Полезные материалы

FootBoom представляє суперника: "Ліон" (Франція)

  1. Візитна картка
  2. "Маленький принц" Жерлан "
  3. Ера Жана-Мішеля Оля
  4. Женез: фізрук і щасливчик?
  5. Війна план покаже
  6. прогноз автора

"Шахтарю" дістався не найприємніший суперник з третього кошика, хоча відверто слабких команд там не було. Найгірше те, що "Ліон" акурат до поєдинку з донеччанами набрав неймовірну форму, і це не обіцяє українській команді нічого хорошого.

Візитна картка

Повна назва: "Olympique lyonnais"

Заснований: 1950 рік

Стадіон: "Групама Стедіум" (місткість 59 186 глядачів)

Прізвиська: "ткачі", "малюки", "леви"

Власник: "OL Groupe"

Президент: Жан-Мішель Оля

Головний тренер: Бруно Женез

Трофеї та досягнення: чемпіон Франції - 7 (2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008); володар Кубка Франції - 5 (1964, 1967, 1973, 2008, 2012); володар Кубка французької Ліги - 1 (2001), володар Суперкубка Франції - 7 (2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2012)

Найвище досягнення в єврокубках: 1/2 фіналу Ліги чемпіонів (2009/10), 1/2 фіналу Кубка володарів кубків (1963/64), 1/2 фіналу Ліги Європи (2016/17), переможець Кубка Інтертото (1997).

"Маленький принц" Жерлан "

"Ліон" - один з найтитулованіших клубів Франції, незважаючи на свій відносно молодий вік. Рекордна серія з семи чемпіонських титулів поспіль, яку поки не зміг перевершити навіть ПСЖ, п'ять національних Кубків і один Кубок Ліги - досить значний набір нагород дозволяє "Ліону" носити гучну приставку "гранд", по крайней мере, в масштабах країни. Зрештою, "Ліон" бере участь в єврокубках в 22-й раз поспіль - тобто безперервно виступає з сезону-1 997/98, в той час як ніякий інший французький клуб не видав серії хоча б в 10 сезонів поспіль. При цьому половина матчів "ткачів" в єврокубках доводиться на Лігу чемпіонів, а за кількістю зароблених в ЛЧ очок клуб входить в десятку кращих в Європі!

Читайте також: "Ліон" - "Шахтар": передматчева прес-конференція Бруно Женез

Датою заснування вважає 1950-й рік, рік, коли "Олімпік" оформив остаточний розлучення з регбійний командою і, об'єднавшись з аматорської секцією місцевого університету, заново отримав статус професійного футбольного клубу під новим ім'ям. Футбол в місті, звичайно, розвивався і до цього, але ті "доісторичні" часи не відзначені серйозними успіхами, тому про них в "Ліоні" вважали за краще забути.

Перші гучні досягнення "ткачів" пов'язані з легендою клубу, "маленьким принцом" Жерлан ", Флері Ді Нальо. З 1960 по 1974 рік він провів 494 матчі за" Ліон "і забив 222 голи (182 в чемпіонаті), до цього дня залишаючись найкращим бомбардиром в історії команди і восьмим у списку кращих снайперів ліги.

В середині 60-х з Ді Нальо на вістрі "Ліон" виграв перші трофеї (два національні Кубки) і прорубав вікно в Європу, дійшовши до півфіналу Кубка володарів Кубків. Якби кращу результативність на виїзді існувало в ту пору, то "ткачі" могли пробитися у фінал, але їм довелося грати з "Спортингом" в третьому матчі на нейтральному полі ...

У першій половині 70-х посилений Бернар Лякомб, Сержем К'єза і Раймон Доменек "Ліон" домагається нових висот, вперше фінішувавши на п'єдесталі чемпіонату Франції в 1974 і 1975 роках, хоча і далеко позаду свого найпринциповішого суперника, "Сент-Етьєна". У 1973 році клубний музей поповнився ще одним національним кубком, а на європейській арені "ткачі" вже стали практично своїми, нехай і без особливих претензій на тріумф.

