- Причини розриву дисків
- Правила виконання вправ
- Вправи для поперекового відділу
- Комплекс, який застосовується при гострому перебігу хвороби
- основний комплекс
Грижа хребта - серйозне захворювання, причиною якого є розрив фіброзного кільця міжхребцевого диска. В результаті відбувається вихід частини драглистого ядра і здавлювання нервових закінчень. Також дегенеративні процеси в диску є причиною зменшення відстаней між сусідніми хребцями. Як наслідок, виникає біль в попереку, що переходить на ногу, оніміння пальців, локалізовані неприємні відчуття в гомілки або стопи. Це, в свою чергу, призводить до порушень функцій ходьби з подальшою інвалідизацією. Перше, з чого потрібно почати - визначити, через що виникло захворювання і усунути причину. Це є запорукою успіху лікування і запобігання рецидиву в майбутньому.

Причини розриву дисків
- Неправильна постава, що викликає нерівномірне навантаження на спину.
- Пасивний спосіб життя, відсутність щоденних фізичних вправ.
- Інтенсивні фізичні навантаження, травми.
- Незбалансований раціон.
- Недостатнє споживання рідини.
Гімнастика як метод лікування
Для лікування міжхребцевої грижі існують спеціально розроблені вправи, метою яких є збільшення проміжку між хребцями, зміцнення спинних м'язів, збільшення припливу крові до області деформованого диска. Правильно підібраний комплекс і регулярне проведення занять забезпечує зменшення або повне припинення болів і повернення до звичайного життєвого укладу. Крім того, це дозволяє обійтися невеликим прийомом лікарських препаратів.

Правила виконання вправ
Щоб витягти з вправ найбільшу користь, необхідно дотримуватися правил, що дозволяють уникнути помилок, а неправильна навантаження призведе до погіршення ситуації.
- Спочатку потрібно уникати різких рухів, скручувань, стрибків, поштовхів, ударів.
- Стежити за самопочуттям, відсутністю болю. Припустимо легке відчуття дискомфорту і при цьому максимальна акуратність у виконанні.
- Не можна виконувати вправи, які є причиною різкого болю. Однак використовувати в ролі діагностики можна - якщо через якийсь час при його повторенні біль зменшується, то комплекс лікувальної гімнастики розроблений правильно.
- Лікувальні вправи потрібно робити щодня, розбивши на декілька етапів і виконуючи їх в різний час (в середньому чотири рази на день).
- Приступати потрібно з невеликої амплітуди, поступово збільшуючи її.
- Не можна докладати більше навантаження на місця локалізації проблеми.

Слід пам'ятати, що за один день проблема не піде, принцип, яким потрібно керуватися при заняттях - це акуратність, неспішність і м'яка наполегливість дій.
Вправи для поперекового відділу
В ідеалі, будь-який комплекс вправ повинен розроблятися з урахуванням всіх показань і протипоказань, а на завершення вивчений і схвалений доктором. Якщо ж можливості порадитися з ним немає, то головне, на що потрібно орієнтуватися - самопочуття в процесі виконання.
Комплекс, який застосовується при гострому перебігу хвороби
Основна мета - розтягнення сусідніх хребців і зміцнення м'язів преса.
- Поставити стілець, покласти на нього подушку і лягти на неї животом, роблячи глибокі вдихи верхньою половиною грудної клітини. Сенс цієї вправи полягає в тому, що відбувається перегинання хребта в призначеному місці. При цьому грижа перестає тиснути на нервові закінчення, що дозволяє зменшити біль. Також відбувається зміцнення спинних м'язів і розтягнення хребта.
- Фітбол (вправи на великій кулі). Лежачи спиною на такій кулі, робити плавні рухи. Ця вправа добре знімає тонус м'язів спини. Існують різні моделі цього інвентарю, наприклад, кулі з шипами, додатково масажують проблемну область і стимулюючи кровообіг. Для безпеки виконання, щоб не впасти, краще заручитися допомогою партнера.
- Для наступної вправи потрібно шведська стінка зі спеціальною похилою поверхнею. Вгорі цієї поверхні прилаштовують лямки, щоб було за що триматися руками, і лягають на неї животом на кілька хвилин. Такий стан допомагає розслабитися. Для того, щоб розтягнути хребет, необхідна допомога іншої людини. В цьому випадку зверху в лямках утримуються ноги, а партнер обережно тягне хворого за руки.
- Лягти на спину і витягнути руки уздовж тулуба. Напружити м'язи преса, потім розслабити їх. Інтенсивність вправи залежить від самопочуття.
- Початкове положення те ж саме, що і в п.4. Напружити потилицю, лопатки, долоні і сідниці, притискаючись до підлоги. Залишитися в такому положенні на півхвилини. Поступово збільшувати навантаження.

Вищеописаний комплекс допомагає зменшити біль і знижує ризик утиску грижі. Після стабілізації стану можна перейти до більш активних занять.
основний комплекс
Всі вправи розраховані на поступове збільшення кількості підходів і часу утримання в положенні максимального зусилля. Вправи з положення лежачи робляться на підготовленої твердої поверхні (наприклад, мат, килимок для аеробіки).
- Лягти, руки витягнути уздовж. Відірвати таз від підлоги на 15-20 см і затриматися на 10 сек. Виконати 3-4 рази.
- Лежачи на спині, ноги зігнути в колінах. Руки витягнути перед собою, відірвати голову на 20 см, поперековий відділ хребта притиснутий до підлоги. Утримувати позицію протягом 20-30 сек.
- Початкове положення - п.2. Долоню правої руки покласти на ліве коліно. Ліве коліно намагатися підтягти до живота, одночасно надаючи рукою опір. Продовжувати зусилля 10 сек, потім поміняти руку і коліно.
- Сісти навпочіпки, повністю зігнувши ноги в колінах (сідниці впираються в п'яти). Тулуб притиснути до стегон. Витягнути руки вперед, утримуючи вихідне положення. Затриматися на 5-10 сек, повторити кілька разів.
- Сидячи на стільці, витягнути ноги і розвести стопи на 90 °. Нахилитися корпусом спочатку до правої ноги, потім до лівої. Почати з п'яти нахилів в кожну сторону, збільшуючи до 15 повторів.
- Лягти. Зігнуті в колінах ноги обхопити руками. Притиснути п'яти до сідниць. Домогтися невеликого напруження м'язів спини. Утриматися в такому положенні протягом 10 сек. Повторити вправу 3-4 рази, поступово доводячи до 10 разів.

Регулярне виконання комплексу лікувальної гімнастики принесе велику користь і дозволить звести ризик повернення хвороби до мінімуму.