Полезные материалы

Вегетаріанська дієта. Вегани, старовегетаріанство і Младовегетаріанство. Лактоововегетаріанство.

  1. Вегетаріанці і м'ясоїди, про що суперечка?
  2. Веганські дієта переваги
  3. Заперечення противників веганів
  4. Недоліки вегетаріанської дієти
  5. Проблема достатності білка в раціоні вегетаріанців
  6. Яку дієту найкраще вибрати для тривалого використання
  7. метаболічна дієта

Один з напрямків формування раціону представлено вегетаріанством

Один з напрямків формування раціону представлено вегетаріанством. Вегетаріанство в даний час розділилося на кілька течій, деякі з яких вже мають мало спільного з самого початку трактуються класичним вегетаріанським типом харчування. Сьогодні в вегетаріанство можна виділити дві основні підгрупи:

Вегани (старовегетаріанци) - використовують у їжу тільки рослинні продукти. Виключені з раціону молочні продукти, яйця, м'ясо будь-яких тварин, птиці, риби. Особливо жорстко дотримуються принципів веганства не використовують в якості матеріалів шкури і хутро, а також шерсть тварин. Також вони не їдять мед. Протест проти примусового утримання тварин на фермах, з подальшим вбивством, а також заклик до відмови від експлуатації тварин (а відповідно і комах - бджіл) лежать в основі веганскої світогляду.

Лактоововегетаріанці (младовегетаріанци) - назва бере свій початок від латинських слів «лакто» - молоко і «ово» - яйце. Таким чином, крім рослинних продуктів в їжу вживаються молоко і молочні продукти, яйця, а також сир, сир і т.д.Ето напрямок вегетаріанства (оволактовегетаріанство) більш терпимо ставиться до початкового забороні на включення в їжу м'яса і риби, хоча використовує правило: не вживати в їжу нічого померлого або убитого. Використання яєць і молока цим вегетаріанським спільнотою піддається критиці з боку веганів. Вони вважають, що використання молока є експлуатацією тваринного, а з'їдання яєць це знищення життєвого початку.

Вегетаріанська дієта в деякій мірі, в своїй основі має релігійне коріння. Такий тип харчування був характерний для послідовників буддизму, індуїстів і деяких інших релігій. Наприклад, адвентисти, посилаючись на запис у Книзі Буття Глав 1 Вірш 29: І сказав Бог: «Оце дав Я вам усю ярину, що розсіває насіння, що на всій землі, і кожне дерево, що на ньому плід деревний, що воно розсіває насіння - вам це буде в їжу »повністю відмовляються від м'яса. Вони кажуть про розумне обмеження в харчуванні для досягнення здоров'я і довголіття. В основі всіх трьох напрямків використання в їжу в першу чергу продуктів рослинного походження. Сюди відносять злаки, овочі, фрукти, а також коренеплоди, насіння і горіхи, і (в повному обсязі прихильники) гриби.

Вегетаріанці і м'ясоїди, про що суперечка?

Вегетаріанці і м'ясоїди, про що суперечка

Якщо не брати до уваги ідеологічну підоснову такого типу харчування, то можна розглянути переваги і недоліки кожного з цих напрямків з точки зору збалансованості метаболічних процесів. Безумовно, вегетаріанська дієта більше підходить людині, ніж «дієта хижака» або білкова дієта, заснована на переважно м'ясному раціоні. Перебуваючи на рослинному раціоні харчування людей, може жити як завгодно довго в межах свого видового ліміту життя. Якщо говорити про чисто м'ясному раціоні, то тут все не так гладко. Наприклад, велика частина вітамінів, поліфенолів біофлавоноїдів - важливих витаминоподобних з'єднань необхідних для здорового життя приходить в наш організм саме з рослинною їжею. При нестачі речовин, що надходять в наш організм з рослинною їжею, ми не зможемо зберегти здоров'я на хорошому рівні. Відсутність рослинних продуктів призведе до авітамінозу, нестачі мікроелементів, порушення моторної функції кишечника, зниження імунітету і багатьох інших проблем. Крім того не треба забувати, що людині вкрай необхідні вуглеводи, що містяться в рослинних продуктах. Йдеться про полисахаридах і звичайному крохмалі, який є джерелом енергії. Вкрай нераціонально і досить небажано для організму використовувати в якості джерела енергії протеїн. Білки використовуються в нашому організмі для «будівельних і ремонтних робіт». Основні речовини для енергетичного обміну це вуглеводи і жири. причому вуглеводи треба поставити на перше місце за швидкістю доступу до їх енергії і здатності відновлювати розтрачені запаси.

Отже, давайте розглянемо всі за і проти вегетаріанської дієти. За основу візьмемо дієту веганів, тобто повна відсутність в їжі м'ясних продуктів і риби (рибопродуктів), молочних продуктів і яєць.

