Полезные материалы

Міжхребцева грижа, клінічна картина грижі міжхребцевого диска

  1. Причини появи міжхребцевої грижі
  2. Будова міжхребцевого диска
  3. Фізіологія хребта і вікові ризики міжхребцевої грижі
  4. Міжхребцева грижа: класифікація
  5. Клінічна картина міжхребцевої грижі в шийному відділі
  6. Міжхребцева грижа в поперековому відділі

Хребет - основний життєвий стержень здоров'я.

На жаль, майже кожна людина в тій чи іншій мірі стикався з болями в спині. Часто основною причиною таких болів є остеохондроз хребта - дегенеративне зміна міжхребцевих дисків і його крайній прояв - грижа міжхребцевого диска.

Грижа є одним з найскладніших і найнебезпечніших захворювань хребта.

Причини появи міжхребцевої грижі

Існує безліч причин, що ведуть до виникнення міжхребцевої грижі - від неправильної постави і важких фізичних навантажень до перенесених травм, загальної нерозвиненості м'язового корсету, психо-емоційних перевантажень; не останню роль серед ризиків виникнення міжхребцевої грижі відіграє фактор спадковості. Сукупність цих причин впливає на порушення водно-сольового обміну в кістково-зв'язковий апарат хребта, що в кінцевому підсумку призводить до утворення грижі міжхребцевого диска.

Будова міжхребцевого диска

Міжхребцевий диск складається з хрящових (замикальних) пластинок примикає до тіл хребців фіброзного кільця і ​​розміщеного в його центральній частині пульпозного ядра Міжхребцевий диск складається з хрящових (замикальних) пластинок примикає до тіл хребців фіброзного кільця і ​​розміщеного в його центральній частині пульпозного ядра. Кільце, маючи кілька шарів, складається з колагенових і еластинових волокон, які, переплітаючись, міцно зростаються з тілами хребців. В середині цього кільця знаходиться пульпозное ядро, вміст його желеобразная прозора маса, що складається з фібробластів, хондроцитов, колагену і гіалуронової кислоти. Обсяг його дорівнює 1-1,5 кубічним сантиметрам, а поверхня становить 30-50% поперечного перерізу диска.

Фізіологія хребта і вікові ризики міжхребцевої грижі

У формуванні амортизаційної-біомеханічних властивостей міжхребцевого диска особливе значення має характер водного обміну, на який впливають гормони щитовидної залози, надниркових залоз і гіпофіза, а також особливості навантажень на хребет. Встановлено, що найбільш багата водою і мінеральними речовинами тканину дисків людей у ​​віці 18-23 років. У цьому віці міцність міжхребцевих дисків досягає максимальних значень.

У наступні вікові періоди вміст мінеральних солей і води в тканинах міжхребцевих дисків зменшується, причому інтенсивно у чоловіків старше 35 і у жінок старше 45 років. На цьому тлі властивості міжхребцевого диска як гідроамортизатора знижуються, він втрачає пружність, під впливом фізичних навантажень сплющується, відбувається випинання фіброзного кільця і пульпозного ядра за межі замикальних пластинок.

Таке випинання диска без розриву фіброзного кільця називається протрузією Таке випинання диска без розриву фіброзного кільця називається протрузією.

Надалі деформація кільця і ​​ядра наростає і призводить до появи в них тріщин і радіальних розривів, що є причиною обурення закладених в них нервових закінчень. При цьому кільце разом з ядром продовжують переміщатися назад, нарощуючи тиск на задню поздовжню зв'язку.

І нарешті, в момент різких рухів, підняття важких предметів, кашлі, чханні і т.п., відбувається розрив задніх відділів фіброзного кільця, і вміст міжхребцевого диска у вигляді грижового освіти виступає в хребетний канал. Здавлюючи корінець, зазвичай на ділянці від твердої мозкової оболонки до спинномозкового ганглія, грижа викликає його роздратування і активну компресію. Ця патологічна ситуація з розривом фіброзного кільця носить назву міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска).

Міжхребцева грижа: класифікація

Виділяється міжхребцева грижа шийного і грудного відділів хребта, а також грижа попереково-крижового відділу хребта.

міжхребцева грижа шийного відділу хребта зустрічається набагато рідше, це пов'язано з особливостями його будови. Відділ представлений сімома шийними хребцями.