Читайте також: Набіл Фекір: "Шахтар" трохи схожий на нас "

В кінці 70-х настав спад, викликаний фінансовими труднощами, що призвів в результаті "Ліон" до вильоту з еліти в сезоні-тисячі дев'ятсот вісімдесят дві / 83. Рекордна на той момент серія з 29 сезонів поспіль у вищому дивізіоні обірвалася, і "Олімпік" чекали довгі шість років "чистилища".

"Маленький принц" виступав в "Ліоні" під 10 номером

Ера Жана-Мішеля Оля

Безумовно, всі головні успіхи "Ліона" слід пов'язувати з приходом на пост президента "молодого промисловця" Жана-Мішеля Оля. Одіозний функціонер має репутацію запеклого скандаліста і інтригана, але для "ткачів" він став всім. Зі звичайного французького середняка, який вилетів до того ж до другого дивізіону, Оля виліпив клуб, здатний успішно боротися за титули на внутрішній арені, добиватися успіхів в Європі, клуб з найсильнішою на континенті академією та сучасної ареною, клуб, який став одним із символів Ліона і Франції.

Зрозуміло, все це не звалилося на "Олімпік", ніби за помахом чарівної палички. Деякий час Оля знадобилося для того, щоб набити шишки, набратися досвіду, обтертися в футбольному світі, де, до речі, і сам патрон важить чимало. Жан-Мішель був одним із засновників Європейської клубної асоціації, організацією найважливіших і багатих клубів Європи, а в останній рік перед розпуском G14 в січні 2008 року - президентом. У ці роки "Ліон" можна було сміливо зараховувати до еліти континентального футболу, але це було пізніше, а в 90-е "ткачі" тільки набирали обертів.

Читайте також: "Манчестер Сіті" - "Ліон" 1: 2. Зрубали на Корне

Довгий час "Ліоном" керували "свої" наставники, носії командних традицій (нічого не нагадує?): Доменек, Тігана, Лякомб - колишні гравці клубу, тренуватися протягом 12 років (1988 - 2000). Періодичні прориви будинку ( "срібло" 95-го, фінал Кубка Ліги в 96-м) і на євроарені (Кубок Інтертото), розпалили Оля - ведений жагою трофеїв він привертав все більше інвестицій в клуб.

На межі тисячоліть "Олімпік" уже щільно утвердився на п'єдесталі, але вирішальний крок ніяк не вдавалося зробити, і тоді Оля вирішив змінити вектор, перед початком сезону-2000/01 запросивши на посаду тренера Жака Сантіні. Жак ніколи не грав за "Ліон", більш того всю свою кар'єру гравця він провів в "Сент-Етьєні", будучи причетним до останніх на сьогодні досягненням "зелених". З цього часу "командні" традиції ліонців тісно переплелися з традиціями перемагати.

З Сантіні на тренерській лаві і неповторним Сонні Андерсоном на вістрі "Олімпік" домігся перших успіхів в Лізі чемпіонів і виграв перший національний "золото". Потім уторованим шляхом пішов Поль Ле Гуен, який забезпечив три чемпіонські титули і два влучення в чвертьфінал ЛЧ. При цьому "ткачі" впевнено проходили груповий етап, залишаючи позаду "Манчестер Юнайтед" і "Баварію". Оля прощається з Ле Гуеном і запрошує Жерара Ульє - результат той же: два комплекти золотих медалей внутрішньої першості і чергові непогані сезони в головному клубному турнірі Європи. Сьомий і останній на сьогодні чемпіонський титул "Ліону" приніс Ален Перрен, як і попередні наставники, ніколи не грав за клуб.

Читайте також: Офіційно: Тангі Ндомбеле продовжив контракт з "Ліоном"

Сонні Андерсон і Сідней Гову святкують перше "золото"

В той момент Оля здалося мало того, що його дітище домінує у Франції і постійно грає в плей-офф ЛЧ, тому Перрена не врятував навіть перший в історії "золотий дубль", тим більше що "Ліон" вилетів з чемпіонської ліги вже на стадії 1 / 8 фіналу від "Манчестер Юнайтед". Роботу його наступника, Клода Пюеля, до сих пір оцінюють по-різному.

