Полезные материалы

вегетаріанство

визначення   Вегетаріанство - це добровільна відмова від споживання м'яса визначення

Вегетаріанство - це добровільна відмова від споживання м'яса. Вегетаріанці не їдять м'ясні продукти в силу різних причин (релігійних, етичних або медичних). При цьому деякі з них їдять молочні продукти і яйця, а так звані суворі вегетаріанці повністю відмовляються від продуктів тваринного походження.

мета

Вегетаріанська дієта може призначатися при різних захворюваннях (серцево-судинних захворюваннях, підвищеному рівні холестерину у крові , Цукровому діабеті 2 типу та інсульті). На вегетаріанство засновані деякі альтернативні методи лікування раку. Така дієта ефективна при ожирінні, остеопорозі, артриті, алергії , Астмі, захворюваннях, обумовлених факторами зовнішнього середовища, гіпертензії, подагрі , жовчнокам'яної хвороби , Геморої, сечокам'яній хворобі, виразковій хворобі , Коліті, ПМС, підвищеної тривожності і депресії . Вегетаріанці часто більш енергійні, у них ясне мислення і хороше травлення . До того ж відмова від м'яса - простий і вигідний спосіб профілактики багатьох хвороб.

Історія вегетаріанства

Термін «вегетаріанство» вперше вжито в 1847 р засновниками "Британського вегетаріанського суспільства", але сам принцип існував з давніх-давен. У найдавніших культурах вегетаріанство практикується за медичними і релігійних міркувань. Для мільйонів індусів відмова від продуктів тваринного походження є частиною їх релігійних переконань. Згідно древньому індійському епосу Махабхарата, «той, хто хоче довго жити, зберігши красу, тверду пам'ять і гарне здоров'я, а також мати фізичну, моральну і духовну силу, повинен утримуватися від тваринної їжі». На вегетаріанство заснована і йога. Вважається, що Прана - універсальна життєва енергія - міститься в свіжих фруктах, зернах, горіхах і овочах, але ніяк не в м'ясі забитих тварин. На думку йогів, душевне здоров'я людини залежить від дотримання Ахімса - одного з принципів навчання, згідно з яким не можна завдавати шкоди жодній живій істоті. Термін Ахімса (санскр. - «ненасильство») згадується в Упанішадах (древніх ведичних текстах) ще в 600-300 рр. до н. е. Вбивство тварини або людини, незалежно від причин, прирівнюється до гріха, за який душа в наступному житті розплачується переселення в нижча істота. Вегетаріанство - основа джайнізму (ще одне релігійне вчення в Індії). Деякі буддисти Японії і Китаю також дотримуються вегетаріанства через релігійні переконання. У католицькому світі і по сей день є прихильники вегетаріанства (монахи-траппісти). Деякі прихильники цієї дієти навіть стверджують, що вегетаріанцями були Ісус Христос і його учні. На Близькому Сході і в Середземномор'ї багато людей теж намагаються їсти вегетаріанську їжу. «Середземноморська дієта» - одна з найбільш правильних і здорових в світі, не строго, але все ж, вегетаріанська.

Вегетаріанцями були багато великих людей: давньогрецькі філософи Сократ, Платон, Піфагор, а також Леонардо да Вінчі, Ісаак Ньютон, Лев Толстой і Генрі Торо. Великих гурманів часто називають «епікурейцями», але мало хто знає, що античний філософ Епікур теж був вегетаріанцем. У ХХ ст. прихильниками цієї дієти були Ганді, французький лікар Альберт Швейцер, письменник Дж. Бернард Шоу, музикант Підлога МакКартні і багато інших. Альберт Ейнштейн, хоча сам і не був строгим вегетаріанцем, завжди стверджував, що відмова від тваринної їжі - важливий етап еволюції людської раси.

Інтерес до вегетаріанства виник в кінці XIX - початку ХХ століття одночасно з початком захоплення всілякими дієтами і оздоровчими практиками. Для багатьох людей відмова від м'яса носить релігійний характер.