Міжхребетні диски починаються з 3-го міжхребцевого проміжку, забезпечуючи разом з міжхребцевих суглобів хребців згинання та розгинання шиї, а також бічні нахили з досить великою амплітудою. Поперечні відростки шийних хребців мають отвори. Розташовуючись один над іншим, вони утворюють канал, в якому проходить хребетна артерія, вена і симпатичний нерв, що бере початок від шийного грудного ганглія. Задня поздовжня зв'язка - широка, а висота міжхребцевих дисків тут порівняно невелика.

Ці анатомо-фізіологічні особливості будови шийного відділу хребта роблять його дуже рухливим, і в той же час досить захищеним, на відміну від поперекового відділу. Грижі шийних міжхребцевих дисків зазвичай виникають після травми (іноді через значний час) на тлі супутнього дегенеративно-дистрофічного процесу.

У шийному відділі, на відміну від поперекового, задня поздовжня зв'язка слабкіше в центральній зоні. Тому випинання, що веде до грижі міжхребцевого диска, може відбуватися не тільки в заднебоковом, але і в задньому напрямку.

Клінічна картина міжхребцевої грижі в шийному відділі

При грижі диска в шийному відділі порушується мозковий кровообіг. Ті відділи мозку, які відповідають за координацію рухів, не отримують достатньої кількості крові. Це призводить до запаморочень, головних болів, порушення пам'яті, до хиткості ходи. Перший симптом міжхребцевої грижі в шийному відділі хребта - біль, що поширюється від області шиї в руку і лопатку.

Характерні такі особливості клінічної картини: вимушене положення пацієнта; посилення больового синдрому при переході з горизонтального положення у вертикальне; виражені вегетативні розлади. Хворим з міжхребцевої грижею шийного відділу необхідно уникати різких поворотів і незручних поз, рекомендується щадне виконання рухів, теплові і фізіопроцедури, масаж, носіння м'якого шийного корсета.

Міжхребетні грижі дисків грудного відділу хребта складають менше 1% всіх випадків грижі диска. Хронічні болі в грудному відділі хребта зазвичай є симптомами захворювань серця, органів дихання, травлення.

У грудному відділі локалізація міжхребцевої грижі - найчастіше чотири нижніх грудних диска. При грижах грудних дисків частіше, ніж в інших відділах, розвивається здавлювання спинного мозку (причина - вузькість хребетного каналу, переважно серединна локалізація гриж).

Міжхребцева грижа в поперековому відділі

Грижа поперекового відділу хребта   найпоширеніша Грижа поперекового відділу хребта найпоширеніша. Її виникнення сприяють перш за все особливі умови функціонування поперекового відділу - більш високі навантаження на міжхребцеві диски в порівнянні з іншими відділами хребта.

Велика частота випадання диска пов'язана також з анатомічними особливостями попереку, перш за все з більшою, ніж в інших відділах, висотою міжхребцевих дисків. Також в освіті гриж поперекового відділу важлива роль відводиться слабкою і вузькою поздовжньої зв'язці, її ширина між нижніми поперекових хребців становить 1-4 мм, тому вона не може служити достатнім опором грижового утворення.

Всі ці особливості будови нижнього поперекового відділу хребта роблять його особливо вразливим. При виникненні грижі міжхребцевого диска поперекового відділу з'являється сильний біль в попереку. Хворий втрачає здатність самостійно пересуватися. Протягом тижня болю в попереку зменшуються, але з'являється стріляючий біль в сідниці, по задній або бічній поверхні ноги з іррадіацією в пальці стопи. Знижуються або випадають колінні і ахіллове рефлекси.

В окремих випадках до симптомів міжхребцевої грижі приєднується розлад в тазових органах у вигляді затримок сечовипускання або стільця. У хворих виражена анталгічна поза, частіше він вважає за краще стояти, а не сидіти.

Не чекайте ускладнень! При виникненні болю в спині звертайтеся за лікарською консультацією. Професійний і точний діагноз - запорука ефективності лікування. Своєчасно виявлену міжхребцеву грижу можна вилікувати без операції, свідчення тому - багаторічний досвід доктора Бєлянкіна по лікуванню хворих з діагнозом «грижа міжхребцевого диска».