Веганські дієта переваги

Позитивні властивості такої дієти полягають в значному зниженні частоти розвитку захворювань серцево-судинної системи, багатьох видів пухлин. Різке зниження частоти аутоімунних захворювань, алергічних реакцій. Хороша робота шлунково-кишкового тракту. З цим неможливо посперечатися, хоча в інтернеті ви знайдете безліч статей намагаються перекрутити такі твердження. Не забувайте про те, що багато статей - замовні, а дослідження фінансувалися тими колами, яким були потрібні конкретні відповіді на питання. Хочу підійти до цієї проблеми об'єктивно, так як досить довго займаюся системами харчування (понад 35 років) і на моїх очах спочатку були підняті на щит, а потім безжалісно розвінчано багато систем харчування, що базуються на досить оригінальні ідеї, що висуваються їх розробниками.

Заперечення противників веганів

Люди всеїдні і деякі незамінні речовини вони отримують тільки з продуктів тваринного походження. До таких відноситься вітамін В12. Якщо не вживати тваринні продукти, розвивається недолік цього вітаміну в організмі, з усіма наслідками, що випливають звідси проблемами. Наступне заперечення стосується різниці в складі тваринного і рослинного білка . Так тваринний білок містить більш повноцінний набір амінокислот, який легко засвоюється. На відміну від тваринних білків рослинний білок має неповноцінний для людини склад амінокислот і засвоюється не так добре. Якщо не брати в їжу продуктів тваринного походження людина не зможе нормально синтезувати власні білки, тому що не буде отримувати з рослинною їжею деяких незамінних амінокислот.

Є й деякі інші заперечення проти вегетаріанського типу харчування, наприклад: м'ясо містить карнітин, який необхідний для роботи м'язів і енергетичного обміну. Якщо людина не вживає м'ясних продуктів, то в його організмі буде недостатньо карнитина. Докозагексаєнова кислота (DHA), яка у великих кількостях міститься в рибі і продуктах тваринного походження. При відсутності таких продуктів в раціоні в організмі виникне дефіцит омега-3 жирних кислот. Карнозин - необхідний для життя дипептид (що складається з двох амінокислот b-аланіну і L-гістидину) міститься у великій кількості в деяких харчових продуктах, таких як м'ясо птахів, деяких риб. У вегетаріанців, які не використовують в їжу ці продуті, може спостерігатися дефіцит карнозина.

Недоліки вегетаріанської дієти

Останні три заперечення проти вегетаріанської дієти не витримують ніякої серйозної критики. Справа в тому, що карнітин синтезується в самому організмі і його кількості легко регулюються наявними у людини механізмами енергозабезпечення. DHA - докозогексаеновая кислота, яка відноситься до групи омега-3 ненасичених жирних кислот , Синтезується як раз рослинами, а не в організмі тварин або риб. В організмі тварин і риб вона з'являється в процесі поїдання ними рослинної їжі. Тому вегетаріанцям, що вживають достатню кількість рослин, недолік омега-3 ПНЖК не загрожує. Карнозин, прекрасно синтезується в організмі людини. Що входять до складу карнозина амінокислоти в достатній кількості містяться в крупах і відповідно в борошні і деяких інших рослинних продуктах.

А ось перше зауваження, щодо нестачі вітаміну B12 заслуговує на увагу, так як дійсно, цей вітамін, міститься в продуктах тваринного походження, і в рослинах його немає. Хоча його потрібно зовсім небагато, і він може про запас накопичуватися в організмі, але все-таки його треба отримувати ззовні. У нашому організмі цей вітамін виробляє кишкова мікрофлора, але всмоктуватися він може в тонкому кишечнику, а виробляється в товстому (нижче по ходу руху їжі). Однак запас його в організмі може забезпечити людину на тривалий (кілька років) період. Таким чином, якщо людина хоч зрідка вживає молочні продукти або продукти, приготовлені з використанням дріжджів, а також яйце або продукти тваринного походження то йому можна не хвилюватися на предмет браку вітаміну B12.

Проблема достатності білка в раціоні вегетаріанців

Проблема достатності білка в раціоні вегетаріанців

Продукти постачальники білка серед тварин і рослинних продуктів

Проблема нестачі білка в раціоні вегетаріанців (навіть строгих веганів) на мій погляд, штучно створена. Норми отримання людиною білка переглядалися багато разів і якщо спочатку вони розглядалися в кількості 1,5-2 грами на кожний кілограм ваги в добу, то тепер стає ясно, що ці цифри сильно завищені. Так останні дослідження, які можуть заслуговувати довіру хоч в якійсь мірі, показують, що для збереження азотистого балансу цілком достатньо 25-30 грамів білка в добу. Крім того, хочу нагадати, що описувані періоди повного утримання від їжі (голодування) з використанням тільки води досягають тривалості в кілька місяців і це при повній відсутності в раціоні будь-яких амінокислот, вітаміну, кальцію і т.д. При цьому вони зберігають працездатність, і всі їхні органи нормально функціонують. Після виходу з голодування вони досить швидко відновлюються без всякої втрати життєздатності.