На зростання інтересу до вегетаріанства вплинуло кілька факторів. випадки отруєння м'ясними продуктами, поряд з інформацією про можливий зміст в м'ясі гормонів та антибіотиків, привели до того, що частина населення засумнівалася в безпеці їжі тваринного походження. Але головним фактором стала все-таки популяризація здорового способу життя. Дієтологи вказують на те, що в м'ясних продуктах міститься багато холестерину і насичених жирів, але мало клітковини. Споживання в їжу нездорової тваринної їжі сприяє розвитку серцево-судинних, онкологічних захворювань та цукрового діабету - основних причин смертності у росіян. Численні дослідження підтверджують переваги раціону, заснованого на свіжих овочах, фруктах, складних вуглеводах (зернові) і продуктах, багатих на клітковину, з низьким вмістом холестерину і насичених жирів. Вегетаріанство, що увібрало в себе всі ці риси, є основою дієтотерапії і широко застосовується в аюрведичній медицині, методиках очищення організму, макробиотике, дієті Орніша при серцево-судинних захворюваннях і інших видах лікування.

Як стати вегетаріанцем

Іноді при важких або хронічних захворюваннях (серцево-судинних або онкологічних) доводиться різко перейти до вегетаріанської дієти. Однак зазвичай дієтологи радять переходити до рослинної їжі поступово, щоб дати організму можливість адаптуватися до нових харчових звичок .

Для цього розроблені так звані перехідні дієти. Багато хто звик споживати м'ясо з кожним прийомом їжі. У таких людей на першому етапі чисто вегетаріанські трапези повинні мати місце тільки кілька разів в тиждень. Потім відбувається поступовий перехід від м'ясних продуктів до вегетаріанським. Споживання червоного м'яса зменшується, відбувається його заміна на свинину, курку і рибу. Для бажаючих стати строгими вегетаріанцями кінцевим етапом перехідною дієти стане відмова від яєць і молочних продуктів на користь інших поживних страв. На перехідному етапі людина звикає дотримуватися вегетаріанську дієту поза домом.

Тим, хто знайомий з принципами правильного харчування, стати вегетаріанцем простіше. здорове харчування передбачає зниження споживання жирів, збільшення споживання клітковини, включення в раціон великої кількості свіжих фруктів, овочів, бобових, зернових, а також відмова від продуктів, які зазнали технологічній обробці і цукру . Будь-яка людина може подбати про своє здоров'я: для цього потрібно лише уважно вивчати етикетки продуктів і прислухатися до рекомендацій дієтологів щодо денного споживання калорій, жирів, білків і поживних речовин. Можна спробувати замінники м'яса, багаті білками і необхідними поживними речовинами. Завдяки зростанню інтересу до вегетаріанства, такі продукти стають все більш доступними. Сир тофу і коржі з соєвих бобів багаті білком, кальцієм та іншими поживними речовинами. Існують вегетаріанські сендвічі, сосиски, навіть замінники м'яса індички, які напрочуд схожі на м'ясні продукти на смак. Випускається чимало вегетаріанських кулінарних книг.

В рамках вегетаріанської дієти важливо урізноманітнити свій раціон так, щоб він задовольняв потреби людей різного віку і враховував останні досягнення медичної науки.

Широкому поширенню вегетаріанства перешкоджає неприємний смак або запах багатьох овочів. Деякі поживні речовини рослинного походження мають гіркий, терпкий або кислий смак , Який передається містить їх овочам і страв з них. На думку деяких експертів, люди не люблять сильно пахнуть або гіркі овочі (ріпа, капуста, брюссельська капуста або брокколі), оскільки здавна гіркий смак асоціюється з отрутою. смак - головна перешкода, що виникає на шляху майбутніх вегетаріанців, тому їм рекомендують, в тому числі, частіше використовувати спеції. Це продукти рослинного походження, які покращують смак страв, а також перешкоджають руйнуванню клітин крові, активізують імунну систему, зменшують запалення і знищують шкідливі бактерії і віруси.

