Полезные материалы

Вегетаріанство. Що потрібно знати про вегетаріанство?

  1. Що таке вегетаріанство?
  2. Переваги вегетаріанства для організму
  3. Яким буває вегетаріанство? сучасна класифікація
  4. Рекомендації по переходу на рослинну дієту
  5. З чого слід починати перехід на вегетаріанство?
  6. ТОП-5 книг, які обов'язково потрібно прочитати початківцям вегетаріанцям:
  7. Етап 1. Виключення з меню м'яса
  8. Етап 2. Баланс поживних речовин
  9. Етап 3. Прийняття і переосмислення
  10. Кілька простих вегетаріанських рецептів
  11. Рататуй
  12. аджапсандал
  13. Вегетаріанські ліниві голубці
  14. Підведемо підсумок

Р Національні, здорове і збалансоване харчування є основою здорового способу життя, збереження бездоганної працездатності та життєлюбства протягом довгих років. Ось тільки поняття раціоналізму у кожного своє: одні відмовляються від смаження на користь більш безпечних способів приготування їжі, інші виключають надлишки солі і копченості, а для третіх здорове харчування обмежується вживанням фруктів і овочів хоча б кілька разів на тиждень. З точки зору логіки, ні один з цих підходів не може забезпечити повноцінний раціон, та й здоровим його чи назвеш, адже ключем до повноцінного життя є не стільки якість вживаних продуктів, скільки гармонія, яку вони привносять в організм. Саме тому вегетаріанство вважається єдино вірним способом не тільки забезпечити тіло усім необхідним для активної життєдіяльності та повноцінного фізичного стану, але і зберегти душевну рівновагу і природний баланс, не вбиваючи ні в чому не винних тварин заради задоволення низинного обжерливості.

Що таке вегетаріанство?

Для більшості необізнаних критиків, які скептично ставляться до вегетаріанства, рослинна дієта є всього лише спосіб харчування, що виключає споживання м'яса. Така позиція має право на існування, однак для справжніх вегетаріанців їх принципи - це не просто щоденний раціон, а скоріше життєва філософія, яка породжує блаженство, гармонію і співчуття до всього живого на землі.

Люди, які обрали вегетаріанство основою свого життя, проваджені соціальними, релігійними та етично-духовними аспектами. Основний принцип «Я нікого не їм!», Озвучений безліч років тому, до цих пір є гаслом прихильників рослинної дієти, оскільки відображає справжні мотиви вегетаріанців. Для них вбивство заради їжі низменно, блюзнірство і просто неприйнятно, адже кожна жива істота заслуговує прожити своє життя так, як йому відведено природою, і втручатися в хід подій - значить уподібнюватися маніякам і садистів, які без докорів сумління знущаються над тими, хто слабший них .

Духовний аспект вегетаріанства пов'язаний з переконаннями, що будь-яка їжа несе позитивну або негативну енергетику, отриману в процесі її видобутку і приготування. Однак про які позитивних емоціях може йти мова, якщо перед тим, як потрапити на стіл, тварину було вбито від руки людини? Весь жах, страх і безвихідь, випробувана їм в той момент, вбралися в кожен шматочок майбутнього стейка, в кожну його молекулу. І, споживаючи таку їжу, людина не може залишатися в гармонії з самим собою, жити в мирі та злагоді, вбиваючи заради вечері, нехай і не своїми руками, але все ж ...

Крім того, мясоедение привносить хаос і в екологічну ситуацію планети. Вдумайтеся тільки: одне з чільних місць в рейтингу забруднювачів водойм займає не хімічна промисловість, яку всі звикли звинувачувати в природних катаклізмах, а тваринницькі ферми. Вирубання лісів для пасовиську території, сотні гектарів зерна на корм тваринам, яких штучно розводять заради збагачення - це чи не екологічна катастрофа? Ще давньогрецький філософ Платон висловлював думку про те, що вживання м'яса в їжу призводить до нерозумного використання земельних ресурсів, так чому цей очевидний факт досі не змінив положення справ. Виною тому - жага наживи корпорацій м'ясної промисловості, які з подачі м'ясоїдів поставили вбивство на потік, руйнуючи не тільки людську подобу, але і навколишній світ. А все тому, що попит народжує пропозицію. Тому припинити це безумство - завдання кожного, хто ще не відмовився від м'яса на користь більш безпечної і здорової рослинної їжі.

