Полезные материалы

Відновлення та реабілітація після операції з видалення міжхребцевої грижі

  1. мета реабілітації
  2. принципи реабілітації
  3. етапи реабілітації
  4. Основні обмеження, які є актуальними для періоду відновлення
  5. Необхідні дії безпосередньо після операції з видалення міжхребцевої грижі
  6. Фізіотерапевтичні лікувальні заходи
  7. Використання тепла і холоду
  8. Відео: гімнастика для спини, після операції
  9. Ключові вправи для відновлення після проведення операції
  10. Відео: Операція на хребті. Страшилка про інвалідність
  11. Вправи на кожен день
  12. Гімнастика після операції з видалення міжхребцевої грижі
  13. лікувальні ванни
  14. Водні процедури
  15. Відео: Міжхребцева грижа - найефективніша операція

Видалення грижі - це крайній захід, використовувана для лікування зруйнованого міжхребцевого диска. Після такої операції у пацієнта значно обмежені рухові функції, які залежать від хребта, і для того щоб повернути здатність вести щодо активне життя, необхідно пройти курс грамотної реабілітації.

мета реабілітації

Після операції з видалення міжхребцевої грижі процес лікування не можна вважати завершеним. Навіть незважаючи на той факт, що хірургічне лікування завершено, у пацієнта можуть тривалий час проявлятися неврологічні і больові симптоми, а також порушення чутливості. Пояснюється це тим, що тривалий тиск грижі на нервові закінчення призвело до розвитку пухлини і роздратування, які залишаються після видалення ушкодженої частини міжхребцевого диска.

З цієї причини необхідно проведення грамотної реабілітації, яка буде мати конкретні цілі:

  • стабілізація стану пацієнта і подальше усунення побутових обмежень;
  • відновлення цілісності організму;
  • усунення обмежень на фізичні навантаження;
  • нейтралізація неврологічних симптомів і больових синдромів.

При виборі конкретних реабілітаційних методик лікар враховує різні фактори. Залежно від складності операції період реабілітації може тривати до 12 місяців.

Відновлення після операції з видалення міжхребцевої грижі, як правило, подразумеваетфізіотерапевтіческіепроцедури, медикаментозне лікування, лікувальну гімнастику і відвідування санаторію.

принципи реабілітації

Якщо період відновлення організований правильно, то в ньому повинні бути реалізовані наступні принципи:

  • процедури для конкретного пацієнта підбираються грамотно, з урахуванням його індивідуальних особливостей;
  • повинен здійснюватися комплексний контроль за станом пацієнта, що має на увазі участь хірурга, який проводив операцію, а також невролога і реабілітолога.

Фактично всі реабілітаційні заходи переслідують дві основні мети: відновлення працездатності людини після операції і запобігання формуванню нових гриж.

Реабілітація після видалення міжхребцевої грижі повинна здійснюватися з урахуванням наступних факторів, що впливають на ефективність відновлення:

  • вік і супутні захворювання пацієнта;
  • тривалість розвитку і тяжкість захворювання;
  • вид операції, яка була проведена.

етапи реабілітації

Весь комплекс відновлювальних заходів можна умовно розділити на кілька ключових етапів:

  1. Ранній. Триває до 14 днів. Протягом цього періоду здійснюються попередження і усунення болю, а також психотерапевтична підтримка.
  2. Пізній. Тривалість цього етапу може становити 8 тижнів. Ключовим завданням цієї частини реабілітації є професійна адаптація пацієнта до самостійного життя в умовах побуту.
  3. Відстрочений етап. Реабілітація після видалення міжхребцевої грижі в цьому випадку може розтягнутися на все життя. Починається цей період, як правило, в третьому місяці після хірургічного втручання.

Основні обмеження, які є актуальними для періоду відновлення



Ранній відновний етап буде успішним при дотриманні обмежень на наступні дії та заходи:

  • виконання фізичних навантажень без використання корсета;
  • підйом вантажів;
  • проведення мануальної терапії та масажу;
  • їзда на велосипеді і участь в ігрових видах спорту;
  • знаходження в будь-якому сидячому положенні;
  • глибокі і скручування спини в хребті, а також різкі рухи в сторони і вперед.

Існують заборони, актуальні і для пізнього реабілітаційного періоду:

  • довгі поїздки в будь-якому транспортному засобі;
  • фізичні навантаження (будь-які) без якісної попередньої розминки;
  • переохолодження оперированной області спини;
  • тривале носіння корсета;
  • підняття предметів, вага яких перевищує 8 кг;
  • тривале перебування в будь-який вимушеній позі.

Основним принципом у разі обмежень після хірургічного втручання є захист хребта і особливо місця, де була видалена грижа, від будь-яких навантажень і переохолодження.

