосовують фармпрепарати кальцію і регулятори мінерального обміну (кальцитонін). При цьому слід враховувати, що передозування кальцію негативно відбивається на функціонуванні сечовидільної системи і може супроводжуватися відкладенням кальцію в зв'язках.

Рекомендовано обмежити навантаження на хребет - виключити кінний спорт, їзду на мотоциклі, підйом вантажів, стрибки в воду, заняття аеробікою і акробатикою. При надлишковій масі тіла слід зайнятися її зниженням, оскільки вона виступає фактором, що підвищує навантаження на хребет. Для поліпшення кровообігу і зміцнення хребта слід займатися лікувальною фізкультурою , Плаванням. корисні масаж , мануальна терапія , рефлексотерапія , підводне витягування хребта .

Хірургічне лікування не показане. Необхідність в операції може виникнути при розвитку таких ускладнень, як міжхребцева грижа і компресійний перелом хребця, в разі якщо консервативні методики лікування виявляються неефективними.