З одного боку, він безповоротно, як тепер зрозуміло, обірвав низку чемпіонство, але з іншого - саме під керівництвом цього фахівця "ткачі" забралися на найвищу точку в Лізі чемпіонів, в півфінал. По дорозі був вибитий з турніру сам "Реал", а шлях до фіналу перегородила "Баварія" і ... ісландський вулкан. Через виверження цього монстра з важко вимовним назвою було порушено авіасполучення в Європі, і французькій команді довелося добирався до Мюнхена на мікроавтобусах ...

Як би там не було, три роки без титулу коштували Пюель робочого місця, а далі ... А далі почався період нової стагнації, обумовлений тим, що клуб, який приступив до будівництва нового стадіону, змінив вектор розвитку.

В "Ліоні" почали робити ставку на своїх вихованців, логічно довіривши управління командою директору академії Ремі Гарду, що знав своїх "пташенят" краще за інших. Але ні Гарду, ні пізніше Юберу Фурньє не вдалося наблизитися до тієї планки, що була встановлено на початку нового тисячоліття. При Фурньє так і зовсім стався гучний провал. Влітку 2014 року "ткачі", які фінішували тільки п'ятими в лізі, були змушені грати в плей-офф кваліфікації Ліги Європи і зазнали поразки від румунського клубу "Астра", що поклало кінець серії з 17 поспіль матчів у основній стадії єврокубків.

Читайте також: "Ліон" - "Шахтар": передматчева прес-конференція Паулу Фонсека

Втім, в той момент Фурньє закладав фундамент нового "Ліона", ввівши в основний склад випускників академії: Набіл Фекір , Максима Гоналона, Самуеля Умтіті , Александра Ляказетта , Клінтона Нджіє , Корантіна Толіссо, Жордана Феррі і Антоні Лопеша . Велика частина з них виступає за топ-клуби Європи! Пролетівши повз єврокубків, Фурньє виправився, взявши "срібло" чемпіонату. Причому "ткачі" ледь не втерли носа ПСЖ, майже весь сезон вони йшли першими, але в найвідповідальніший момент дали маху. Ляказетт тоді був визнаний кращим гравцем Ліги 1, а Набіл Фекір - "надією" сезону.

Наступний сезон Фурньє знову провалював, і після чергової серії невдач в грудні 2015 його змінив Бруно Женез, з 2011 року працював в клубі асистентом головного тренера (увійшов в штаб при Гарде).

Женез: фізрук і щасливчик?

Ми плавно підібралися до сучасної історії "Ліона", в якій одну з найважливіших ролей відіграє Бруно Женез, нещадно критикований і зневажаються своїми ж уболівальниками! Сотні мемів і просто образ сиплються на голову фахівцеві в соцмережах після кожної нової невдачі. Йому закидають відсутність тактичної грамотності, гнучкості в підготовці до матчів і по ходу самих матчів, такту в спілкуванні з журналістами і поваги до фанатів.

Читайте також: Жуніор Мораес: "У мене є близький друг в" Ліоні "

Але Жан-Мішель Оля, ніколи не тягнув з прийняттям кардинальних рішень, ось уже третій рік відкладає неминуче, як вважають найбільш радикально налаштовані прихильники "ткачів", звільнення. І тому є причини.

У першому ж сезоні Бруно зумів виправити те, що навернув Фурньє, привівши "Ліон" на друге місце і зробивши це після епічної перемоги над прямим конкурентом, "Монако", з рахунком 6: 1 в 37-му турі. Чому б не дозволити фахівцеві відпрацювати повний сезон, розсудили боси "Олімпіка", але наступний рік був відзначений деякими труднощами. У Лізі чемпіонів "Ліон" випередив лише загребське "Динамо" і вилетів в Лігу Європи, де дійшов до півфіналу. "Ткачі" цілком могли розраховувати на участь у вирішальній сутичці з МЮ, але провалили гостьовий матч з "Аяксом" (1: 4), і вдома зупинилися за крок до подвигу (3: 1).

У Лізі 1 все закінчилося ще гірше - тільки четверте місце і проліт повз ЛЧ. І це, незважаючи на рекордні для клубу 77 голів в еліті. "Ткачі" грали яскраво, настільки, що навіть 20 поразок у всіх офіційних матчах сезону, а це найгірший показник "Ліона" за останні 20 років, не спричинив за собою розрив контракту з головним. Оля була на боці Женез, оскільки розумів, що для якісного ривка команді потрібна свіжа кров ззовні. І влітку 2017 пішли перші новобранці за гроші, а не за копійки або безкоштовно.