Необхідні дії безпосередньо після операції з видалення міжхребцевої грижі

Реабілітація в післяопераційний період повинна містити наступні пункти:

  • включення в програму РФ (мається на увазі лікувальна фізкультура);
  • рекомендація, що стосується санітарно-курортного лікування;
  • використання електрофорезу, ультразвуку або лазеротерапії для знеболювання і поліпшення кровообігу;

включення в програму РФ (мається на увазі лікувальна фізкультура);   рекомендація, що стосується санітарно-курортного лікування;   використання електрофорезу, ультразвуку або лазеротерапії для знеболювання і поліпшення кровообігу;

  • гідропроцедуи (необхідні для механічного розвантаження хребта) і кінезітерапія;
  • нейтралізація запального процесу, відновлення кісткової тканини і знеболення за допомогою використання медикаментозних методик лікування.

Фізіотерапевтичні лікувальні заходи

Реабілітація після операції з видалення міжхребцевої грижі в обов'язковому порядку повинна включати певні фізіотерапевтичні процедури:

  • Грязьові обгортання. Вони надають знеболюючу, розсмоктуючу і протизапальну дію.
  • Електростимуляція (внутритканевая). Допомагає відновити нерви, які були ущемлені, і значно покращує живлення кісткової і хрящової тканини.
  • Ультразвукові процедури. Їх застосування сприяє відновленню, зростання і стимуляції швидкого харчування клітин тканини.
  • Магнітотерапія. З її допомогою відновлюється рухливість, відчутно знижується ризик виникнення набряків, болю і запалень. Ця методика лікування також допомагає активізувати обмінні процеси.

Ця методика лікування також допомагає активізувати обмінні процеси

  • Реабілітація після операції з видалення міжхребцевої грижі має на увазі використання вкрай високочастотної терапії (КВЧ). Дана методика застосовується для відновлення тонусу зв'язок і м'язів, а також поліпшення кровообігу. За допомогою КВЧ ефективно знімаються запалення і біль.
  • Ионофорез. Актуальний, коли необхідно забезпечити глибоке проникнення препаратів через шкіру. Ефективний для стимуляції відновлення оперованої області і зняття больових відчуттів.
  • Фонофорез. Це процес введення в організм лікарських препаратів за допомогою ультразвуку. Для нейтралізації набряків і запалень застосовується механічний вплив.

Використання тепла і холоду

Реабілітація після операції з видалення міжхребцевої грижі може включати і ті методики, в основі яких лежить вплив на оперовану частина спини за допомогою температури.

Відео: гімнастика для спини, після операції

Вплив на хребет за допомогою тепла здійснюється, як правило, за допомогою парафінових аплікацій. Подібні процедури дозволяють відчутно поліпшити лімфообіг і кровообіг, зняти запалення, відновити провідність нервових імпульсів і зняти м'язові спазми. Важливо знати про те, що парафінотерапія протипоказана тим пацієнтам, у яких були діагностовані цироз печінки, гіпертонічна хвороба, туберкульоз і різні новоутворення.

Що стосується холоду, то його при грамотному підході (необхідна консультація лікаря) застосовують відразу після видалення грижі міжхребцевого диска. За допомогою льоду можна зменшити больові відчуття, зняти м'язовий спазм і знизити ступінь запалення (це відбувається за рахунок звуження кровоносних судин і, як наслідок, зменшення кровотоку).

Ключові вправи для відновлення після проведення операції

Тим пацієнтам, які пережили видалення міжхребцевої грижі, в перші дні після переведення в палату рекомендується виконувати прості вправи:

Відео: Операція на хребті. Страшилка про інвалідність

  • згинання та розгинання ніг в колінах;
  • виконання колоподібними рухів ногами;
  • піднімання і опускання стоп;
  • підтягування колін до живота і подальше розпрямлення ніг (потрібно виконати кілька разів).


Такі вправи після видалення міжхребцевої грижі дуже корисні, але, виконуючи їх, варто збільшувати навантаження помірно (хребет не повинен бути перевантажений).

Вправи на кожен день

Якщо говорити про видалення грижі в області попереку, то варто відзначити, що відновлювальний період після такої операції розтягується на все життя. Тому вкрай важливо, щоб пацієнт привчив себе виконувати ключові щоденні вправи. Йдеться про три основних рухах:

  1. Віджимання. Це досить проста вправа, але виконувати його потрібно правильно (з прямою спиною). Кількість повторень від 10 до 15. При виконанні віджимань потрібно вдихати повітря під час опускання тіла і видихати, піднімаючись.
  2. Реабілітація після видалення міжхребцевої грижі поперекового отделавключает виконання наступної вправи: в положенні лежачи на спині необхідно підняти ноги над підлогою і робити обертові рухи, як на велосипеді. Починати варто з 10-15 повторень, збільшуючи їх кількість з часом до 100-150. Також можна змінювати рівень навантаження під час вправи за допомогою регулювання висоти ніг над поверхнею підлоги.
  3. Присідання. Щоб виконати цей рух правильно, потрібно уявити, ніби доводиться сідати на лавку. Глибокі присідання після операції на попереку категорично протипоказані. У цьому випадку також необхідно виконувати 10-15 повторень.