Запобіжні заходи

В цілому збалансована вегетаріанська дієта корисна і безпечна. У ній міститься достатня кількість поживних речовин. До того ж вегетаріанство сприяє запобіганню і усуненню деяких захворювань. Однак вегетаріанці, особливо суворі (не вживають взагалі ніяких продуктів тваринного походження), потребують заповненні живильних речовин, відсутніх в продуктах рослинного походження (амінокислоти, вітамін B12, вітамін D , Кальцій, залізо, цинк і необхідні жирні кислоти ). Потреба в цих поживних речовинах особливо висока у вагітних жінок, дітей і осіб, які страждають певними захворюваннями.

Вегетаріанці обов'язково повинні отримувати з їжею повноцінний білок, який містить набір всіх необхідних амінокислот - «будівельних матеріалів», які сам організм виробити не може. Повноцінний білок є в більшості м'ясних і молочних продуктів. У рослинних продуктах (зернові, бобові) міститься неповноцінний білок, в якому не вистачає однієї і більше основний амінокислоти. Проблема вирішується шляхом поєднання певних продуктів. Наприклад, в бобових міститься багато лізину, але мало триптофану і метіоніну , А в злаках - все навпаки. Поєднуючи злаки (рис, пшениця, овес) і бобові (соя, сочевиця, боби, горох), можна отримати повноцінний білок. Аналогічний результат дає споживання молочних продуктів або горіхів в поєднанні зі злаками (вівсяні пластівці з молоком або арахісове масло з зерновим хлібом). Необов'язково є їх з одним прийомом їжі, але інтервал між прийомом поєднуються страв повинен бути не більше чотирьох годин.

Деяким вегетаріанцям, особливо строгим, не вистачає вітаміну B12, оскільки основним його джерелом є м'ясні та молочні продукти. Для заповнення елемента рекомендується приймати вітамінні добавки. Можна також використовувати Спіруліну - біодобавку на основі водоростей, збагачені соєві продукти і пивні дріжджі.

джерела вітаміну D - це вітамінні добавки, збагачені продукти харчування і сонячне світло. Кальцій міститься в збагаченому тофу, насінні, горіхах, бобових, молочних продуктах і темно-зелених овочах (брокколі, листова капуста і шпинат). Залізо міститься в родзинках, інжир, бобових, тофу, злаках (зерна пшениці), картоплі і темно-зелених листових овочах. Залізо краще засвоюється з продуктів, що містять вітамін С (Фрукти, томати, зелені овочі). Цинк багаті горіхи, гарбуз, насіння, бобові, злаки і тофу. Вегетаріанці, що виключають з раціону рибу, можуть заповнити нестачу жирних кислот омега-3 за допомогою льняного масла і волоських горіхів.

Вегетаріанство - не синонім здорового харчування. Згідно з дослідженнями, деякі вегетаріанці отримують занадто багато холестерину і насичених жирів. Яйця і молочні продукти - джерела і того, і іншого; в горіхах, рослинних маслах і авокадо містяться насичені жири. Це потрібно враховувати, щоб вегетаріанство дійсно пішло на користь. Також необхідно купувати натуральні продукти, вирощені без застосування штучних добрив.

Вегетаріанство. "За та проти"

У вегетаріанської дієти багато підтверджених переваг. Доведено, що вегетаріанці живуть на кілька років довше тих, хто харчується м'ясом. Вегетаріанці рідше страждають ожирінням , Серцево-судинними захворюваннями, раком легенів і кишечника, алкоголізмом , Гіпертонією, на цукровий діабет , Жовчно сечокам'яної хвороби, подагрою і виразкою. Однак вегетаріанці, крім дієти, як правило, ведуть більш здоровий спосіб життя, що могло вплинути на результат.

Вегетаріанська дієта доктора Орніша допомагає при серцево-судинних захворюваннях і підвищує еластичність судин, перешкоджаючи розвитку атеросклерозу . Однак важливо, що дієта Орніша застосовується в комплексі з фізичними вправами, зменшенням стресу та іншими базовими методами лікування. Крім того, дієта Орніша оволактовегетаріанская, тобто допускає вживання яєчного білка і нежирних молочних продуктів.