Читайте також: "Ліон" - "Шахтар": цікаві статистичні факти майбутнього протистояння

Бертран Траоре , Пап Шейх Діоп, Маріано Діас , Марсело, Ферлан Менді , Марцано, Кенні Тете , Тангі Ндомбеле поповнили склад команди в обмін на суму близько 50 мільйонів євро. Всі вони були або є основними, при цьому серйозно додавши у вартості. Той же Маріано прийшов з "Реала" за 8, а пішов назад за майже 22 мільйони.

На новий сезон і завдання були поставлені серйозні: фініш в зоні Ліги чемпіонів і, ні багато ні мало, участь в домашньому фіналі Ліги Європи. Першу частину завдання "ткачі" з горем навпіл вирішили, взявши "бронзу" знову з рекордною результативністю (87 голів, на два більше, ніж у "Монако", який фінішував другим). Більш того, перемога "Атлетіко" в Лізі Європи спростила шлях "ткачам" в груповий раунд ЛЧ - Франції дісталася третя пряма путівка. А ось з другою частиною Женез не впорався. Подолавши груповий етап, в 1/16 фіналу "Олімпік" вибив "Вільярреал", але в наступному раунді несподівано поступився дорогою ЦСКА - домашня поразка 2: 3 після мінімального успіху на виїзді 1: 0.

В кінці цього сезону війна уболівальників з Женез остаточно перейшла в гарячу фазу. Навіть ряд вражаючих перемог, в числі яких розгром "Сент-Етьєна" в його лігві (5: 0), що не примирив ворогуючі сторони. На думку фанатів, тренер знову виїхав за рахунок індивідуальних якостей гравців, за рахунок відзначився у всій красі квартету Набіл Фекір - Депа - Траоре - Діас (68 м'ячів у чемпіонаті на чотирьох). Оля, який - рідкісна риса серед президентів - безпосередньо спілкується з уболівальниками в Твіттер (хоча більшість з них вважає за краще, щоб він пішов з соцмереж назавжди) остудив градус - Женез залишається допрацьовувати останній, покладений за контрактом рік.

Читайте також: "Ліон" - "Шахтар": коефіцієнт 2,80 на гол Набіл Фекір; 4,30 - на гол Марлоса

У матчі проти "Шахтаря" "ткачам" доведеться обійтися без допомоги своєї армії

"Олімпік" стартував в поточному сезоні досить непогано, але не ідеально, допустивши вже чотири осічки в чемпіонаті: ураження в Реймсі (0: 1) і будинку від "Ніцци" (0: 1), а також нічиї з "Каном" (2 : 2) і "Нантом" (1: 1). Природно, критикани Женез знову підняли голос, проте слід зазначити, що в кожному з цих матчів "ткачі" мали відчутну перевагу - підвела реалізація моментів (по воротах "Ніцци", наприклад, завдали майже 30 ударів, а "Нант" виручив Тетерушану, відбив пенальті за рахунку 1: 1) укупі з помарками в обороні. В цілому ж, "Ліон" представляє собою грізну силу, в чому вже могли переконатися "Манчестер Сіті" (2: 1) і "Марсель" (4: 2).

Втім, претензії уболівальників команди не безпідставні. Протягом усіх трьох років роботи Женез регулярно показує межу своїх тренерських якостей.

Війна план покаже

Перш ніж конкретніше поговорити саме про це, коротко пройдемося по кадрах, якими володіє тренерський штаб "Ліона". Якщо не брати до уваги талановитий "молодняк", який втік за практикою (Маоліда, Жюббель, Матета і інші), то ці влітку команда зазнала лише дві серйозні втрати. Центральний захисник Муктар Дьякабі перебрався в "Валенсію", а Маріано Діас, як уже була сказано вище, повернувся в "Реал". Втрати ці були компенсовані купівлею Денайера у "Манчестер Сіті" (6,5 млн. Євро) і Муси Дембеле "на стрічці" трансферного вікна у "Селтіка" (22). Також був викуплений контракт Ндомбеле, який відіграв минулий сезон на правах оренди, а з безкоштовним Лео Дюбуа домовилися ще взимку.

