Полезные материалы

«Я перестав слухати британське радіо». Англійці ледь не рознесли безкоштовний поїзд, добре оцінили умови на ЧС

  1. Душ в поїзді за 150 рублів
  2. Англійці залишилися задоволені

Кожен раз, коли футбольний уболівальник збирається на чемпіонат світу чи Європи, постає питання: які будуть умови

Кожен раз, коли футбольний уболівальник збирається на чемпіонат світу чи Європи, постає питання: які будуть умови? Проживання, харчування і не менш важливо ─ проїзду між містами і стадіонами. Для російського турніру останнім можна назвати навіть ключовим. Адже, наприклад, між Москвою і Волгоградом відстань майже в тисячу кілометрів!

Душ в поїзді за 150 рублів

Щодо проїзду між стадіонами ніяких питань не виникало. Кожне місто ЧС-2018 завів кілька спеціальних зручних маршрутів з шаттлами до важливих місцях з точки зору турніру: вокзал, аеропорт, фан-зона і стадіон. Це програма-мінімум для кожного міста ЧС-2018. Я встиг такі побачити в Волгограді, Москві і Санкт-Петербурзі. Волонтери на стадіоні «Мордовія Арена» також стверджували, що до вокзалу можна дістатися на шатлі, однак на очі він мені чомусь так і не попався. Втім, в Саранську цей транспорт необов'язковий ─ все в крокової доступності. Шлях від вокзалу до стадіону займає 30 хвилин ходьби пішки.

Набагато складніше для організаторів турніру було зробити зручну мережу міжміського транспортного зв'язку. Але запустивши мережу безкоштовних поїздів, їм, здається, вдалося задовольнити бажання багатьох. На весь турнір транспортна дирекція запустила 734 безкоштовних поїзда, надавши уболівальникам виключно вагони купе (жодного плацкартного). Причому, якщо в складі Москва ─ Саранськ і назад один вагон (в моєму випадку другий) був майже повністю забитий журналістами, то поїзд Москва ─ Волгоград в більшості своїй складався з уболівальників, упереміш розбавлений рідкісними співробітниками преси.

Умови за російськими мірками надаються непогані. Є кондиціонер, немає місць для куріння. Іноземці неодмінно поскаржаться, що провідники зовсім не знають англійської, хоч і намагаються бути надзвичайно послужливими для кожного вболівальника. На весь поїзд є лише пара дівчат-перекладачок, які, звичайно, не встигають бігати по цілому складу задля вирішення одного скромного питання. Але в разі повного нерозуміння з персоналом, вони безумовно допоможуть.

Далеко не всі купе переповнені. Поїзд із Саранська до Москви і зовсім був напівпорожнім, оскільки багато перуанці вирішили залишитися ще на один день в Мордовії і продовжити гуляння на площі Тисячоліття, незважаючи на поразку від Данії (0: 1).

Здебільшого в поїздах чисто і затишно для тих, хто любить подібну поїзний романтику. В напрямках більш далекого прямування, наприклад, 18-годинний Москва ─ Волгоград, всього за 150 рублів пропонується душ в одному з вагонів потяга. Ще за 200 рублів можна орендувати рушник, тапочки і умивальні приналежності. Це не люкс, але гарячої води в поїзді я раніше не бачив.

Англійці залишилися задоволені

Однак основна життя в безкоштовних поїздах проходила в вагоні-ресторані.

Вболівальники Тунісу і Англії влаштували власний концерт у вагоні-ресторані поїзда Москва - Волгоград # ЧМ2018 #TUNENG

Найбільший обсяг робіт в таких як би далеко вона не була, так ще практично в кожному напрямку вболівальники влаштовують повний «дестрой». У моєму поїзді до Саранська під ранок можна було побачити сплячих в вагоні-ресторані перуанців. У напрямку на Волгоград утворилася суміш англійців і тунісців, які дуже багато співали і пили ─ з останнім в безкоштовних поїздах проблем немає. Запасу вистачало всім до самого ранку. До того ж за рахунок цінника - від 200 до 500 рублів за пляшку пива, - гроші у вболівальників кінчалися нешвидко. Тільки шкода було дивитися на тендітну, але по-російськи сильну дівчину-офіціантку, яка кожного разу надривається голос, щоб її пропустили крізь натовп уболівальників, набівшіхся в вагоні-ресторані, щоб прибрати випиті банки і пляшки, а іноді і відібрати тари з міцними напоями , які в безкоштовному поїзді заборонені.

Поки вона намагалася наводити чистоту в переповненому вагоні-ресторані, фанати все продовжували співати, найчастіше наспівуючи англійські мотиви, але іноді змінюючи їх під поглядом російських уболівальників на нашу «Калинку» або фанатські кричалки російських клубів, від гучності яких дівчина, ледь стримуючи сльози, затикала руками вуха. Напевно, вона зненавиділа футбол і буде робити це все життя.

В один момент в поїзді Москва - Волгоград затягнули кричалку фанатів @zenit_spb ! # ЧМ2018 #TUNENG

І звичайно ж «Калинка» # ЧМ2018 #TUNENG

На питання, чи очікується за таку поїздку їм підвищену зарплату жінка-кухар, що стоїть в стороні, без надії в голосі сказала: «Сподіваюся». Вона зізналася, що за всю довгу історію своєї роботи в вагоні-ресторані таке бачила в перший раз.

Самі англійці в підсумку залишилися задоволені. З несамовитими поговорити не вдалося, але під кінець їх пісень і танців у вагоні-ресторані з'явилися більш спокійні британці: двоє друзів ─ один з Лондона, уболівальник «Вест Хема», інший ─ з Уельсу. Обидва відзначають високий рівень якості проведення чемпіонату світу ─ 2018 і, як і багато інших вболівальники, які приїхали в Росію, говорять про невідповідність стереотипів.

─ Протягом 30 років я постійно слухав радіо, ─ розповідав лондонець, який голосно пирснув, коли я вимовив «Міллуолл», перевіряючи на правдивість його слова про «Вест Хемі». ─ Але останнім часом я все частіше його вимикаю. Англійські медіа створюють негативний фон про Росію. Це неправильно, адже ми з моїм другом тут бачимо, що тут все зовсім не так.

─ Сподіваюся, ─ додає його валлійський друг. ─ Що чемпіонат світу допоможе нам усім зрозуміти, що немає ніякого сенсу в цій інформаційній війні. Ми повинні бути більш дружелюбним один до одного.

Після таких приємних слів від британців, я повернувся в купе до свого нового друга марокканця, з яким ми проговорили про подорожі та футболі все дорогу. Ми ділилися прогнозами на найближчі матчі ЧС-2018, замовляючи їжу в купе. Чемпіонат світу ─ відмінний шанс зрозуміти іноземців і стати до них більш відкритими, але хочеться вірити, що на турнірі запрацюють не тільки чиновники, а й, наприклад, співробітники вагона-ресторану, що забезпечують уболівальникам зручну дорогу.

portsdaily