Якщо виконувати такі вправи правильно і кожен день, то хребет виявиться підготовлений до навантажень протягом дня. Не варто забувати і про приписах лікаря.

Гімнастика після операції з видалення міжхребцевої грижі

Вправи для відновлення хребта повинен складати лікар, використовуючи індивідуальний підхід, при якому будуть враховані такі фактори, як прооперований відділ хребта і особливості захворювання. При цьому існують загальні рекомендації по зміцненню хребта після операції і підготовці його до побутових навантажень. Йдеться про комплекс перевірених вправ:

  • Лежачи на спині, зігнути ноги в колінах і розвести руки на підлозі в сторони. Після необхідно підняти над підлогою таз і утримувати його в такому положенні 10-15 секунд. Згодом час утримання таза має бути доведено до 1 хвилини.
  • Лягти на спину, руки схрестити на грудях, а ноги зігнути в колінах. Підборіддя має бути притиснутий до грудей. За допомогою напруги м'язів черевного преса підняти торс вперед і утримувати його в такому положенні 10 с. Після можна зайняти вихідне положення і розслабити м'язи. Виконувати вправу потрібно 10-15 разів, поступово збільшуючи кількість повторів.
  • Вправи після операції з видалення міжхребцевої грижі включають ще один рух в положенні лежачи: необхідно повільно зігнути ноги в колінах, притиснувши їх до грудей. При цьому повинно відчуватися напруга сідничних м'язів. Після необхідно розслабити м'язи сідниць і тримати зігнутими ноги протягом 40-45 секунд. Потім потрібно їх повільно випрямити.

Потім потрібно їх повільно випрямити

  • Зайняти вихідне положення на зігнутих в колінах ногах і руках. Після необхідно одночасно витягнути праву руку і ліву ногу так, щоб вони зайняли горизонтальне положення. Тримати їх в такому положенні потрібно протягом 10-60 секунд. Це ж рух повторюється з лівою рукою і правою ногою.
  • ЛФК після операції з видалення міжхребцевої грижі має на увазі і такий рух: лежачи на животі, зігнути руки в ліктях біля голови. Далі потрібно одночасно випрямити руки і підняти верхню частину тулуба вгору, прогинаючись в області попереку. Але стегна відривати від підлоги не треба.
  • Потрібно лягти на живіт і помістити кисті рук під підборіддя. Після цього не високо і повільно необхідно підняти пряму ногу, а потім так само повільно опустити (рух виконується по черзі). Таз при цьому повинен бути нерухомий.

лікувальні ванни

Ще один спосіб відновлення хребта після операції - це використання різних ванн, надають лікувальну дію:

  • Радонові ванни. Актуальними для поліпшення кровообігу і нервово-м'язової провідності.

Актуальними для поліпшення кровообігу і нервово-м'язової провідності

  • Скипидарні. Використовуються для розсмоктування рубців і спайок, а також активізації процесу відновлення.
  • Трав'яні ванни дозволяють зняти напругу в м'язах і знизити больові відчуття.
  • Реабілітація після операції з видалення міжхребцевої грижі буде більш ефективна, якщо використовувати сірководневі і сульфідні ванни, які сприяють розсмоктуванню запальних вогнищ, поліпшенню кровообігу, нормалізації м'язових скорочень і стимуляції відновлення тканин.

Водні процедури

Такий вид процедур є частиною відновного процесу після операції. Перебування у воді надає розслабляючий ефект. Але важливо враховувати той факт, що після видалення грижі тривале перебування у воді протипоказано. Прийом гідромасажу, так само як і процедури в басейні, не повинні тривати більше 15-30 хвилин.

Відео: Міжхребцева грижа - найефективніша операція

Що стосується обливань холодною водою, то вони також корисні, оскільки благотворно впливають на відновлення нервових закінчень і стимулюють м'язову діяльність. Максимально ефективними є короткі обливання.

Як підсумок можна відзначити, що процес відновлення після видалення міжхребцевої грижі - це постійний і наполеглива праця перш за все з боку пацієнта. Якщо стабільно і правильно виконувати елементи лікувальної гімнастики і виконувати розпорядження лікаря, то є всі шанси на повноцінний і активний спосіб життя.