Полезные материалы

Російські воротарі - кращі в НХЛ

  1. Сергій Бобровський, «Коламбус»
  2. Андрій Василевський, «Тампа-Бей»
  3. Семен Варламов, «Колорадо»
  4. Антон Худобін, «Бостон»
  5. Бонус. Ілля Бризгалов

Однозначно.

Нинішній сезон НХЛ наближає нас до історичної події для російського хокею - відразу двоє наших можуть потрапити в трійку номінантів на приз найкращому воротареві сезону ( «Везіна Трофі»).

Це удвічі цінно - адже російських кіперів завжди було не дуже багато в НХЛ. Ось і зараз їх всього четверо, але цей сезон може вийти найкращим за всю російську воротарську історію ліги.

Сергій Бобровський, «Коламбус»

Сергій Бобровський, «Коламбус»

Кращий повний сезон (2016/17): 41 перемога в 63 матчах (65%), 7 шатаут, 93,1% відбитих кидків, 2,06 коефіцієнт надійності

Поточний сезон: 16 перемог в 25 матчах (64%), 4 шатаут, 92,6% відбитих кидків, 2,21 коефіцієнт надійності.

За підсумками минулого сезону Бобровський виграв «Везіне» з розгромним рахунком: 25 генменеджеру клубів з 30 віддали йому перше місце. Зараз він йде практично за тим же графіком, але нинішні цифри можуть бути навіть вагоміше - адже загальна результативність в лізі зросла. Тільки Бобровський все ще знаходить можливості, щоб ставати краще.

Останній матч з «Едмонтон» трохи зіпсував Сергію статистику, але вона все одно вражає - за всіма основними показниками він входить в топ-5, а по шатаут і зовсім перший.

Але головне, що в багатьох виграних «Коламбусом» матчах саме дії Бобровського виявлялися ключовими. Наприклад, блискучі сейви у зустрічах проти «Детройта» і «Монреаля» дозволили команді залишитися в грі і добути перемоги, а потім зайняли відразу перше і друге місця в топі найкращих на тижні.

Ситуація з діями «Коламбуса» в обороні і внеском воротаря досить цікава. З одного боку, «мундири» не дозволяють масово обстрілювати свої ворота (30,23 кидка за гру - менше показник тільки у 5 команд). З іншого - Бобровському часто доводиться стикатися з кидками високого рівня небезпеки. У рівних складах більше таких дістається тільки Генрік Лундквіст ( «Рейнджерс») і Фредеріку Андерсену ( «Торонто»).

Складність кидків в просунутій статистикою розраховується виходячи з ймовірності голи після кидка з тієї чи іншої точки на основі масивів даних про результативність. Виділяються три рівня небезпеки: низький (умовно легкі кидки), середній і високий (складні кидки). Як правило, найнебезпечнішими є кидки з близької дистанції.

І ось на цих цифрах дуже помітно, як тягне Сергій саме в критичні моменти. За відсотком відображення складних кидків у всіх ігрових ситуаціях (тут і далі - серед воротарів, які зіграли як мінімум 500 хвилин, таких на сьогодні 47) Бобровський з 85,3% йде на другому місці після проводить відмінний сезон Корі Кроуфорда з «Чикаго». Ось тому його і виставляють навіть на що йдуть підряд матчі - з ним у «Коламбуса» набагато більше шансів на перемогу. Але спадів при такому графіку не уникнути, хоча у Бобровського вони зараз не бувають довгими.

У кидкової мапі Сергія є й невеликий парадокс. У цьому сезоні йому чи не простіше забити кидком середньої небезпеки, ніж складним. За відсотком їх відображення у нього тільки 21-е місце (при цьому в рівних складах - 11-е, тобто меншість тягне показник вниз). Але якщо Бобровський і тут хоча б трохи додасть, то третя «Везіна» у нього вже практично в кишені - за рівнем особистого впливу на результати команди він обходить всіх.

Цей важливий фактор дозволяє Сергію знову претендувати і на «Харт Трофі» (в минулий раз в голосуванні за цей приз він став третім), хоча при високій результативності зазвичай воротарів MVP не визнають.

Андрій Василевський, «Тампа-Бей»

Андрій Василевський, «Тампа-Бей»

Кращий повний сезон (2016/17): 23 перемоги в 50 матчах (46%), 2 шатаут, 91,7% відбитих кидків, 2,61 коефіцієнт надійності.

Поточний сезон: 20 перемог в 25 матчах (80%), 3 шатаут, 93,3% відбитих кидків, 2,15 коефіцієнт надійності.

Перший сезон в ролі беззастережно основного голкіпера «Лайтнінг» Василевського вдається. Команда у вогні і часто виграє, Андрій грає багато і діє в цілому дуже ефективно. Зараз він є безсумнівним кандидатом на «Везіне». А як інакше, якщо за трьома з чотирьох основних воротарських показників статистики Василевський займає чисте перше місце?

А як інакше, якщо за трьома з чотирьох основних воротарських показників статистики Василевський займає чисте перше місце

Очевидно, що головоломка «Бобровський або Василевський» на сьогодні навряд чи має точне рішення. Але для Андрія, на відміну від Сергія, кидки високу небезпеку є проблемою. За відсотком відбитих складних кидків він тільки 20-й (80,2%).

Це не дивно, йому всього 23 роки - для воротаря вік дитячий. Краще справлятися з такими ситуаціями допоможе досвід, і Андрій продовжує його накопичувати. А зі своїми кидками він працює на рівні - по відсотку відображення легких і середніх він йде в топ-10 кращих. Тут треба визнати, що іноді ця статистика лукавить - формально легкий кидок може запросто поставити воротаря в глухий кут. Але Василевський зазвичай напоготові.