У вегетаріанців - своя статистика для підтвердження користі обраної ними системи харчування. Вони стверджують, що відмова від тваринної їжі - це головний крок в сторону зміцнення здоров'я людей і поліпшення довкілля . Через значне збільшення споживання м'яса в останні 100 років сильно зріс рівень захворюваності на серцево-судинні, онкологічні захворювання та на цукровий діабет . У м'ясоїдів ризик розвитку раку молочної залози і раку простати майже в 4 рази вище, ніж у тих, хто їсть продукти тваринного походження рідко або не їсть взагалі. Ризик інфаркту у оволактовегетаріанцев знижується до 15%, а у строгих вегетаріанців - до 4%. Масштабними дослідженнями в усьому світі доведено, що у людей, що харчуються рослинними продуктами, менше ризик розвитку деяких форм раку.

Вегетаріанці призводять і інші аргументи на користь свого вибору. Один з головних - присутність штучних речовин (наприклад, гормонів) в м'ясних продуктах. Накопичення штучних речовин в тканинах тварин, що знаходяться в кінці харчового ланцюга , Називається біоакумуляцією. Відмова від м'яса допомагає уникнути впливу на організм накопичених токсинів, багато з яких є канцерогенами. У більшості жінок, що годують в материнському молоці міститься високий рівень ДДТ (канцерогенну добриво). У вегетаріанок цей показник істотно нижчий. В організмі жінок, що вживають в їжу м'ясо, рівень вмісту деяких пестицидів також в 35 разів вище, ніж у вегетаріанок. Через широкого застосування антибіотиків у тваринництві багато збудники інфекційних захворювань стали більш стійкими, і з ними складніше боротися.

Вегетаріанці висувають також етичні та екологічні аргументи на свою користь. У сільському господарстві упор робиться на виробництво м'яса - дороге і трудомістке заняття. Зерном, яке йде на корм худобі тільки в США, можна нагодувати 1,3 млрд. Чоловік. І це в той час як голод - одна з основних проблем людства! У порівнянні з вирощуванням злаків і овочів, виробництво м'ясної продукції є важким тягарем для природних ресурсів. На 0,4 га землі можна виростити 18 т картоплі і зробити 113 кг м'яса. Для виробництва 450 г яловичини потрібно 200000 л води, в той час як для вирощування такої ж кількості пшениці води потрібно всього 100 л. Вегетаріанці стверджують, що споживання м'яса прискорює глобальне потепління, оскільки в тваринництві витрачається багато органічного палива. Один з німецьких фахівців в області екології харчування узагальнив екологічні переваги вегетаріанської дієти: вона сприяє захисту довкілля , Знижує рівень забруднення і уповільнює глобальна зміна клімату.

І все ж, незважаючи на ці дані, у вегетаріанства є противники. У розвинених країнах витрачаються величезні кошти на пропаганду користі м'ясних продуктів. Вегетаріанці змушені визнати, що багатьом людям складно поміняти свої роками складалися харчові пристрасті, хоча з вегетаріанських продуктів можна отримати ті ж поживні речовини, що містяться в м'ясі.

Основні терміни

холестерин

Стероїдний жир, що міститься в тваринної їжі. виробляється в організмі з насичених жирів і виконує ряд важливих функцій. Підвищений рівень холестерину у крові призводить до багатьох захворювань.

Складні вуглеводи (полісахариди)

Складні вуглеводи, які розщеплюються в організмі на моносахариди (прості цукру ). Містяться в злаках, фруктах і овочах. Зазвичай рекомендуються замість рафінованого цукру і меду, оскільки є більш стійким джерелом енергії і часто містять клітковину і корисні поживні речовини.

бобові

сімейство рослин, до якого належать боби, горох і сочевиця. Багаті білком, клітковиною та іншими поживними речовинами.

натуральні харчові продукти

Продукти, при вирощуванні яких не використовуються штучні пестициди і добрива.

насичені жири

Жир, який залишається твердим при кімнатній температурі. Міститься, в основному, в м'ясних і молочних продуктах, а також в продуктах рослинного походження (горіхи, насіння, авокадо).

тофу

М'який соєвий сир.

ненасичені жири

Містяться в продуктах рослинного походження. При кімнатній температурі, як правило, рідкі (маслянисті). Залежно від хімічної структури, можуть бути мононенасичені або поліненасичені. Це найбільш корисні харчові жири.