Переваги вегетаріанства для організму

Існує думка, що вегетаріанська дієта складається з однієї «трави», яка не в змозі забезпечити організм всіма необхідними вітамінами, живильними компонентами і мінеральними речовинами. Ось тільки як в цьому випадку вегетаріанцям вдається протягом довгих років зберігати непристойно здоровий, молодий і квітучий вигляд, підтримувати активну фізичну і духовну складову життя? Відповідь проста - у людини на генетичному рівні закладено рослинне харчування, які не передбачають вживання м'яса! До того ж, придивившись трохи уважніше, можна переконатися, що рослинна їжа - це не тільки трави і коріння, а й злаки, бобові, горіхи, фрукти, овочі ... Список цей можна продовжувати нескінченно, адже природа подбала про повноцінний і багатому раціоні для людини , ось тільки самі люди не хочуть цього помічати, вважаючи за краще вбивства здоровому глузду.

Навіть хімічний склад м'яса несе організму один лише шкоду. Що входять до складу м'ясних страв насичені жирні кислоти порушують ліпідний обмін, впливають на функціональність печінки, засмічують судини бляшки холестеринів і стають в результаті головною причиною інсультів та інфарктів. Ненасичені жирні кислоти, якими багата рослинна їжа, навпаки, зміцнюють серцево-судинну систему, нормалізують метаболізм, покращують стан шкіри і кісток. Тому вегетаріанський раціон не тільки забезпечує організм необхідним - він ще й є більш гармонійним, безпечним і здоровим для людини.

До того ж, сучасна м'ясна промисловість, націлена на отримання максимально можливої ​​фінансової вигоди в короткий термін, створила унікальні за своєю блюзнірським технології, що дозволяють штучно зростити тварина «на забій» за лічені місяці. У хід йдуть гормони, антибіотики, активатори апетиту і заспокійливі для зниження природної активності тваринного ... Словом, весь спектр фармпромисловості, що дозволяє досягти своєї мети. Хіба може таке м'ясо нести щось, крім шкоди? Відповідь очевидна. Але тільки не для закоренілих м'ясоїдів, які не бережуть ні нещасних тварин, ні самих себе!

Але тільки не для закоренілих м'ясоїдів, які не бережуть ні нещасних тварин, ні самих себе

Яким буває вегетаріанство? сучасна класифікація

З ростом популярності такого поняття, як вегетаріанство, воно перестало мати односкладове значення рослинної дієти. У сучасному суспільстві орієнтуватися серед розмаїття відгалужень досить непросто, тим більше, що деякі з них носять псевдо-характер, що має лише віддалене відношення до вегетаріанського способу життя. Це пов'язано в першу чергу з тим, що вегетаріанство з філософії перетворилося в модне віяння, тому навіть мало-мальськи обмеження тваринної їжі, яка не має нічого спільного зі справжніми посиланнями духовності і моральності, прагнуть назвати одним з типів цього вчення. І лише обраним вдалося зберегти дійсні мотиви вегетаріанства, які не сприймають жорстокості в будь-якому її прояві, будь то заради їжі, одягу або аксесуарів, виготовлених їх натуральної шкіри або замші.

Хто ж на сьогоднішній день може гордо іменувати себе вегетаріанцем? Варіантів безліч:

  1. Ті, хто відмовився від м'ясних страв, однак продовжує споживати рибу та морепродукти, дотримуються принципів песковегетаріанства.
  2. Карновегетаріанци, виключивши з раціону м'ясо, продовжують вживати птицю.
  3. Флексітаріанци чомусь вважають допустимим вживання м'яса великої рогатої худоби.
  4. Всі ці різновиди - не більше ніж данина моді, оскільки вони заперечують єдино важливий принцип про ненасильства. І сумнівні приставки, додані до назви течії, лише означають особливу дієту, проте жодним чином не відносяться до філософії істинного вегетаріанства.

