Полезные материалы

Любов Невська - Експрес-рецепти. Веганські і вегетаріанська кулінарія

Любов Невська

Експрес-рецепти. Веганські і вегетаріанська кулінарія

Одного разу багато років тому я був на рибалці. Коли підсік рибу і став її тягнути, я раптом усвідомив, що вбиваю її. Щось клацнуло всередині мене. Бачачи, як відчайдушно риба хапає ротом повітря, я раптом зрозумів, що її життя так само важлива для неї, як моє життя для мене.

Пол Маккартні

Як часто, сидячи за обіднім столом або в ресторані в колі друзів, насолоджуючись смаком вишуканих страв, багато людей зовсім не думають про те, що заручниками цього свята життя стали невинні тварини. Більшість звикла до таких потворним аспектом кулінарії. Ми їмо котлети або шинку, але не пам'ятаємо про те, що для їх приготування були вбиті корова або свиня.

Однак є чимало людей, які зробили свій вибір на користь щасливого життя всіх живих істот на Землі. Вегетаріанці і вегани - суворі вегетаріанці, повністю виключили з раціону і побуту продукти тваринного походження, - сказали тверде «ні» всім видам експлуатації та вбивства тварин. Вони не вживають м'ясо і рибу, виступають проти використання тварин для дослідів або розваги публіки (в цирку, океанаріумі), не носять хутряну і шкіряний одяг. Вегани пішли далі вегетаріанців - вони відмовилися від молока і молочних продуктів, яєць і меду.

Нерідко така відмова викликає безліч питань. Наприклад: «Чому не можна їсти яйця, якщо курка в будь-якому випадку їх несе?» Або «Що поганого в тому, щоб їсти мед?».

На жаль, багато людей до сих пір не підозрюють, що сільськогосподарські тварини і птахи вже давно не пасуться на луках, не гуляють на свободі ... Їх містять в загонах, більшість з них не знають, що таке свіже повітря і сонячне світло. Курки живуть в таких тісних клітках, що не можуть навіть розпрямити крила! Умови їх життя просто жахливі.

Більш того, користь курячих яєць сильно перебільшена, адже в корм курям додають антибіотики, пестициди та інші хімікати. Жовток одного яйця містить гранично допустиму добову норму холестерину - 200 мг. Вчені давно встановили, що споживання м'яса і продуктів тваринного походження шкідливо для здоров'я людини.

Відмова від вживання меду не менше є принциповим. Адже бджоли - комахи з високорозвиненою нервовою системою, отже, вони відчувають біль. Вживання таких продуктів, як мед, має на увазі заподіяння їм страждань. Хоча цей вид тваринництва здається найбільш наближеним до образу життя бджіл в природному середовищі існування, навіть самі обережні бджолярі при добуванні меду не можуть обійтися без заподіяння шкоди і вбивства величезної кількості бджіл. І це при тому, що необхідність меду та інших продуктів, одержуваних за рахунок бджіл, для здоров'я людини абсолютно не обгрунтована.

Ці та багато інших аргументи, висловлені екологами, лікарями, дієтологами і іншими фахівцями, переконують все більше і більше людей відмовитися від їжі тваринного походження. І тоді перед веганами і вегетаріанцями постають нові питання: які рослинні продукти використовувати, як їх правильно готувати, як урізноманітнити своє харчування і зміцнити здоров'я?

Ця книга відповість на багато подібні питання. У ній ви знайдете рецепти для веганів і вегетаріанців - супи і основні страви, салати та десерти, а також чудові напої, серед яких важливе місце займають смузі. Наші рецепти допоможуть початківцям вегетаріанцям скласти свій раціон, а тим, хто вже давно перейшов на рослинну харчування, - зробити свій стіл воістину вишуканим і оригінальним. Чимало цікавого знайдуть на сторінках видання і сироїди - люди, які віддають перевагу вживати їжу сирої, що не піддаються термічній обробці.

Умовні позначення:

Веганські страви -

Вегетаріанські страви -

Частина 1. Основи вегетаріанського харчування

Глава 1. люди - не хижаки

Термін «веганство» з'явився після того, як сенс вегетаріанства (растительноядного способу життя) спотворився і воно звелося до простої дієті. Сенс змінився настільки, що добру справу перетворилося в модне захоплення. Але основна причина веганства - етична. Мета веганів - не гарна фігура і навіть не здоров'я, а збереження життя тваринам, підтримання сприятливої ​​екологічної обстановки на планеті, турбота про всіх живих істот.

Багато вчених вважають, що людина - природжений веган, а не хижак або всеїдний. На це вказує фізіологія людського організму.