Читайте також: "Ліон" - "Шахтар": чи пропустять "ткачі" вперше від українців?

Керівництво "Олімпіка" доклало максимум зусиль, щоб зберегти Набіл Фекір і Депая, і це вдалося Оля, незважаючи на те, що Набіль майже домовився з "Ліверпулем". Таким чином, стабільність складу - це серйозний козир "ткачів", що мають до того ж достатню ширину лавки, щоб безболісно переносити травми і застосовувати ротацію.

Безапеляційно номером першим є ось уже кілька років поспіль місцевий вихованець Антоні Лопеш. Воротар обдарований, але один маленький грішок за ним водиться - гра на виходах. Не те щоб він зовсім поганий в цьому компоненті, але може дати маху. А ось на лінії португалець практично бездоганний.

На правому фланзі оборони перший вибір - Рафаел, колись виступав за МЮ. Його слабкі сторони відомі: підключаючись до атак, бразилець втрачає свою зону, привозили голи, так небезпечні штрафні. Вважаю, Лео Дюбуа, витіснив на задвірки другого в ієрархії Женез правого захисника, Кенні Тете, незабаром може посадити на лавку і Рафаела.

На протилежному фланзі - поза конкуренцією вихованець "Гавра" Ферлан Менді. 23-річний латераль один з кращих в Лізі 1 в своєму амплуа. Він не тільки надійний в обороні, а й дуже корисний в атаці. Якісні подачі і простріли - само собою, але також в його арсеналі і добре поставлений удар, і обіграти суперника один в один він здатний. Гол у ворота "Кана", дебютний за "Ліон", служить яскравим тому підтвердженням.

Читайте також: "Шахтар" прибув до Франції на матч з "Ліоном" (Фото)

Центр оборони завжди був ахіллесовою п'ятою "Олімпіка", але прибуття Денайера, який склав з Марсело дуже перспективну зв'язку, дозволяє Женез розраховувати на рішення давньої проблеми.

Опорна зона також отримала гарну підкріплення. Куплений ще минулого літа за 10 мільйонів у "Сельти" Пап Шейх Діоп був без потреби в минулому сезоні, але став несподіваним "джокером" Женез в Манчестері, замінивши в стартовому складі віце-капітана Тузара. Діоп був настільки хороший в стримуванні потужної півзахисту "Сіті", що Тузара ризикує стати гравцем ротації.

З-за спини Ндомбеле Йому точно не пробита. Тангі напевно стане ласім шматочком для грандів следующего літа. Видатні матчі проти ПСЖ в некогда Партнери Вся оздоба резюме молодого гравця (21 рік), Який потенційно может вирости в найкращого півзахісніка "box-to-box". ВІН шикарний в відборах и перехоплення, здатно обіграті опонента один в один и в центрі поля, и на чужій половіні, бронебійній передачі - Вже его фірмовий знак. Єдине, чого НЕ вістачає поки Ндомбеле, на мнение тренера "Ліона", так це хорошого удару. Якщо Тангі навчиться бити не тільки сильно, але і точно, 50 мільйонів майбутньому покупцеві цього самородка може не вистачити.

Читайте також: "Ліон" - "Шахтар": відеопрогноз Роберто Моралеса

Нарешті, найсильніша у "Ліона" лінія - атака, в уявленнях не потребує. Кожен з нападників "ткачів" є майстром обведення, все можуть пробити з будь-якої дистанції і вирішити результат епізоду (та й усього матчу) поодинці. Причому у кожного свій профіль. Набіл Фекір - це типовий дріблер з низьким центром ваги і швидкими ногами, прозваний ліонським Мессі зовсім не випадково.

Депа - це не тільки ефективність, але і ефектність. Нестандартні рішення і зухвалі проходи - це про нього. Правда, губить голландця зайва самовпевненість і егоїзм. Якщо у Мемфіса не пішла з самого початку, він нерідко може остаточно випасти з гри.