    Втім, навіть серед прихильників глибокі філософських принципів цього напрямку з'явилися різновиди:

  5. Лактовегетаріанство дозволяє використовувати в їжу молочні продукти.
  6. Рослинна дієта, що включає яйця, носить назву ововегетаріанства.
  7. Поєднання двох послаблень - молоко і яйця в раціоні - називають Лактоововегетаріанство.
  8. Вегани дотримуються більш строгих принципів, повністю відмовившись від тваринних продуктів.
  9. Сироїдіння має на увазі мінімальну термічну обробку рослинної їжі для збереження природних джерел вітамінів і мінеральних речовин.
  10. Сиромоноїдіння є різновидом сироїдіння, що дозволяє є лише один тип продуктів за раз. Наприклад, сніданок сиромоноеда може складатися з яблук, обід - з гарбуза, а вечерю - з горіхів.
  11. Фруторіанство означає споживання в їжу плодів, горіхів, насіння, ягід і овочів, проте не сама рослина. Словом, якщо при приготуванні їжі постраждав хоч один представник рослинного або тваринного світу, фруторіанец відмовиться є таке блюдо.
  12. Макробіотики будують свій раціон на злакових культурах.

Палітра сучасного вегетаріанства різноманітна і повноцінна, тому кожен може вибрати самостійно, яких принципів йому зручніше дотримуватися. Головне, щоб при цьому обідній стіл не коштував нікому життя.

Рекомендації по переходу на рослинну дієту

На жаль, більшість людей не народжуються вегетаріанцями. З подачі сучасних педіатрів турботливі мами годують дитини м'ясними пюре і бульйону, абсолютно не замислюючись, чи корисні ці продукти для організму. Та й протистояти натиску громадськості, лікарського консиліуму і персоналу дитячих дошкільних і шкільних установ часом буває дуже непросто, адже кожен з них вважає за необхідне не тільки висловити, а й всіляко нав'язати свою думку у вигаданій турботі про дитяче здоров'я.

Мати-вегетаріанка сприймається практично як лиходійка, яка морить голодом нещасну дитину, пропонуючи йому повноцінну і здорову рослинну їжу. Саме тому прищеплювати принципи вегетаріанства з народження дуже непросто, хоч і корисно для юного натураліста, який з народження прагне піклуватися про братів наших менших, грати з ними, годувати, але ніяк не вживати в їжу. Американський веган-активіст Гері Юрофскі висловився про такий стан речей досить недвозначно: «Покладіть в ліжечко до дворічного дитині живого кролика і яблуко. Якщо дитина з'їсть кролика і буде грати з яблуком, я визнаю, що помилявся і з'їм біфштекс ».

Втім, стати справжнім вегетаріанцем ніколи не пізно. Не важливо, які цифри фігурують в паспорті - 15, 30 або 50, - зупинити насильство ніколи не пізно. Просто відмовившись від засмаженого стейка або шашлику, можна зберегти життя хоча б одному представнику тваринного світу, і це буде першим кроком на шляху до осмисленої і повноцінного життя. Зовсім не обов'язково з ходу переходити на суворе вегетаріанство - існує чимало програм, що дозволяють зробити це поступально і м'яко.

З чого слід починати перехід на вегетаріанство?

Перш, ніж прийняти нову для себе філософію життя, необхідно перейнятися її ідеями, принципами і поняттями. Мотивація - краще підмога, яке допоможе на перших порах впоратися з тілесними спокусами, очистити організм від гнильних бактерій, що з'явилися в організмі від вживання м'ясної їжі, почати мислити і жити по-новому, більш духовно і осмислено. У цьому починанні кращим помічником стане тематична література, наставник, успішно впустив цю філософію в своє життя, вегетаріанське повідомлення однодумців або приклади знаменитих і шанованих у всьому світі людей, які дотримувалися даного раціону.