У нашому організмі відбувається білковий обмін незалежно від того харчуємося ми чи ні. Частина білка при цьому втрачається безповоротно. Це так званий коефіцієнт зношування Рубнера. В середньому в звичайних умовах цей коефіцієнт становить близько 23 грамів білка (в розрахунку на середньостатистичну людину вагою 70 кг). Таким чином, навіть при надходженні в організм всього лише 23 грамів білка в добу середньостатистичний чоловік може жити в стані балансу. Якщо говорити про екстремальних умовах, то в таких ситуаціях можливості людини загалом слабо вивчені.
На мій погляд, сьогодні набагато складніше забезпечити низкопротеиновой дієту, яка потрібна при деяких захворюваннях. Це тим більш вірно, що останнім часом більшість продуктів харчування жителів міст просто переповнені соєвим протеїном, який туди додають виробники. Це робиться для підвищення технічних властивостей тіста в процесі виробництва хліба, для створення продуктів нагадують м'ясні продукти або м'ясні компоненти продуктів (наприклад, в ковбасі).

Щодо неповноцінності рослинного білка, на мій погляд, небезпека також сильно перебільшена. Так використовуючи різноманітні рослинні продукти, наприклад горіхи, злаки, гриби і бобові (про соєвому протеїні я вже писав вище) проблеми нестачі протеїну не буде. Сукупність білків, що входять до складу цих різноманітних продуктів забезпечить організм усіма незамінними і умовно незамінними амінокислотами.

Яку дієту найкраще вибрати для тривалого використання

Для вибору своєї позиції між сперечаються мясоедами і веганами я хочу звернутися до таких загальних питань як питання про кінцеву мету будь-який використовується дієти. Зрештою, ми всі їмо, щоб жити. До того ж не просто жити, а жити повноцінним життям, про яку говорять «високу якість життя». Таким чином, ми повинні розглянути тривалість і якість життя в різних регіонах світу. При цьому треба вибрати регіони, в яких харчування людей різниться. Наприклад, виникає закономірне питання - як довго живуть люди в тих регіонах, де основне живлення вони отримують за рахунок рослинної їжі? Наскільки часто серед таких людей зустрічається надмірна вага і ожиріння, а відповідно захворювання серцево судинної системи, злоякісні пухлини і т.д. Також бажано щоб в дослідження потрапили чималі групи людей, тоді дослідження буде більш вірним.

Така титанічна робота була пророблена, в 1970-х роках в Китаї (T.Colin Campbell), а її результатом став Атлас Рака - детальна карта рівня смертності від 12 різних видів раку. Були досліджені хворі в 2400 округах Китаю. Загальна кількість обстежуваних склало 880 млн чоловік! Також, в цьому дослідженні були зібрані дані і по деяким іншим захворюванням. Була чітко простежується взаємозв'язок між типом харчування і частотою розвитку раку і багатьох інших хвороб. Надалі на це роботу було опубліковано багато рецензій, в яких була зроблена спроба «розбавити» густоту фарб отриманих результатів. Незважаючи на всі ці спроби абсолютно зрозуміла взаємозв'язок між особливостями харчування і частотою розвитку багатьох серйозних захворювань. Хочу зазначити, що більша частина цих захворювань якраз і входить в число так званих «нормальних хвороб» старіння.

Замість фанатичних заборон я закликаю до розумного обмеження. Вибір продуктів харчування повинен бути продиктований необхідністю для нашого організму і спиратися на його відповідність способу діяльності і географію проживання. Якщо говорити про релігійні засади, то в Євангеліє від Матвія (14 і 15 глави) Ісус двічі годував людей рибою. Багато досліджень, проведених в різні роки, свідчить про те, що довгожителі нашої планети не відносяться до веганам. Так жителі Окінави, як правило, використовують свинину в стравах присвячених місячним Нового Року. Жителі іншого району довгожителів - Сардинії обов'язково включають м'ясо в святкові застілля. При цьому необхідно зазначити, що м'ясні страви довгожителі використовують в їжу нечасто. Як правило, кілька разів на місяць. Крім того це м'ясо тварин вирощене в екологічно чистих районах без застосування антибіотиків, гормонів, стимуляторів росту.

метаболічна дієта

Дієта, яку я пропоную своїм пацієнтам, включає в себе продукти всіх типів. При цьому враховуються особливості поглядів і вже вироблені звички в харчуванні. Завжди є можливість розумної комбінації продуктів для повного забезпечення організму всіма необхідними речовинами. Як ви можливо вже зрозуміли, я не належу до розряду веганів і не пропоную екзотичні продукти або сиромоноїдіння. Існує досить інших можливостей керувати своїм обміном речовин і при цьому, не вдаючись у крайнощі. Якість життя і свобода вибору продуктів до свого столу вимагають певних знань. Така інформація сьогодні занадто сильно розбавлена ​​нескінченним потоком комерційних пропозицій заснованих не так псевдонаукових трактатах і замовних дослідженнях. Ось чому неможливо «в двох словах» дати рекомендації по правильному харчуванню, які будуть справедливі для кожної людини.

Вегетаріанці і м'ясоїди, про що суперечка?
Вегетаріанці і м'ясоїди, про що суперечка?
Наприклад, виникає закономірне питання - як довго живуть люди в тих регіонах, де основне живлення вони отримують за рахунок рослинної їжі?