Ще дуже важливо те, що в «Тампі» його повністю підтримують і не критикують за помилки навіть після матчів з п'ятьма пропущеними голами. В таких умовах Василевського буде куди простіше прогресувати і долати можливі хвороби росту, щоб через років 2-3 перетворитися на справжнього домінатора. На цей раз російського.

Ще два наших воротаря поки не претендують на призи, але нинішній сезон для них теж дуже важливий - багато в чому він є перехідним.

Семен Варламов, «Колорадо»

Семен Варламов, «Колорадо»

Кращий повний сезон (2013/14): 41 перемога в 63 матчах (65%), 2 шатаут, 92,7% відбитих кидків, 2,41 коефіцієнт надійності.

Поточний сезон: 9 перемог в 19 матчах (47,4%), 1 шатаут, 90,3% відбитих кидків, 3,19 коефіцієнт надійності.

Насіння складно дорікнути в тому, що він ніяк не повторить епічність сезон, коли витягнув «лавин» в плей-офф, посів друге місце в голосуванні за «Везіне» і четверте - за приз MVP регулярки.

Тоді «Колорадо» явно прагнули вище голови і в наступних сезонах був уже не такий гарний. Особливо з точки зору оборони - всі останні роки і при Руа, і при Беднар воротарям «Евеланш» доводилося несолодко. «Лавини» постійно були серед клубів, по воротах яких кидали найчастіше. Хіба що зараз ситуація трохи налагодилася, і команда за цим показником стала ближче до середини.

З точки зору поточної карти кидків у Варламова виділяються два полюси. За відсотком відображення кидків середньої небезпеки він кращий в лізі (95,4%), по складним - четвертий з кінця (71,6%). Тобто, своє бере справно, але не рятує.

Одна з причин подібної нестабільності - Семен зараз в якомусь сенсі перезапускає кар'єру. На її протягом Варламова постійно переслідували травми, і здебільшого минулого сезону він пожертвував заради складних операцій. Після них йому фактично заново довелося вчитися стояти на ковзанах. Тому повернення справжнього Варламова все-таки ще потрібно почекати.

Антон Худобін, «Бостон»

Антон Худобін, «Бостон»

Кращий повний сезон (2013/14): 19 перемог в 36 матчах (52,8%), 1 шатаут, 92,6% відбитих кидків, 2,3 коефіцієнт надійності.

Поточний сезон: 7 перемог в 11 матчах (63,6%), 92,2% відбитих кидків, 2,53 коефіцієнт надійності.

Єдиний російський бекап видав такий старт, що похитнув позиції основного голкіпера «Брюінс» Туукка Раска. У Худобіна вже стільки ж перемог, скільки було за весь минулий сезон, який вийшов дуже невдалим і навіть ставив під сумнів його майбутнє в «Бостоні». А тепер про те, що «ведмедикам» не варто розлучатися з Малькольмом Суббаном, згадує тільки Дон Черрі.

Звичайно, виграти конкуренцію у фіна важко - в тому числі з-за різного статусу і розміру контрактів. А якщо команда продовжить кидати Худобіна напризволяще, як в недавньому матчі з «Нешвілл» , То і поготів. Але поки кидкова статистика у нього краще, ніж у Раска за всіма рівнями складності. За загальним відсотком сейвів Худобин тримається в топ-10 ліги. Важливим плюсом для появи впевненості у себе і помітно омолодити команди в цілому є відсутність ляпів - з легких кидків він взагалі поки не пропустив жодної шайби.

Зараз Худобин може як мінімум повторити результати свого кращого сезону в «Кароліні». Для контрактного року - те, що треба. І якщо він залишиться в «Бостоні», то ще не пізно буде повторити шлях Тіма Томаса. Він став основним голкіпером «Брюінс» в 32 роки, Антону стільки виповниться якраз в наступному році.

Бонус. Ілля Бризгалов

Ілля Бризгалов

Бризгалов вже більше двох років не виходить на лід, але менш помітною особистістю не став. Зумівши ще в ігрові роки прославитися міркуваннями про філософію, Всесвіт і Сталіна, Ілля продовжив створення публічного образу «правдоруба». В майбутньому це точно переважить (а може, вже перевищила) все його воротарські досягнення.

Остаточний перехід від хокеїста до медіа-персони Бризгалову дався дуже легко. Серед колишніх гравців дуже мало крутих аналітиків, здатних по-справжньому запалити, тому від надлишкової конкуренції Ілля тут не страждає. Він швидко отримав персональну рубрику на Sportsnet і періодично дає коментарі російській пресі. Гострих тем не уникає, і по кожній йому є, що сказати, будь то допінг-скандали в нашому спорті або твори Джорджа Оруелла .

Будучи гравцем, Бризгалов тільки один раз номінувався на «Везіне» (в 2010 році зайняв друге місце після Райана Міллера). А ось якщо НХЛ коли-небудь придумає приз кращому експерту, то він може стати його багаторазовим володарем.

Використано фото: Gettyimages.ru / Rob Carr; REUTERS / Jeff Curry / USA TODAY Sports (2,4); globallookpress.com / Douglas R. Clifford; фото: Gettyimages.ru / Ethan Miller, Bruce Bennett, twitter.com/bryzgoalie30

Мій хокейний твіттер Мій хокейний твіттер

Мій хокейний телеграм Мій хокейний телеграм

А як інакше, якщо за трьома з чотирьох основних воротарських показників статистики Василевський займає чисте перше місце?