ТОП-5 книг, які обов'язково потрібно прочитати початківцям вегетаріанцям:
  1. Джек Норріс і Вірджинія Мессіна, «Вегетарианец на все життя». Цей твір дохідливо пояснить всю користь рослинної їжі, навчить отримувати задоволення від вегетаріанської дієти і розповість, як урізноманітнити раціон.
  2. Кеті Фрестон, «Вегетаріанець». Чудова у своїй простоті книга знаменитої вегетаріанки, яка вчить читачів, як залишатися здоровими і життєрадісними людьми протягом усього життя.
  3. Олександра Романова, «Веган для новачків». Прочитавши цю книгу, у майбутнього вегетаріанця не залишиться питань про те, чи необхідний йому рослинних раціон. Адаптована на вітчизняних читачів книга розповість, що вегетаріанський раціон підходить для кожного, хто мріє про довге і повноцінного життя, навчить готувати прості, невибагливі і в той же час неймовірно смачні страви, не приносячи в жертву беззахисних представників фауни.
  4. Томас Кемпбелл, «Китайське дослідження на практиці: Простий перехід до здорового способу життя». Твір не тільки розповість про те, навіщо дотримуватися вегетаріанства, але і навчить, як перебудувати свій раціон на більш здоровий.
  5. Лев Толстой, «Перший ступінь». Книга зацікавить усіх любителів російської класики, включаючи досвідчених і початківців вегетаріанців. Будучи відомим прихильником рослинної їжі, Лев Миколайович одним з перших виклав філософію ненасильства в своїй праці, яка за багатьма ідеям, логічних висновків і обґрунтувань значно випереджає не тільки сучасників автора, а й сьогоднішні знання.

Як відмовитися від м'яса? Покрокова інструкція

Незважаючи на те, що кожна порція страви з додаванням м'яса коштує комусь життя, кардинально і різко міняти свій раціон може бути досить складно, оскільки організм, звиклий до шкідливої ​​їжі тваринного походження, буде чинити опір очищенню. Справа в тому, що за роки мясоедства в шлунково-кишковому тракті сформувалася особлива гнильна мікрофлора, яка сприяє розщепленню продуктів з високим вмістом жирів і білків, однак практично індиферентно до рослинної їжі. У веганів, навпаки, в кишечнику превалюють біфідобактерії, які синтезують вітаміни та інші корисні мікроелементи, відновлюючи організм зсередини. Однак, щоб мікрофлора шлунково-кишкового тракту перебудувалася, буде потрібно час і терпіння.

Етап 1. Виключення з меню м'яса

Оскільки організм звик харчуватися жирною їжею з високим вмістом білка, не варто відразу переходити на низькокалорійні салати, овочі і фрукти. На цьому етапі відмінно допомагає невелика хитрість: як тільки захочеться повернутися до м'ясного меню, слід приготувати звичні страви з нових продуктів. Наприклад, котлети з буряка, рисово-морквяні тефтелі або бобова рагу. Крім того, на цьому етапі не вийде повністю збалансувати свій раціон, оскільки організму потрібно звичне споживання білка. Не варто мучити себе і терпіти голод - горіхи, боби, горох, соя і сочевиця здатні повністю замінити м'ясо, забезпечивши організм усім необхідним.

На першому етапі мікрофлора шлунково-кишкового тракту почне незначно змінювати свій склад, проте для повного очищення потрібно більш збалансоване харчування, оскільки штучно збільшене споживання білка загрожує порушенням метаболізму. Таке меню допустимо лише на перших порах, коли організм тільки звикає обходитися без м'яса. Зазвичай цей період займає не більше тижня.

Етап 2. Баланс поживних речовин

Навчившись жити без м'яса, слід детально продумати раціон, щоб забезпечити свій організм необхідними нутрієнтами. У цьому допоможе безліч кулінарних книг або інтернет-порталів з підбіркою різноманітних ситних і поживних страв, приготованих з вегетаріанських продуктів.