За своєю внутрішньою будовою людина більш схожий на травоїдних тварин. У нього в десять разів менше кислий шлунковий сік, ніж у м'ясоїдних, немає гострих різців, необхідних для розривання м'яса, а є плоскі корінні зуби, призначені для більш тривалого перетравлення їжі.

Фізіологічно люди стоять куди ближче до рослиноїдних тварин, таким як мавпи, слони і корови, ніж до м'ясоїдних типу тигрів і леопардів. Скажімо, хижаки ніколи не потіють, теплообмін у них відбувається за допомогою регуляторів частоти дихання і висунутого язика. Травоїдні тварини мають для цієї мети пітними залозами, через які тіло залишають різні шкідливі речовини. У хижаків довгі і гострі зуби, для того щоб утримувати і вбивати здобич, а у травоїдних короткі зуби і немає кігтів. Таких ілюстрацій можна привести безліч, і кожна з них свідчить про те, що людський організм відповідає вегетаріанській моделі. Чисто фізіологічно люди не пристосовані до м'ясного раціону. Людські зуби більше підходять для розжовування фруктів, ніж для розривання волокон м'яса.

Тому не дивно, що ще в далекій давнині люди зверталися до вегетаріанства. Згідно древньому індійському епосу «Махабхарата», «той, хто хоче довго жити, зберігши красу, тверду пам'ять і гарне здоров'я, а також мати фізичну, моральну і духовну силу, повинен утримуватися від тваринної їжі».

У найдавніших культурах вегетаріанство практикувалося за медичними і релігійних міркувань. Для мільйонів індусів відмова від продуктів тваринного походження є частиною їх релігійних переконань. На вегетаріанство заснована йога. Індуси вважають, що прана - універсальна життєва енергія - міститься в свіжих фруктах, зернах, горіхах і овочах, але ніяк не в м'ясі забитих тварин. На думку йогів, душевне здоров'я людини залежить від дотримання Ахімса - одного з принципів навчання, згідно з яким не можна завдавати шкоди жодній живій істоті. Термін «Ахімса» (санскр. «Ненасильство») згадується в древніх ведичних текстах «Упанішади» ще в 600-300 рр. до н. е. Вбивство тварини або людини незалежно від причин прирівнюється до гріха, за який душа в наступному житті розплачується переселенням в нижча істота.

Вегетаріанство - основа ще одного індійського релігійного вчення - джайнізму. Деякі буддисти Японії і Китаю також дотримуються вегетаріанства через релігійні переконання. І в католицькому світі донині є його прихильники - монахи-траппісти. Деякі прихильники цього підходу навіть стверджують, що вегетаріанцями були Ісус Христос і його учні. На Близькому Сході і в Середземномор'ї багато людей теж намагаються їсти вегетаріанську їжу. Середземноморська дієта - одна з найпопулярніших в світі - не строго, але все ж вегетаріанська.

Вегетаріанцями були багато великих людей: давньогрецькі філософи Сократ, Платон, Піфагор, а також Леонардо да Вінчі, Ісаак Ньютон, Лев Толстой. У ХХ ст. прихильниками цього вчення стали Ганді, Альберт Швейцер, Дж. Бернард Шоу та багато інших. Альберт Ейнштейн хоча сам і не був строгим вегетаріанцем, завжди стверджував, що відмова від тваринної їжі - важливий етап еволюції людської раси.

Так що вегетаріанство (веганство) - зовсім не новомодне явище, яке прийшло в Росію з Заходу в останні роки. Воно має глибоке коріння і довгу історію. Термін «вегантство» ввів Дональд Уотсон, в 1944 р утворив в Великобританії веганські суспільство. За визнанням Уотсона, сильний вплив на нього справили Лев Толстой і його «Перший ступінь». Дональд і його соратники своїм прикладом змогли зламати стереотипи традиційної медицини і довести, що веганські спосіб життя є повноцінним. Дональд Уотсон помер у 2005 р на 96-му році життя, зберігаючи працездатність і енергійність до останніх днів. Показово, що сто років тому, в далекому 1908 року, на I вегетаріанські конгресі в Дрездені постало питання про особливості сприйняття російськими делегатами вегетаріанства як етично-філософського світогляду, а не тільки засоби досягнення здоров'я і гарної фізичної форми. Сьогодні, через століття, саме етичний аспект вегетаріанства став пріоритетним в світовому вегетаріанському русі.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Любов Невська   Експрес-рецепти
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Наприклад: «Чому не можна їсти яйця, якщо курка в будь-якому випадку їх несе?
» Або «Що поганого в тому, щоб їсти мед?
І тоді перед веганами і вегетаріанцями постають нові питання: які рослинні продукти використовувати, як їх правильно готувати, як урізноманітнити своє харчування і зміцнити здоров'я?