Головний скилл Бертрана Траоре - швидкість. Хоч би хто зіграв не лівому фланзі оборони "Шахтаря", не заздрю ​​цій людині. Екс-гравець "Челсі" здатний викрутити хребці будь-якому опонентові. Те ж можна сказати про його конкурента по позиції, Максвелла Корне.

Нарешті, останній новачок "Ліона", Мусса Дембеле тільки вписується в новий колектив, але його дубль у ворота "Діжона" в середині минулого тижня сигналізує про те, що адаптація проходить успішно.

Загалом, не буде сюрпризом, якщо "ткачі" в цьому сезоні знову будуть забивати багато. Таланти вище згаданих гравців дозволяють "Ліону" створювати і реалізовувати моменти у великій кількості. Втім, у порівнянні з минулим феноменально результативним сезоном, команда Женез не так хороша навіть в цьому компоненті. "Ткачі" б'ють всі так само багато, але велика частина ударів проводиться з тих зон, де малоймовірне досягнення мети.

Читайте також: На матч з "Ліоном" у Францію Паулу Фонсека взяв 23 футболіста (Фото)

Головна проблема "Ліона" проявляється при виході з оборони. "Ткачі" часто насилу отримують ключ до середини поля, що змушує їх перекидати м'яч через своїх центральних півзахисників. Цей ефект посилюється, як тільки один з опорників сідає, щоб отримати м'яч. Це полегшує завдання суперникові - нападник тут же блокує можливі коридори для передач. Ось приклад з недавнього матчу проти "Кана". Гравець "Олімпіка" змушений пасувати поперек або назад.

Такі ж проблеми існують і вище. Коли "Ліон" намагається розігрувати "трикутники", у нього це виходить не дуже ефективно через неправильне розміщення футболістів або через відсутність руху. В результаті ми отримуємо "кола" без центру - нікому пов'язувати комбінації, а пошук простору тільки все погіршує, збільшуючи розриви.

Женез не здатний намацати вихід з ситуації, щоб його форварди отримували чисельну перевагу на окремих ділянках поля. Саме тому тренеру залишається покладатися на швидкість і дриблінг, тобто на індивідуальну майстерність своїх підопічних.

Хочеться вірити, що тренерський штаб "Шахтаря" досконально вивчив проблеми "ткачів" в цій області, оскільки від того, наскільки вміло донеччани перекриють кисень атаці суперника, і буде залежати успіх. Причому план повинен бути не тільки ідеально задуманий, але і так само ідеально виконаний - одна помарка може пустити все під укіс.

Читайте також: Кофейку на доріжку: як гравці "Шахтаря" чекають рейсу на Ліон (Фото)

Крім того, Женез, розуміє суть проблем, з якими стикається його колектив, здатний вигадати щось несподіване, як це було в Манчестері. Він змінив схему зі звичних 4-2-3-1 (або 4-3-3) на 4-4-1-1, пожертвувавши відрізаним від команди Депа, але наситивши центр поля. Мемфіс був чимось на зразок відволікаючого маневру, в той час як головна надія попереду покладалася на швидкісні ривки Максвелла Корне і точні передачі Набіл Фекір.

На цей раз сюрприз також не можна виключати. По-перше, не можна забувати про наявність в команді Уссема Ауара, який поки не може вийти на свій торішній рівень, але потенційно здатний стати відмінним сполучною ланкою між атакою і півзахистом. Ще один варіант - опустити на "поверх" нижче Набіл Фекір. Він забезпечить команді контроль в цій зоні, але є і очевидний мінус. Як і Мессі, з яким порівнюють Набігола, відсувати цього гравця від воріт виглядає в вищої міри блюзнірство.

прогноз автора

Теоретично "Шахтар" здатний скористатися слабкостями "Ліона", але для цього потрібно вміти грати під тиском більшу частину матчу, "терпіти", як кажуть французи. Мені слабо віриться в те, що "гірники" сдюжат, враховуючи той факт, що захист української команди в рідкісні моменти сезону проходить настільки серйозні тести. Хіба що Пятов зловить кураж. Мій прогноз - 3: 1 на користь "ткачів".

Читайте також: Стали відомі арбітри, які обслуговуватимуть матч "Ліон" - "Шахтар"

Нічого не нагадує?
Женез: фізрук і щасливчик?