Цей період буде найскладнішим, оскільки організму доведеться заново вчитися травним процесом. Під час адаптації найбільш можливі зриви і відчуття голоду не дивлячись на щільний і повноцінний прийом їжі - це означає, що тіло ще підлаштовується, приймаючи нову філософію. Якщо спокуса занадто сильно, варто подивитися мотивують відео або знімки страждань тварин на бойнях - це відіб'є апетит і позбавить від сумнівів.

Етап 3. Прийняття і переосмислення

Як тільки тіло і розум очистилися від жорстокості та насильства, а організм навчився сприймати рослинну їжу як єдино можливу, новоявлений вегетаріанець обов'язково відчує приплив сил, легкість і бадьорість. Стан здоров'я покращиться, набряки, прискорене серцебиття і важкість у всьому тілі підуть, а прокидатися вранці стане набагато легше. Це і є момент просвітління, коли стає зрозуміло, що життя без м'яса природна, чиста і повноцінна.

На цьому етапі можна почати експерименти з різновидами вегетаріанства, випробувавши, фруторіанскіе, Макробиотическое рецепти або випробувавши принципи сироїдіння - можливо, якісь з них припадуть до душі. Втім, зовсім не обов'язково переходити на більш сувору дієту - головне, щоб в процесі приготування їжі не страждали інші жителі планети.

Кілька простих вегетаріанських рецептів

Вегетаріанство не означає одноманітність і постійне відчуття голоду - навпаки, рослинні страви більш багатогранні, смачні й поживні. Щоб переконатися в цьому, можна скористатися одним з перевірених рецептів з вегетаріанської скарбнички.

Рататуй

Ця страва гідно оцінять всі члени сім'ї завдяки унікальним смаковим якостям, апетитного аромату і яскравому зовнішньому вигляду. Воно стане відмінним варіантом для другого обідньої страви або повноцінної вечері. Крім того, малюків обов'язково зацікавить назва, аналогічне коханому мультфільму про кмітливою щура-гурмана Ремі.

Необхідні інгредієнти:

  • 2 баклажана,
  • 1-2 червоного або жовтого солодкого перцю,
  • 2 помідори,
  • 50 мл оливкової олії;
  • петрушка, кріп та інші пряні трави (їх кількість залежить від смакових уподобань).

Як приготувати страву?

  1. Нарубаєте овочі невеликими кубиками.
  2. На сковороду налийте частина оливкового масла і пасеруйте баклажани при невеликій температурі 5-7 хвилин.
  3. Відкиньте баклажани на друшлаг, а на їх місце відправте перець, також на 5-7 хвилин.
  4. Пасеровану перець додайте до баклажанів, а на сковороду вилийте залишки масла і викладіть помідори на 3-5 хвилин.
  5. Після того, як помідори злегка протушкувати, змішайте на сковороді пасеровані овочі, посипте ароматними травами і доведіть до готовності під закритою кришкою (буквально 2-3 хвилини).

Смачний і корисний Рататуй готовий! Перед подачею на стіл можна злегка збризнути блюдо в порційних тарілках яблучним соком - це додасть пікантну кислинку і зробить аромат більш загадковим і глибоким.

аджапсандал

Традиційне грузинське блюдо з неймовірно соковитим і пряним смаком готується легко і швидко. З таким рецептом кожна господиня зможе стати справжньою королевою кухні!

Для Приготування Знадоби:

  • півкілограма баклажанів;
  • 350 грамів помідорів;
  • 1 болгарський перець;
  • 1 Морквина;
  • базилік, петрушка, кінза - кілька гілочок;
  • хмелі-сунелі - ½ чайної ложки;
  • рослинне масло для пасерування.

Нарізані часточками баклажани залиште на 20-30 хвилин, щоб з них вийшов гіркуватий сік. Після цього пасеруйте баклажани в олії протягом 5-10 хвилин, а потім додайте до них рубаний перець і моркву, накрийте кришкою і залиште нудитися на 15 хвилин. За цей час подрібніть очищені помідори в пюре (виделкою або блендером), порубати пряні трави, додайте хмелі-сунелі і все це ретельно перемішайте. Додайте отриману пасту до овочів, ще раз перемішайте і злегка протушкувати приблизно 5 хвилин.

Подавати Аджапсандал краще злегка остигнув - тоді овочі здаються набагато соковитіше. Блюдо може подаватися самостійно або як гарнір - так чи інакше, непередаваний аромат і чудовий смак змусить всіх домочадців відірватися від справ і зібратися біля столу.

Вегетаріанські ліниві голубці

Хто сказав, що голубці - це калорійно і клопітно? Скориставшись цим рецептом, можна приготувати їх всього за 20 хвилин!

Класичний рецепт включає:

  • 1 склянка непропаренного дліннозернового рису;
  • 1кг капусти;
  • 4 шт. помідорів;
  • 2 морквиння;
  • 2 жовтих перцю;
  • лавровий лист і трави за смаком.

Залийте склянку рису холодною водою (2,5 склянки) і відварити на невеликому вогні до повної готовності. Поки вариться рис, наріжте капусту, почистіть і наріжте невеликими шматочками морква, перець і помідори. Всі інгредієнти, за винятком рису і капусти, відправте в чавунець і пасеруйте 3-4 хвилини, постійно помішуючи. Після цього додайте капусту, перемішайте і млоїте під кришкою приблизно 10 хвилин. Готовий рис промийте, додайте до овочів, перемішайте і посипте пряними травами. Накрийте блюдо кришкою, протушкувати 3-5 хвилин, після чого вимкніть плиту і дайте ледачим голубців трохи постояти, щоб рис ввібрав в себе овочевий сік.

Лактовегетаріанці можуть додати до страви трохи нежирної сметани, а вегани - скропити лимонним або соєвим соусом. У будь-якому випадку неймовірний смак ледачих голубців припаде до душі навіть прискіпливим гурманам.

Підведемо підсумок

Жити в гармонії з самим собою і з природою, відчувати єдність душі і тіла, вставати з ліжка з відчуттям легкості, свіжості і окрилені, залишатися здоровим і повним сил незалежно від віку - що може бути цінніше в житті? Ось тільки гармонія неможлива, якщо кожен день стаєш причиною жертв, насильства і жорстокості по відношенню до братів наших менших, що населяють планету. Адже нікому і в голову не прийде познущатися над кошеням, штовхнути цуценя або викинути на вулицю беззахисного хом'ячка, який став одним або майже членом родини. Так чому набагато більша жорстокість по відношенню до тварин не тільки допускається, але і пропагується? З екрану телевізора постійно чути реклама ковбас і стейків, проте ніхто не покаже, як виробляються ці страви, як тварин ведуть на бойню і там позбавляють життя, щоб продати побільше провізії і наповнити кишені монетами.

Відмовившись від тваринних продуктів, можна не лише врятувати сотні життів, але підтримати своє здоров'я, забезпечити організм безпечної та повноцінної їжею, долучитися до філософії ненасильства і стати більш духовною особистістю, яка живе у злагоді з самим собою. Ще Горацій говорив: «наважився стати мудрим! Перестань вбивати тварин! Той, хто відкладає справедливість на потім, не відрізняється від селянина, який сподівається, що річка обміліє, перш, ніж він її перейде ». Так може, варто нарешті прислухатися до слів наймудріших і своєї совісті?

Що таке вегетаріанство?
Що таке вегетаріанство?
Однак про які позитивних емоціях може йти мова, якщо перед тим, як потрапити на стіл, тварину було вбито від руки людини?
Вирубання лісів для пасовиську території, сотні гектарів зерна на корм тваринам, яких штучно розводять заради збагачення - це чи не екологічна катастрофа?
Ось тільки як в цьому випадку вегетаріанцям вдається протягом довгих років зберігати непристойно здоровий, молодий і квітучий вигляд, підтримувати активну фізичну і духовну складову життя?
Хіба може таке м'ясо нести щось, крім шкоди?
Яким буває вегетаріанство?
Хто ж на сьогоднішній день може гордо іменувати себе вегетаріанцем?
З чого слід починати перехід на вегетаріанство?
Як відмовитися від м'яса?